پیام شماره 18 (پنجشنبه 9 تیرماه 1401)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پیام شماره 18 (پنجشنبه 9 تیرماه 1401)


1- سلام و خسته نباشید.
2- کنکورهای هنر و ریاضی و انسانی به پایان رسید. حالا نوبت بچه های گروه تجربی است.
3- بچه ها از امتیاز دو دفترچه ای شدن دروس اختصاصی حداکثر استفاده را بکنید. اگر ریاضی شما خیلی قوی نیست می توانید به ریاضی 45 دقیقه و به زیست شناسی نیز 45 دقیقه اختصاص دهید. البته اگر ریاضی شما ضعیف باشد 40 دقیقه ریاضی و 50 دقیقه زیست شناسی و حتی 30 دقیقه ریاضی و 60 دقیقه زیست شناسی هم امکان پذیر است.
در دفترچه ی شماره 2 اختصاصی هم می توانید 5 دقیقه به زمین شناسی اختصاص داده و 40 دقیقه به فیزیک و 45 دقیقه به شیمی. البته تنظیم زمان را به شما آموزش داده ام و هر طور صلاح می دانید آن را تقسیم بندی کنید.
4- بچه ها زمان بندی مناسب در جلسه ی آزمون مهمترین پارامتر نتیجه گیری در کنکور سراسری است. امروز بارها چگونگی این زمان بندی را بررسی کرده و برنامه ریزی نمایید.
5- متاسفانه امسال سازمان سنجش سوالات گروه هنر و ریاضی و انسانی را به موقع منتشر نکرد و در نتیجه فقط گروهی از بچه ها موفق به دیدن سوال ها شدند. یکی از معدود سایت هایی که این سوالات را منتشر کرد سایت konkur.in بود و برای دیدن سوالات می توانید به این سایت مراجعه نمایید.
6- فردا مثل یک جراح وارد جلسه ی کنکور می شوم. قاطع و شجاع و سریع. من یک روبات هستم.
7- یادتان باشد در گروه تجربی بجز سه رشته ی پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی حداقل 15 تا 20 رشته ی مطلوب دیگر هم وجود دارد که می توانید آینده ی خوبی را در آن ها داشته باشید. بزودی برایتان کلاس توضیح رشته های گروه تجربی را برگزار می کنم.
پس بیخودی نگران نباشید و با آرامش و قدرت تمام در کنکور فردا هنر نمایی کنید.
8- خودتان را در جلسه ی آزمونی با 50 نفر آدم دیگر فرض کنید. یادتان باشد، همه ی تفاوت کنکور سراسری با کنکورهای خانگی شما این است که اینبار 50 نفر دیگر پیش شما نشسته اند، همین. وگرنه سوالات کنکور امسال فقط 10 تا 20 تای آن با سال های قبل تفاوت خواهد داشت و بقیه شبیه گذشته خواهند بود.
9- یادتان نرود، سناریوی سوالات سخت را آماده کنید. وقتی آزمون آسان است ، امتحان بیشتر جنبه ی علم سنجی دارد. اما اگر آزمون سخت باشد، دارای دو بعد علمی و روانی می شود. شما می توانید با ایجاد سناریوهای مناسب برنده ی هر دوبعد آن باشید و از همیشه، تراز بهتری بگیرید. (گفتم تراز، نه درصد) . من باشم دعا می کنم آزمون سخت باشد، شما چی؟!
10- در اطلاعیه ی سازمان سنجش در ارتباط با وسایلی که نباید با خود به جلسه ی آزمون بیاورید آورده شده است که به همراه داشتن مواد خوراکی بجز آب در جلسه ی آزمون ممنوع می باشد!!! بهانه ی سازمان سنجش جلوگیری از تقلب در جلسه ی آزمون است. نمی دانم متولیان سازمان سنجش فراموش کرده اند که با طیف متنوعی از دانش آموزان سرو کار دارند. گروهی از این بچه ها به دلیل بیماری و یا ویژگی های تغذیه ای خود نمی توانند از ساعت 8 صبح(شروع فرایند آزمون) تا ساعت 12 و 45 که آزمون به طور مثال در گروه تجربی پایان می یابد، در فشار فوق العاده ی ذهنی که انرژی زیادی را به مصرف می رساند هیچ ماده ی قندی و یا خوراکی مصرف نکنند!!! آنوقت شعارشان این است که ما تلاش داریم اضطراب دانش آموزان را در جلسه ی کنکور کم کنیم. واقعاً برای سازمان سنجش متاسفم.
اما بچه ها کاری که شما باید انجام دهید این است که دو کیسه ی پلاستیکی شفاف با خودتان به جلسه ببرید. در یکی مداد و خودکار و پاکن و کارت ورود به جلسه و کارت شناسایی و دستمال و ماسک و بطری آب معدنی ... را قرار دهید و در دیگری مواد خوراکی مورد نظر خود مانند بیسکویت و شکلات و کیک و غیره را بگذارید. یادتان باشد پوشش کاغذی کیک و شکلات و بیسکویت را پاره کرده و مواد خوراکی را مستقیماً در کیسه بگذارید. احتمال آن وجود دارد که بگذارند مواد خوراکی را به داخل جلسه ببرید و در این موضوع سخت گیری نکنند. اما اگر سخت گیری کردند کیسه ی آن در در گوشه ای رها کنید و به داخل حوزه ی آزمون بروید.
11- با توجه به سخت گیری در ارتباط با تقلب در کنکور حتماً اگر ساعت کرونومتر دار با خود به جلسه می برید. ساعت معمولی عقربه ای مچی نیز با خود به همراه داشته باشید تا اگر ایراد گرفتند از آن استفاده کنید. یادتان باشد رفتارها در حوزه ها سلیقه ای است و آدم باید احتیاطات لازم را به عمل آورد.
12- امسال نیز مانند پارسال کنکور راس ساعت 8 و 30 دقیقه ی صبح آغاز می شود. پس زمانبندی های خود را بر این مبنا تنظیم نمایید. (البته یادتان باشد که شروع فرایند آزمون (یعنی ورود به جلسه ی آزمون و نشستن بر روی صندلی) ساعت 8 صبح است و شما حتماً باید قبل از ساعت 8 در حوزه آزمون حاضر شده باشید.
13- جزوه ی 70 نکته ی ضروری برای داوطلبان کنکور سراسری را که به مدارس شما ارسال کرده ام ، حتماً بارها مرور نمایید.
14- یادتان باشد که از خدا هم موفقیت خود را بخواهید.
15- سایت من تا 31 شهریور ماه امسال فعال خواهد بود و آمادگی دارم از این به بعد هر 7 روز یک بار به سوالات شما پاسخ دهم.
16- منتظر سوالات بعدی شما هستم.
17- پیام شماره 19 چهارشنبه 15 تیر ماه 1401 بعد از ساعت 9 صبح منتشر خواهد شد.
18- برای همگی شما آرزوی موفقیت دارم.

 

پاسخ به سوالات

 

سوال شماره 1 : .................................. لطف بفرمایید در صورت امکان نوشته هایم رو منتشر نکنید و جواب سوالم رو برام ایمیل کنید بینهایت ممنون میشم............................
جواب : بله، شما به شرط داشتن شرایط مالی مناسب (هزینه ی حدود 60000 دلار کانادا برای دو سال) می توانید برای برای ادامه ی تحصیل در دوره ی کارشناسی ارشد شیمی در کانادا داوطلب شوید و پس از اتمام تحصیلات و یا حتی در حین آن مراحل مهاجرت به این کشور را سپری کنید. در صورتی که مهاجرت شما پذیرفته شود می توانید تا قبل از سن 30 سالگی پس از شرکت در آزمون MCAT در رشته ی پزشکی تحصیل کنید.
اما اگر شرایط مالی لازم را ندارید باید کمر همت بسته و با تمام توان برای کنکور سال 1402 آماده شوید. این که من هیچوقت بیشتر از 3 ساعت در روز درس نخوانده ام اصولاً انطباقی با پزشکی خواندن ندارد. شما در هر کشوری که باشید، برای این که به خوبی از عهده ی تحصیل در رشته ی پزشکی بر آیید، لازم است زمانی طولانی را به درس خواندن اختصاص داده و عاشق درس خواندن باشید. اگر اینطوری نیستید، می توانید هم در ایران و هم در کانادا برای ادامه ی تحصیل در کارشناسی ارشد اقدام کنید و هر چه سریعتر خود را در بازار کار وارد نمایید. (البته بازار کار در کانادا بسیار جذاب تر است)
البته اگر کسی عاشق رشته ای باشد، مثل عاشق ها تلاش می کند و آنوقت همه ی رفتارهایش عوض می شود.
سوال شماره 2 : سلام خسته نباشید
من پارسال کنکور دادم و دانشجوی سال اول دانشگاه ازاد هستم
میخواستم بپرسم امسال کنکور مجدد بدم بعدش برای انتخاب رشته باید انصراف بدم و یا باید اسفند ماه انصراف میدادم؟
برای انتخاب رشته سراسری و یا ازاد
جواب : دانشجویان دانشگاه آزاد به شرط آن که مشکل سربازی نداشته باشند می توانند بدون انصراف از تحصیل دوباره در کنکور شرکت نمایند. پس با توجه به این که شما پسر هستید، اگر متولد 1382 باشید برای کنکور امسال (1401) مشکلی ندارید و نیازی هم به انصراف از تحصیل نداشته اید و می توانید هم در دانشگاه های دولتی و هم آزاد مجدداً پذیرفته شوید. ولی اگر متولد 1381 باشید، فقط می توانید با قبولی در دانشگاه آزاد درخواست تغییر رشته بدهید. ولی در دانشگاه ها ی دولتی امکان پذیرش نخواهید داشت.

 

موحد نژاد