پیام شماره 2 (تاریخ پنجشنبه 98/12/15)

 

                                                                                                               پیام شماره 2


                                                                                                 پنجشنبه 15 اسفندماه 1398


1- سلام بر دانش آموزان عزیزم، امیدوارم در سلامتی کامل باشید و از فرصت خانه نشینی پیش آمده نهایت استفاده را بیرید.
2- همانطور که وعده کرده بودم آماده ام که به تمامی سوالات ارسالی شما پاسخ دهم.
3- اگرچه COVID-19 زندگی ما را برهم زد و جان عده ای از هموطنان ما را گرفت اما ما باید یاد بگیریم سختی ها و مرارت ها را به فرصت بدل کنیم و از همین جا می خواهم به همه ی قوی ترها و ضعیف ترها اعلام کنم که برای اولین بار در 36 سال گذشته به خاطر شرایط موجود امکانی حاصل شده است که همه بتوانند در کورس نتیجه گیری در کنکور باقی بمانند و از فرصت های پیش آمده به بهترین نحو استفاده کنند.
4- اگر کنکور سه هفته عقب بیافتد شما 140 روز خانگی وقت دارید فرصتی که برای اولین بار در کنکور ایجاد شده است. من هم که ان شاء الله به شما برنامه هایی مدون و مکرر هم خواهم داد. پس تعلل نکنید و از این زمان عظیم برای نتیجه گیری عالی در کنکور استفاده کنید.
5- پیام شماره 3 ان شاء الله روز یکشنبه 18 اسفندماه 1398 بعد از ساعت 7 بعدازظهر منتشر خواهد شد.
6- منتظر سوالات شما هستم.

پاسخ به سوالات


سوال شماره 1 : ببخشید همزمان با دوره ی دهم که انجام میدیم درس های دوازدهم که جدیدا رو بخونیم یا بعدا بخونیم؟
جواب : سلام همانطور که در توضیحات برنامه ی دوره ی اول مطالعاتی (بخش اول) نوشته ام، مطالعه ی دروس پایه ی دوازدهمی که توسط اساتید شما در حال تدریس است (البته الان به صورت مجازی) مهمتر از مطالعه ی پایه ی دهم است. بنابراین بین این دو کار تعادل برقرار نمایید. نه آنقدر دوازدهم را طول دهید که اصلاً به دهم نرسید و نه آنقدر دهم را جدی بگیرید که دوازدهم دچار مشکل شود.
سوال شماره 2 : با سلام ، خسته نباشید .
من دروس دوپایه (دهم و یازدهم ) ماه های پیش یعنی دی به اتمام رساندم. در تعطیلاتی ام که از اسفند پیش اومد دروس دوازدهم و جلو بردم به غیر از ریاضی.
یعنی دوازدهم هم به امید خدا ۲ هفته دیگه به اتمام می رسه با توجه به برنامه ریزی که خودم کردم به غیر از ریاضی.
سوالی که داشتم در بازه ی عید من دروس پایه ( دهم و یازدهم ) دوره کنم یا دوازدهم یا هر ۳ پایه ؟ خیلی ممنون.
جواب : سلام، آفرین بر شما که از وقت خود به بهترین شکل استفاده کرده اید. به نظرم با شروع عید بهترین کار این است که یک برنامه ی دوره ای برای تمامی دروس تدارک ببینید و این دوره را تا تاریخ 22 فروردین به پایان برسانید تا اگر آزمون 29 فروردین سنجش برگزار شد بتوانید با یک دوره ی سریع و نهایی با قدرت در آن حضور یابید و روحیه ی خود را به بالاترین سطح برسانید.
در ضمن برای مطالعه ی درس ریاضی هم به تدریج برنامه گذاری کرده و به تست های زیادی در این درس پاسخ دهید. اما لازم نیست تاریخ پایان آن الزاماً 29 فروردین ماه باشد و می توانید تمرینات خود در این درس را تا 17 اردیبهشت ماه ادامه دهید.
سوال شماره 3 : آقای موحد نژاد سلام، انشاءالله که خوب و سلامت باشید
استاد من حس میکنم خیلی خنگ شدم، اصلن دیگه نمیتونم فک کنم انگار. حس میکنم فقط دارم درسارو حفظ‌ میکنم و اصلن نمی فهممشون.
خیلی هم از دست خودم خسته ام. خیلی هم ناراحتم و ناامید.هفته ی پیشو از دست دادم و تقریبن خیلی ناامید شدم. با این وضعیتم حس میکنم هیچی نمیتونم قبول شم. لطفا بگید من چیکار کنم؟
جواب : سلام، دختر خوب یادآوری می کنم که معدل سال پیش شما نزدیک 20 است و تراز قلم چی شما حدود 6350 و معنی آن این است که همین الان هم شما در شرایط قبولی در سه رشته ی اصلی گروه تجربی هستید. اما نمی دانم با توجه به فرصت خوبی که داری نگران چه هستی. من فکر می کنم احتمالاً نگرانی شما و بی حوصلگی شما منشا درسی ندارد، بلکه منشا اجتماعی دارد و حال و هوای این روزها و بحث های مکرر در ارتباط با مرگ و میر و غیره اعصابت را خرد کرده و تمرکزت را بهم زده است. ما یک استاد بیوشیمی در دانشگاه تهران داشتیم که در زمان موشک باران تهران و در زمان جنگ به ما می گفت : داشتم کتاب می نوشتم ولی دیگر با این وضع اعصاب ندارم و دست و دلم به نوشتن نمی رود. احتمالا در اعماق ذهن شما نگرانی هایی از این وضع وجود دارد که تا شما می آیید که درس بخوانید می گوید چه فایده اصلا ما .... بود و غیره.
ساکتش کن. زندگی ادامه دارد، همگی احتیاط می کنیم و کارمان را هم به نحو احسنت انجام می دهیم. وگرنه اردیبهشت ماه که کرونا رفت ما می مانیم و وقت های کشته شده ی ما!!!
در ضمن یک هفته و یا دو هفته درس نخواندن برای شاگردی مثل شما اختلال عمده ای در نتیجه گیری ایجاد نمی کند و بیخودی نگران نباش.
سوال شماره 4: خيلي استرس دارم با اين كه ميخونم حس ميكنم امسال نميرسم. تمركزمم از بين ميره ساعت مطالعه ام مياد پايين
جواب : یادم هست که در ماه گذشته خیلی از شماها می آمدید پیش من و می گفتید، نمیشه ما مدرسه نیاییم و در خانه بمانیم و درس بخوانیم و من می گفتم نه نمیشه نظام مدرسه به هم می خوره!!! حالا بهترین فرصت برای درس خواندن پیش آمده است. مدارس تعطیل شده و معلوم هم نیست که حتماً در 16 فروردین باز شود!!! کنکور هم که صددرصد چند هفته ای عقب می افتد. حالا شما هستی و حدود 140 روز خانگی که اگر روزانه 11 ساعت درس بخوانی می شود 1540 ساعت. کمی عقل بخرج بدهید و بدانید که وقت کافی برای یادگیری همه ی دروس دارید. مثلا سهم زیست شناسی در این برنامه حدود 350 ساعت است!!! واقعاً وقت کم داری؟؟؟ فکر نمی کنی نهاده های درونی راحت طلب ما آدم ها به سادگی زیر پای ما می نشینند و ما را فریب می دهند.
دختر خوبم به امید خدا از جایت بلند شو و کارهایت را شروع کن ان شاء الله خدا به همه ی کسانی که حرکت می کنند برکت خواهد داد.
سوال شماره 5 : درمورد برنامه ی مطالعاتی دهم که به ما دادین میخواستم بگم من میتونم طی اجرای این برنامه بخشی از یازدهم یا دوازدهم رو بخونم این کار رو انجام بدم یا تستای بیشتری بزنم(هرچند که با تعداد تست کافی میتونم این کارو بکنم)؟
جواب : بله حتماً ترجیح می دهم برخی از مباحث پایه ی یازدهم و دوازدهم را هم بخوانی. ببینم چه می کنی ها.
سوال شماره 6 : سلام آقای موحد نژاد امیدوارم حالتون خوب باشه
قرار بود از این به بعد هر هفته بهتون گزارش کار بدم که همه چی بهم ریخت و ...
جواب : دختر خوب ما خواسته است که متن کامل نوشته هایش را در سایت نگذارم و من هم اطاعت کردم. دختر خوبم احتمال تشکیل اردوی نوروزی تقریباً صفر است. من ان شاء الله برای تمامی ایام عید به شما برنامه خواهم داد ولی لازم است که خصوصاً شما با توجه به توانایی های زیادی که داری از این فرصت های تعطیلی نهایت استفاده را ببری و اگر مشکلی داشتی از طریق سایت با من در میان بگذاری.

7- به تمامی سوالات رسیده تا ساعت 14 امروز پنجشنبه 15 اسفندماه پاسخ دادم.
                                                                                                                                                                                                                                 موحد نژاد