پیام شماره 28 (شنبه 14 تیرماه 1399)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پیام شماره 28 (شنبه 14 تیرماه 1399)


1- سلام، واقعاً خسته نباشید.
2- در این هفته هم برنامه ی آزمون و رفع اختلالات آن را ادامه دهید.
3- از روز 21 تیرماه برنامه ی جدیدی در اختیار شما قرار خواهم داد.
4- بعضی از شماها بعد از اتمام امتحانات نهایی از خودتان آزمون گرفته اید و نتیجه ی آن خوب نشده است. نگران نباشید. با توجه به برگزاری امتحانات نهایی و عدم تمرکز شما بر روی مطالعات کنکوری این اتفاق طبیعی است.
5- پیام شماره 29 سه شنبه 17 تیرماه 1399 بعد از ساعت 10 بعدازظهر منتشر خواهد شد.
6- برای همگی شما آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.


پاسخ به سوالات


سوال شماره 1 : سلام آقای موحد نژاد من قبلا پیام دادم بهتون و گفتم که کنکور 99دومین کنکوری که میدم اما امسال هم هیچی نخوندم و میخوام برای کنکور 1400بخونم اما شما گفتید که باید حتما زیر نظر ی مشاور خبره درس بخونم اما امسال باوجودمشکلاتی که برای خونوادم پیش اومده نمیخوام هزینه گرفتن مشاور خوب برای من باعث فشار بیشتر بشه وخونوادم بیشتر اذیت بشن آقای موحد نژاد اگه توی این پنجاه روز کل زیست رو به علاوه ی همه ی عمومی ها رو بخونم اما سه فصل ریاضی و سه فصل فیزیک رو بخونم چون توی این مدت میتونم کل زیست رو خوب بخونم راستش زیست پایم خوبه اما زیست دوازدهم رو مشکل دارم و عمومی هارو هم خیلی خوب میتونم جمع کنم اما ریاضی و فیزیک رو خیلی ضعیفم وتوی درس شیمی هم با مسئله های شیمی مشکل دارم کلا هر درسی که به محاسبات و ریاضی مربوط میشه توش ضعیفم اما با عمومی ها خیلی بهتر میتونم درصدامو بالا ببرم اگه مباحثی رو که بهتون گفتم روتاقبل از کنکور تموم کنم وبعد از کنکور دوباره زیست و عمومی هارو بخونم. اما راستش دیشب که داشتم برنامه ریزی میکردم ی جوری برناممو ریختم که توی هر ده روز ی فصل ریاضی وی فصل فیزیک رو تموم کنم گفتم که من توی ریاضی وفیزیک خیلی ضعیفم ولی در عوض توی اون ده روز اون فصل رو خیلی خوب بخونم و حتی جمع ش کنم ولی تا اخر سال بیخیالش نمیشم هر ده روز ی بار از فصل هایی که خوندم چند تا تست میزنم که هم توی ذهنم تثبیت بشه هم سرعتی تقریبا حفظ بشه (اینو خودتون ی بار سر کلاس به بچه ها گفتید ولی شما گفتید آخر هر هفته این کار رو بکنیم اما من چون برای هر فصل ریاضی یا فیزیک ده روز میخوام بذارم اینجوری برنامه ریزی کردم آقای موحد نژاد من روش ها و نکاتی رو که سال دوازدهمم مشاورمون بودید و بهمون میگفتید به خوبی یادم میاد و میدونم چه جوری باید درس بخونم به نظر تون بدون مشاور میتونم برای کنکور 1400نتیجه بگیرم؟اگه به نظر تون صرف کردن ده روز برای ی فصل ریاضی و ی فصل فیزیک وقت نامناسبی هست بهم بگید ممنون میشم
جواب : دختر خوب، کلیات برنامه ات از نظر من بسیار خوب است. از همه مهمتر این که برنامه ی مطالعاتی کنکور 1400 را از همین الان آغاز کرده ای. من هم اراده ات را تحسین می کنم و هم برنامه ات قابل قبول است. این که هر 10 روز یک فصل از ریاضی و فیزیک را بخوانی هم کار خوبی است. من به شما پیشنهاد می کنم برای ریاضی و فیزیک از دی وی دی های آموزشی نیز استفاده کنی. از نظر من با توجه به عزم و اراده ای که در شما می بینم، لازم نیست که شما حتماً مشاور داشته باشی. اما این که شرایط شما گاه و بی گاه (مثلاً هر 6 هفته یکبار) توسط یک مشاور خبره بررسی شود برایت بسیار مفید خواهد بود.


سوال شماره 2 : اگر میشه فقط این پیام و خودتون بخونید و متن را در سایت نگذارید. ممنون ...................
.................................. .چی کار کنم به نظرتون ؟؟
ببخشید سرتون هم درد آوردم.
جواب : تعریف جدید هوش : توانایی فرد در انطباق با محیط است. آدم ها در زندگی خود مشکلات متعددی را تجربه می کنند و گاه مجبورند به صورت دایمی با مشکلات کنار بیایند. مثلاً پدر و مادری را تصور کنید که فرزندی علیل را به دنیا می آورند که قادر به راه رفتن و انجام امور اولیه ی زندگی خودش نیست. این اتفاق بسیار دردناکی است، اما دردناک تر از آن عدم پذیرش این اتفاق است.
یادم می آید پدر و مادری که به یک مرکز روان پزشکی مراجعه کرده بودند و کودکی داشتند که نمی توانست حرف بزند و فقط جیغ می کشید. با کمال تعجب دیدم که پدر و مادراین بچه، گونه هایشان از خجالت سرخ شده است!!!! عجیب است خجالت آن هم به خاطر مریض بودن فرزند!!! به آن ها گفتم سرشان را بالا بگیرند و شرایط خودشان را قبول کنند و آن را نیز بخشی از زندگی خود بدانند.
شما نیز لازم است شرایط زندگی خودت را قبول کنی. با درگیر شدن با شرایط اوضاع بهتر نمی شود. بلکه حتماً بدتر خواهد شد. ما می توانیم همه ی سروصداها را بشنویم و از میانه ی آن رتبه ی درخشانی را در کنکور بدست آوریم و آنگاه به خودباوری های فوق العاده ای نیز دست یابیم.
تو دختر فوق العاده خوبی هستی و از همان اول که شما را شناختم دوست داشته ام که بهترین نتیجه برسی. یادت باشد که الان وقت نتیجه گیری است. کوه مشکلات را حمل کن و خودت را با قدرت به خط پایان برسان و تا آخر عمر از آنچه که کرده ای بر خودت ببال.


سوال شماره 3 : سلام اقای موحد نژاد من اگر تو کنکور عمومی هام بالای ۷۰ و اختصاصی ها تو رنج ۶۰/۷۰ (البته زیست خیلی بالاتر) با فیزیک ۲۰ درصد رتبم چند میشه و اینه تو این تایم باقی مونده میخوام خیلی کم فیزیک بخونم چون فایده ای نداره بنظرتون کار درستیه؟
جواب : رتبه ی شما با عمومی حدود 70 درصد و ریاضی 60 و زیست 75 و شیمی 60 و فیزیک 20 حدود 3000 می شود.
به نظر من لازم است شما مباحث دشوار فیزیک را حذف کنی و بقیه را بخوانی. یک لیست از مباحث فیزیک درست کن و فصل هایی را که برایت دشوار هستند را علامت بزن و آن ها را دیگر اصلاً نخوان اما روی بقیه ی مباحث خوب کار کن. به نظرم در این حالت نتیجه ی شما خیلی بهتر از 20 درصد خواهد شد.
اگر برای من این لیست را با ذکر وضعیت درسی شما در هر مبحث بفرستی در حذف مطالب به شما کمک خواهم کرد.


سوال شماره 4 : سلام. ببخشید الان ازمونا به چه صورته؟ مدرسه باید ثبت نام کنه؟ خودمون چجوری میتونیم ثبت نام کنیم و شما کدومارو پیشنهاد میکنین؟
جواب : من پیشنهاد می کنم در دو آزمون باقیمانده ی سنجش شرکت کنید. اما خبر ندارم که مدرسه ثبت نام می کند یا شما باید خودتان ثبت نام نمایید. لطفاً هر چه سرع تر از مدرسه سوال کنید. (البته اگر دوست دارید در آزمون های جامع قلم چی هم ثبت نام کنید من حرفی ندارم)


سوال شماره 5 : الف- میشه راهنمایی کنین من زمین بخونم یا نه. چون واقعا نمیدونم چه رشته ای دوست دارم و فقط منتظرم رتبم بیاد تا بعد براساس اون تصمیم بگیرم. البته خیلیا میگن داروسازی برم اما اگه قبول نشدم چی
بعد تو این مدت به جای اینکه درسای دیگرو بخونم باید برای زمینم وقت بذارم و نمیدونم چیکار کنم
ب- برای تاریخ ادبیات اینکه نثره یا نظمه هم باید بلد باشیم؟
ج- برای شیمی من تاحالا کتابو نخوندم و الان که میخوام بخونم میتونم فقط یه دور روخونی کنم ازش و نکاتی که فکر میکنم نیاز به دوره داره بنویسم و دیگه کتابو نخونم؟ اخه بیشتر جملاتشم تو جزوه استادمون هست و بلدم
د- بعد میشه بگین برای کنکور میذارن چادر سرمون باشه؟ یعنی اجبار نمیکنن سر جلسه چادر دربیاریم؟
جواب : الف – به نظر من سه تا حداکثر 4 فصل آسان تر زمین شناسی را انتخاب کن و آن ها را بخوان. وقت زیادی هم نخواهد گرفت. حدود 12 تا 16 ساعت. مقدار کمی هم تست بزن.
ب- بله باید بلد باشید.
ج- بله کار بسیار خوبی است و حتماً انجام شود.
د- بله که می گذارند عزیزم.


سوال شماره 6 : سلام بابت کتاب دور دنیا که جلد عمومی اش رو تهیه کردیم، شما آزمون هاش رو تو برنامه مون قرار میدین یا خودمون باید آزمون هارو از خودمون بگیریم؟؟؟
جواب : من آن ها را از 21 تیرماه به بعد در برنامه قرار خواهم داد. اصولاً منتظر برنامه ی مطالعاتی 21 تیرماه به بعد من باشید. ان شاء الله برنامه ی خوب و دقیقی خواهد بود.


سوال شماره 7 : با عرض سلام بخشید میشه بگین تو این ۱۳ ساعت روزانه باید چند ساعت به هر درس اختصاص داده بشه با توجه به اینکه گفتین باید هر روز همه درس را بخوانیم.
جواب : برای شما که تجربی هستید حدود 1 ساعت و 15 دقیقه ادبیات / 1 ساعت دینی / 45 دقیقه عربی / 45 دقیقه زبان/
2 ساعت ریاضی / 3 ساعت زیست / 2 ساعت فیزیک / 2 ساعت و 15 دقیقه شیمی (این اعداد تا حداکثر 20 درصد مقدار خودشان قابل کم و زیاد شدن هستند).


سوال شماره 8 : سلام. بنظرتون تعداد سوالای کنکور کم میشه؟ اصلا این منطقشون از کجا اومده؟ یعنی سوالا کم شه زودتر تموم شه داوطلبا برن خونه کمتر کرونا میگیرن؟ اینجوری تکلیف اونایی که یه سری چیزارو حذف کردن چی میشه؟
جواب : بعید می دانم تغییر بزرگی در تعداد سوالات ایجاد شود. ولی در هر حال همه چیز ممکن است. الان دارند روی به تعویق انداختن کنکور هم فکر می کنند. شما کارتان را انجام دهید و نگران نباشید. هر تغییری را با کمک هم مدیریت خواهیم کرد.


سوال شماره 9 : سلام کنکور ۹۵ داخل رو دادم و درصدام: ادبیات ۷۶. عربی۸۴. دینی ۸۸. زبان ۵۸. ریاضی ۶۸. زیست ۸۲. فیزیک ۶۰. شیمی ۶۷ و رتبم در ۹۸ شد ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰
هردفعه ازمون دادم از رتبم دفعه قبلیم بدتر شده و خیلی ناراحتم. اولین ازمون رتبم ۹۰۰ بود. دارم استرس میگیرم واقعا نمیدونم مشکلم تو درسا چیه
دینی مشکلی ندارم و الان نمیدونم باید چجوری بخونمش و تست بزنم؟
تنها درسم که پیشرفت داشتم زیست بود. ۵تا غلط داشتم و اونام بی دقتی خودم بود و بلد بودم همرو
اما فیزیک.... نزده هام خییلی بود و نمیدونم چرا‌. اصلا نمیفهممش. هم یه جورایی بلدم هم نه. من تو این مدت امتحانات فقط فیزیک یازدهم خوندم و اتفاقا بیشتر نزده هام از اونا بود. گرمارو حذف کردم و ۳تا سوال ازش بود که یکیشو زدم. و البته فشارم حذف کردم و هیچ سوالی ازش نبود. ممکنه تو کنکورم نیاد؟ چیکار کنم فیزیکم اصلا درست نمیشه
شیمیمم همیشه بالا بوده و اصلاا انتظار نداشتم چنین درصدی بشه. اینم باز نزده هام خیلی بود اما نمونه سوالاتشو زیاد حل کرده بودم و همش برام اشنا بود...
زمانمم برای عمومی ۱۰دقیقه و اختصاصی ۲۰دقیقه زیاد اومد
خیلی ناراحتم به جای اینکه پیشرفت کنم دارم پس رفت میکنم...
جواب : دختر خوب شما به طور طبیعی در طول امتحانات نهایی تمرکز کمتری بر مطالعه ی کنکوری و همه گیر دروس داشته ای و باید مقداری افت می کردی. اما الان در زمان باقیمانده آماده باش چون هم من یک برنامه ی دقیق از 21 تیرماه به شما می دهم و هم شما با مطالعه ی مستمر و جدی در این ایام می توانید رتبه ی خودتان را به زیر 300 برسانید. مطمئن باش.


سوال شماره 10 : سلام آقای موحد نژاد ببخشید من قبلا بهتون پیام دادم و گفتم که بخاطر کم کاریم و درس نخوندنم تصمیم گرفتم برای سال 1400کنکور بدم اما شما باتوجه به شرایط من گفتید که حتما باید زیر نظر ی مشاور خبره باشم اما من بخاطر مشکلات اخیر که برای خونوادم افتاده نمیتونم امسال که میخوام کنکور بدم مشاور بگیرم معذرت می خوام من چیز زیادی از شرایط کار شما نمیدونم اما امکانش هست که من در طول این سالی که میخوام برای کنکور بخونم با شما به عنوان تنها مشاورک ی که به کاربلد بودنش ایمان دارم فقط چند جلسه مشاوره داشته باشم که اگه مشکلی توی روند مطالعم بود به کمک تون برطرف کنم اینطوری هزینه ی مشاورم هم کمتر بشه؟
جواب : عجیب است که من جواب سوال شما را به صورت ناخودآگاه در سوال شماره 1 داده ام. راستش هنوز چنین سیستمی را (6 هفته یک بار مشاوره) در برنامه ی کاری خودم قرار نداده ام. به هر حال شرایط مشاوره های خصوصی من با توجه به همه گیری کرونا متفاوت با سال پیش خواهد بود و شاید چنین برنامه هایی را هم (مشاوره ی 6 هفته یکبار) را در برنامه ی خود بگذارم ولی قول نمی دهم. آگهی برنامه های مشاوره ی خصوصی من برای کنکور 1400 حداکثر تا آخر تیرماه در همین سایت منتشر خواهد شد. حالا فعلاً که در این سایت تا آخر مرداد به سوالات شما پاسخ خواهم داد و از فرصت استفاده کن و با من در تماس بمان دختر خوب.


سوال شماره 11 : سلام آقای موحدنژاد ببخشید میشه لطفا بفرمایید زیرگروه چیه و چجوریه چون یکی از دوستان پرسیدن اگ زمین رو منفی بزنیم تاثیر بدی داره که شما گفتین رو رتبه زیرگروه 1 تاثیر نداره اما رو بقیه زیرگروه ها بله. لطفا اینو میگین چیه؟
جواب : در گروه تجربی 5 زیر گروه داریم که ضریب دروس در این زیرگروه ها با هم متفاوت است.
زیرگروه 1 : شامل رشته های پزشکی و دندانپزشکی و دامپزشکی و فیزیوتراپی و بینایی سنجی و کاردرمانی و گفتار درمانی و اعضای مصنوعی و پرستاری و مامایی و اتاق عمل و هوشبری و روان شناسی و تمامی گرایش های زیست فناوری و زیست شناسی می شود. که در آن ضریب ریاضی 6 و زیست 12 و فیزیک 6 و شیمی 9 است و زمین شناسی در این زیرگروه ضریب صفر دارد و هیچ ارزشی برای قبول شدن شما در این رشته ها نخواهد داشت. چه منفی بزنید چه 100 درصد جواب دهید!
زیرگروه 2 : شامل رشته های داروسازی و شیمی و گرایش های مختلف بهداشت می شود که در آن ضریب ریاضی 9 و زیست شناسی 12 و فیزیک 6 و شیمی 12 و زمین شناسی 3 می باشد. همانطور که می بینید اگر بخواهید رشته های داروسازی و شیمی را قبول شوید نمره ی زمین شناسی شما با ضریب 3 (معادل دینی) محاسبه می شود. پس در این حالت نتیجه ی درس زمین شناسی روی قبولی شما در این رشته ها تاثیر گذار خواهد بود.
زیرگروه 3 : شامل رشته ی زمین شناسی است که در آن ضریب زمین شناسی 12 است و تاثیر زمین شناسی در قبولی خود رشته ی زمین شناسی فوق العاده بالاست.
زیرگروه 4 : شامل رشته های مدیریت و اقتصاد و حسابداری است و ضریب زمین شناسی در آن ها 3 است (معادل دینی)
زیرگروه 5 : شامل گرایش های مختلف رشته های مهندسی کشاورزی و مهندسی منابع طبیعی که ضریب زمین شناسی در آن ها نیز 3 است (معادل دینی)
بنابراین اگر کسی موقع انتخاب رشته از رشته های زیرگروه های 2 تا 5 بخواهد استفاده کند، نتیجه ی درس زمین شناسی با ضریب اهمیتی معادل درس دینی در آن تاثیر گذار خواهد بود.


سوال شماره 12 : سلام آقای موحد نژاد برای برنامه مطالعاتی در این مدت باقیمانده تا کنکور یه سوال دارم و اونم اینه که جدای اون آزمون گرفتن ها از خودمون ترتیب مطالعه چجوری باشه یعنی مثلاً هفته اول کل دوازدهم هفته دوم یازدهم و هفته سوم دهم باشه و یک ماه باقیمانده کلا صرف تست زنی و سرعت بشه یا اینکه دوازدهم و پایه رو باهم پیش ببریم؟چون چندتا از معلم های ما ترتیب کلاسهای نکته و تستشون مثله حالت اوله گفتم از شما مشورت بگیرم که چکار کنم
جواب : از نظر من اشکالی ندارد که به روشی که گفته ای عمل کنی و در هفته ی اول دوازدهم و هفته ی دوم یازدهم و هفته ی سوم دهم را کار کنی. (بنابراین می توانی از همین امروز شروع کنی) اما جزییاتی نیز در انجام این کارها وجود دارد که ان شاء الله در برنامه ی مطالعاتی که از تاریخ 21 تیرماه در اختیار شما قرار می گیرد، گنجانیده خواهد شد.
راستی آزمون های جامع هفتگی را فراموش نکنی ها.


سوال شماره 13 : سلام اقای موحد نژاد من کنکور ۹۵ رو دادم. بر اساس تخمین رتبه خود ۹۵ شد بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ ولی شما گفتین تخمین ۹۸ بزنیم بخاطر شرایط خونه و استرس کمتر.
رتبم شد بین ۶۰۰۰ تا ۶۵۰۰ : خب خیلی تفاوته من خیلی ناامید شدمممم. یعنی انقدر شرایطمون قراره تو جلسه کنکور فرق کنه؟ چون من ادم زیاد استرسی نیستم که بخوام خودمو سر جلسه گم کنم اما الان کلا با این رتبه ناامید شدم. خب قطعا کنکور ۹۵ سختتر بوده میشه یکم امید بدین؟
جواب : هنوز هم معتقدم بهتر است نتایج را در کنکور 98 قرار دهید اما دو نکته ی مهم می گویم که به آن ها توجه کنید.
الف- ممکن است شما جزو کسانی باشید که افت کمتری در جلسه ی کنکور داشته باشیدو
ب- امتحان اولی که بعد از امتحانات نهایی گرفته می شود، معمولاً نتیجه ی ضعیف تری نسبت به آزمون های قبلی دارد. دلیل آن هم این است که در ایام امتحانات نهایی تمرکز شما روی همه ی حجم کنکور نبوده است. بنابراین دختر خوبم بزودی رتبه های بسیار خوبی را در همان تخمین رتبه ی کنکور 98 شاهد خواهی بود. من هم ان شاء الله با دادن یک برنامه ی دقیق از 21 تیرماه آن را پشتیبانی خواهم کرد.


سوال شماره 14 : من بعد از اتمام امتحانات یک ازمون ازمایشی(از کنکور های سال های گذشته)حل کردم و خب واقعا امیدمو از دست دادم
عمومی ها خیلی بد نبود و بیشتر باید سرعت رو زیاد کنم (چون که مثلا درک مطلب عربی و ریدینگ زبان رو نمیتونم خوب بزنم)
دینی اما با اینکه فکر میکردم درس کاملا حفظی هست و هیچ چیز یادم نمیاد اما نزدیک ۴۰درصد زدم
)بدون هیچ مطالعه ی قبلی ای ازمون رو حل کردم)
اما اختصاصی ها....
خیلی چیز ها یادم رفته یعنی شاید قسمت هایی که بگم اصلا بلد نیستم واقعا کم باشه
اما من با دیدن هر سوال حتی کاملا میدونم که اون سوال به کدوم قسمت کتاب و کدوم فصل مربوط میشه اما چون همه چیز یادم رفته نمیتونم سوال هارو حل کنم
همه ی امیدم به اینه که از یک نفر شنیدم میشه توی همین ۲ماه اخر درصدهارو حتی تا ۵۰ درصد افزایش داد(برای کسی که صفر هست)
اما خب من واقعا صفر نیستم
ولی از طرفی هم فرقی با کسی که هیچ چیز نخونده ندارم چون سوالات رو نمیتونم جواب بدم و درصد ها در حد ۲۰ (اختصاصی)
من چیکار باید بکنم؟؟؟از این جا به بعد چجوری باید درس بخونم
حتی میخوام هر روز ۱۳ ساعت بخونم ولی چیکار کنم ،چی بخونم که درصد هام افزایش پیدا کنه؟؟؟؟
جواب : اولاً اولین آزمون بعد از امتحان نهایی به خاطر کاهش تمرکز شما در مطالعات کنکوری معمولاً با افت همراه است و در نتیجه خیلی قابل اعتنا نیست.
ثانیاً : راست گفته اند که اگر کسی حواسش را کاملاً جمع کند و در 46 روز پایانی به طور جدی درس بخواند می تواند درسد های خودش را حدود 25 تا 40 درصد بالا ببرد.
ثالثاً : در این هفته روی برخی از ایراداتی که در آزمون جامعی که از خودت گرفته ای کار کن و امتحان سنجش را بده و ان شاء الله از 21 تیرماه برنامه ی جدیدی با جزئیات زیاد در اختیار شما قرار خواهم داد.


سوال شماره 15 : نتایج آزمون کنکور سال 1395داخل کشور
ادبیات88 عربی54 دین و زندگی 92 زبان انگلیسی 68 ریاضی31 زیست شناسی60 فیزیک23 شیمی35
میخواستم نظرتون رو بدونم. متاسفانه مشکلم تو ریاضی، فیزیک و شیمی بی دقتی های خیلی زیاده. ناراحتیم از اینه که میشه گفت من بخش زیادی از تست ها رو بلدم ولی یا تا آخر حلش میرم و جواب آخر درنمیاد یا وقت کم میارم (مخصوصا شیمی). یه چیز دیگه اینکه به خاطر تمرکز روی دروس اختصاصی کمتر عمومی میخونم. با توجه به درصد های عمومیم شما توصیه میکنید همین روند رو ادامه بدم یا مطالعه عمومیا رو بیشتر کنم؟ببخشید مطلب طولانی شد...
جواب : به نظر من نتیجه ی آزمون شما با توجه به وقفه ای که در مطالعات کنکوری شما بخاطر امتحانات نهایی پیش آمده قابل قبول است. سهم مطالعه ی دروس عمومی مجموعاً 3 ساعت و 45 دقیقه در روز از مجموع 13 ساعت است.(به سوال شماره 7 مراجعه کنید) و توصیه می کنم هرگز کمتر از این مقدار نباشد.
به تدریج با کار کردن روی نقاط ضعف خود در هر یک از دروس اختصاصی و استمرار برگزاری آزمون ها نتایج شما بهتر و بهتر خواهد شد. پس جدی باشید و نگران نباشید.
اختلال در رسیدن به جواب آخر در حل مسئله به دلیل عدم تسلط شما در تست زنی در آن مبحث است که با تمرین تست زنی زمان دار برطرف می شود.


سوال شماره 16 : الف- سلام استاد امیدوارم حالتون خوب باشه.از اخرین باری که بهتون پیام دادم خیلی حالم بهتره و خیلی خوش حالم از این که می تونم باهاتون صحبت کنم و من بازم به کمکتون نیاز دارم راستش من از موقعی که امتحان نهایی تموم شده خیلی خوب درس می خونم ساعت مطالعاتیم تقریبا ۱۵ یا ۱۶ ساعت در روز شده و دیگه حس بی حالی و خستگی گذشته رو ندارم به نظرتون اگه همین طوری ادامه بدم خوبه یا ممکنه خسته بشم؟راستش خیلی گیج و دست پاچه شدم انگار تازه از خواب بلند شدم(البته قبلش هم طبق برنامه شما می خوندم اما اون حس جنگندگی رو نداشتم) و وقتی فکر می کنم یک ماه و خورده ای وقت دارم و کلی کار هست که باید انجام بدم تا به امادگی برسم، استرس می گیرم ونمی تونم درست تصمیم بگیرم و نمی دونم درست دارم انجام می دم یا نه همش می ترسم این چند روز طلایی رو به اشتباه هدر بدم لطفا منو راهنمایی کنید.
ب)در مورد زیست قبلا بهتون گفته بودم که درصدم تکون نمی خوره وشما گفتید ای کیو پلاس بزنم امااین کارو نکردم الان به نظرتون بگیرم یا موج ازمون بگیرم؟(البته کنکور این سری و سنجش اخر درصدم بالاتر رفت و کتاب کارم هم تموم شده.
ج)این سری که کنکور ۹۵ رو دادم فیزیک و شیمی خسته شدم و خیلی درصد هاشون خراب شد با اینکه قبول دارم در فیزیک مشکل دارم و همچنان دارم تست می زنم اما اصلا توقع نداشتم شیمیم بد بشه چون همیشه سی تابا زمان تست رو می زنم اگه تعداد سوالو بیشتر کنم خوبه؟
د)این سری ادبیاتم خیلی خوب شده بود چون کلماتو مشکل داشتم و در نهایی که دوازدهم رو خوندم و دهم رو هم هر شب می خونم الان به نظرتون کل دهم رو بخونم بعد تست کلی از واژه یا املابزنم یا هر درس؟ و برا اینکه یادم نره چیکار کنم ؟همین طور ادامه بدم خوندن رو تا کنکور؟امروز که کنکور رو دادم رتبم طبق کنکور ۹۸ تقریبا ۵۰۰۰ تا کم شده بود به نظرتون موفق می شم به هدفم برسم؟ اخه تو قلم چی رتبه هام برام رضایت بخش نبود و نگرانم بابت این مورد.مرسی بابت کمک هاتون.
جواب : الف- از این که ساعت مطالعه ی روزانه ی شما به 15 تا 16 ساعت در روز رسیده است بسیار خوشحالم و به شما تبریک می گویم. اگر ساعت خواب شما حدود 6 ساعت در روز باشد، خسته نخواهی شد، نگران نباش. در ضمن برنامه های منظمی از 21 تیرماه به شما خواهم داد که با توجه به میزان عالی مطالعه ی شما، انجام آن برای شما بسیار مفید خواهد بود.
ب- همان آی کیو پلاس را بگیر.
ج- نگران نباش به تدریج مشکل خستگی در پایان آزمون به خاطر آزمون گیری های مکرر برطرف خواهد شد. با خواندن عمیق کتاب درسی شیمی و زدن تست بیشتر، مشکل شیمی برطرف خواهد شد.
د- کل دهم را بخوانید و بعد تست کلی بزنید. برای جلوگیری از فراموشی دروس برنامه ی 21 تیرماه به بعد من را اجرا کنید. بله عزیزم از نظر من پیشرفت بسیار زیادی در انتظار شما خواهد بود. خیلی خوشحالم از شرایط شما. با من در ارتباط بمان.


سوال شماره 17 : ببخشید من همین چند دقیقه پیش براتون پیام فرستادم و یه سوالم یادم رفت می خواستم ازتون بپرسم بعد اینکه برنامه شما رو کامل انجام دادم ساعت های دیگه رو درس هایی که بهترم رو کار کنم یا اونایی که ضعیف ترهستم ؟مرسی
جواب : اون هایی که ضعیف تر هستی را.


سوال شماره 18 : اقای موحدنژاد خیلیا میگن سال اول نمیشه قبول شد مخصوصا تو تجربی. نمیشه؟ من از کنکور میترسم... نمیخوام دوباره کنکور بدم.
جواب : دختر خوب و عزیزم نگران نباش، این حرف ها را بعضی از آدم های ناآگاه می زنند تا به قول خودشان شما را از نگرانی در آورند!!! من یاد گرفته ام که به مردم راستش را بگویم و اجازه دهم خودشان در رابطه با خوب و بد موضوعات فکر کنند.
نخیر از منطقه ی 1 حدود 1500 نفر در همان سال اول در کنکور گروه تجربی در رشته ای پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی قبول می شوند.


سوال شماره 19 : سلام ریاضی یازدهم نشرالگو برای کنکور خوبه؟
جواب : بله خوب است.


سوال شماره 20 : سلام آقای موحد نژاد امیدوارم حالتون خوب باشه .
درصد های کنکور95 داخل
ادبیات 80 عربی 85 دینی85 زبان81 ریاضی 81 زیست64 فیزیک 60 شیمی59
تخمین رتبه قلمچی 850 تا 1300
دفعه پیش رتبه ام بین 2000 تا 2500 شده بود.
آقای موحد نژاد الآن وضعیتم چطوره ؟ این رتبه هنوزم جای پیشرفت دارا اگه داره تا چه حد؟
برای اینکه وقتی به آخر آزمون (شیمی) می رسم خسته نشم باید چی کار کنم؟ تستهای زیاد پشت هم که گفته بودید رو هم انجام میدم.با سپاس.
جواب : عالی هستی آفرین. بله که جای پیشرفت داره (البته به شرط مطالعه ی مستمر 13 ساعت در روز) اگر به همین ترتیب پیش بروی (که ان شاء الله می روی) رتبه ات به زیر 300 خواهد رسید.
در اثر برگزاری مکرر آزمون های جامع به تدریج مشکل خستگی در پایان آزمون برطرف می شود. نگران نباش.


سوال شماره 21 : سلام اقای موحد نژاد
با توجه به اینکه الان حس میکنم خیلی سریع نیستم
الف)از هندسه دهم و یازدهم میخوام بین فصل ترسیم هندسی ،چند ضلعی ها و روابط طولی در مثلث و تبدیل های هندسی دو یا سه فصل و حذف کنم
ب)و از فیزیک دهم بین فشار و گرما و ترمودینامیک یک یا دو فصل رو حذف کنم
میشه راهنمایی کنید کدوم فصل ها برای این کار مناسبه؟من با توجه به تعداد تست ها این فصول رو انتخاب کردم وگرنه همرو مطالعه داشتم روش و شاید تا اخرش اصلا سرعتم خوب شه و حذف نکنم
ج)بعد من تا الان ریدینگ زبان خیلی کار نکردم خوبه اگه حذف کنم و وقتش و‌‌ رو روی سوالات دیگه بزارم یا شروع کنم و کار کنم؟
د)برای متن عربی هم همین سوال رو‌دارم
جواب : الف) عیبی ندارد دو فصل را حذف کن.
ب) عیبی ندارد یک فصل را حذف کن. آن فصلی حذف شود که در تست زنی در آن ضعیف هستی. اصلاً کاری به تعداد تست هایی که در کنکور می آید کاری نداشته باشید.
ج) خیر حتماً کار را روی ریدینگ آغاز کنید و آن را حذف نکنید. (البته برای شما وگرنه اگر خیلی ضعیف بودی قبول می کردم)
د) خیر در عربی هم توصیه می کنم درک مطلب حذف نشود (البته برای شما وگرنه اگر خیلی ضعیف بودی قبول می کردم)
سوال شماره 22 : نتایج کنکور ۹۵ داخل :
ادبیات ۹۲ عربی ۷۴ دینی ۹۰ زبان ۷۵ ریاضی ۵۸ زیست ۶۹ فیزیک ۶۲ شیمی ۵۱
الف- در ادبیات فقط دو سوال نزده داشتم ، مشکلم در املا رو تقریبا رفع کردم ، فقط تو سوالای شمارش تعداد غلط املایی به خودم گفتم تا مطمئن نیستم جواب ندم ، که یکی از نزده هام همون بوده ، یک سوال نزده هم تاریخ ادبیات بود که واقعا حیف شد ، شمارشی بود و من همه مواردش رو بلد بودم جز یکی که مربوط به ۲۰ درصد حذفیات بود و به خاطر همون یکی تست رو از دست دادم.
ب- در عربی ۴ غلط داشتم ، ۲ تا ترجمه ۱ تعریب و ۱ درک متن ، و ۱ نزده که سوال قواعد بود و خیلی عجیب و غریب بود ، در تحلیل کنکور ۹۵ که در سایت مهروماه میخوندم به اون سوال قواعد به عنوان مدل جدید مبحث استثنا اشاره شده بود.
غلط درک متنم کمتر شده ؛ ترجمه هم ایراد ندارم ، گاهی پیش میاد یکی دو تا غلط شه ولی خیلی جدی نیست.
ب ب : دینی ۱ غلط و ۱ نزده داشتم ، درباره تستی که نزدم میخواستم بپرسم ، در درس ۴ دینی ۱۲ یه بخش بررسی داره که نوشته با توجه به آیه فلان سوره یوسف... یه سوال پرسیده و متن عربی آبه رو نیاورده ، من جاهای مختلف میبینم که تستها از متن عربی آیه‌ش سوال دادن و خیلی ریز هم دادن ، خب آیه که تو کتاب نیست!!
این سوال نزده منم همین بوده.
ج- زبان هم ۴ غلط داشتم ، ۱ سوال گرامر حرف ربط که متن صورت سوال رو خیلی نفهمیدم ، ۱ سوال واژه که شک داشتم ، ۲ سوال متن.
و ۱ نزده داشتم در واژه.
کلا زبان مشکل خاصی ندارم ، این بار سوالای گرامرش یکم متفاوت بود که تو تحلیل مهروماه هم اشاره شده بود.
د- درصد ریاضیم برام عجیب بود ، ۵ غلط داشتم که به جز یکیش که صورت سوال رو اشتباه خوندم ، ۴ تای دیگه رو فکر میکردم درسته. فکر میکنم تو بعضی هاش بی دقتی به خرج دادم.
۵ نزده هم داشتم از شک هام.
کلا برخلاف همیشه که ریاضیم رو خوب میزدم این بار انگار یکم بی دقت شدم که سعی میکنم از دفعه بعد اصلاح بشه.چون سوالای ریاضی ۹۵ خیلی معقول بودن.
ه- زیست ، این بار خیلی جسورانه جواب دادم و بعضی از شک هام رو زدم اما جالبه که با دفعات قبلی تعداد غلط هام فرق چندانی نکرد ، از این بابت خوشحالم ، مباحثی که غلط داشتم چیزای مختلفی بودن ، که لیست‌شون رو در آوردم.
نزده هام این بار کاهش داشته فقط ۴ تا که سه تاش شمارشی بود و یکی ژنتیک سخت و وقت گیری بود.
مشکل تایم هم نداشتم و زودتر تموم کردم ، با توجه به اینکه پایه رو هنوز دوره نکردم راضی بودم.
و- و اما شیمی ، در تحلیل مهروماه دیدم که خیلی سخت بوده و واااقعا هم بود ، من همیشه شیمی رو ۵۷ ، ۵۸ یا نهایت ۶۰ میزدم ، با این همه سختی شد ۵۱ درصد.
خب خوبه ، چون غلط هام خیلی کاهش داشته ، تو این آزمون فقط ۲ غلط داشتم. و البته ۱۳ نزده که معمولا تو شیمی نزده هام بالاست.
برای شیمی رو متن تسلط دارم و مسئله‌م هم خوبه ، حتی بهتر از متنه.
روش شما رو که گفتین ۱۵۰ تست در ۱۳۰ دقیقه فعلا برای فصل ۱ دوازدهم امتحان کردم ، به نظرم خوب بود ، فقط چون این فصل همه‌ش مسئله داشت ۳۱ تا رو نرسیدم جواب بدم ، اصولا تو متن سریعتر از وقت جواب میدم و وقتش رو میدم به مسئله.
با شناختی که از خودم دارم میدونم که با چند بار تمرین این کار سرعتم درست میشه ، چون اصولا آدم سریعی هستم.
البته یه علتی که وقت کم آوردم این بود که به دید آزمون نگاه نکردم ، یعنی اگه تستی رو بلد نبودم وقت گذاشتم و کلنجار رفتم باهاش تا حلش کنم ، عین تست زنی معمولی ، باید آزمونی نگاه کنم به این ۱۵۰ تا؟؟ یعنی اگه دیدم بلد نیستم یا وقت گیره رد بشم؟ اگه اینجوری باشه میتونم به همه‌ش برسم.
تو این هفته برای همه فصلهای شیمی این کار رو قرار دادم به جز فصل ۲ و ۳ یازدهم که جا نشد تو این هفته ، و کل زیست پایه رو دوره میکنم.
ز- یه کتاب آزمون جامع جدید خریدم به اسم سوت پایان که تستهای سختی هم داره ، برای ریاضی و فیزیک و همه عمومی هام ، روزایی که تو برنامه هست ، روزی یه آزمون جامع گذاشتم که از خودم بگیرم.
و مهارتم رو زیاد کنم ، از کلاسهای جمع بندی مدرسه فقط زیست پایه و زبان و ادبیات رو میخوام شرکت کنم ، چون واقعا معلماشون عالین و خوب تست زنی میشه سر کلاس.
ح- همایش زبان رو هم ثبت نام کردم که نزدیک کنکوره ، چون دبیرمون گفت خیلی مفیده براتون.
ط- برای جمع بندی ریاضی و فیزیکم هم که قبلا گفته بودم دی‌وی‌دی آموزشی دارم که بی اغراق دبیرش عاااااالیه.
یه بخشیش منتشر شده و یه بخشی هنوز نه که انشاءا... بزودی میاد.
راستی تخمین رتبه‌م هم این بار در کنکور ۹۵ زدم شد ۴۰۰ تا ۵۰۰ ، و یکبار هم طبق روش شما تو همون ۹۵ ، از هر درسم ۱۰ درصد کم کردم و شد ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰
البته احساسم اینه که به دلیل بی دقتیم در ریاضی این جوری شده.
ی- فقط میخواستم یه چیزی بپرسم ، میشه آزمون سنجش شرکت نکنم؟
ک- آزمونش کاملا غیر استاندارده ، تو ادبیات سوال نگارش میده ، سوالای ریاضیش رو خود دبیر ریاضی میگه نتونستم حل کنم و توش غلط داره و خیلی از فضای کنکور دوره ، سوالای فیزیکش یا غلطه ، یا جوابش تو گزینه ها نیست ، یا اینکه اصلا مربوط به ریاضیه و از کتاب تجربی حذف شده!!!
با توجه به تقلب ها و نحوه برگزاری آزمون ، به نظرم اصلا رتبه‌مون قابل استناد نیست که تازه ضریب هم بدیم و تخمین رتبه کنکور بزنیم.
نمیشه به جاش همون کنکور ۹۵ خارج رو بزنم که از اول تو برنامه بود؟؟
ببخشید خیلیییی طولانی شد ؛ خواستم تحلیلی کاملی باشه.
جواب : الف- ادبیات شما خیلی خوب شده و فقط مطالعه ی آن به صورت مستمر ادامه یابد. خدای نکرده چون خوب شده است رهایش نکنی.
ب- عربی هم خوبه و با تمرین بهتر هم خواهد شد.
ب ب- اگر آیه ای در کتاب نوشته نشده باشد و به عنوان تمرین نیز نیازی نبوده که دانش آموزان این آیه را خودشان استخراج کنند، در کنکور نمی آید.
ج- زبان هم خوبه و کار روی آن ادامه یابد.
د- در ریاضی تست زنی های 60 تایی و با زمان 60 دقیقه را به عنوان تمرین پیشنهاد می کنم. مثلاً اگر می خواهید از تابع 120 تست بزنید. این کار را در دو قسمت و یا حتی یک قسمت انجام دهید. مثلاً دو آزمون 60 تستی با زمان 60 دقیقه و یا یک آزمون 120 تستی با زمان 120 دقیقه. این کار بر قدرت ذهنی شما برای تحمل فشارهای سنگین تست زنی خواهد اقزود.
ه- خوب است و ان شاء الله با دوره های مکرر به بالای 80 درصد می رسد.
و- شما آزمون های خانگی را باید مانند خود کنکور سراسری جدی بدانی و نتیجه ی آن نیز باید برای شما مهم باشد. بنابراین اجازه نداشتی با سوالات شیمی بیش از حد کلنجار بروی.
ز- همه ی این هایی که گفتی مناسب هستند.
ح- خوب است دختر خوب.
ط- از نظر من هم بعضی از این دی وی دی ها واقاً عالی هستند.
ی- از نظر من کار درستی نیست. مگر این که آزمون قلم چی را جایگزین آن کنید. خیلی مهم است که شما در آزمون هایی که اهمیت بیشتری در ذهن شما دارند، قبل از شرکت در کنکور سراسری شرکت نمایید.
ک- البته این آزمون با همه ی ویژگی هایش از همه به صورت یکسان گرفته شده است(بجز معدودی از متقلبین) بنابراین نتیجه ی آزمون به صورت مقایسه ای، همواره قابل بررسی خواهد بود.
از تلاشی که می کنی و از نتایج شما بسیار راضی و خوشحال هستم و منتظر پیام های بعدی شما نیز خواهم بود.


سوال شماره 23 : سلام آقای موحد نژاد الف - من در فارسی در قسمت واژه و املا خیلی مشکل دارم. من همه لغات هر سه کتاب رو مطالعه کردم ولی در تست ها خیلی شک میکنم و معمولا از سوالاش یا هیچ کدومش یا فقط یک تست رو جواب میدم. در مورد املا هم همین طور مخصوصا شمارشی ها.
باید چی کار کنم ؟
ب- من برای حسابان همون طور که در پیام ها گفتید، میخواستم‌ موج آزمون بگیرم ولی نتونستم پیدا کنم( مثل این که چاپ بعدی یه ماه دیگست.) دیدم که در جواب به یکی از پیام ها، آی کیو گاج رو هم معرفی کردید. من هم میتونم‌همین کتاب رو بگیرم ؟ یا کتاب دیگه ای معرفی میکنید ؟
ج- برای درس دینی، من تمامی درس هارو خوندم و میخوام تست جامع بزنم. کتابی هست که تعداد خیلی خیلی زیادی تست جامع ( نه مبحثی ) داشته باشه ؟ (چون من سرعتم در تست های دینی بالاست برای همین میخوام تعداد خیلی زیادی تست جامع بزنم.)
ممنون از راهنمایی های ارزشمندتون.
جواب : الف- اگر همه ی لغات مندرج در سه کتاب را بلد هستی نگران نباش فقط نیاز داری به مدت 10 روز ، روزانه 20 تست معنی لغات و املای لغات بزنی. مشکل برطرف خواهد شد.
ب- بله ، همان آی کیو خوب است.
ج- کتاب آزمون های عمومی خوشخوان هست و ظاهراً در آن 15 آزمون عمومی تالیفی وجود دارد. اما اگرتست های کتاب دینی بهمن آبادی را نزده ای شک نکن این کتاب را بخر و مهم نیست که تست هایش درس به درس است، از آن استفاده کن.
منم از همراهی ارزشمند دختر خوبم ممنونم.


سوال شماره 24 : ممنون بابت كمك هاتون
من كتاب آي كيو پلاس رو خريدم و برام مفيد بوده
و درصد زيست ام هم از شصت و خورده اي بالا رفت توي امتحان ديروزي كه دادم ( ٧٥درصد)
من توي اين كتاب تست هاي تركيبي هر فصل رو مي زنم
تا ٢٠ تير كه امتحان سنجش داريم
من اين روند رو ادامه بدم و تست هاي تركيبي فصل هاي ديگه رو بزنم
يا اينكه سه تا كتاب زيست رو دوباره بخونم؟
جواب : بعد از امتحان 20 تیرماه دوباره کتاب های زیست شناسی را فصل به فصل بخوان و بین 20 تا 50 تست نیز از آی کیو پلاس به ازای هر فصل بزنید (بر اساس ارزش آن). منتظر سوالات بعدی شما هستم دختر خوبم.


سوال شماره 25 : جلسه مشاوره درمورد رشته های دانشگاهی که هر سال برگزار میکنین به صورت حضوری هست یا غیر حضوری؟و چه تاریخی ؟
جواب : هنوز خودم هم نمی دانم!!! به وضعیت شیوع کرونا وابسته است. بنابراین بعد از بررسی وضعیت، حداکثر تا پایان مرداد ماه در رابطه با آن در همین سایت اطلاع رسانی خواهم کرد.


سوال شماره 26 : من پارسال کنکور دادم الانم دانشجو دانشگاه دولتی هستم.میخوام بدونم اگه در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنم چه زمانی باید از دانشگاه انصراف بدم؟و کِی شروع به خوندن برای کنکور کنم؟
جواب : از اوایل مرداد ماه شروع به خواندن کنید و تا قبل از ثبت نام در کنکور 1400 (حدوداً قبل از بهمن ماه 1399) باید از تحصیل انصراف دهید.


سوال شماره 27 : اقای موحد نژاد احتمال اینکه دوباره تعویق بیفته چقدره؟ من کلا خیلی درگیر این مسائل نمیشم سری پیشم درگیرش نشدم اما خب الان چون خسته ترم برام مهمه. میشه بگین اگر تعویق بیفته حدودی چقدر میوفته بنظرتون؟ من بعضی جاها دیدم میگفتن احتمال لغوم هستتتتتت و خیلیم مطمئن بودن؟ اگه تعویق افتاد خب تو یه سری درسا که ضعیفیم میتونیم کاری کنیم اما درسای خوبمونو چجوری تو اون سطح نگه داریم؟ بخدا خیلی خسته شدم.
جواب : احتمال آن هست اما هنوز خیلی جدی نشده . اگر به تاخیر بیافتد قاعدتاً تا زمان خنک شدن نسبی هوا (حوالی اواخر شهریور) خواهد بود. اما لغو که نمی شود.
اما نگران نگهداری درس ها نباشید. برنامه های متنوعی را می توانم برایتان بنویسم که خیلی هم خسته نشوید و بسیار هم پیشرفت کنید. در هر حال ان شاء الله من تا زمان برگزاری کنکور پشتیبان شما خواهم بود.


موفق باشید – موحد نژاد