پیام شماره 4 (شنبه 28 فروردین ماه 1400)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


(پیام شماره 4 (یکشنبه 29 فروردین ماه 1400)


1- سلام، وای وای سه شب است که نخوابیدم، البته سه چهار ساعتی به طور پراکنده روزها خوابیده ام. اما هیچ چیز جای خواب شب را نمی گیرد. این ها را گفتم که آبرویم نرود. چون این سومین بار است که در سه پیام اخیر بدقولی کرده ام !!!!!!!
2- پیام شماره 5 روز چهارشنبه 1 اردیبهشت ماه بعد از ساعت 9 شب منتشر خواهد شد.
3- منتظر سوالات شما هستم.


پاسخ به سوالات


سوال شماره 1 : سلام من متاسفانه نتونستم برنامه مطالعاتی که از قبل عید دادین بهمون رو کامل اجرا کنم میتونم بگم ۱/۴تونستم اجرا کنم
میخواستم بدونم الان با برنامه ای که برای ۲۸فروردین میدین بهمون. برا اجرا اون مشکلی برام پیش میاد یا نه ؟اگه مشکلی هست چیکار کنم؟
جواب : برنامه ی دوره ی دوم مطالعاتی یک برنامه ی کامل است و تمامی دروس در آن ها مرور می شود. تنها نکته ای که باید شما آن را مراعات نمایید این است که برای بعضی از سرفصل هایی که قبلاً نخوانده اید به کمی وقت بیشتر نیاز دارید و برای سر فصل هایی که قبلاً آن ها را خوانده اید اندکی وقت کمتر اختصاص دهید. پس برنامه را با دقت دنبال کنید و قدری زمان های آن را بر اساس این که درس ها را قبلاً خوانده اید یا نه دستکاری کنید.
سوال شماره 2 : سلام اقای موحد نژاد روزتون بخیر. من تازه شروع به درس خوندن کردم از انتهای فروردین میشه گفت و سعی میکنم جدی درسامو سر وقت و برنامه بخونم میخواستم ازتون بپرسم باز هم میتونم رشته دلخواهم که مهندسی پزشکی هستش رو توی دانشگاه شهید بهشتی بخونم و حدود چه رتبه ای میخواد. از وقتی که گذاشتید سپاسگزارم.
جواب : در گروه ریاضی بدون شک اگر از الان هم جدی درس بخوانید قطعاً می توانید به این رشته دست پیدا کنید. اگر امیر کبیر می خواهید باید دروس عمومی 60 و اختصاصی به طور متوسط 45 باشد. اگر دانشگاه شاهد تهران (دولتی است) می خواهید دروس عمومی 40 دروس اختصاصی 27 درصد.
سوال شماره 3 : سلام آقای موحد نژاد امیدوارم حالتون خوب باشه. میشه درباره ی آزمون لیسانس به داروسازی مفصل توضیح بدین ، علاوه بر اون اگر ممکن هست لطف کنید و به سوالات زیر هم پاسخ بدید
الف- برای کسی که در مقطع کارشناسی به صورت روزانه تحصیل کرده آیا می تونه در صورت قبولی در این آزمون در دوره روزانه تحصیل بکنه ؟
ب- اگر کسی مدرک کارشناسی ارشد رشته ی دیگه ای رو داشته باشه آیا می تونه در صورت قبولی در ان آزمون در دوره ی روزانه تحصیل بکنه یا اینکه حتما باید بعد از گرفتن لیسانس بلافاصله در این آزمون شرکت بکنه ؟
ج- اگر کسی در این ازمون قبول بشه چند سال باید درس بخونه تا مدرک داروسازی بگیره؟
د- پذیرفته شدگان در چه دانشگاه هایی حق ثبت نام دارند؟
ه - اگر سن متقاضی بیشتر از 25 سال باشد آیا می تواند در آزمون شرکت کند ؟
از اینکه سوالات من بسیار زیاد هستند عذرخواهی می کنم.
جواب : والا من آزمون کارشناسی به پزشکی را خبر دارم ولی کارشناسی به داروسازی را خیر.
در آزمون کارشناسی به پزشکی، همه ی کارشناسان رشته های علوم پزشکی و رشته های مختلف مانند زیست شناسی می توانند در آن شرکت کنند و فعلاً فقط دانشگاه تهران اقدام به جذب حدود 30 دانشجو در سال به این روش می نماید
الف- اصولاً رشته ی پزشکی در هیچ جای دنیا شبانه ندارد.
ب- بله می تواند اما تا جایی که می دانم شرط سنی 25 سال است و باید مشکلی از این بابت نداشته باشد.
ج- داروسازی را که نمی دانم ولی برای پزشکی حدود 4 سال و نیم
د- فعلاً فقط دانشگاه تهران اما صحبت این است که تعداد دانشگاه ها را در این روس افزایش دهند.
ه- خیر
سوال شماره 4 : نمیدونم باید چیکار کنم که این حس نشدن و نتونستن از بین بره خیلی سعی کردم بهش فکر نکنم ولی نشد همش به این فکر میکنم من که نمیتونم اصلا از کجا معلوم که بتونم اصلا بذارم واسه سال بعد . یه چیز دیگه صحبتهام روی خودم خیلی کم تاثیر داره
جواب : ما تلاش می کنیم که بشود. از تمام امکانات مادی و معنوی و زمانی خودمان نیز استفاده می کنیم. پس ما الان نمی گذاریم برای سال بعد. اگر خدای نکرده شکست خوردیم سال بعد وجود خواه داشت. به ذهنت بگو من تا آخر راه را می روم ان شاء الله هم برنده می شوم ولی اگر نشد تازه اول جنگ 1401 است.
سوال شماره 5 : کتاب هایی که برای جمع بندی پیشنهاد کردید هنوز بعضیاش چاپ1400 نیومده مثل موج آزمون اگر 99 بگیریم اشکالی داره؟ یا صبر کنیم؟
جواب : در دروسی مانند ریاضی و فیزیک و شیمی کتاب های سال 99 مشکلی ندارند ولی برای زیست شناسی حتماً باید جدید باشند.
سوال شماره 6 : سلام وقت به خیر
در این بازه من اگر نخواهم کتاب هایی که معرفی کردید رو بخرم چطوری میتونم از کتاب هایی که دارم استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید متشکرم
جواب : خرید کتاب هایی که گفتم کاملاً پیشنهادی بود و اجباری برای آن ها نیست. اگر می خواهی از کتاب های قبلی به درستی استفاده کنی لازم است تست ها را به صورت زماندار و با حالت آزمونی پاسخ دهی. مثلاً اگریک فصل 300 سوال در کتاب شما دارد به صورت مضارب 10 ، 30 تست از آن را در زمان استاندارد و یا کمتر از استاندارد به سرعت پاسخ دهید و ضمن تمرین تست تمرین سرعت هم داشته باشید. در این حالت به کتاب های موج آزمون و یا فار آزمون و امثال این ها نیازی نخواهید داشت.
سوال شماره 7 : سلام اقای موحد نژاد وقتتون بخیر!
من سه سال پیش افتخار حضور در کلاس هاتون رو داشتم:)❤️
میخواستم برای ارشد هماتولوژی اماده بشم، از‌اونجایی که اطلاعات شما در تمامی مقاطع زیاده خواستم ازتون بپرسم که برای رتبه تک رقمی از کی باید شروع کرد؟و میتونم روزی ۶-۷ ساعت بخونم . ممنون❤️
جواب : شما به بنده لطف دارید. برای ارشد هماتولوژی از تابستان شروع کنید. (یعنی استارت آن را در دوران فراغت خود بزنید) اما لازم است قبل از آن، سوالات کنکورهای پنج سال اخیر را بررسی نمایید. باید معلوم کنید که از منابع معرفی شده چه نوع سوالاتی و در چه سطحی طراحی می شود. باید دید داشته باشید که چگونه باید کتاب های مرجع آزمون را مطالعه کنید. مهم این است که مطالب را بفهمید و بارها و بارها آن ها را دوره کنید. به هیچ وجه سعی در حفظ مطالب نداشته باشید. 6 تا 7 ساعت در روز عالی است.
سول شماره 8 : سلام اقای موحدنژاد امیدوارم که حالتان خوب باشد میخواستم اگر ممکنه لطف کنین درمورد اینکه ممکنه من بتونم با توجه به رشتم که تجربی هست رشته ای قبول بشم که بتونم اژانس مسافرتی بزنم ؟ و اگر ممکنه کمی درمورد این حرفه توضیح بدین ممنون
جواب : بله رشته ی گردشگری و یا همان مدیریت جهانگردی سابق همان رشته ای است که با آن می توانید آژانس مسافرتی بزنید. این حرفه عالی است. الان توضیح این رشته بسیار طول می کشد. ان شاء الله در آینده در ارتباط با رشته ها که توضیح دادم در رابطه با این رشته نیز صحبت خواهم کرد.
سوال شماره 9 : چندتا سوال و راهنمایی میخواستم ازتون
الف- من از آزمون ۱۲ فروردین ماه به بعد لیست حذفیاتی که قراره توی کنکور نزنم رو نوشتم و الان احساس میکنم زیاد شدن ولی مباحثی هستن که واقعا فرصت جمع کردنشون رو ندارم ولی از طرفی هم نگران هستم (درمورد نگرانی توی بخش بعدی توضیح میدم
میخواستم این لیست رو با شما در میون بزارم و نظر شمارو هم بدونم
فیزیک : فصل ۵ دهم_ فصل ۴ یازدهم _ فصل ۱ و ۲ فیزیک دوازدهم(و به احتمال زیاد فصل ۶ دوازدهم)
آمار: فصل ۲ یازدهم
شیمی : در کل توی مسئله ها خیلی مشکل دارم و چند وقتی هست شیمی انرژی منفی بهم میده و خوندن و تست زدن توش برام خیلی سخت شدن، اگر درمورد شیمی هم راهنماییم کنین خیلی ممنون میشم
فصل ۲ یازدهم _ فصل ۴ دوازدهم
از فصل های دیگه هم بیشتر روی حفظیات تمرکز میکنم
هندسه : فصل ۲ دهم _ بیضی و سهمی از هندسه دوازدهم
ب- در مورد مسائل روحی خیلی استرس دارم و احساس میکنم چیزی یادم نمیاد
در کل امسال با سیستم آنلاین خیلی مشکل داشتم و این باعث تضعیف روحیه ام شد خصوصا توی دروس اختصاصی و واقعا نگرانشان هستم
بیشتر امیدم به دروس عمومی هستش در مفهوم دروس هیچ مشکلی ندارم ولی توی آزمون خراب میکنم ولی خیلی دارم تلاش می‌کنم براش
احساساتم خیلی زود بالا و پایین میشه یهو خوب میشه و امیدوار میشم ولی ممکنه چند دقیقه بعد دوباره بی‌حال بشم نمیدونم برای این حالت چیکار کنم
ج- توی زمان آزمون وقتی عمومی ها تموم میشه و ریاضیات رو شروع میکنم مغزم کاملا هنگ میکنه و نمیتونم به سوالات حسابان جواب بدم ، در کل توی حسابان برای سوالات نیاز به فکر زیاد دارم تست زیاد زدم اما باز هم سرعتم توی تشخیص راه حل خیلی پایینه و این موضوع خیلی برام استرس اوره
ممنون میشم راهنماییم کنین
جواب : الف- حذف این مطالب اشکالی ندارد فقط آن هایی که مربوط به پایه ی دوازدهم می شود را نمی توانید به طورکامل حذف کنید. فقط می توانید حل سوالات آن را به صورت تستی را کنار بگذارید.
ب- نگران نباش حذف مطالب باعث افزایش توانمندی شما در پاسخگویی به سوالات باقیمانده می شود و تا حدود زیادی باعث بهبود درصد شما در آن دروس خواهد شد.
ج- خب اصلاً برای همین حذف می کنیم که این هنگ کردن و دست پاچگی از میان برود.
سوال شماره 10 : از اینکه بعد از یکسال دوباره براتون پیام میذارم خوشحالم.
از اینکه وقتتون رو برای سوالی غیر از درس و کنکور میگیرم پوزش میخوام.
این روزها درگیر سوالی بودم که خودم یه جوابهایی رسیدم اما خیلی دوست دارم نظر و دیدگاه شما رو راجع بهش بدونم .
چون بنظر من شما یه روانشناس فوق العاده اید ؛ همیشه ویژگی هایی و تصوراتی از یک روانشناس خوب توی ذهنم بود که وقتی شما رو دیدم اون آدم خیالی مو توی واقعیت دیدم و حتی بسیار بهتر از خیال .
امیدوارم بتونم در آینده روانشناسی شبیه شما بشم البته خیلی دوست دارم اینطور بشه چون گاهی در موضوعاتی خط فکری من شبیه شما بود ولی شک دارم چون همه ایده های من در حد یه ایده میمونن اصلا نمیتونم عملی شون کنم . انگار توی سرم محبوس شدند و این موضوعیه که همیشه عذابم میده . احساس ضعف میکنم و نمیدونم باید چیکار کنم .
راستی سوالم این بود که
بنظر شما از چه روش‌هایی میشه مهارت های زندگی رو به کودکان،نوجوانان و جوانان به طور موثر آموزش داد و با چه روش‌هایی این آموزش ها از قوه به فعل در میان ؟ ممنون از وقتی که میگذارید.
جواب : از لطف شما بسیار سپاسگزارم. آموزش به کودکان و نوجوانان باید، 1- آزاد و بر مبنای درخواست سوژه باشد. حال این درخواست را یا خودش دارد و یا ما به طور غیر مستقیم این درخواست را در او بوجود آورده ایم ولی خودش خیال می کند درخواست خودش است! 2- آموزش باید به صورت حداکثری عملی باشد و از حواس پنجگانه در آن استفاده شود 3- آموزش از طریق الگوها و رفتارهای این الگوها باید مد نظر قرار گیرد و ............. دختر خوبم کتاب مکتب های فلسفی و نظریه های تربیتی نوشته ی جرالد ال گوتک را بخوانید.
سوال شماره 11 : سلام وقتتون بخیر. زمین شناسی میتونه کمک کنه به رتبه و تراز بهتر ؟ در زیرگروه ۱
جواب : زمین شناسی هیچ اثری در رتبه ی زیر گروه 1 ندارد.
سوال شماره 12 : سلام آقای موحدنژاد من اگه تو ریاضی هندسه رو حذف کنم ایرادی داره؟ با توجه به اینکه تو باقی قسمت ها عملکرد خوبی دارم. درواقع هندسه رو بلدم به خصوص تو پایه ولی توش کندم چون تمرین تست نکردم ازش ولی بدون تایم میتونم از پس سوالاش بر بیام.
جواب : اگر رشته ی شما تجربی است ایرادی ندارد و اگر رشته ی شما ریاضی بین سه تا چهار فصل از مجموع هندسه ی دهم و یازدهم ایرادی نخواهد داشت.


موحد نژاد