پیام شماره 2 (جمعه 20 فروردين ماه 1400)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پیام شماره 2 (جمعه 20 فروردین ماه 1400)

 


1- سلام بر دختر ها و پسرهای خوبم، من دوباره آمدم. آمدم تا سوال های شما بدون جواب نماند. ان شاء الله همه ی شما سالم و سرحال باشید و در این روزهای تلخ کرونایی مواظب خودتان باشید. برای من هم دعا کنید که سالم باشم و بتوانم خدمتی هر چند کوچک را به شما ارایه دهم.
2- می دانم قرار بود ساعت 9 شب به سوالات شما پاسخ دهم و الان حدود 4 صبح است و 7 ساعت دیر شده است. از شما عذر می خواهم و سعی می کنم کمتر تکرار شود.
3- دوستتان دارم و منتظر سوالات شما هستم.
4- پیام شماره 3 در روز دوشنبه 23 فروردین ماه منتشر خواهد شد.

 


پاسخ به سوالات

 


سوال شماره 1 : سلام آقای موحد، من دیر شروع کردم به درس خوندن و میخواستم درباره اینکه در هر درسی کدام مباحث کم اهمیت رو حذف کنم تا در این مدت باقی مونده بهترین نتیجه ممکن رو بدست بیارم و احساس میکنم خیلی دیر شده. میشه درباره این موضوع هم صحبت کنید. مممنون از کمکتون.
جواب : سلام دختر خوب ، حذف مطالب دستوری نیست.یعنی نمی شود من به شما بگویم کجا را حذف کنی. لازم است سرفصل هایی که یادگیری آن ها برای شما دشوار است را بدون در نظر گرفتن تعداد سوال هایی که در کنکور از آن ها می آید حذف کنید. اما بعد از حذف آن ها از روی کنکور 99 بررسی کنید که چه تعداد سوال از مباحث حذف شده آمده است و اگر در آن درسی که اقدام به حذف برخی از سرفصل های آن کرده اید، دنبال درصد 70 هستید حداکثر می توانید مباحثی را حذف کنید که از آن ها حداکثر 10 درصد سوال ها طراحی می شود و اگر دنبال 50 درصد هستید، مباحثی را حذف کنید که از آن ها حداکثر 25 درصد سوال ها طراحی می شود و اگر دنبال 30 درصد هستید، مباحثی را حذف کنید که از آن ها حداکثر 50 درصد سوال ها طراحی می شود.
سوال شماره 2 : سلام‌ خسته نباشید من هنگام آزمون دادن مضطرب هستم لطفا راهنماییم بفرمایید که چه طوری با خونسردی امتحان بدهم البته وسط آزمون کم کم آروم میشوم.
جواب : اول این که : باید برای آزمون دادن برنامه ای مشخص داشت و سناریوهای معلومی برای آن ایجاد کرد. اگر زمان بندی منظمی داشته باشی و روی آن تمرین کرده باشید در جلسه ی آزمون شروع آرام تری خواهید داشت.
دوم این که : در دروس عمومی نیز از تمرینات سرعتی غافل نشوید تا کمبود زمان، شما را در هنگام آزمون های عمومی دستپاچه و مضطرب نکند.
سوم این که : پدیده ای که شما توصیف می کنید بسیار شایع است و اگر تاثیر بدی روی نتیجه ی شما نمی گذارد خیلی روی آن حساس نشوید.
سوال شماره 3 : عذز میخوام من برای سهمیه ۲۵درصدی دارم و در طول روز جدا از اون از شنبه تا چهارشنبه بجز تایم کلاسامون ک تا سه هستش ۷ساعت و اخر هفته ها ۱۰ساعت یا۹ساعت مطالعه دارم و تصمیم گرفتم چون قبولی توی شهر خودم (شاهرود)که راحت تر هستش رشته پزشکی رو بیارم ایشالله و بعد اولویت های دیگه ای ک دارم حالا میخواستم بدونم میشه بگید رو چه درسایی بیشتر تمرکز کنم و وقت بزارم؟به نظر شما انتخاب خوبی کردم؟میتونید بگید سهمیه ای ک دارم چقدر کمکم میکنه؟ممنون
جواب : تصمیمات خیلی خوبی گرفته ای، فکر می کنم کسب رتبه ای که در سطح علمی فردی در گروه تجربی است که در منطقه یک رتبه ای در حدود 8000 می آورد می تواند منجر به قبولی شما در پزشکی شاهرود شود.
بنابراین ما حدود 55 درصد در دروس عمومی و 35 درصد ریاضی و 55 درصد زیست و 35 درصد فیزیک و 40 درصد شیمی نیاز داریم. به شرط آنکه کنکور 1400 نه به اندازه ی کنکور 98 آسان و نه به اندازه ی کنکور 99 سخت باشد.
سوال شماره 4 : الف- من توی تست زیست کندم با اینکه هرروز نزدیک 50 تست زماندار میزنم دیگه چیکار میتونم واسش بکنم؟
ب- چون پشت کنکوریم قبلا دور دنیا در 4ساعت رو کامل زدم واسه جمع بندی کنکور1400 چی بزنم؟ قلمچی و اینا؟
کلا الان باید هر چندوقت یبار آزمون بدم؟ کی باید بیشترش کنم
ج- چون مشکل سرعت دارم آزمون هامو تویه سه چهارم زمان میزنم کار درستیه؟ کمک میکنه؟ همرو اینجوری بزنم یا یکی درمیون؟
د- واسه جمع بندی پارسال آزمونای سنجش رو میدادم امسال مشاورم گفت قلمچی بدم کار درستیه؟ اگه بجای کنکورهای سال های پیش که قبلا دادم بشینم همه ی آزمون های جمع بندی موسسه های مختلف رو بزنم چی؟ اصلا لازمه اینکار؟
ببخشید سوالام زیاد شدن خیلی منتظر بودم سایت رو باز کنید ممنون ازتون
جواب : الف- دختر خوب منظور از تست زمان دار در زیست باید این باشد که اگر شما 50 تست زیست شناسی می گذارید برای پاسحگویی برای آن حدود 32 دقیقه وقت بگذارید. اگر تست ها را در خانه با زمان های مشابه کنکور بزنید قطعا در جلسه ی کنکور دچار کمبود وقت خواهید شد. در ضمن سرعت بالا در مطالعه ی کتاب زیست شناسی کمک زیادی به بهبود سرعت تست زنی شما خواهد کرد. اما اگر این کار را هم بارها انجام داده اید و باز هم مشکل سرعت شما حل نشده است دوباره برای من پیام بگذارید و در آن به مختصات دقیق تست زنی خود در زیست شناسی اشاره کنید.
ب- می دانید که کنکورهای سال های پیش توسط طراحان گروه های مختلف با تعداد قابل توجهی سوال بازسازی می شوند (به خاطر تغییر در کتاب ها) بنابراین شما با استفاده از چند کنکور خیلی سبز احساس خواهید کرد که بخش قابل توجهی از سوالات مندرج در آزمون های سال های پیش شبیه کتاب دور دنیا در چهار ساعت گاج نیستند.
ج- بله حتما کار درستی است.
د- اشکالی ندارد آزمون های قلم چی هم مناسب هستند. شما می توانید از آزمون های سایر گروه ها نیز استفاده کنیدريال به شرط آنکه تواتر این نوع آزمون ها از هفته ای یک بار بیشتر نشود.
سوال شماره 5 : بنظرتون میشه از الان کاری کرد که زیر ۵۰۰ شد؟
من همه درسامو اسفند تموم کردم و از اون به بعد دارم دوره میکنم نتایج خوبی هم دارم فقط چند وقته که خیییلی بی انگیزه هستم و درس خوندن سخت شده.
جواب : با توصیفی که کردی و این که درس ها را اسفند تمام کرده ای، اگر از سرعت مطالعه ی خوبی برخوردار باشی (تا بتوانی از الان تا کنکور حداقل 5 بار دروس را دوره کنی) و در تست زنی نیز بتوانی در خانه با زمانی در حدود 60 درصد زمان استاندارد در دروس ریاضی و فیزیک و 70 درصد زمان استاندارد در دروس زیست شناسی و شیمی و 80 درصد زمان استاندارد در دروس عمومی تست ها را پاسخ دهید حتماً شانس کسب رتبه ی زیر 500 را خواهید داشت.
البته به شرط آن که رشته ی شما تجربی باشد وگرنه در رشته ی ریاضی با توجه به آسان تر بودن کسب رتبه های برتر در آن، 10 درصد به درصد های بالا اضافه کنید.
سوال شماره 6 : زمین شناسی برای زیرگروه ۱ که ضریب نداره کمک میکنه به رتبه و تراز بهتر اگر سر جلسه پاسخ داده بشه و یا جابه جا کردن دانشگاه ؟ و چرا بعضی افراد با اینکه قصد داروسازی ندارند هم سرجلسه به یه تعدادی پاسخ میدهند اصلا نیازی هست ؟
جواب : زمین شناسی حتی با درصد 100 نیز تاثیری در زیر گروه 1 (رشته های پزشکی و دندانپزشکی و مجموعه ی رشته های توانبخشی و پیراپزشکی) ندارد. اما پاسخ دادن به سوالات زمین شناسی در حد 30 درصد کمک شایانی به قبولی فرد در رشته های دیگر می کند و چون آدم درست است که ممکن است داروسازی را دوست نداشته باشد اما شاید رتبه اش به گونه ای شود که فقط آن را قبول شود و یا گذارش به رشته هایی مثل شیمی و مدیریت ها و ... بیافتد. پس شرط احتیاط این است که به سوالات آن در حد تعیین شده پاسخ دهید.
سوال شماره 7 : سلام میشه لطفا کتابکار مناسب برای این روزها و جمع بندی معرفی کنید ؟ دوردنیا خوبه یا موج آزمون؟
جواب : این دو کتاب با هم تفاوت زیادی دارند و اتفاقا به هر دوی آن ها نیاز داریم. دور دنیا را می خواهیم برای این که چندین آزمون استاندارد (کنکورهای سال های قبل) از خودمان بگیریم و با شرایط و فشارهای ذهنی آزمون های 4 ساعت و 10 دقیقه ای آشنا شویم.
موج آزمون (که برای هر عنوان درس کتابی چداگانه دارد) را می خواهیم تا از هر یک از فصل های یک درس چند آزمون قطعه ای و کامل از خودمان بگیریم تا بر تبحر پاسخگویی ما به سوالات هر مبحث بیافزاید. پس هر دو را تهیه کنید. البته نیازی به تهیه ی کتاب های موج آزمون در دروس عمومی نیست.
سوال شماره 8 : من داوطلب کنکور 1400 هستم.برای استرس من دو حالت با دلیل و بی دلیل رو داره. برای بی دلیل به مشاور مراجعه کردم و قرص های اسنترا50 و نوروتیلیپتلین 25رو برای من تجویز کردن. من مطالعه کردم و دیدم قرص نوروتیلیپتلین برای افسردگیه ولی من افسردگی ندارم فقط استرس باعث میشه همش علاقه داشته باشم به یک چیزی پناه ببرم که ذهنم رو از هرگونه فکری خالی کنه. همین استرس باعث میشه تمرکز لازم رو نداشته باشم.
کمال گرایی خیلی زیادی هم دارم به طوری که یا همه چیز طبق برنامه پیش میرود یا من کاری انجام نمیدهم. این دو مشکل هم از دو طرف پدری و مادری به من به ارث رسیده و من نمیدونم باید چطور رفعش کنم. خیلی هم به جاهای مختلف مراجعه کردم ولی انجام دادن روش هاشون به من کمکی نکرده. من موقع درس خوندن در وضعیت (همه) یا(هیچ) هستم و نمیتوانم راه (بعضی) رو انتخاب کنم. پس اگر چیزی بر اساس برنامه پیش نرود استرس من از بی دلیل به با دلیل و بی دلیل تبدیل شده،اعتمادم به خوانده هام از دست رفته و در نتیجه هم درصد های بد باعث تقویت این وضعیت میشه.
ممنونم میشم کمکم کنید چون من با تمام وجود تلاشم رو کردم که خودم رو درست کنم اما مثل کسی ام که به پاهاش زنجیر بستن و میخواد راه بره ولی نمیتونه.
جواب : اگر استرس بدون دلیل دارید، مثلاً هیچ مشکلی وجود ندارد ولی شما به یکباره مثلاً در ساعت های عصر دچار اضطراب بدون دلیل می شوید و یا این که بیخودی روزانه دو سه مرتبه گریه می کنید؛ قرص هایی را که دکتر داده است را مصرف کنید.
آن که شما می گویید کمال گرایی نیست، تمامیت خواهی است. فرد کمال گرا دنبال راه های مناسبی برای پیشرفت است و از این راه ها و روش ها پیروی می کند. اما فرد تمامیت خواه دچار وسواس انجام تمام و کمال یک برنامه است حتی اگر باعث شکست او شود، زیرا نمی تواند ذهن تمامیت خواه خودش را کنترل کند. این افراد ممکن است ماشین نخرند مگر آن که پولشان به اندازه ای برسد که آن ماشین دلخواه خودشان را خریداری نمایند! (و بنابراین ممکن است سال ها بدون ماشین رنج بکشند)
دختر خوب مدرن و امروزی من، کمال گرا باش، من دنبال رشته ی X هستم اما اگر نشد Y و اگر نشد Z را بر می دارم. می دانم که در رشته ی Z هم اگر تلاش کنم می توانم آدم بسیار موفقی باشم. برای رشته ی X باید درصدم 70 باشد ، حالا اگر 60 شد می روم رشته ی Y و اگر 50 شد ، رشته ی Z هم قابل تحمل است. اینطوری شما همیشه یک سقف خواسته ها داری و یک کف خواسته ها و به این ترتیب احساس بسیار بهتری نه تنها در کنکور بلکه در تمام زندگی خودت خواهی داشت.
سوال شماره 9 : آقای موحدنژاد من پشت کنکوریم پارسال رتبم ۴۸۰۰ شد بعد امسال روزی ۷تا۸ساعت خوندم با ۱۰۰ تست
الان ۱هفته ست که روزی ۱۰ تا ۱۱ساعت‌میخونم با ۲۳۰ تست درروز درصدام هم اختصاصی حدود ۶۰تا۷۰ و عمومی ۷۰ تا ۸۰ الان که نزدیک شدیم‌خیلی استرس گرفتم میترسم بخاطر اینکه از اول ۱۱ ساعت نخوندم شانس قبولی نداشته باشم همش‌میبینم اطرافیانم از اول زیاد خوندن خواستم بپرسم از حالا تا کنکور همین روزی ۱۱ و ۲۳۰ تا تست پیش برم‌شانس قبولی پزشکی دارم؟ درسامم با نظم دوره کردم فقط ساعت مطالعم‌پایین بوده است.
جواب : اگر درصد های شما در دروس عمومی و اختصاصی همین هایی است که نوشته ای خیالت راحت باشد ساعت مطالعاتی شما در گذشته هرگز به شما آسیب نخواهد زد (چون کیفیت خوبی داشته است) و از الان به بعد همان 11 ساعت در روز را اجرا کنید و سعی کنید سریع و با تمرکز درس بخوانید. من مطمئن هستم رتبه ای در حدود 1000 را خواهید گرفت و بیخودی ذهن خودتان را درگیر گذشته ای که تازه به نظر من خیلی هم خوب بوده است نکنید.
سوال شماره 10 : سلام آقای موحد نژاد امیدوارم حالتون خوب باشه.
الف- من دانش آموز پارسال شما بودم. امسال دوباره دارم برای کنکور می خونم تا الآن همه درس ها رو دو دور خوندم ودر آزمون های قلمچی میانگین ترازم 6300 است، خیلی خوشحالم که سایتتون دوباره راه اندازی شده. می خواستم بدونم الآن میتونم از 20 فروردین آزمون دادن رو شروع کنم، بعد میشه آزمون ها رو سه روز یکبار داد؟
ب- واینکه من چون پارسال کنکور های سال پیش رو دادم و تقریبا تکراری شده، امسال میشه سوالات کتاب سوت پایان و آزمون های جامع قلمچی و گاج و سنجش پارسال رو جواب بدم.
ج- و امکان مشاوره حضوری با شما طی این دو ماه هست؟
جواب : الف- برای شما هر سه روز یکبار آزمون دادن با توجه به تراز بسیار خوبی (آفرین) که در قلم چی داشته اید اشکالی ندارد.
ب- بله می شود اما لازم است کنکورهای سال های پیش هم از یک کتاب دیگر (مثلاً اگر پارسال دور دنیا بوده امسال چند آزمون باشد و یا بالعکس) مجدداً به صورت آزمونی مرور شود. وقتی سه روز یکبار کنکور بدهی اصولاً به آن ها نیاز خواهی داشت.
ج- نه دختر خوبم به خدا من الان روزهای 24 ساعتی برایم بسیار کوتاهند. همین الان ساعت 3 و 34 دقیقه ی صبح است و دارم به سوال شما پاسخ می دهم.

موحد نژاد