پیام شماره 4 (تاریخ جمعه 98/12/23)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پیام شماره 4


جمعه 23 اسفندماه 1398


1- سلام ، عذر خواهی می کنم از تاخیر در ارسال این پیام متاسفانه شرایط جدیدی وجود دارد و این اتفاق مجدداً رخ داد.
2- پیام شماره 5 ان شاء الله روز سه شنبه 27 اسفندماه 1398 بعد از ساعت 7 بعدازظهر منتشر خواهد شد.
3- منتظر سوالات شما هستم.

پاسخ به سوالات

سوال شماره 1 : اول اینکه چطور دینی بخونیم . اصلن دینی نمیفهمم و دوم اینکه باتوجه با افت ساعت مطالعاتی شدیدی که داشتم از شنبه شروع کردم و روزی ۹ و نیم ساعت درس خوانده ام.همچنان ساعت مطالعاتی ام کم است درست است؟سوم اینکه برای تستای مسئله در شیمی برای هر تست چقدر تایم بگیرم؟
جواب : همه ی کسانی که دینی را خوب نمی فهمند به روش زیر توجه کنند :
اول درس 1 دینی دهم (یا یازدهم و یا دوازدهم) را بخوانید و بلافاصله تمامی تست های یک کتاب را در همین درس پاسخ دهید. به طور طبیعی تعدادی غلط و نزده خواهید داشت. با توجه به این که شما همین الان این درس را خوانده اید پس دلیل غلط زدن و یا هدم پاسخگویی فراموشی نیست بلکه شما بعضی از بخش های کتاب را خوب نخوانده اید و توجه کافی به برخی از نکات نداشته اید. پس حالا با ئقت بررسی کنید که کدام بخش ها و نکته ها را باید بیشتر مورد توجه قرار دهید و فردا روی درس 2 همین کار را انجام دهید باز هم تعدادی از سوالات غلط و نزده خواهند بود، بروید ببینید مجددا روی کدام قسمت ها دقت کافی نداشته اید. این روند را روی 6 درس در 6 روز متوالی طی کنید ان شاء الله مشکل حل می شود.
9/5 ساعت مطالعه در روز اگر با کرونومتر است به 10 ساعت که برسد خوب است وگرنه با ساعت باید حداقل 12 ساعت در روز درس بخوانید.
برای تست های مسئله شیمی هم مثل خود شیمی زمان استاندارد 1 دقیقه است ولی ما معمولاً در خانه 48 ثاتیه به ازای هر تست را توصیه می کنیم.


سوال شماره 2 : سلام.امیدوارم که حالتون خوب باشه.
من کسی هستم که قریب به اتفاق معلما مطمئنن که من نتیجه میگیرم ولی خودم اصلا از این قضیه مطمئن نیستم...چون عملکردم سر کلاس خیلی خوبه و نمیتونم همین عملکردو روی آزمونم پیاده کنم!!
مشکل سرعت هم ندارم
و هنووووز مشکلم ساعت مطالعه س!!
البته من هم مثل دوستی که در سری قبل بهتون پیام داده بودن سرعتم توی خوندن زیاده و روزانه بیشتر از ۵ ساعت نمیتونم درس بخونم چون خسته میشم!!
با این اوصاف بهم چی پیشنهاد میکنین؟
میتونم امید داشته باشم به رتبه زیر۲۰۰۰؟
و اگه جوابتون بله س لطف کنین راهنمایی کنین که باید چیکار کنم از اینجا به بعد؟
جواب : با توجه به بالا بودن سرعت شما در مطالعه و تست زنی فقط لازم است زمان مطالعه ی خود را حداکثر در عرض دو هفته به 10 ساعت در روز برسانید آنوقت همانی که معلم ها گفته اند رخ می دهد و حتماً رتبه ات بهتر از 2000 می شود.


سوال شماره 3 : سلام آقای موحد نژاد عزیز
امیدوارم حالتان خوب باشد.
از اوایل تعطیلات سعی کردم با یک برنامه خوب پیش برم اما بعد چند روز دوباره وسواس فکری به سراغم آمد و تمام برنامه ام را به هم زدم.
این روزها آشفتگی بسیار زیادی دارم و مدام با خانواده ام در حال بحث هستم.
به نظر شما چگونه می توانم بر این وسواس فکری غلبه و متعهد به برنامه ام باشم و نگذارم افکار منفی به سراغم بیایند؟
دیگر آنکه آیا به نظر شما بعد از عید در قلم چی شرکت کنم یا خیر؟اگر در نظر شما شرکت کنم بهتر است؛چگونه این کار را انجام دهم؟( به دلیل آنکه خانواده ام موفق به ثبت نامم نشدند)
سوال آخرم این است که آیا به نظر شما با توجه به وضعیتم و مدت زمان باقی مانده میتوانم به رشته دلخواه ام یعنی میکروبیولوژی تهران برسم؟
جواب : نگران نباش سیستم برنامه ریزی ما به نحوی است که اگر کسی در اجرای برنامه ی دوره ی دهم خوب عمل نکند بعداً جبران خواهد شد. پس از 26 اسفندماه به بعد روی برنامه سوار شو و بخوبی آن را اجرا کن.
همین که توی اتاقت باشی و درس بخوانی درگیری با خانواده متوقف می شود. نیازی به شرکت در آزمون های قلم چی بعد از عید نیست.
بله با توجه به ترازهای قبلی شما قبولی در میکروبیولوژی هنوز هم امکان پذیر است.


سوال شماره 4 : من با اینکه هر روز ۱۲ ساعت رو درس می خونم اما احساس می کنم بیشتر روز ها خیلی کند پیش می رم و ۱۲ ساعت مفید نیست و تعداد تست هایی که رد روز می زنم هم خیلی نمیشه این موضوع خیلی منو نگران می کنه وهمش فکر می کنم قراره که نتیجه نگیرم. و این موضوع که توی تعطیلات نتونستم زیاد درس های دوازدهم و یازدهم رو بخونم هم خیلی نگرانم کرده نمی دونم چجوری تو برنامه ام جا بدم ؟تقریبا ۳ ماه میشه که تمرین سرعت با تست های زمان دار رو انجام می دهم ولی تغییر سرعتم و مهارتم در محاسبات تغییر محسوسی نکرده میشه لطفا یه راهکاری پیشنهاد کنید؟
جواب : خیلی نگران نخواندن دروس یازدهم و دوازدهم نباش برای تو این موضوع اختلال جدی ایجاد نمی کند اما در تست زنی لازم است سرعت های خودت را با ایجاد شگردهای شخصی بالا ببری. وقتی تستی را می زنی و می بینی خیلی طول می کشد ، دنبال راه حل مناسب تر آن باش. نه از روی کتاب ها بلکه خودت فکر کن چگونه می توان به آن سوال سریع تر پاسخ داد. بچه های قوی (مثل شما) خودشان برای حل تست ها روش هایی را ابداع می کنند.
یادت باشد برای ریاضی و فیزیک باید برای 10 تست به 8 دقیقه برسی و بتوانی حداقل به 7 تای آن درست جواب دهی و برای شیمی و زیست باید به 6 دقیقه برسی و حداقل به 7 تست جواب درست بدهی


4- به تمامی سوالات رسیده تا ساعت 8 صبح روز جمعه 23 اسفندماه پاسخ دادم.


موحد نژاد