پیام شماره 27 (سه شنبه 10 تیرماه 1399)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پیام شماره 27 (سه شنبه 10 تیرماه 1399)


1- سلام، خسته نباشید بچه ها
2- تجربی ها ! آماده باشید از فردا مطالعه ی متمرکز و متراکم شما با زمان 13 ساعت در روز آغاز می شود. مهمترین و تعیین کننده ترین زمان برای شرکت در کنکور سراسری فرا رسیده است. بر اساس برنامه ی من عمل کنید و از خودتان آزمون بگیرید و مشکلات موجود در آزمون ها را در میانه ی برگزاری دو آزمون رفع کنید.
3- از روز 21 تیرماه برنامه ای بسیار دقیق در اختیار شما می گذارم. اگر بچه های خوبی باشید ان شاء الله به بهترین نتیجه خواهید رسید.
4- منتظر سوالات بعدی شما هستم.
5- پیام شماره 28 شنبه 14 تیرماه 1399 بعد از ساعت 10 بعدازظهر منتشر خواهد شد.
6- برای همگی شما آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.


پاسخ به سوالات


سوال شماره 1 : سلااامم اقای موحد نژاد من وقتی تست میزنم خصوصا تو خونه باید همممممهههه سوالا رو جواب بدم و نمیتونم ازشون دل بکنم حالا یا درست میشن یا به جواب نمیرسم خصوصا تو شیمیو فیزیک و ریاضی :) شد همش:))))!!
در این شرایط باید بعد چند ثانیه تصمیمونو بگیریم ک بریم بعدی؟
جواب : معمولاً حداکثر 30 ثانیه. اما اصولاً لازم است که در زمان پاسخگویی به سوالات یک درس، اول به سوالات آسان تر و یا مباحثی که در آن ها تسلط بیشتری دارید پاسخ دهید و بعد به سراغ سوالات دشوار تر بروید. این که بگویید از اول باید همه اش را بزنم اصلاً تفکر درستی نیست.


سوال شماره 2 : یکی از اقوام ،از دبی برای من جینکو و امگا ۳ آورده از محصولات فور اور آمریکا برای تقویت حافظه
بنظرتون بخورم؟
جواب : هر دوی این داروها تقویتی هستند و برای مغز مفیدند و هیچ اشکالی در خوردن آن ها وجود ندارد.


سوال شماره 3 : سلااام اقای موحد نژاد گرامییی لطفا پیام من رو فقط خودتون بخونید ..................................................... البته درصد های کنکور ۹۵ رو حتما براتون میفرستم هفته دیگه
ببخشید ک پرحرفی کردم! درضمن پیام قبلی هم من بودم! (امگا ۳ و جینکو)
جواب : دختر خوب و عزیزم، من همان موقع هم که به شما جواب دادم گفتم اگر کسی بتواند با تمام وجودش درس بخواند و از سرعت مناسب در مطالعه نیز برخوردار باشد می تواند این کار را انجام دهد. الان شما آن همت بلند را ایجاد کرده اید که بسیار خوشحال هستم. می ماند سرعت مطالعه و تست زنی خود را هم افزایش دهید و در این حالت چرا که نه ان شائ الله نتیجه خواهید گرفت.
کسانی که در این ایام به کلاس می روند لازم است حتماً قدم به قدم با معلم خودشان پیش بروند و در این حالت مشکلی بوجود نمی آید.
نتیجه ی آزمون 95 را برایم بفرست تا تحلیل کنم.


سوال شماره 4 : سلام ببخشد چرا باید تخمین رتبه رو تو ۹۸ زد؟
جواب : معمولاً نتایج آزمون های خانگی 5 تا 15 درصد بهتر از کنکور سراسری می شود (چون در خانه اید و استرس کمتری دارید و ...) من آمده ام و از یک روش میان بر استفاده کرده ام. راستش باید به شما بگویم 5 تا 15 درصد از درصد هر درس خود کم کنید و ببینید رتبه ی شما در آن سال بخصوص در چه بازه ای قرار می گیرد. اما من به جای آن چون کنکور 98 آسان بوده و خودش این تصحیح را انجام می دهد با خیال راحت به شما می گویم درصد هایتان را در تخمین رتبه ی سال 98 قرار دهید و بدون دردسر محاسباتی رتبه ی خودتان را ببینید.(یعنی خودش به خاطر آسانی آزمون انگار حدود 10 درصد از درصد شما کم می کند و سطح دانش آموزان را که بتدریج در کنکورها بالاتر می رود را هم لحاظ میکند).


سوال شماره 5 : سلام ، همين الان وسط رياضي خوندن فهميدم كه رياضي خيلي سخت تر از اين حرف هاست و داشتم تلاش ميكردم مشكلاتي كه تو ازمون داشتم هم رفع كنم اما متاسفانه انگار اصلا نميفهمم چي به چيه و ترسيدم چون فكر نكنم هيچوقت درصد رياضيم بياد بالا و نميدونم چيكار كنم يكم روحيه بدين لطفا ^~^ و اين كه بعد از كنكور پاسخنامه چند روز بعد مياد؟ ما تقريبا با فهميدن درصد هامون ميشه رتبه تخمينيمون رو حدس زد ؟
جواب : لازم است دو تا حداکثر 3 فصل از ریاضی را حذف کنید و با مجموعه ی کوچکتری خودت را درگیر کنی. در این حالت ممکن است در جلسه ی آزمون به جای 30 سوال فقط لازم باشد به 20 سوال پاسخ دهی و در این صورت اولاً برای 20 سوال 47 دقیقه وقت داری و ثانیاً الان در هنگام مطالعه تمرکز بیشتری بر روی مطالبی خواهی داشت که بیشتر روی آن ها مسلط هستی.
دختر خوبم پاسخ نامه ی کنکور 3 روز بعد از برگزاری کنکور می آید و با دانستن درصد های شما تا حدود زیادی می توان رتبه ی شما را بلافاصله بعد از کنکور تخمین زد.


سوال شماره 6 : سلام من همان فردی هم که در پیام قبلی شماره یک گفتین برای اینکه ورودی بهمن نباشم باید ۱۴ واحد بردارم وبعد ۴ واحد حذف کنم من در حال حاضر ترم ۴ هستم و ۷۸ واحد مانده تا پایان کارشناسی که هدفم این است که ۳ ترم ۲۴ واحدی و یک ترم تابستان ۶ واحدی داشته باشم تا بتوانم در بهمن به اتمام برسانم اما شما گفتین میتوانم قبل از اتمام دانشگاه در دانشگاهی دیگر ثبت نام کنم گفتین روشش را به من می گویید.
جواب : پذیرش در دانشگاه آزاد مانع از ثبت نام شما در دانشگاه های دولتی نخواهد شد. بنابراین این امکان وجود دارد که شما در دانشگاه آزاد و سراسری به صورت هم زمان تحصیل کنید. (اگرچه قانونی نیست اما مشخص نمی شود و بعضی ها همین الان دانشجوی هر دو دانشگاه هستند) بنابراین شما می توانید در ترم مهر وارد دانشگاه دولتی شوید و در عین حال یک سال دیگر هم دانشجوی دانشگاه آزاد بمانید. فقط برای این که فشار کمتری تحمل کنید گفتم که باید تعداد واحدهای کمتری بردارید.


سوال شماره 7 : سلام.من هندسه مشکل تست زنی دارم .
جواب : اگر منظورت هندسه دهم است (هندسه ی تالسی و فیثاغورسی) لازم است روزانه دو تست از هر فصل آن بزنی و این کار تا یک هفته قبل از کنکور ادامه دهید. در این حالت به نحو عجیبی می بینید که مشکل هندسه حل خواهد شد.


سوال شماره 8 : یادمه یه بار گفتین مثلا درس ۵ دینی دوازدهم رو باید با دوره تو ۱۳ دقیقه خوند ولی من تو ۲۰ دقیقه خوندم بدون دوره! میشه بگین چجوری تو ۸ دقیقه اون درس طولانی رو خوند؟
جواب : اون 8 دقیقه تمرینی بود که در ابتدای سال به شما نمایش دادم تا مطمئن شوید اگر لازم باشد می توانید درسی را با سرعت بسیار زیاد بخوانید. الان اگر هر درس شما حدود 20 دقیقه طول می کشد، از نظر من قابل قبول است و نگران نباشید.


سوال شماره 9 : سلام. من برای ریاضی مهروماه دارم که تست فصلای مهمش تموم شده و شما گفتین موج ازمون بگیرم. گرفتم و برای امتحان که تست زدم همه مبحثای دوازدهم رو هم زدم از اون. حالا چیکار کنم تست ندارم که
همون زمانی که تو برنامتون گفتین برا تستا گذاشتم ولی خب تموم شدن
جواب : اولاً آفرین بر شما. ثانیاً کتاب آی کیو گاج را بگیرید و ادامه ی تست زنی را از روی آن انجام دهید. کتاب خوبی است.


سوال شماره 10 : خداقوتتون بده
فرق جانباز ۲۵ درصد و پایین تر و ۵ درصد ایثارگران چیه؟
میشه روسهمیه ۵درصدی حساب باز کرد؟
موقع ثبت نام هیچ کدی را اینکه مشخصشه سهمیه دارم نخواست،و فقط گزینه سهمیه کمنر از ۲۵درصد رو تیک زدم،مشکلی نداره؟
جواب : فرقی بین این دو سهمیه نیست. فرزندان و همسر جانباز زیر 25 درصد از سهمیه ی 5 درصدی در کنکور برخوردارند. این سهمیه در گروه ریاضی باعث نصف شدن رتبه ی شما می شود. به این معنا که اگر شما در کنکور و در سهمیه ی منطقه ی 1 می بودید و قرار بوده رتبه اتان 3000 شود و با آن می توانستید مهندسی صنایع دانشگاه الزهرا (س) را قبول شوید. حالا چون این سهمیه ی 5 درصدی را دارید. مثل آدمی با شما برخورد می شود که در سهمیه ی منطقه 1 رتبه ی 1500 داشته و در نتیجه می توانید همین مهندسی صنایع را در دانشگاه علم و صنعت بخوانید.
کد سهمیه و یا مدارک تایید وجود این سهمیه را نهایتاً چند روز قبل و یا چند روز بعد از برگزاری کنکور سراسری از شما خواهند گرفت. بنابراین منتظر اطلاعیه سازمان سنجش باشید. (فعلاً نیازی به درج این کد وجود نداشته و نگران نباشید)


سوال شماره 11 : من آزمون های نیمه جامع قلمچی رو شرکت کرده بودم و امتحانات نهایی هم میدم خونه.
توی امتحان نهایی فیزیک که شنیدم سخت بود من ۱۹ شدم ولی توی آزمون قلمچی که شرکت کردم درصدم شد ۲۵!!!!!!اصلا انتظارش رو نداشتم و الان فکر میکنم با این همه وقتی که روش گذاشتم درست نمیتونم نتیجه بگیرم توی فیزیک.چون دهمم خیلی بد شد ۱۵ ولی یازدهمم شد۷۰.
و یا شیمی من خیلی خوب بود اکثرا ۷۰ میزدم ولی الان اصلاا احساس میکنم قدرت حل مسئلم خیلی پایین اومده.چون کنکوریوم میزنم ۹ مسئله داشت که ۳ رو درست زدم!!!!و بیشتر مسائل هم توی یازدهم هست ۳۶ درصد زدم قلمچی رو.
میشه کمکم کنید این دو درس رو بهتر نتیجه بگیرم؟
ممنونم.
جواب : برای نتیجه گیری در فیزیک و شیمی اول باید مطمئن باشید که کاملاً روی مطالب و مفاهیم کتاب درسی مسلط هستید.
اگر این تسلط بدست آمده است. آنگاه باید با تمرین روی تست ها سرعت تست زنی خود را در درس فیزیک به 1 تست در دقیقه برسانید. یعنی بتوانید 30 تست فیزیک را در 30 دقیقه پاسخ دهید. و در شیمی سرعت شما در اثر تمرین باید به ا تست در 50 ثانیه برسد.
بیشتر بچه هایی که اظهار می کنند که درس را بلد هستند ولی در آزمون نتیجه نمی گیرند مشکل اشان کندی در تست زنی است و این که معمولاً تمرینات تستی خانگی اشان بدون توجه به زمان انجام می گیرد.


سوال شماره 12 : الف- سلام شما تو یکی از پیام هاتون گفته بودین با رتبه ۱۰۰۰۰ هم میشه رشته های خوب قبول شد. میشه بگین مثل چی
ب- بعد شما گفتین ۱۰۰تست ریاضی در ۱۲۰ دقیقه بزنیم یعنی هر۱۰تست ۱۲دقیقه. اما قبلا برای ۱۰ تست گفته بودین ۸دقیقه. الان مثلا ۶۰تا تست بخوام بزنم براساس کدوم زمان بگیرم؟
جواب : الف- مثلاً پرستاری و مامایی دانشگاه آزاد ورامین و کرج و یا مهندسی های کشاورزی دانشگاه تهران و یا اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) و ... اما تا من راجع به رشته ها برای شما صحبت نکنم نمی توانید درک عمیقی روی خوب و بدی رشته ها داشته باشید.
ب- وقتی تعداد تست ها بالا می رود به طور طبیعی کمی از سرعت شما کم می شود. برای 60 تست 60 دقیقه را توصیه می کنم.


سوال شماره 13 : سلام خسته نباشید.بازار کار رشته رادیولوژی چه طور هست؟ دانشگاه آزاد این رشته رو داره؟ در مقایسه با پرستاری کدوم رشته بهتر هست؟
جواب : بسیار رشته ی خوبی است. البته بدانید که شما نمی توانید کلینیک رادیولوژی تاسیس کنید، اما می توانید در این کلینیک ها به عنوان کارشناس رادیولوژی برای انجام انواع تصویر برداری های پزشکی استخدام شوید.
دانشگاه آزاد این رشته را ندارد و از نظر من رادیولوژی از پرستاری بهتر است. اما اگر علاقه ی شما به پرستاری بیشتر باشد، باید به سراغ علاقه اتان بروید و نه حرف من.


سوال شماره 14 : سلام آقای موحد نژاد من پارسال کنکور دادم و نتیجه ی خوبی نداشتم البته بد بودن نتیجه ام به خاطر درس. نخوندنم بود بعد کلی اصرار تونستم از پدر و مادرم این اجازه رو بگیرم که ی سال پشت کنکور بمونم و دوباره کنکور بدم اما امسال هم هیچی نخوندم حتی این روز های آخر برای اولین بار که دارم زیست دوازدهم مو می خونم میبینم که چقدر خوب میشد اگه زود تر به خودم میومدم من حتی آخرین باری که لغات ادبیات دهم و یازدهم رو خوندم موقع امتحانات خرداد همون سال بوده حتی هیچ وقت به خودم زحمت ندادم تو این سالی که پشت کنکور بودم چهارتا تست آرایه بزنم شاید باورتون نشه اما هنوز باب های عربی رو حفظ نیستم اما این رو ز های آخر که گاهی اوقات ی نگاهی به لغات ادبیات میندازم و گاهی شبها تست آرایه میزنم میبینم چقدر خوب میتونستم نتیجه بگیرم ....
آقای موحد موحدنژاد هنوز به خونوادم نگفتم اما میدونم که امسال هم هیییییچ نتیجه ایی نمی گیرم و میخوام دوباره پشت کنکور بمونم اما واقعا بخونم اونقدر بخونم که دیگه پزشکی توی تهران قبول شم اما نمیدونم چه منابعی رو بخونم اصلا نمیدونم چه جوری باید تو روی مامان و بابام وایستم و بگم میخوام ی سال دیگه تو خونه بمونم خیلی استرس دارم خیییییلی از خودم بدم میاد خیییلی ناراحتم به خاطر ی سال از عمرم که بیخودی گذشت بخاطر کم کاریم به خاطر درسهایی که میتونستم بخونم شون اما نخوندم می تونید بهترین منابع امسال رو بهم بگید برای همه ی درسها،واینکه چطور اینو به خونوادم بگم که ی سال دیگه میخوام بخونم
جواب : دختر خوبم نگران نباش، به این زودی ها پیر نمی شوی تازه 19 یا 20 سال داری و این که بخواهی دوباره در کنکور سال بعد شرکت کنی را حق شما می دانم. آدم نباید زود تسلیم شود. اما یادت باشد که نتیجه گیری در کنکور سراسری فقط با تلاش مستمر امکان پذیر است.
نکته ی بسیار مهم این است که حتماً لازم است مطالعات سال آینده ی شما تحت نظر یک مشاور خبره باشد. مشاوری که بتواند شما را به درس خواندن وادار کرده و مشکلات درسی و روشی شما را نیز برطرف نماید. بنابراین بعد از گرفتن مشاور بر اساس منابعی که او به شما معرفی خواهد کرد برنامه های درسی خودت را جلو ببر.


سوال شماره 15 : سلام چندتا سوال داشتم
الف- روزشماری کردن برای کنکور خوبه؟ باعث افزایش استرس نمیشه؟
ب- درصد منفی یا غلط داشتن در زمین شناسی روی رتبه یا چیزای دیگه تاثیر میذاره؟
ج- چندتا درس عمومی و اختصاصی در طول روز باید بخونیم؟ و تقسیم زمانشم میشه بگین چقدر باشه
د- برای فیزیک یازدهم خیلی سبز خوبه؟ فکر میکنم خیلی آسونه و برای کنکور مناسب نباشه
ه- گرامر درس سوم زبان دوازدهم کاملا حذفه؟ یعنی هیچ تستی ازش نزنم؟
و- من زیست ای کیو پلاس رو اردیبهشت گرفتم و از دهم و یازدهمش تقریبا بیشتر تستاش رو زدم. غلطام یا سوالاتی که برام سخت بوده هم دوبار زدم. تو این مدت باقی مونده بازم تستاشو دوره کنم؟ خیلی سبز هم دارم اما سطح سوالات ای کیو خیلی بهتره
جواب : الف – اشکالی ندارد و افزایش تدریجی استرس هم بد نیست. به هر حال آدم همیشه باید برای درس خواندنش برنامه داشته باشد و برای برنامه داشتن لازم است، بازه زمانی باقی مانده را همیشه در نظر داتشه باشید.
ب- درصد منفی روی رتبه ی زیر گروه 1 هیچ تاثیری ندارد. اما تاثیر بسیار بدی روی زیرگروه های دیگر دارد. بنابراین لطفاً صفر بزنید و نه منفی!!!
ج- من معمولاً از الان به بعد توصیه می کنم همه ی درس های عمومی و اختصاصی را هر روز در برنامه داشته باشید و بخوانید. سهم هر کدام از درس ها هم همانی است که در دفتر برنامه ریزی شما نوشته شده است. بنابراین باید حساب کنید که اگر روزانه 13 ساعت درس می خوانید، با توجه به درصد سهم آن از مطالعه ی کلی لازم است چقدر روی هر درس به صورت روزانه وقت بگذارید.
د- برای فیزیک یازدهم اگر دنبال تست های سخت تر هستید از نردبام استفاده کنید و اگر می خواهید کمی سخت باشد از موج آزمون استفاده نمایید.
ه- بله کاملاً حذف است.
و- بهتر است از تست های جدید استفاده کنید. نشر الگو و میکروطلایی هم کتاب های خوبی هستند. البته مثل آی کیوپلاس نیستند. ولی تکراری زدن تست ها را برای شما که دانش آموزی قوی هستید توصیه نمی کنم.


سوال شماره 16 : سلام من درصد زیست و شیمی ام روی 35 گیر کرده لطفا بهم راهی پیشنهاد میدین که درصدمو به 50 و بالاتر برسونم؟
جواب : برای زیست شناسی کتاب آی کیو پلاس را بگیرید. فصل 1 زیست شناسی دهم را بخوانید و بعد نیمی از تست های آی کیو پلاس را بزنید (فرد ها) بعد ببینید که طراح سوالات آی کیو پلاس چگونه سوالات را طراحی می کند که شما را در پاسخگویی دچار اختلال می کند. سپس با توجه به شیوه ی طراحی سوال آن طراح، تلاش کنید فصل 2 را به نحوی بخوانید که بتوانید سوالات این طراح را جواب دهید. قطعاً این اتفاق نمی افتد و شما دوباره در پاسخگویی به تعداد قابل توجهی از این سوالات دچار مشکل می شوید. دوباره با بررسی سوالات توجه کنید که طراح از چه مطالبی چه به صورت ترکیبی و چه به صورت کتابی استفاده می کند که شما ان ها در زمان مطالعه در نظر نگرفته اید. حالا دوباره آماده می شویم که فصل 3 را به صورتی بخوانیم که دچار مشکل نشویم و این روند را فصل به فصل ادامه دهید. ملاحظه خواهید کرد که بعد از دو هفته درصد های شما از 35 عبور خواهد کرد.
برای شیمی نیاز است اولاً بر روی کل متون کتابی این درس مثل زیست شناسی تسلط داشته باشید و بعد با تست زنی منظم اختلالات خود را به تدریج کاهش دهید. می توانید یک بار شیمی را با توجه به مسایل دوره کنید و یکبار با توجه به سوالات مفهومی و متنی. این روش معمولاً تاثیر قابل توجهی روی نتیجه ی شما خواهد داشت.


سوال شماره 17 : اقای موحد نژاد با تو‌جه به اینکه وضع کرونا داره بدتر میشه و شده احتمال داره ک بازم کنکور رو‌عقب بندازن؟
جواب : ستاد کرونا به شدت اصرار دارد که کنکور در زمان مقرر برگزار شود. بنابراین بعید است، مگر شرایط به حدی وخیم شود که دوباره مجبور به تعطیلی عمومی شوند.


سوال شماره 18 : سلام ببخشید میشه یه سوالی بپرسم. البته که جوابمو دیر میگیرم اما خواستم بدونم....
میشه بعد از امتحان هویت استراحت کنیم درحد چندساعت؟ قول میدم روزای دیگه زیاد بخونم. البته دیدم که تو برنامتون نسبت به روزای دیگه ساعت کمتری گذاشتین
جواب : بله حتماً. بعداً هم می توانید یک بعدازظهر درس نخوانید به شرط آن که در روزهای بعد پر انرژی و سرحال درس بخوانید.


سوال شماره 19 : ....... سلام و خسته نباشید
نتیجه ازمون 6 تیر قلم چی
زبان انگليسي دهم 87 %
عربي يازدهم 78 %
زبان انگليسي دوازدهم 75 %
زبان انگليسي يازدهم 71 %
عربي دوازدهم 60 %
عربي دهم 49 %
زيست‌شناسي دهم 73 %
رياضي دهم 67 %
زيست‌شناسي دوازدهم 65 %
رياضي دوازدهم 63 %
رياضي يازدهم 58 %
زيست‌شناسي يازدهم 56 %
الف- رتبه منطقه یک 638 و کشوری3025 الان رتبم چند میشه؟
ب- عربیم بهتر شده اما هنوز دهمم و خوب نمیزنم
ج- ریاضیم مشکل عمدم بحث جایگشت و احتمال بوده چه راهی برای مرور این درس پیشنهاد میکنید چه تعداد تست در چه بازه زمانی؟
د- برای شیمی موج ازمون گرفتم تو پیامهاتون دیدم این کتاب و پیشنهاد کردید من با چه نظمی تست هاشو بزنم بنظرتون
(میدونم بخشی و با توجه به اختلالاتم در کنکور هایی که میدم باید برم سراغشون)
در پیامهای بعدیم گزارش کامل از کنکورهایی که این مدت زدم و میزنم
همونطور که میدونید من همیشه با برنامه هایی که خودم نوشتم جلو رفتم برای همین گزارش کنکورهامو هنوز براتون نفرستادم البته دو کنکور و برگزار کردممممم
ممنون از وقتی که میذارید
جواب : الف- الان رتبه ات حدود 1200 می شود.
ب- در عربی لازم است روی متن کتاب و لغات پایان درس تسلط کامل داشته باشید و به طور منظم و روزانه در ترجمه و قواعد و درک مطلب تست زنی کنید.
ج- کار مشکلی نیست. اگر اختلالی که دارید خیلی جدی نیست، از هر مبحث حدود 100 تست بزنید، مشکل حل می شود. اما اگر اختلال جدی دارید روزانه 10 تست از احتمال و 5 تست از جایگشت بزنید بعد از دو هفته مشکل حل می شود.
د- اول آزمون های غیر جامعش را به صورت یکباره از خودتان بگیرید. یعنی فرض کنید فصلی 3 آزمون قطعه قطعه و 2 آزمون جامع دارد. لازم است شما اول آن فصل را بخوانید و سه آزمون را تجمیع کرده و اگر 60 تست می شود با زمان گیری (هر تست 50 ثانیه) 50 دقیقه ای به آن پاسخ دهید. بعد در تمامی فصل ها همین کار را بکنید. بعد از اتمام آزمون های قطعه ای به همین ترتیب به سراغ آزمون های جامع بروید.
آفرین، هر چه گزارشی که می دهی دقیق تر باشد، کمک من نیز دقیق تر خواهد بود. منتظر گزارش های بعدی دختر خوبم هستم.


سوال شماره 20 : سلام اقای موحد نژاد
میدانم که این بستر برای دانش آموزان کنکوری فراهم شده تا سولاتشون رو بپرسن ولی فرصت رو غنیمت دونستم برای سوال کردن ازتون؟ البته دوستان کنکوری هم میتونن از سوال بنده استفاده کنند.
اقای موحد نژاد من در یکی از دانشگاه های دولتی تهران مشغول به تحصیل هستم، حال سوالم اینه که شما اطلاعی از چگونگی داشتن رشته دوم در دوره کارشناسی دارین؟ اگر بله
لطف کنید بگویید که به چه شکل است برای کسی که در حال حاضر در دانشگاه دولتی درس میخواند. این موضوع رو هم بگم که رشته دوم مد نظرم در دانشگاه حال حاضرم موجوده و اگر بخوام در دانشگاه خودم اون رشته رو بخونم به چه شکله و اگر بخواهم در دانشگاه دیگری بخوانم به چه شکله؟
قاعدتا این بود که از آموزش دانشگاه سوال کنم؟ ولی گفتم قبلش از شما هم بپرسم تا نظرتون رو بدونم. رشته دوم مد نظر من یکی از رشته های شناور هست.(انسانی)
جواب :


آیین نامه تحصيل همزمان در دو رشته تحصيلی

در اجراي‌ تبصره ماده 4 آئين‌ نامه‌ آموزشي‌ دوره‌ هاي‌ كارداني‌ و كارشناسي‌ مصوب‌ جلسه‌ 339 شوراي‌ عالي‌ برنامه‌ ريزي (ارديبهشت‌ 1376) ، اين‌ دستورالعمل‌ به‌ منظور تعيين‌ ضوابط و شرايط تحصيل‌ همزمان‌ دانشجويان‌ ممتاز در دو رشته‌ تحصيلي‌ ابلاغ‌ مي‌ گردد .
ماده 1 : در اين‌ دستورالعمل‌ به‌ شوراي‌ هدايت‌ استعدادهاي‌ درخشان‌ در آموزش‌ عالي‌ ((شورا)) و به‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور ((سازمان‌ سنجش‌)) و به‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و آموزش‌ عالي‌ ((وزارت‌)) و به‌ دانشجوي‌ ممتاز به‌ شرحي‌ كه‌ در ماده‌ 2 تعريف‌ ميشود ((دانشجو)) اطلاق‌ ميگردد .
ماده 2 : دانشجويان‌ مشمول‌ اين‌ دستورالعمل‌ عبارتند از :
الف‌) برگزيدگان‌ آزمون‌ سراسري‌ با معرفي‌ سازمان‌ سنجش‌
ب‌ ) برگزيدگان‌ المپياد هاي‌ علمي‌ دانش‌ آموزش‌ كشور با معرفي‌ وزارت‌ آموزش‌ و پرورش‌ (موضوع‌ مصوبات‌ شوراي‌ عالي‌ انقلاب‌ فرهنگي‌ با عنوان‌ پذيرش‌ دانش‌ آموزان‌ برگزيده‌ در دانشگاهها بدون‌ شركت‌ در آزمون‌ سراسري‌)
ج‌ ) برگزيدگان‌ جشنواره‌ خوارزمي‌ با معرفي‌ سازمان‌ پژوهشهاي‌ علمي‌ و صنعتي‌ ايران‌
تبصره 1) برگزيدگان‌ آزمون‌ سراسري‌ موضوع‌ بند الف‌ ، تا ج‌ كساني‌ هستند كه‌ نمرات‌ اكتسابي‌ آنها در آزمون‌ سراسري‌ حداقل‌ دو و نيم‌ انحراف‌ معيار از ميانگين‌ نمرات‌ در گروه‌ آزمايشي‌ مربوط بالاتر باشد
تبصره 2) دانشجوياني‌ كه‌ فاقد شرايط مذكور در بندهاي‌ الف‌ تا ج‌ باشند ، اما به‌ دليل‌ داشتن‌ ويژگيهاي‌ استثنايي‌ به‌ تشخيص‌ گروه‌ آموزشي‌ مربوط و تاييد شوراي‌ آموزش‌ دانشگاه‌ ، دانشجوي‌ ممتاز شناخته‌ شوند ، از سوي‌ دانشگاه‌ به‌ شورا معرفي‌ مي‌ شوند تا پس‌ از بررسي‌ و تاييد شورا بتوانند از مزاياي‌ اين‌ آئين‌ نامه‌ بهره‌ مند شوند .
ماده 3 : رشته‌ دوم‌ انتخابي‌ دانشجو براي‌ تحصيل‌ همزمان‌ بايد :
الف‌ ) در مقطع‌ كارشناسي‌ باشد .
ب‌ ) جزو رشته‌ هاي‌ مورد تاييد شوراي‌ هدايت‌ استعدادهاي‌ درخشان‌ باشد .
تبصره 1) رشته‌ دوم‌ انتخابي‌ دانشجو بايد از رشته‌ هاي‌ مورد نياز توسعه‌ فرهنگي‌ (مانند رشته‌ الهيات‌ و زبان‌ ادبيات‌ فارسي‌) و يا3 مورد نياز توسعه‌ علمي‌ كشور ( مانند رشته‌ هاي‌ علوم‌ پايه‌ و فلسفه‌) و يا از نظر علمي‌ مكمل‌ رشته‌ اول‌ دانشجو (مانند رشته‌ شيمي‌ و زيست‌ شناسي‌ براي‌ دانشجويان‌ رشته‌ پزشكي‌ و فيزيك‌ و رياضي‌ براي‌ دانشجويان‌ رشته‌ هاي‌ مهندسي‌ و رشته‌ زبان‌ خارجي‌ براي‌ اغلب‌ رشته‌ ها) و يا شكوفا كننده‌ ذوق‌ هنري‌ دانشجو (مانند رشته‌ هاي‌ گروه‌ آزمايشي‌ هنر) باشد .
تبصره 2) ساير رشته‌ هاي‌ مورد تقاضاي‌ دانشجويان‌ ممتاز ، كه‌ در تبصره‌ 1 اين‌ ماده‌ ذكر نشده‌ است‌ بايد پس‌ از بررسي‌ وتاييد شوراي‌ آموزشي‌ دانشگاه‌ ، براي‌ تاييد نهايي‌ شورا به‌ معاونت‌ آموزشي‌ وزارت‌ ارسال‌ شود .
ماده 4 : دانشجو براي‌ تحصيل‌ در رشته‌ دوم‌ مي‌ تواند پس‌ از گذراندن‌ حداقل‌ دو نيمسال‌ تحصيلي‌ ، درخواست‌ خود را كه‌ به تاييد استاد مشاور رسيده‌ است‌ به‌ معاونت‌ آموزشي‌ دانشگاه‌ محل‌ تحصيل‌ خود تسليم‌ نمايد . معاونت‌ آموزشي‌ دانشگاه‌ كتبا وي‌ را به‌ دانشكده‌ مربوط در همان‌ دانشگاه‌ يا دانشگاه‌ ديگر معرفي‌ و مراتب‌ را به‌ معاونت‌ آموزشي‌ وزارت‌ منعكس‌ مي‌ كند .
ماده5 : دانشجو فقط براي‌ يك‌ بار مي‌ تواند از مزاياي‌ اين‌ دستورالعمل‌ استفاده‌ كند و در حين‌ تحصيل‌ در رشته‌ دوم‌ حق تغيير آن‌ را ندارد .
ماده 6 : علاوه‌ بر دروس‌ عمومي‌ در صورتي‌ كه‌ برخي‌ از دروس‌ پايه‌ ، اصلي‌ و تخصصي‌ در دو رشته‌ تحصيلي‌ مشترك‌ باشند ،
گذراندن‌ آن‌ دروس‌ در رشته‌ اول‌ كافي‌ است‌ .
ماده 7 :دانشجو مي‌ تواند با تاييد استاد مشاور در هر نيمسال‌ تحصيلي‌ حداكثر 27 واحد ازمجموع‌ دروس‌ دو رشته‌ را انتخاب‌ نمايد .
ماده 8 : حداكثر مدت‌ تحصيل‌ براي‌ دانشجويان‌ مشمول‌ اين‌ دستورالعمل‌ مدت‌ مجاز تحصيل‌ در رشته‌ اول‌ آنهاست‌ .
تبصره‌) شوراي‌ آموزشي‌ دانشكده‌ رشته‌ دوم‌ ميتواند در موارد خاص‌ حداكثر تا دو نيمسال‌ تحصيلي‌ به‌ طول‌ دوره‌ اضافه‌ نمايد .
در اين‌ صورت‌ بايد مراتب‌ را به‌ دانشكده‌ محل‌ تحصيل‌ رشته‌ اول‌ اعلام‌ كند .

 

سوال شماره 21 : میخواستم چند تا سوال بپرسم.
الف- من برای یکی از دروس اختصاصی کلاس ثبت نام کردم و الان از کلاس ها خیلی راضی هستم ولی خیلی نگرانم که نرسم کلاس هارو تموم کنم ( چون فیلم هارو به صورت آفلاین نگاه میکنم و همین الان هم از کلاس ها عقب هستم) و این نگرانی بعضی وقتا ذهنمو درگیر میکنه. به نظرتون چی کار کنم ؟
ب- برای تاریخ ادبیات درس فارسی، همین که بدونیم هر نویسنده چه آثاری داره کافیه ؟ چون در بعضی سوالات سنجش فکر میکنم کمی فراتر اومده بود و در واقع زندگی نویسنده ها هم مطرح شده بودن. به نظرتون چه منبعی برای تاریخ ادبیات مناسب هست ؟
ج- میخواستم از برنامه ای که دادید تشکر کنم. برنامه واقعا خیلی خوبه و من امسال خیییلی بهتر از سال های پیش درس هارو خوندم و همه رو دوره کردم. ممنونم.
جواب : الف- به نحوی زمان بندی کنید که بتوانید فیلم های آفلاین را حداکثر تا سه هفته مانده به کنکور سراسری تمام کنید.
ب- بهترین منبع برای خواندن تاریخ ادبیات، کتاب درسی است. شک نکنید. اصولاً برای نتیجه گیری قاطع در درس ادبیات لازم است تمامی مطالب مندرج در کتاب، چه متن درس ، چه تاریخ ادبیات و چه قلمروهای فکری و زبانی و چه لغات پایان کتاب را با تمامی معانی مندرج در آن بخوبی یاد بگیرید.
ج- خواهش می کنم عزیزم.


سوال شماره 22: الف- من ازمونای خونگی که میدم اصلا استرس ندارم. شما گفتین که رفتارتونو یادداشت کنین. من بدون هیچ استرسی میشینم ازمون میدم و نتیجمم خوب میشه. مشکلی ندارم. حتی برای سنجشم چون حضوری نیس و کسی نیست که بخواد درصدامو چک کنه یا ترازمو با دیگران مقایسه کنه استرس ندارم. اما خب کنکور که اینجوری نیست. و نمیدونم چیکار کنم
ب- بعد اینکه همین ازمونایی که تو خونه میدیم باید تو پاسخنامه هم وارد کنیم؟
ج- من همیشه یه صفحه رو کامل حل میکنم و برمیگردم جوابامو تو پاسخنامه وارد میکنم این کار اشتباهیه؟ احساس میکنم بخوام دونه دونه تست بزنم و وارد کنم هم زمانم بیشتر میره هم امکان اشتباه وارد کردنم بیشتر میشه
د- یه مشکلمم اینه که نمیتونم اول برم سراغ سوال اسونا. تشخیص اسون و سخت بودن سوالات برام سخته و همینکه بخوام دنبال سوال اسون باشم زمانم میره خب. برای همین سوالاتو پشت سرهم جواب میدم و میرم جلو و برای همینم یه صفحه کامل حل میکنم و تازه وارد پاسخنامه میکنم. البته این مشکلو بیشتر تو عمومیا دارم چون حس میکنم همه سوالا تو یه سطحه و فرقی نداره اول کدومو بزنم. برای اختصاصیا هم زیستو باید پشت هم بزنم و همممرو هم باید جواب بدم. نزده هام همیشه خیلی خیلی کمه و غلطام زیاد... دست خودم نیست و همه تستاشو میزنم. اما برای بقیه دروس سوالو میخونم بعضی وقتا حس میکنم راه حلش طولانیه میرم بعدی و کنارشم علامت میزنم که بعدا اگه وقت شد برم سراغش اما یا وقتم کم میاد یا اگه وقت اضافه داشته باشم یادم میره هنوز سوال نزده دارم و باید برگردم

ه- و میشه بگین چه جور علامتی باید کنار سوال گذاشته بشه؟ چون من دور جواب دایره میکشم و اگه دور شماره سوالم دایره بکشم موقع برگشت سریع نمیتونم تشخیص بدم کدوم سوال علامت داره
و- بعد تازگیا موقع تست زدن گردنم خیلی درد میگیره و کلا حالم بد میشه و فشارم میاد پایین. ازمون قبلی که دادم هم رفتم پشت یه میز کوتاه نشستم که بیشتر شبیه کنکور باشه‌. و از همون اول ازمون حالم بد شد چون سرم خیلی پایین بود و گردنمم تیر میکشید. اما تا اخرش تحمل کردم و نتیجشم این بود که وقت کم اوردم اما ازمون قبل وقتم زیاد اومد. میز کوتاه هم انتخاب کردم چون تاحالا روی صندلی های کنکور ننشستم و حس میکنم هم خیلی میزش پایین باشه هم کوچیک. دست چپی هم هستم و کلا برای نشستن پشت اون صندلیا استرس دارم
جواب : الف- این هم از دشواری های بوجود آمده در اثر پاندمی کرونا است. از نظر من لازم است موقعی که در خانه از خودتان امتحان می گیرید روی صندلی دسته دار بنشینید و لباس و مقنعه داشته باشید و در جای نسبتاً گرم امتحان دهید و .... یعنی شرایط کنکور را برای خودتان بازتولید کنید. برایتان نتیجه های حاصل از آزمون های آتی سنجش و قلم چی مهم باشد و به این ترتیب ان شاء الله در جلسه ی آزمون مشکلی پیش نخواهد آمد.
ب- بله بهتر است در پاسخنامه وارد شود.
ج- اگر به این کار عادت دارید، عیبی ندارد ولی برای درس های پایانی هر دفترچه (زبان و شیمی)جواب تست ها را دانه به دانه وارد نمایید. چون ممکن است حواستان نباشد و وقت تمام شود و بیایند پاسخ نامه را جلوی شما بردارند.
د- حتماً لازم است در ریاضی و فیزیک و شیمی اول به تست هایی پاسخ دهید که برایتان آسان تر هستند ولی در سایر دروس می توانید روش خودتان را بروید، اگرچه در هر حال توصیه می کنم برای هر درس، الگوریتمی برای پاسخگویی داشته باشید و بدانید که به ترتیب به چه نوع از سوالاتی پاسخ خواهید داد.
ه- علامت دایره خوب است. (البته معمولاً ضربدر می زنند ولی علامت باید به انتخاب شما باشد)
و- تمرین روی صندلی دسته دار را توصیه می کنم و حتماً لازم است روزانه 20 دقیقه نرمش کنید وگرنه این مشکل کار دستتان خواهد داد.


سوال شماره 23 : سلام ببخشید آقای موحدنژاد قواعد عربی من خیلی ضعیفه غالباً هم در آزمون ها درصد عربی حدود ۵۰ است ولی مطمئنا اگر قواعدم قوی به ۸۰ میرسه نمیدونم چی کار کنم خیلی استرس دارم به نظرتون اگر کتاب قواعد خیلی سبز رو تهیه کنم خوبه
یا کلا باید چی کار کنم
جواب : اگر روزانه حدود 20 تست از قواعد بزنید و این کار را تا یک هفته مانده به کنکور ادامه دهید و تعدادی آزمون عربی نیز در برنامه ی خودتان بگنجانید، مشکل قواعد حل می شود. استفاده از کتاب خیلی سبز از نظر من خوب است.(البته اگر پیدا شود!) اگر پیدا نکردی میکروطلایی را بگیر.


موفق باشید – موحد نژاد