پیام شماره 4 (شنبه 17 اردیبهشت ماه 1401)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پیام شماره 4 (شنبه 17 اردیبهشت ماه 1401)


1- آزمون جامع سنجش برگزار گردید. یادتان باشد نتایج این آزمون به هیچ وجه نشان دهنده ی نتایج شما در کنکور سراسری نیست و شما در طی هفته های آینده امکان صعود و نزول جدی را خواهید داشت. اگر پرکار باشید و جمع بندی خوبی انجام دهید به شدت رشد می کنید و اگر کم کاری کنید همه ی رشته های قبلی شما نیز پنبه خواهد شد و با نزولی چشمگیر مواجه می شوید.
2- شاید بگویید خب اگر من درس بخوانم بقیه ی هم درس خواهند خواند و چه دلیلی برای رشد من در هفته های باقیمانده وجود دارد. جواب این است که اولاً همه درس نخواهند خواند و عده ای کم کاری خواهند داشت و یا به دلیل نگرانی ها مرتبط با کنکور دچار افت توانایی های یادگیری در هفته های باقیمانده خواهند شد! ثانیاً داوطلبان کنکور روش های متفاوتی برای جمع بندی دروس دارند که اجرای روش های نادرست عده ی کثیری از رقبا را از صحنه خارج خواهد کرد. ثالثاً زمان مطالعاتی بچه ها در این ایام متفاوت است و آن هایی که خصوصاً طی هفته های آینده بسیار پرکار باشند (یعنی در کورس پایانی رقابت بسیار پر تلاش عمل کنند) برندگان این صحنه خواهند بود.
3- پیام شماره 5 ان شاء الله روز چهارشنبه 21 اردیبهشت ماه بعد از ساعت 9 صبح منتر خواهد شد.
4- منتظر سوالات شما هستم.
5- برای همگی شما آرزوی تندرستی و کامیابی را دارم.


پاسخ به سوالات


سوال شماره 1 : ببخشید من خیلی تو تخصصی ها حس میکنم خوب نیستم بعد میخواستم ببینم برای دوره و جمع بندی چ کتابایی برای تخصصیا خوبن بعد اینکه سری جی بی خیلی سبز به نظرتون برای موضوعی خوندن خوبن؟مثلا میخواستم ژنتیک و گیاهی شو تهیه کنم و اینکه برای عمومی تست از چه منبعی بزنم خوبه؟
جواب : برای دوره و جمع بندی مجموعه ی دروس از کتاب چند آزمون خیلی سبز استفاده کنید. برای دوره و جمع بندی دروس عمومی از کتاب دور دنیا در چهار ساعت عمومی که شامل تست های عمومی تمامی گروه های آزمایشی است استفاده نمایید.
از سری جی بی خیلی سبز برای مباحثی استفاده کنید که روی آن ها اشکال دارید.
سوال شماره 2 : سلام تا کنکور سراسری ۷ هفته باقی مانده و آیا خوب است که یک هفته برای ازمون های عمومی کنکور های سال قبل زمان گذاشت و هفته ی بعد را برای کنکور های تجربی سال قبل یعنی یک هفته در میان عمومی و کنکور سراسری ولی ۳ روز یک باز آزمون داد؟
جواب : بهتر است هر سه تا چهار روز یکبار یک آزمون جامع از کلیه ی دروس از خودتان بگیرید. از کنکور های عمومی گروه های ریاضی و هنر و زبان و انسانی نیز در میان این آزمون ها و گاه و بیگاه استفاده نمایید.
سوال شماره 3 : سلام وقتتون بخیر، اگر در درس ریاضیات بخوام به همه سوالات برسم تو تمرینات خانگی هر سوال چقدر باید از من وقت ببره ؟ و این عدد رو در مورد شیمی هم لطف میکنید بگید.
جواب : در ریاضی در تمرینات خانگی سرعت باید به حدود 50 ثانیه به ازای هر تست برسد. برای شیمی نیز سرعت باید به حدود 45 ثانیه به ازای هر تست برسد. در این حالت توانایی پاسخگویی به تمامی سوالات این دروس را در کنکور سراسری خواهید داشت.
سوال شماره 4 : سلام اقای موحد نژاد خسته نباشید
لطفا سوال من را منتشر نکنید.........................................................................................
جواب : نتیجه ی آزمون های خانگی معمولاً حدود 5 تا 15 درصد بهتر از زمانی است که شما در آزمون های حضوری شرکت می کنید و این موضوع کاملاً طبیعی است. بنابراین وقتی شما در آزمون خانگی به 30 درصد سوالات پاسخ دهید در آزمون حضوری نتیجه ی شما حدود 20 درصد خواهد بود.
در نتیجه، اگر کسی بخواهد در دروس عمومی در کنکور سراسری به 60 درصد سوالات پاسخ دهد باید درصد او در خانه در این دروس حدود 70 باشد.
بله درصد عمومی ها را خیلی راحت می توانید بالا ببرید، به شرط آن که بسیار منظم روی آن ها کار کرده و از خودتان آزمون های جامع عمومی به صورت مرتب و تقریباً 2 بار در هفته بگیرید و سپس بر روی نقاط ضعف خود در هر یک از دروس عمومی کار کنید. سازمان دهی برنامه ی شما در این روزها بر اساس همین هدف است و اگر مرتب باشید ان شاء الله نتایج شما در دروس عمومی تغییرات چشمگیری خواهند داشت.
نگران نتایج فعلی خودتان نباشید و با قدرت جمع بندی دروس را به پایان برسانید. نتایج شما بعد از مرور و جمع بندی و آزمون های جامع متوالی رشد چشگیری خواهند داشت.
اگر درس خواندن در خانه برایتان سخت است یا به مدرسه بیایید و یا در پانسیون های مطالعاتی که در مناطق مختلف تهران دایر شده اند ثبت نام کرده و مطالعات خود را در این مکان ها ادامه دهید.
سوال شماره 5 : سلام وقت بخیر . آقای موحد نژاد من در زیست گیاهی مشکلی که دارم خیلی زود یادم میره ... و جزوه دبیرم هم در گیاهی جزوه کاملی نیست میشه لطفاً راهنمایی کنین و معمولا یا تست های گیاهی رو نمی‌زنم یا غلط می زنم.
جواب : زیست شناسی گیاهی را به صورت گفتار به گفتار از روی کتاب درسی بخوانید و بلافاصله بعد از اتمام هر گفتار به تست زنی جدی (حدود 30 تا 40 تست) از آن گفتار پرداخته و در صورت پاسخگویی اشتباه به تست، جواب های آن تست را بررسی کرده و با کتاب درسی نیز این جواب ها را تطبیق دهید تا به تدریج عمق یادگیری شما در این مباحث افزایش یابد.
سوال شماره 6 : آقای موحد نژاد من ریاضی سنجش رو خیلی بد دادم و به نظر می رسه در همه ی فصل ها مشکل دارم میشه راهنمایی کنین از این فصل ها جداگانه تست بزنم یا جامع ؟
جواب : اگر در همه ی فصل ها مشکل دارید، مشکل شما با آزمون های جامع حل نمی شود. علاج کار در شرایط فعلی حذف برخی از مباحثی است که در آن ها بیشتر مشکل دارید. در این حالت حجم درس کاهش می یابد و امکان مرور فصل های باقیمانده را در زمان باقیمانده تا کنکور پیدا می کنید و هر وقت روی این مباحث تسلط نسبی بدست بیاورید، آنوقت با کمک آزمون های جامع رشد زیادی در نتیجه ی آزمون های ریاضی شما بوجود خواهد آمد.
سوال شماره 7 : آقای موحد نژاد برای ریاضی تست بزنم فقط یا جزوه هم دوباره بخونم
جواب : اگر ریاضی شما خوب است می توانید این درس را با تست زنی وسیع دوره کنید و نیاز چندانی به مطالعه ی جزوه نخواهد بود. اما اگر در ریاضی ضعف دارید بهتر است حتماً اول جزوه خوانده شود.


موحد نژاد