پیام شماره 12 (شنبه 13 اردیبهشت ماه 1399)

به نام خداوند بخشنده و مهربان

 

پیام شماره 12 (شنبه 13 اردیبهشت ماه 1399)


1- سلام، امیدوارم حال شما خوب باشد و سرحال و با نشاط مشغول تحقق آرزوهای خود باشید.
2- برای آزمون سنجش آماده شده اید؟ یادتان بشد با تمام قدرت در آن شرکت کنید و خدای نکرده بخاطر این که دوره های شما کامل نشده است از آزمون فرار نکنید.
3- پیام شماره 13 ان شاء الله روز چهارشنبه بعد از ساعت 8 بعدازظهر منتشر می شود.
4- به تمامی سوالات رسیده تا روز شنبه 13 اردیبهشت ماه پاسخ دادم . منتظر سوالات شما هستم.

 

پاسخ به سوالات

 

سوال شماره 1 : سلام آقای موحد نژاد من شب هارو بیدار میمونم تا ساعت حدودا ۵ و بعدش میخوابم و حدودا ساعت ۱۲ ظهر بیدار میشم چون شب سر و صدای کمتری هست.ولی الان برای آزمون دادن کنکور های سال قبل و ....لزوما باید ساعت ۸ بیدار باشم؟ چطور ساعت خوابم رو عوض کنم؟
جواب : خوشبختانه بدن ما به راحتی با تغیر ساعت خواب کنار می آید و معمولاً در یک دوره ی 10 روزه می توان در آن موفق شد. توصیه می کنم فردا و پس فردا شب ساعت حدود 4 بخوابید و ساعت 11 بیدار شوید. روزسوم و چهارم 3 بخوابید و ساعت 10 بیدار شوید و روزهای پنجم و ششم 2 بخوابید و ساعت 9 بیدار شوید و دقت کنید که روزهای هفتم و هشتم و 1 و30 دقیقه بخوابید و ساعت 7 بیدار شوید و بعدازظهر هم یک ساعت و نیم بخوابید. و در روزهای نهم و دهم همان ساعت 1 و 30 دقیقه بخوابید و ساعت 6 و 30 دقیقه بیدار شوید و بعدازظهرها حدود 2 ساعت بخوابید. حالا می شوید یک دختر خوب. البته اگر روزه می گیرید داستان بطور کلی فرق می کند. اگر چنین بود خبرم کنید.
سوال شماره 2 : روز روانشناس و‌‌ مشاور- تبریک به بهترین مشاور دنیا
ان شاءالله تا ۱۵۰ سال دیگه هم همینطور خوب ، به آدم هایی که به کسانی چون شما در زندگی احتیاج دارند مشاوره های عالی بدید
امیدوارم به هرچیزی که در زندگی میخواهید دست پیدا کنید ، با آرزوی موفقیت های روز افزون!????❤
جواب : خدا به شما عوض خیر دهد که به من روحیه می دهید و از شما بی نهایت سپاسگزارم.
سوال شماره 3 : من در مورد جمع بندی راستش گیج شدم ؟
من تمامی دروس پایه دوازدهم قبل از اینکه بگن حذف هست کامل خوندم و حتی تست هاشم زدم تقریبا میشه گفت دوازدهم ۲ دور بعضی از کتاب ها رو خوندم البته ریاضی ۲ درس آخر مونده که مثل اینکه قراره حذف بشه .پایه هم که از دی شروع کرده بودم دوباره در عید دوره کردم و در اردیبهشت نیز همین طور دوره کردم . مشکلی که دارم
الف - من تنظیم زمانم در ازمون ها مشکل داشت که چند بار پیش شما اومدم و بعد از چند ازمون درست شد اما دوباره تنظیم زمانم به خصوص در دروس عمومی به هم ریخته و وقت کم میارم .و فکر هم می کنم اشکال کارم اینجا است که مثلا من وقتی ۵۰ تست عربی می زنم اصلا نمی دونم زمان که باید برای این تست بذارم استاندارش چه قدره ؟
ب- من وقتی تست مبحثی از یه درس می زنم درست میزنم اما در ازمون هایی مثل سنجش که ترکیبی می دن سوال ها رو نمی تونم بزنم
ج- با این وضعیتی که من دارم کتاب دور دنیا در ۴ ساعت شروع بکنم یا نه ؟
جواب : الف – برای ادبیات لازم است در تمرین های خانگی (نه آزمون های دور دنیا) به ازای هر تست 40 ثانیه (اندکی کمتر از زمان استاندارد) به خودتان وقت بدهید. برای عربی به ازای هر تست 45 ثانیه برای دینی به ازای هر تست 35 ثانیه و برای زبان هم به ازای هر تست 45 ثانیه به خودتان وقت دهید.
ب- همه همینطوری هستند. شما وقتی با یک فایل از مغز خود سرکار دارید بازدهی مغزی شما بیشتر است اما وقتی فصول و کتاب های متعدد را در بازه ی کوتاه زمانی پاسخ می دهید مغز با ده ها فایل سرکار دارد و دچار افت بازدهی می شود. به همین دلیل نتایج آزمون های جامع بسیار معتبر تر از تک آزمون های درسی و یا مبحثی هستند.
ج- وضعیت شما از نظر من خوب است و شروع آزمون های دور دنیا تاثیر زیادی در بهبودی تنظیم زمان شما خواهد داشت. پس درنگ نکنید و از ان آزمون ها به صورت کنترل شده استفاده کنید.
سوال شماره 4 : سلام خسته نباشید. من رشته تجربی هستم و امسال کنکور دارم، موقع انتخاب رشته میتونم رشته کامپیوتر وانتخاب کنم؟ یا اینکه رشته کامپیوتر زیرشاخه تجربی نیست؟؟
و اگر تونستم رشته کامپیوتر و انتخاب کنم چه رتبه ای میخواهد؟
جواب : رشته های کامپیوتر دانشگاه های سطح بالا فقط مخصوص دانش آموزان گروه ریاضی است اما در دانشگاه های سطح پایین با استفاده از سوابق تحصیلی شما امکان تحصیل در رشته ی مهندسی کامپیوتر را خواهید داشت و چون با سوابق تحصیلی گزینش می شوند رتبه ی خاصی ندارد.
سوال شماره 5 : با عرض سلام و خسته نباشید آقای موحد نژاااااد لطفاً به من کمک کنید من خیلی دارم کم کاری می کنم دقیقاً یک روز در میون دارم درس میخونم مثلاً یک روز ۱۲ ساعت ولی روز بعد هفت هشت یا حتی پنج ساعت واقعاً از خودم متنفرم نمیدونم باید چیکار کنم خیلی میترسم که بعدا پشیمون بشم پیشاپیش ممنون
جواب : متوسط درس خواندن شما در این حالت 9 تا 10 ساعت در روز است. اگر دختر سریعی باشی خیلی خطرناک نیست اما ار چنین نیست لازم است برنامه ریزی داشته باشی ، به این معنی که اگر 7 ساعت در روز بخوابی و 1 ساعت غذا بخوری 4 ساعت وقت آزاد در اختیار داری که می توانی با انجام تفریحات سالم و مفرح روز خیلی خسته کننده ای هم نداشته باشی. معمولاً بچه های مرتب 12 ساعت در روزدرس خواندن برایشان دشوار نیست.
برای این که بعداً پشیمان نشوی لازم است به جای تنفر از خودت برنامه ای منظم ایجاد کرده و با کمک اعضای خانواده آن را اجرا کنید. در این برنامه حتی امکان دیدن فیلم و سریال هم وجود خواهد داشت. فقط شرط آن این است که راجع به مسایل حاشیه ای کنکور مثل این که قبول می شوم یا نه و عاقبت چه خواهد شد و این ها فکر نکنی. چون گاهی ساعت ها وقت شما را خواهند گرفت و چرخه ی معیوب استرس زایی را بوجود می آورند.
سوال شماره 6 : جناب اقای موحد نژاد
با عرض سلام
امروز که این پیام را مینویسم ۲۳ سال از روزی که شما معلم راهنمای من بودین گذشته
آن زمان جوانی ۱۸ ساله و امروز بیشتر از عمر آن زمان گذشته
روز معلم بر شما مبارک
جواب : از پیام محبت آمیز شما صمیمانه سپاسگزارم، کاش نام خود را هم می نوشتی تا خاطره های زیبای آن روزها هم زنده می شد. در هر حال خوشحالم کردی و خداوند نیز شما را خوشحال کند.
سوال شماره 7 : من در هفته گذشته چند تا آزمون دادم ( يه آزمون قلم چي و يك آزمون گ ٢) و بر أساس اون درس هايي كه توش تعدادنزده و غلط بيشتري داشتم رو توي روز بعد آزمون كار مي كردم و خود آزمون هم تحليل مي كردم
چون احساس مي كردم مشكل توي آزمون دادن داشتم
توي اين چند روز باقي مانده تا سنجش مي خوام دو تا آزمون سنجش يا كنكور رو بدم و بر أساس اون تحليل كنم كه كجا ها ضعف دارم
چون احساس مي كنم مدل آزمون سنجش با قلم چي و گ٢ فرق داره
به نظر شما كدوم آزمون سنجش يا كنكور( يعني چه سالي و چه تاريخي ) رو بدم؟
جواب : اول از همه یادت باشد که زود همه ی آزمون ها را تمام نکنی. اما الان اگر می خواهی آزمون بدهی کنکور سال 93 داخل کشور و بعد از 93 خارج کشور را برگزار کن.

سوال شماره 8 : لطفا پیام من را در سایت منتشر نکنید این پیام برای تشکر و گرفتن راهنمایی از شماست
جواب : خب متن سوال را بنابردرخواست دختر خوب و مهربانمان نمی توانیم داشته باشیم. اما کتاب مناسبی برای روش یادگیری که به زبان ساده و سریع مطالب را بیان کند نداریم. با توجه به رشته ای که در آن درس می خوانی به شما دو کتاب مرجع بسیار توانا یکی اصول روان شناسی مان (دو جلدی) و دیگری خلاصه ی روانپزشکی کاپلان و سادوک (سه جلدی) را معرفی می کنم. از نظر من هر کس این پنج کتاب را خوب بفهمد روان شناس و روان درمانگر بسیار خوبی خواهد بود.
سوال شماره 9 : سلام آقای موحد نژاد ضمن عرض تبریک روز معلم‌ از شما به خاطر لطف و مهربانیتان بسیارسپاسگزارم‌.
پاسخهای شما واقعا در این شرایط خیلی دلگرم کننده است و به ما کمک میکند
الف- میخواستم بدونم که مباحثی که در کنکور حذف شده در سنجش هست یا نه و اگه هست بهتره جواب بدیم یا نه؟
ب- اگه در زیست به جای تست های تک درس تستهای جامع وترکیبی بزنیم که مباحث قبلی هم دوره بشه آیا خوبه یا نه حتما باید مربوط به همان مبحث باشه؟
ج- برای افزایش تمرکزدر مطالعه چه راهکاری پیشنهاد میکنید؟
با سپاس فراوان
جواب : الف – احتمالاً هست. چون معمولاً سوالات از یکی دو هفته ی قبل آماده می شوند. اگر خوانده اید و بلد هستید جواب دهید وگرنه نیازی به پاسخگویی به آن ها نیست. اما در هر حال با توجه به شلختگی شرکت تعاونی سنجش ممکن است آن ها را حذف نکرده و روی درصد شما تاثیر بگذارد. اما اگر بخش های حذف شده را نخوانده ای بیخودی آن را برای سنجش نخوانی ها!
ب- نه الان بهتر است بیشتر تست های جامع و ترکیبی بزنید.
ج- برای افزایش تمرکز در مطالعه بهترین راهکار محدود کردن زمان مطالعه است. یعنی باید با خودتان قرار بگذارید که فلان فصل را در مثلاً 2 ساعت می خوانم و بسیار در اجرای آن جدی باشید. دوم این که اگر ذهنی دارید که خیلی دوست دارد به چیزهای مختلف فکر کند هر روز 30 دقیقه به آن فرصت دهید تا در کنار شنیدن یک موزیک به آن ها فکر کند و تخلیه شود.
سوال شماره 10 : سلام اقای موحد نژاد،امیدوارم حالتون خوب باشه
ولی راستش الان به نظرم خیلی از اون چیزی که میخوام دورم، به شدت بی حوصله درس میخونم، خیلی سرگردونم،اصلا نمیدونم پیشرفت دارم میکنم یا پسرفت
توی اسفند ساعت مطالعم همین قدر بود که الان هست و شاید کمتر(۹,۸ ساعت) ،ولی انقد روحیه بالایی داشتم که خیلی بازدهیم خوب بود،میدونم الان باید بیشتر درس بخونم،ولی ساعت مطالعم بالاتر که نمیره هیچ،بازده خوبی هم ندارم
صبح ها نمیتونم زود بیدار شم،بعد از غروب هم انرژیمو از دست میدم و نمیتونم تمرکز کنم،همش میگم چه فایده ای داره و کلا بیخیال درس میشم
تعداد تستایی که در روز میزنم هم خیلی کم شده(حدود ۱۰۰تا۱۵۰تا تست) سرعتمم به شدت اومده پایین.
بیشتر از درس خوندن، الان نیاز دارم که اعتماد به نفسم رو ببرم بالا
میشه راهنماییم کنید؟
جواب : دختر خوبم، شما پیشینه ی خوبی داشته ای و رشته ات هم ریاضی است. کنکور هم که عقب افتاده دلت شور نزد خیال می کنیم الان فقط نصف درس ها را بلد هستی. چون رشته ات ریاضی است نگران نباش. با یک شروع طوفانی و قوی می توانی طی 80 روز آینده 1000 ساعت درس بخوانی و آرزوهای خودت را احیا کنی. برای من هر هفته گزارش بفرست تا در جریان پیشرفت شما باشم.
سوال شماره 11 : سلام آقای موحد نژاد عزیز. من پارسال دانش آموزتون بودم . دلم خیلی براتون و کلاسای مشاوره اتون تنگ شده . پارسال ازتون چیزهایی یاد گرفتم که حتی امسالم دارم ازشون استفاده میکنم . خدا خیرتون بده .راستش من امسال دوباره دارم کنکور میدم چون پارسال رتبه ام به پزشکی تهران که می خواستم نرسید. رتبه ام ۲۶۰۰ شد.
سوالم اینه که من تا ۲۳ اردیبهشت همه ی درسارو تموم میکنم . زمان کافی برای جمع بندی دارم؟
اینکه بعد از ۲۳ ام ۷ روز همه ی درسارو دوباره مرور کنم
و بعد آزمون جامع رو شروع کنم خوبه ؟
دیدم به یکی از دوستان فرموده بودین که هر ۴ روز همه ی درسارو مرور کنن و یک آزمون جامع یا کنکور بدن . من همین کارو کنم کافی هست؟
چون پارسال غیر آزمون جامع هر روز عمومی رشته های دیگه رو از کنکور ها و تخصصی هارو از خوشخوان میزدیم . ولی من نمی دونم امسال باید چطور اونارو هم تو برنامه جا بدم . با اینکه هر ۴ روز یک کنکور بزنم بازم لازمه اینارو بزنم؟ اگر لازمه میشه لطفا راهنمایی کنید که چطور و با چه ترتیبی بزنمشون؟
جواب : آغاز آزمون های جامع از 23 اردیبهشت بسیار مناسب است. از 23 اردیبهشت تا 27 خرداد هر هفته یک آزمون جامع از کنکورهای سال های گذشته و یک آزمون عمومی از گروه های آزمایشی دیگر از خودت بگیر و در فاصله ی بین این آزمون ها روی اشکالات خود کارکن. از 27 خرداد تا 31 تیرماه نیز هر چهار روز یک آزمون جامع از کنکورهای سال های گذشته و یک آزمون عمومی از خودت بگیر. اگر آزمون جامع کم آوردی از آزمون های جامع قلم چی و یا سنجش و گزینه 2 و یا آزمون های ساختگی کتاب های دیگر استفاده کن.
سوال شماره 12: سلام اقای موحد نژاد!امیدوارم همیشه سلامت باشید!
من از دفترچه عمومی ریاضی ۹۸ و اختصاصی خارج ۹۴ این هفته ازمون زدم تعداد سوال هایی که جواب دادم:ادبیات:۲۳ عربی:۲۲ دینی:۲۵ زبان:۲۲ ریاضی:۲۷ زیست:۴۵ فیزیک :۲۵ شیمی :۳۱
درصد زبان همیشه خدا همینه و هرچقدر تمرین میکنم نمیتونم صد بزنم باید چکار کنم؟چندین بار لغات و متن کتاب را هم خوندم
جواب : آفرین در فاصله ی 80 روز مانده به کنکور نتیجه ی خیلی خوبی گرفته ای.
اما در مورد صد زدن در زبان. اولاً هیچوقت برای صد درصد زدن یک درس در جلسه ی آزمون حاضر نشو چون استرس را افزایش داده و شانس گرفتن این نتیجه را از شما می گیرد. اصولاً ما نیازی به صد درصد نداریم. اما اگر شانس آوردیم و آن را بدست آوردیم چه بهتر. در هر حال در زبان اول باید روی تمامی لغات زبان سه سال و کتاب کار آن ها تسلط کامل داشته باشی. دوم باید خیلی تست بزنی و زمان پاسخگویی به هر تست را هم به حدود 30 تا 35 ثانیه تقلیل دهی. سوم این که از خودت آزمون های جامع عمومی زیاد بگیری. چهارم این که هر روز پاسخ به یک درک مطلب و یک کلوز تست ر در برنامه ات قرار دهی.
سوال شماره 13 : سلام. من کلا با فیزیک دهم خیلی مشکل دارم ولی با گرما خیلی بیشتر. میشه بگین چندتا تست ازش تو کنکور میاد؟ اگر حذفش کنم اشکالی داره؟
بعد اینکه من از همه درسامون درسای اخرشونو نخوندم تقریبا همشون برام جدیدن‌ یعنی اگر بخوام بخونم خیلی زمان میبره. اونهارو باید شروع کنم بخونم یا ممکنه توی کنکور حذف بشه؟
جواب : از گرما 3 تست در کنکور می آید و حذف آن از نظر من هیچ ایرادی ندارد اما با توجه به این که شما دانش آموزی قوی هستی فقط در شرایطی آن را حذف کن که واقعاً برایت غیر قابل تحمل باشد.
در مورد درس های آخر کتاب ها ، یادت باشد که فقط 20 درصد آخر کتاب های دوازدهم حذف شده اند و این موضوع شامل کتابهای دهم و یازدهم نمی شود.
سوال شماره 14 : سلام برای اولین بار دیشب قرص کلردیازپوکساید رو خوردم (چون خوابم نمی برد )صبح هم لگزاتال رو خوردم که اولش استرسم را خیلی تشدید کرد واقعاً تا حالا اینطوری نشده بودم فکم قفل شده بود ولی خوب به مرور خوب شدم و احساس سرخوشی عجیبی هم بهم دست داد پرش ذهن شدید هنگام درس خواندن ،خندیدن های زیاد و بی مورد ،رقصیدن و....به نظرتون ادامه بدم ؟؟در ضمن تعداد تپش های قلبم در دقیقه ۸۵ تا بود.
جواب : لگزاتال اگر به طور جدی مزاحم درس خواندن شما نیست با همان دوزادامه یابد. حدود یک تا دو هفته ی بعد اثراتش متعادل تر خواهد شد. ولی اگر به طور جدی مزاحم درس خواندن شماست دوز آن را به 5 میلی گرم در روز کاهش دهید. کلرودیازوپوکساید را هم حتما بخورید.
سوال شماره 15 : با عرض سلام ببخشید میشه لطفاً منو راهنمایی کنید که توی ماه رمضان با وجود اینکه می خوام روزه بگیرم چه تایم هایی رو درس بخونم و چه جوری برنامه ریزی کنم ممنون
جواب : حالت های گوناگونی وجود دارد، به نظرم بهترین آن این است که ساعت 12 شب بخوابی و ساعت 4 برای سحری بیدار شوی و بعد از خوردن سحری دیگر نخوابی و تا ساعت 5 و 30 دقیقه بعدازظهر درس بخوانی و سپس تا ساعت 7 و 45 دقیقه بخوابی و بعد از افطار باز هم درس خواندن را تا 12 شب ادامه دهی.
حالت دیگر این که شب ساعت 1 و 30 دقیقه بخوابی و ساعت 4 برای سحری بیدار شوی و بعد از آن دوباره تا ساعت 9 صبح بخوابی و بعد بیدار شوی و دوباره درس بخوانی تا نزدیک افطار و بعد از افطار هم تا ساعت 1 و 30 دقیقه شب درس بخوانی


موفق باشید – موحد نژاد