پیام شماره 22 (شنبه 24 خردادماه 1399)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پیام شماره 22 (شنبه 24 خردادماه 1399)


1- سلام، خیلی خسته نباشید. به نقاط انبوه جنگل کنکور رسیده ایم. هر چه جلوتر می رویم به راهنماهای با تجربه تر و زبر دست تر نیاز خواهیم داشت.
2- بچه هایی که در اجرای برنامه ی مطالعاتی دروس مربوط به امتحانات نهایی وقت اضافه می آورند، خدایی نکرده وقت تلف نکنند. یادتان باشد هر چه وقت اضافی دارید باید صرف دروس پایه و رفع اشکالات آن کنید.
3- به تمامی سوالات رسیده تا ساعت 6 بعدازظهر امروز پاسخ دادم
4- پیام شماره 23 چهارشنبه 28 خرداماه بعد از ساعت 10 بعدازظهر منتشر خواهد شد.
5- امیدوارم خداوند بزرگ آرزوهای شما را برآورده سازد.


پاسخ به سوالات


سوال شماره 1 : سلام آقای موحد نژاد من هنوزم حس میکنم بلد نیستم چیزی که بخوام آزمون بدم میترسم خیلی روز سه شنبه صبح اومدم آزمون بدم ادبیاتشو که زدم حس کردم دارم وقت تلف میکنم چون خیلی چیزایی که بلد بودم هم یادم رفته و کار از رفع اشکالم گذشته در واقع بخوام رفع اشکال کنم کلشو باید بخونم
حالا به نظرتون امشب ادبیاتو تایه جایی بخونم بعد فردا ۸ صبح همون آزمون ۹۴و ازخودم بگیرم اشکالی نداره؟ یا کلن بیخیالش شم از آزمون بعدی شروع کنم؟
جواب : ترس از آزمون بواسطه ی وجود اختلال در بیاد آوری و یا یادگیری یک درس کار درستی نیست. دختر خوب ما دقیقاً می خواستیم که شما با برگزاری این آزمون متوجه شوی کجاهای ادبیات را فراموش کرده ای و کجاهایش را بیاد داری؟
شما خودت تا آزمون را شروع کرده ای در اولین درس به نکات مهمی دست یافته ای (همین که خیلی جاهای ادبیات فراموش شده است) کاش آزمون را تا آخر ادامه می دادی و معلوم می کردی در هر یک از دروس چه قسمت هایی را هنوز بیاد داری و کدام بخش ها فراموش شده اند. آنگاه می توانستی بر اساس الگویی که از ذهن خود بدست می آوری اقدام به برنامه ریزی نمایی.
از نظر من امشب کلاً بی خیال خوندن ادبیات شو و فردا آزمون جامع را برگزار کن. چون واقعاً نیازی به این کار نیست.


سوال شماره 2 : سلام الان كه دارم اين پيام رو براتون مينويسم ساعت پنج دقيقه به يك شبه و از اونجايي كه مغز من اصولا از ده به بعد كلا خاموش ميشه و نميتونم كار كنم باهاش الان حس ميكنم داره كم كم دستش مياد اينجا حرف حرفه كيه ؟؟؟(حواسم هست كه بيشتر از ساعت دو نميتونم بيدار بمونم ) و بله كه ميخوام پيشتون كار اموزي بگذرونم و خودتونو برا پذيرفتن من اماده كنيد چون من قراره دانشجوي روانشناسي يك دانشگاه خوب بشم و براي استقلالم بجنگم ، خيلي روحيه جنگجويي ميگيرم وقتي باهاتون حرف ميزنم و اين كه تلاشمو ميكنم طبق برنامه پيش برم.
جواب : دختر خوبم عباراتی که به کار برده ای من را به یاد آدم هایی می اندازد که با پشتکار خود زندگی خود و دیگران را تغییر داده اند.
" الان که ساعت پنج دقیقه به یک شب است" نمی دانم توانستی احساس کنی که وقتی بیداریم و ساعت های نیمه شب را سپری می کنیم، وقتی بیداریم و دیگران خوابند، وقتی بیداریم و می دانیم برای چه هدفی بیداریم، وقتی بیداریم چون می خواهیم وجود داشته باشیم، وقتی بیداریم چون می خواهیم همانی باشیم که خودمان می خواهیم، چه لذت بزرگی را تجربه می کنیم؟
" الان حس می کنم داره کم کم دستش میاد اینجا حرف حرف کیه؟" بله دختر خوبم حرف حرف شماست. حرف حرف کسی است که خود آگاهش را بر خود ناخودآگاهش حاکم کرده است. وقتی شما شب ها 10 می خوابیدی و حالا ساعت 1 است و نخوابیده ای، یعنی حاکمیت خودت را بر سازه های آسایش طلب درونی مغزت به رخ کشیده ای ؛ آفرین بر شما
"(حواسم هست که بیشتر از ساعت دو نمی توانم بیدار بمونم)" این یعنی نبرد من در زندگی سیستماتیک و مبتنی بر یافته های علمی است ؛ باز هم آفرین بر شما
"بله كه ميخوام پيشتون كار اموزي بگذرونم و خودتونو برا پذيرفتن من اماده كنيد چون من قراره دانشجوي روانشناسي يك دانشگاه خوب بشم و براي استقلالم بجنگم" دختر خوبم، فهمیده ای که برای استقلال، برای برتر بودن و موثر بودن باید جنگید. چنین آدمی نباید پیش من کار کند بلکه من باید پیش چنین اراده ی بزرگی کار کنم. صد آفرین بر شما
دختر خوبم نگذار شعله های عزم و اراده ات خاموش شود. اگر تا الان که این پیام را برایت می نویسم، احساس کرده ای زبانه های سرخ اراده ات کوتاه تر شده اند، بدان که به نسیمی نیاز داشت تا دوباره شعله ور شود و می دانم که این نسیم هم اکنون در حال وزیدن است.
منتظر قبولی شما در روان شناسی بهترین دانشگاه های تهران هستم.


سوال شماره 3 : سلام. ببخشید چرا میگین با کورنومتر زمان کمتر باشه؟ من با کورنومتر میخونم اما زمانم مثل ساعت عادی میشه. چون با هردوتاش چک میکنم فرقی ندارن.
جواب : معلوم می شود که شما از ساعت مانند کرونومتر استفاده می کنید! بعضی از بچه های خیلی دقیق حتی دقیقه های کارهای خود را یادداشت می کنند و مثلاً می نویسند از ساعت 8 و 4 دقیقه تا 8 و 46 دقیقه مطالعه ی شیمی و بعد که می روند سر یخچال و میوه ای بر می دارند و می خورند، بر می گردند و می نویسند که از ساعت 8 و 52 دقیقه تا 9 و 39 دقیقه مطالعه ی دینی. یعنی آن 6 دقیقه ای را که صرف خوردن میوه کرده اند را نیز از زمان مطالعه اشان کم می کنند.
در واقع در چنین حالتی عملاً از ساعت به مانند کرونومتر استفاده می کنید و به همین دلیل این دو عدد با هم یکسان است.
اما معمولاً بچه هایی که از ساعت استفاده می کنند، استراحت های بسیار کوتاه میان برنامه ای خودشان را حساب نمی کنند و این زمان ها خود بخود به جمع مطالعات آن ها افزوده می شود و به همین دلیل عددهای ساعتی آن ها با اعداد کرونومتری متفاوت است.(چون افرادی که کرونومتر دارند گاهی اگر خودکارشان هم از دستشان زیر میز بیافتد، اول کرونومتر خودشان را قطع می کنند و بعد خودکارشان را برمی دارند!)


سوال شماره 4 : سلام خسته نباشید.
الف- رتبه در سهمیه اخرین سنجشم 7000 شد وقتی در عدد 1.8 ضرب کردم رتبم 12780 شد اولین سوالم این بود که من متوجه نشدم این رتبه کنکور شده؟بین چندهزار نفر؟.
ب- درصدهای عمومی رو به جز زبان باتوجه به این که کلاس نکته و تست ثبت نام کردم تا دوماه دیگه میتونم به 70 الی 80 برسونم. در ریدینگ های زبان واقعا ضعف دارم و شاید بتونم 1 سوال از 8 سوال رو پاسخ بدم ودرصدی حدود 60 کسب کنم.
ج- در درس زیست بیش تر مشکل فراموشی داشتم که با راهنمایی های شما و ازمون دادن از کتاب موج ازمون پیش رفت داشتم و امیدوارم تا دوماه اینده به درصد 80 برسونم.
د- بیش ترین مشکل من در درس های فیزیک و ریاضی و شیمی هست البته در فیزیک وضعیت بهتری دارم میخواستم حذفیاتم رو در این درس ها شما ببینید.
شیمی : مسائل اسید و باز و انحلال پذیری و بخش از فصل دوم شیمی12
فیزیک:کارو توان و انرژی و الکتریسیته جاری و بخش اول الکتریسیته ساکن و بخش اول دینامیک
ریاضی : بهینه سازی و مثلثات پایه و مجموعه و دنباله و احتمال و توان های گویا و هندسه و شمارش بدون شمردن و جزء صحیح
ه- من رشته بینایی سنجی میخواستم و شما در پیام های قبلی گفته بودین که رتبه ای بین 2500 تا 3000 باید بیارم به نظر شما این حذفیات زیاد هست برای این رتبه؟
جواب : الف - آن رتبه ی 12780 بین داوطلبان منطقه 1 محاسبه شده است. شاید بگویی همه ی آن ها که در آزمون نیستند؟ بله نیستند ولی با روش های آماری جمعیتی می شود به اعدادی نسبتاً قابل اعتماد دست یافت. بنابراین ما پیش بینی می کنیم که اگر شما نتوانید در طی مدت باقیمانده پیشرفتی داشته باشید رتبه ای حوالی 12000 تا 13000 را بدست خواهید آورد.
ب- برای قدرت گیری در ریدینگ های زبان اول باید همه ی لغات موجود در کتاب های دهم تا دوازدهم را بلد باشی و بعد هر روزبه یک درک مطلب و یک کلوز تست پاسخ دهید. در این حالت حدود 1 ماه بعد می توانید به این نوع از سوالات نیز پاسخ دهید.
ج – ان شاء الله
د- به شرط این که بقیه ی مطالب را در این سه درس بخوبی یادبگیری اشکالی ندارد.
ه- خیر به شرط این که بقیه ی مطالب را بخوبی یاد بگیری برای قبولی در این رشته مشکلی ایجاد نمی شود.


سوال شماره 5 : من امروز کنکور ۹۴ داخل رو دادم. البته نمیدونم کار درستی کردم الان که زمان امتحاناس دادم یا نه. چون برا فردا که امتحان نهایی داریم هنوز چیزی نخوندم... به هرحال ببخشید که طبق برنامتون نرفتم
تخمین رتبه ۹۸ که زدم بین ۱۳۰۰تا ۱۵۰۰ بود اما ازمون قبلم ۹۰۰ بود
بعضی درسام بهتر شده بودن اما بعضیارو افت کردم
الف- شیمی ۶۳ زدم ولی من شیمیم خیلی خوب بود و میدونم که یه مدتیه خیلی کم شیمی میخونم چون حس کردم بلدم و نمیدونم دیگه کجاشو باید بخونم. البته بیشتر غلطام بی دقتی بود برای سنجشم هم شیمی خیلی بی دقتی داشتم اما میتونستم ۱۰۰ بزنم. میشه بگین چیکار کنم
ب- زبان رو دفعه پیش همه ریدینگ هارو درست زدم این دفعه بیشترش غلط شد چیکار کنم؟ تقریبا هرشب هم ریدینگ میزنم. ولی خب سوالات لغت و گرامرشو کامل درست زدم و درصدم ۷۲ شد
ج- عربی هم ازمون قبل بالای ۹۰ بود اما الان ۷۰ زدم البته فکر کنم ۲ماهی بشه عربی نخوندم.
د- ریاضیمم خوب بود اما این ازمون ۶۹ زدم
ه- الان فهمیدم نباید درسایی که در اونها خوب بودمو بذارم کنار... برای فهمیدن این موضوع دیر نشده؟ یه ذره استرس گرفتم
و- بعد یه سوال، من امروز که سه شنبه هست ازمون دادم زمانی که شما ۹۴ خارج رو تو برنامه گذاشتین هم امتحان بدم؟
ز- این ازمونارو نباید نزدیک کنکور بدیم؟ الان زود نیس؟
ح- بعد ۲۵دقیقه هم وقت اضافه اوردم. دفعه پیش هم همینطور. اما من خیلی سریع نیستم و نمیدونم چرا وقتم زیاد میاد. و از اینکه موقع کنکور وقت کم بیارم خیلی میترسم
ط- بعد اینکه من الان اصلا استرس هیچی ندارم. نه امتحان نهایی نه کنکور. این طبیعیه؟
جواب : الف – دختر خوبم، وقتی در یکی از ئروس قوی می شوید، برای این که قوی بمانید باید دائماً (اما سریع) آن درس را دوره کنید. بنابراین شیمی شما نیاز به دوره دارد. اما برای رسیدن به درصد های بالای 90 (هیچوقت دنبال 100 نباشید، تولید اظطراب می کند) هم نیاز به بلد بودن همه ی شیمی دارید و هم به سرعت بالا در پاسخگویی به سوالات شیمی. بمابراین تمرین سرعتی تست زنی در خانه فراموش نشود.
ب- در پاسخگویی به سوالات ریدینگ این اتفاق طبیعی است. بنابراین همچنان همه روزه یک درک مطلب و یک کلوز تست را در برنامه ی خود داشته باشید و هفته ای یک بار هم لغات زبان را مرور کند.
ج- من اگه الان دو ماه بود عربی نخونده بودم 40 درصد هم نمی زدم!!!
د- 69 درصد برای ریاضی خوب است ولی اگر می خواهی بهتر شئی روی نقطه ضعف هایت کار کن و سرعت تست زنی خودت را زیاد کن.
ه- نه اصلاً دیر نده بیخودی استرس نگیر.
و- بله حتماً
ز- نه زود نیست. آدم آزمون می دهد تا بفهمد در چه مطالبی ضعف دارد و بداند روی کدام بخش ها باید بیشتر کار کند.
ح- خوب است که وقت زیاد می آوری ولی یادت باشد که شما با بخشی از سوالات آزمون قبلاً آشنا بوده اید و این کمی بر سرعت پاسخگویی شما خواهد افزود.
ط- نداشتن استرس خوب است. مگر این که باعث شود شما در درس خواندن سست شوی. البته همواره اندکی استرس برای افزایش تمرکز توصیه می شود.


سوال شماره 6 : روزهایی هم که امتحان نهایی داریم باید ۱۳ ساعت بخونیم؟
بعد من اصلا ساعت مطالعم روزای عادی هم به ۱۳ نمیرسه. چیکار کنم بیشتر شه
من هنوز با خوابم خیلی مشکل دارم و کل روز خوابم میاد اما شب نمیتونم زودتر از یک بخوابم برای همین صبح دیر پامیشم. بعضی وقتهام درسو ول کردم زود خوابیدم که از فرداش صبح زود بیدار شم اما بازم نشده
جواب : اگر سرعت مطالعه و تست زنی شما بالاست حدود 10 ساعت مطالعه هم برای شما کافی است. اما اگر بتوانید آن را به 13 ساعت برسانید نتیجه ی بسیار بهتری خواهید گرفت. توصیه می کنم شب ها همان ساعت 1 بخوابید و صبح ها ساعت 6 بیدار شوید (همیشه) و بعدازظهر هم یک ساعت استراحت داشته باشید. و از 18 ساعت باقیمانده بدست آوردن 13 ساعت کار آسانی است.
همه ی پزشکان و دندانپزشکان و داروسازان ما چه در زمان تحصیل در مدرسه و چه در زمان تحصیل در دانشگاه به سخت کوشی شهرت دارند. این باید شامل شما هم بشود.


سوال شماره 7 : سلام. من خیلی با خودم حرف میزنم نمیدونم چرا. الکی چیزای مختلف برا خودم تعریف میکنم و این خیلی وقتمو میگیره نمیذاره درس بخونم. دست خودمم نیس. یعنی یه جوری تعریف میکنم انگار یه نفر پیشمه و من برای اون صحبت میکنم. قبلا هم اینجوری نبودم. باید چیکار کنم
من چندتا فیلم تدریس و تست زدن فیزیک پیدا کردم و اینهارو هرروز میبینم. برای همین تعداد تستام خیییلی کم شده. اینکارم درسته که این فیلمهارو میبینم؟ اخه از فیزیک خیلی بدم میاد و با خوندنش عذاب میکشم . اما با دیدن این فیلم ها هم زمان بیشتری برای فیزیک میذارم هم اینکه کمی علاقه مند شدم بهش
جواب : این که می توانی برای خودت حرف بزنی ایرادی ندارد. فقط به نظرم بهتر است ساعت معینی را در روز به اینکار اختصاص دهی مثلاً موقع رفتن به تخت خواب، موقع حمام گرفتن ، موقع گوش کردن به موسیقی و اصولاً مواقعی که به کارهای شخصی خودت می رسی.
با توجه به مشکلی که در فیزیک داری دیدن این فیلم ها برایت خوب است.


سوال شماره 8 : خیلی ازتون ممنونم که تو این روز های پرفشار و استرس قبل کنکور با ما هستین و به ما امید و انرژی میدین؟
الف- من میخوام که تو این ماه های اخر بیشتر توجه ام رو روی دروس ریاضی و فیزیک بزارم چون حس میکنم واقعا تو تراز و رتبه ام تاثیر گذاره بنظر شما اشکالی نداره؟
چون بیشتر تایمم برای ریاضی و فیزیک میره وقتم برای زیست و شیمی ام کم میشه و نمی دونم براشون چیکار کنم ......زیست رو رو شاید بتونم حل کنم ولی شیمی یکم مشکله مخصوصا که هم متنه و هم مسئله ولی احساس میکنم بالا بودن درصد ریاضی و فیزیک به کم بودن اینها کمک کنه ........(سر شیمی اگه کتاب رو تنها بخونم چیز زیادی متوجه نمی شم و درس نامه هم خیلی زیاده که بدون اون نمی تونم تست پاسخ بدم، میشه برای خوندنش راهی پیشنهاد کنید)
ب- من تو دروس عمومی، زبان خوبم و مشکلی زیادی ندارم و دینی ام هم خوبه ولی این اواخر در آزمون ها حس میکنم متنش برام غیر قابل فهمه و طول میکشه در حالی که قبلا این مشکل رو نداشتم و همیشه سر ۷ دقیقه جواب میدادم .........
ج- ولی بزرگترین مشکلم ادبیات و عربی هستش نمی دونم چیکار کنم که درصد هاشو بالا ببرم و الان چجوری بخونمش ..........
ادبیات رو قبلا خوب بودم ولی الان تنها به قرابت ها بسنده میکنم و میرم سراغ درس بعدی تو عربی از قوائد میترسم و نمی تونم جواب بدم! اصلا از کجا و چجوری شروعش کنم ...... نمی خوام بیخیال هیچ کدوم از دروس بشم چون به همشون برای رتبه و رشته ای که میخوام احتیاج دارم
ممنون میشم اگه کمکم کنید. امیدوارم که همیشه سالم و شاد باشین
جواب : الف – شما به هیچ وجه نباید از زمان استاندارد تعیین شده برای ریاضی (13%) و فیزیک (15%) تخلف نمایید. این موضوع باعث خواهد شد قدری به درصد ریاضی و فیزیک شما افزوده شود . قدری هم از نمره شیمی و زیست کاسته شود. با توجه به ارزش کاملاً بالاتر زیست شناسی شیمی در برابر ریاضی و فیزیک این کار درست نیست.
اما در یک حالت پذیرفته خواهد بود. اگر شما درصد های شیمی و زیست اتان بالاتر از 80 باشد و درصد فیزیک و ریاضی زیر 40 درصد، آنگاه با توجه به این که تبدیل 40 به 60 در ریاضی و فیزیک آسان تر از تبدیل 80 به 90 در زیست و شیمی است. پیشنهاد من این خواهد بود که اندکی از زمان شیمی (14%) و زیست (23%) کاسته شده و اندکی به ریاضی و فیزیک افزوده شود. مثلاً برای شیمی 12 درصد و برای زیست شناسی 20 درصد از وقت خودمان را به خواندن آن ها اختصاص دهیم و برای ریاضی 15 درصد و برای فیزیک 18 درصد
ب- دینی را از سال دهم درس به درس بخوانید و بلافاصله بعد از اتمام هر درس حدود 70 تا 100 تست بزنید. در هر بار تست زنی توجه کنید که چرا با وجود این که همین الان درس 1 را خوانده اید به بعضی از سوالات جواب نداده و یا پاسخ غلط داده اید. در این حالت به تدریج یاد می گیرید که طراحان سوال به چه زوایایی از کتاب شما توجه می کنند که شما دقت چندانی روی آن ندارید. این رویه را درس به درس و به صورت روزانه و برای حداقل 6 درس ادامه دهید تا مشکل دینی به تدریج برطرف شود.
ج- تا موقعی که از ادبیات و عربی بترسی مشکل آن ها حل نمی شود. لازم است در ادبیات یک دور تمامی مندرجات درون کتاب را مانند متن درس و قلمروهای فکری و .... مطالعه کنید و از نکات دشوار آن یادداشت برداری نمایید. (اگر روزانه سه درس را بخوانید جمعا 17 روز طول می کشد) آنگاه دستور زبان را از روی جزوه ی معلم خوانده و حدود 210 تست از آن در مدت 7 روز پاسخ دهید (روزانه 30 تست) و سپس جزوه ی آرایه های ادبی را بخوانید و حدود 150 تست نیز از آن به مدت 5 روز پاسخ دهید. بعد از آن در مدت 6 روز تمامی لغات پایان کتاب را نیز با تمامی معانی آن ها یاد بگیرید مجموعاً پروژه ای 35 روزه است. پس از آن می توانید با تست زنی از کتاب های دور دنیای عمومی و غیره بر این درس مسلط شوید.
در عربی نیز لازم است ابتدا تمامی مندرجات موجود در کتاب را به صورت درس به درس بخوانید (هر دو درس در یک روز می شود 10 روز) سپس تمامی لغات موجود در انتهای کتاب را در مدت 3 روز دوره کنید. آنگاه به حدود 150 تست ترجمه در مدت 5 روز پاسخ دهید. سپس جزوه قواعد معلم را مبحث به مبحث خوانده و به حدود 200 تست قواعد نیز در مدت 10 روز پاسخ دهید. پس از آن ضمن مرور عربی هر روز به یک درک مطلب عربی نیز پاسخ دهید. جمع این مراحل حدود 28 روز طول می کشد و پس از آن ضمن دوره ی مطالب باید تست زنی از کتاب دور دنیا ی عمومی و سایر کتب تا زمان برگزاری کنکور ادامه یابد.


سوال شماره 9 : استاد میخواستم ازتون سوال کنم که برای قبولی در رشته ی تکنسین دندانپزشکی دانشگاه تهران یا اصفهان چه رتبه ای نیازه واینکه اگه میشه راجع به درآمد وبازارکار و همچنین شرایط اقامت گرفتن با این رشته در کشورهای دیگه توضیح بدید ممنون.
جواب : برای دانشگاه تهران حدود 3300 و برای شهید بهشتی 3500 و برای اصفهان 3550 و پردیس دانشگاه شهید بهشتی 3700 در ضمن این رشته کاردانی است و این افراد برای ساخت دندان مصنوعی و روکش های آن و اصولاً هر پروتزی که در دندان سازی مورد استفاده است تعلیم می بینند.
برای مهاجرت با توجه به این که رشته ای فنی است، مناسب است و اصولاً رشته های کاربردی برای مهاجرت بیشتر از رشته های نظری مورد توجه هستند.


سوال شماره 10 : سلام اقای موحدنژاد خسته نباشین
تصمیم گرفتم درصد کنکورایی که تاحالا از خودم گرفتمو بهتون بگم تا با راهکارای شما نتایج بهتریو برای کنکورای بعد بگیرم
کنکور ۹۳ داخل :ادبیات:۸۶ عربی:۶۲ دینی:۳۸ زبان:۵۷ ریاضیات:۵۰ فیزیک:۳۱ شیمی:۱۴
کنکور ۹۳ خارج: ادبیات:۳۲ عربی:۵۲ دینی:۵۴ زبان:۸۹ ریاضیات:۴۴ فیزیک:۳۵ شیمی:۳۲
کنکور ۹۴ داخل: ادبیات:۳۶ عربی:۴۹ دینی:۵۴ زبان:۸۴ ریاضیات:۳۸ فیزیک:۳۳ شیمی:۳۷
این درصدامه و به همون ترتیبی که نوشتم ازمونارو دادم
من شیمی ۳تا کتابو کامل خوندم فیزیکم همینتور ولی سر کنکورا چون درسای اخرن نمیتونم خوب روشون فکر کنم و خسته میشم سرشون ولی به زور خودمو تا اهر ۲۵۰ دقیقه میشونم که عادت کنم
برای فیزیک و شیمی چه راهکار دیگه ای پیشنهاد میکنین؟
جواب : دختر خوب آزمون دادن به تنهایی اثر بخشی محدودی در بهبود نتایج شما دارد. مگر این که شما به ازای هر آزمون متوجه ایرادات خود در هر درس شده و آزمون به آزمون به رفع تعدادی از آن ها اقدام کنید. بررسی ها نشان می دهد کسانی که از این رویه بخوبی تبعیت می کنند نتایج آن ها آزمون به آزمون و به صورت تدریجی بهتر می شود. من الان در آزمون های شما بجز درس شیمی و زبان چنین حالتی را احساس نمی کنم.
بنابراین لازم است آزمون ها را ادامه داده و در میان دو آزمون بخشی از ایرادات خود را برطرف نمایید.
این که مشغول عادت دادن خودت به آزمون های 250 دقیقه ای هستی بسیار خوب است و جای تقدیر دارد.
برای شیمی کار بسیار خوبی کردی که کتاب هایت را خوانده ای (کاش از روی مطالب حفظی و دشوار آن یادداشت برداری نیز کرده باشی) نتیجه اش را هم در آزمون ها می توان احساس کرد.
برای فیزیک هم اگر شما به ازای هر آزمون مشکل یک فصل خودت را برطرف کنی تا روز کنکور بر تمامی فیزیک تسلط خواهی یافت. پس بدو ببینم چکار می کنی.


سوال شماره 11 : ............ اینکه تو آزمون ۹۴ داخل اون مبحث هایی که دفعه قبل مشخص کرده بودم ایراد دارم ولی روشون کار نکرده بودم و درست زدم اکثر سوال هاش ولی اون هایی که روشون کار کرده بودم و باز اشتباه زدم خیلی برام عجیب بود در واقع اینکه برا خودم مبحث تعیین کنم انگار دچار مشکلم فکر میکنم نمیتونم برنامه درستی داشته باشم
مشکلم بیش تر ۱۲امم میشه تایم اون باکس ها خالی کمتر کنم و دوازدهمم و بخونم؟
جواب : نگران نباش، به نظرم بیشتر وقتت را برای دوازدهم بگذار و کار اصلی آزمون - رفع اشکال را از بعد از امتحانات با قدرت شروع کن. نگرانی هایی داری که نمی گذارد الان برای این کار تمرکز داشته باشی.


سوال شماره 12 : الف- شما گفتین که اگر دینیمون خوبه هرهفته یه کتابو تموم کنیم. ولی تو برنامتون که فعلا براش وقت نذاشتین. یعنی الان نخونیم؟
ب- برای فیزیک دوازدهم نشرالگو خوبه؟ فکر میکنم بعضی سوالاتش خیلی اسون و بعضیا خیلی سخته. نمیدونم کتابای دیگه هم اینجوری هستن یا نه
ج- اینکه بخاطر امتحانات تو یه روز فقط یه درس یا دو درس میخونم خیلی خسته کنندس و خیییلی هم سرعتم کم شده. چون میدونم وقتم زیاده و باسرعت نمیخونم و بازدهیم هم خیلی کم شده. یعنی شب که میشه حس میکنم اون روز هیچ کار مفیدی نکردم. چیکار کنم اینجوری خیلی بده
جواب : الف – نه اگر خیلی سریع نیستید بگذارید بلافاصله بعد از امتحانات ترم این کار را آغاز کنید.
ب – کتاب خوبی است و از نظر من مشکلی نداردو
ج- اگر می توانی سریع تر درس هایت را بخوانی اصلاً تردید نکن. بسیار سریع بخوان و وقت های اضافه اش را برای دروس پایه بگذار. به این ترتیب هم تنوع دروس بیشتر می شود و هم در دروس پایه جلو می افتی. وای بحالت اگر وقت های به این عزیزی را از دست بدهی. یعنی بخصوص اگر شما چنین کاری را انجام دهی بسیار ضرر خواهی کرد.


سوال شماره 13 : سلام آقای موحد نژاد...
"خانم ....... گفتن که من با شما در ارتباط باشم"
من پیش از این هم از طریق همین سایت خیلی پیام گذاشتم ؛ اما حالا میخوام بدونم با توجه به جمله ای که اول پیامم از جانب ایشون نقل قول کردم ، من باید دقیقا چه چیزهایی رو به شما بگم؟
و چجوری باید باشه ارتباطم؟
همینکه مثل همیشه درصدهای آزمون جامع رو بفرستم و مشکلات و سوالاتم رو بنویسم کافیه یا باید کار دیگه‌ای بکنم؟
و با توجه به شرایط جدید اگه صلاح دونستین متن پیامم رو منتشر نکنین...
جواب : دختر خوبم، بله من شما را کاملاً از طریق سایتم می شناسم. به من گفتند برای بچه های خوب و قوی ما برنامه ی ویژه ای ندارید؟ من جواب دادم بله که دارم، از طریق سایت بیایند پیش من سوالاتشان را بپرسند و من با کمال میل به آن ها کمک می کنم. دختر خوبم از این که من را در جریان کارهایت می گذاری بسیار ممنونم. همان رویه ی قبلی را دنبال کن. کار اضافه ای لازم نیست انجام دهی.


سوال شماره 14 : سلام اقای موحد نژاد امیدوارم حالتون خوب باشه
الف- درصد های ازمون 23 خرداد قلم چی :
معارف دوازدهم 77 % معارف يازدهم 73 % ادبيات دوازدهم 73 % ادبيات يازدهم 60 % ادبيات دهم 56 % معارف دهم 40 % فيزيك يازدهم 78 % شيمي 67 % فيزيك دهم 44 % فيزيك دوازدهم 37 % شيمي دهم 31 % شيمي يازدهم 27 %
ورتبه کشوریم 3000 و منطقه یک 649
ب- این درصد ها برای شیمی پایه من بی سابقه است من تو کنکورهایی هم که از خودم گرفتم درصدم رو شصت و خورده ای بود.البته موقع ازمون دادن تو شیمی یازدهم یه جاهایی از متن و فراموش کرده بودم که باید تو این هفته مرور کنم
چند تا سوال داشتم ازتون
ج- من دوپینگ ماز و ثبت نام کردم نمیدونم از برنامش خبر دارید یا خیر اما تقریبا هر روز به مدت 23 روز از یکی از فصل های زیست و ریاضی ازمون میدم بعد هم 10ازمون جامع که بعد از امتحانات نهایی شروع میشه خودم تصمیم گرفتم که حدود چند روز زود تر از زمان شروع ازمون ها به مطالعه سرفصل ها بپردازم تا چند روز از ازمون جلوتر باشم
به نظر شما اینکارو بکنم یا اینکه اول ازمون بدم بعد ببینم کدوم بخش اون فصل و مشکل داشتم و برم بخونم؟(البته این ازمون ها کنار کنکور دادنم هست و اونا به قوت خودشون باقی میمونن)
د- موضوع دیگه اینکه تو تیر بعد امتحانات روزانه برای دروس اختصاصی ماکسیمم چند ساعت وقت بذاریم خوبه؟
ه- لطفا این بخش اخر و که میخوام بنویسم منتشر نکنید
اقای موحد نژاد ...........................
جواب : الف- دختر خوبم، نتیجه ی آزمون 23 خرداد قلم چی خیلی خوب بوده است. در این آزمون، بیشترِ بچه هایی که شرکت داشتند ، وضعیت تحصیلی خوبی داشته اند وگرنه وسط امتحانات بلند نمی شدند بیایند آزمون دهند (یکی از آن ها خودت!) در نتیجه هر ترازی می گیری حدود 150 تا 200 تا باید به آن اضافه کنی و رتبه ی منطقه ی 1 شما هم که 649 بوده ، پیام می دهد که رتبه ی شما در کنکور با توجه به این آزمون و در زمان برگزاری این آزمون حدود 1400 بوده است. حالا من می توانم به شما قول دهم که اگر رفتار دقیق و مناسبی داشته باشی صددرصد رتبه ات عالی می شود(زیر 500 خوبه؟)
ب- بله شیمی ات را خراب کرده ای ولی دوره می کنی خوب می شود. ولی حتماً هوایش را داشته باش.
ج- شرکت در این امتحانات ایرادی ندارد. اما لازم نیست که برای آن ها بخوانی. شما موقعی قوی هستی که هر وقت به شما بگویند بیا امتحان بده بگویی باشه. من معمولاً به بچه های قوی می گویم سیر طبیعی مطالعات خودتان را پیگیری کنید و اگر به شما گفتند امتحان دهید بدون مطالعه و بر اساس داشته های خود در آزمون شرکت کنید.
بنابراین شما روند آزمون هایی را که من برایتان گذاشته ام را دنبال کنید و با کشف ایرادات خود به برطرف سازی آن ها اقدام کنید. اما اگر دلتان می خواهد امتحانات مختلف بدهید اصلاً اشکالی ندارد. (ولی بدون مطالعه ی جدی و با قدرت)
د- مجموع مطالعه ی روزانه 13 ساعت باشد و 9 ساعت آن برای دروس اختصاصی باشد.
ه- جواب آن را با صراحت تمام دادم. عزیزم نگران نباش وضعیتت خوب است و بهتر هم خواهد شد.


سوال شماره 15 : الف - می خواستم در مورد تاثیر معدل ازتون بپرسم که چند درصد هست و تا معدل چند این درصد تاثیر می ذاره ؟
ب- اینکه من ازمون های عمومی و شروع کردم به گرفتن از رشته ریاضی درصدها :
ادبیات ۶۴ درصد
عربی 53درصد
دینی ۵۸ درصد
زبان ۱۴ درصد .
می دونم خوب نیست ولی دارم رو اشکالام کار می کنم .
جواب : کنکور عمومی و اختصاصی رشته خودم هم ۳۰ خرداد ایشاالله از خودم می خوام بگیرم .
الف – اگر نتیجه ی کنکور شما خدای نکرده بد شود، نمرات شما تاثیر بسیار زیادی در جهت تعدیل این نتیجه خواهد داشت. اما در صورتی که نتیجه ی کنکور خوب باشد معمولاً نمرات امتحان نهایی خیلی اثر گذار نخواهند بود.
ب- نتایجی که نوشتی، برای رشته ی انسانی متئسط است و لازم است حتما از تمام وقت و توانایی خودت برای آزمون استفاده کنی. مشتاقانه منتظر نتایج آزمون 30 خردادت هستم.
سوال شماره 16 : سلام استاد من همونیم که رتبه قبولی در رشته ی تکنسین دندانپزشکی پرسیدم
الان میخواستم بدون اگه من روزی 13 ساعت مطالعه داشته باشم تا روز کنکور امکان قبولی در پردیس شهید بهشتی این رشته رو دارم ممنون.
جواب : برای این که به این سوال جواب دهم باید وضعیت فعلی شما را بدانم. در هر حال اگر در آزمون سنجش شرکت کرده ای و رتبه در سهمیه ات بهتر از 5000 شده است، به شرط اجرای مطالعات 13 ساعته و انجام برنامه های من، بله شانس قابل توجهی برای قبولی در پردیس این رشته داری.
سوال شماره 17 : با عرض سلام و خسته نباشید ببخشید من چند تا سوال داشتم :
الف- برای امتحان فیزیک من فقط فرمولها رودوره کردم و تست زدم یعنی خیلی رو کتاب مسلط نیستم ایرادی داره ؟؟
ب- من خیلی قبلا زیستم خوب بود و نقطه قوتم محسوب می شد همیشه تو رنج ۷۰ بود درصدم الان افت کرده چیکار کنم ( تو سنجش ها ۵۰% و آزمون ۹۳ داخل هم ۳۴ درصد) خیلی استرس دارم کتاب آی کیو رو هم دارم
ج- میشه کتاب تست خوب برای زبان معرفی کنید ممنون
جواب : اگر دنبال درصد بالاتر از 60 در فیزیک هستی، بله نخواندن کتاب حتماً ایراد دارد.
ب- وقتی سابقه ی نتیجه گیری شما در زیست شناسی خوب است، یعنی درک خوبی در زیست شناسی داری ولی به دلیل کم کاری بر روی آن و ندادن سهم مناسب به مطالعه ی این درس در آن افت کرده ای. بنابراین خوشبختانه در صورت مرور این درس و تست زنی از آی کیو این مشکل ختماً برطرف می شود.
ج- اول کتاب زبان کنکور کیاسالار و بعد زبان کنکور شهاب اناری
سوال شماره 18 : آقای موحد نژاد آیا اشکالی دارد اگر قسمتهایی از فیزیک که خودمون حذف کردیم و توی دوازدهم هست را برای امتحان هم نخونیم؟
جواب : اگر مقدارش کم باشد اشکالی ندارد ولی اگر زیاد باشد ممکن است درس فیزیک پاس نشود و صلاح نیست.
سوال شماره 19 : سلام میخواستم بدونم برای زیست مولکولی یا همون ژنتیک چه رتبه ای باید بیاریم واینکه آیا رشته ی خوبیه و بازار کارش چطوره؟و به نظر شما این رشته بهتره یا پرستاری؟
جواب : رتبه ی این رشته در دانشگاه تهران حدود 3000 و در دانشگاه شهید بهشتی حدود 4500 تا 5000 است. این رشته شاخه ای از بیوتکنولوژی است و در صورتی که به کارهای تحقیقاتی علاقمند باشی رشته ای فوق العاده است و حتماً از پرستاری بهتر است.
بازار کار بیوتکنولوژی به توانایی شما وابسته است. اگر در دانشگاه خوبی درس بخوانی در همین ایران خودمان هم بازار کار بسیار خوبی دارد.
اما اگر دوست داری با مریض ها و محیط های بیمارستانی سروکار داشته باشی، پرستاری بیشتر راضی ات خواهد کرد.


موفق باشید – موحد نژاد