پیام شماره 16 چهارشتبه 31 اردیبهشت ماه 1399

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پیام شماره 16 (چهارشنبه 31 اردیبهشت ماه 1399)


1- سلام بر دختران پر تلاشی که بزودی در ابرهای زیبای آرزوهای خود آرام خواهند گرفت.
2- خب می بینم که در حال اتمام برنامه ی دوم مطالعاتی هستید. برنامه دوره ی سوم مطالعاتی ان شاء الله جمعه بعدازظهر ویا حداکثر تا شنبه صبح اول وقت در اختیار شما قرار خواهد گرفت.
3- دوره سوم متنوع تر ، احساس برانگیز تر و زیباتر است. امیدوارم به خوبی آن را اجرا کنید.
4- طراحی دوره ی سوم مطالعاتی به نحوی است که حتی در ایام امتحانات نیز ساختارهای آزمونی آن ادامه خواهد یافت.
5- پیام شماره 17 به امید پروردگار مهربان ، روز یکشنبه 4 خرداد ماه ساعت 11 صبح منتشر خواهد شد.
6- سعادتمند و کامیاب باشید.


پاسخ به سوالات


سوال شماره 1 : الف- من یه مشکلی که دارم اینه که خیلی زود به زود خسته میشم و کلا درسو میذارم کنار. اشکالی نداره که من مثلا در هفته روزی ۱۰ساعت بخونم ولی یکی دو روز رو ۵ساعت بخونم؟ (البته خیلی هم سریع نیستم) چون واقعا دست خودم نیست. یهو کل روز میخوابم و هیچ کسیم نمیتونه بیدارم کنه
ب- درباره سرعتم هم چندین بار ازتون سوال کردم ولی هنوز سرعت تست زنی من خیییلی پایینه مخصوصا در فیزیک. درهمان زمان هایی که شما گفتین میزنم ولی خیلی وقت کم میارم
اصلا برای فیزیک و شیمی تا میام سوالو بخونم میبینم یه دقیقم رفت
ج- در زمان بندی عمومی ها خیلی مشکلی ندارم اما در ارتباط با زبان من تست کلوز که میزنم بیشترش درسته اما الان که کلوز های کنکورهای سال پیش رو میزنم همممش غلطه و اصلا هیچی از متنش هم نمیفهمم نمیدونم چطور باید اینو درست کنم.من تقریبا ۳ماهی است که هرشب ۲تا
ریدینگ میزنم البته بعضی شبا حوصله نداشتم نزدم. اما بنظرم هیچ تغییری نکردم و غلط زیاد دارم چیکار کنم
د- برای اینکه خوابم کمتر بشه شما چه دارویی پیشنهاد میکنین؟
ه- بعد اینکه من هیچ مبحثی از درسارو حذف نکردم. میترسم تو کنکور یه سوال اسون از اون قسمت بیاد و من از دستش بدم. اما میدونم که اگر همه چیز هم بخوام بخونم در کنکور میخوام به همه سوالات جواب بدم و همین باعث شه بی دقتی هام و استرسم بیشتر بشه. بنظرتون درسی رو حذف کنم؟ فیزیکم واقعا بعضی مبحثارو خیلی ضعیفم البته شاید خیلیم تلاشی برای بهتر شدنش نکردم
و- بعد من چون سرعتم کمه زمین شناسیو باید حذف کنم؟ بنظرم خیلی راحت میتونم به سوالاتش جواب بدم اگر بخونم. به داروسازی هم کمی فکر میکنم
جواب : الف- برای کسی که روزانه 13 ساعت درس می خواند به ازای هر 8 تا 9 روز، یک روز درس نخواندن ایرادی ندارد. عبارتی که نوشتم استاندارد من برای حالتی است که شما تعریف کرده اید. بنابراین رویه ی شما را نمی توانم اجازه دهم و در نتیجه ترویج کنم.
در هر حال اگر نمی توانید ساعت درسی خودتان را افزایش دهید پیشنهاد می کنم هر روز 10 ساعت درس بخوانید و بخاطر عشق و آرزوهای آینده 14 هفته ای را روی درس متمرکز باشید.
ب- تمرینات سرعتی در تست زنی معمولاً به صورت مبحثی انجام می شود و باعث پیشرفت شما در پاسخگویی سریع به سوالات آن مبحث می شود. این اتفاق برای شما هم افتاده است. مشکل اینجاست که وقتی همین توانایی را در تست زنی های جامع (مثلاً 30 سوال از کل فیزیک) به کار می گیرید به دلیل این که دوره های مکرر روی مباحث ندارید مغز نمی تواند با سرعت مطلب مورد نظر را از فایل خود خارج کند و در نتیجه در آزمون های جامع برخلاف تمرینات مبحثی، دچار اشکال می شوید.
راه آن این است که روی آزمون های جامع فیزیک و ریاضی همان تمرینات سرعتی آموزش داده شده را انجام دهید مثلاً 30 سوال ریاضی جامع بگذارید و سعی کنید اول در 45 دقیقه و به تدریج در زمان های کوتاه تر به آن پاسخ دهید.
ج- اول باید ثابت شود که شما همه ی لغات زبان مندرج در سه کتاب دهم تا دوازدهم را بلد هستید. اگر این موضوع با قدرت ثابت شد نوبت تمرین روی درک مطلب ها به صورت یک تا دو درک مطلب در روز است. در ضمن استراتژی شما در پاسخگویی به سوالات درک مطلب چیست؟ اول سوالات را می خوانی بعد متن را ؟ آیا اول متن را مرور می کنی بعد سوالات را می خوانی؟ آیا نقشه ی معینی برای آن داری؟ لازم است روی روش های پاسخگویی به درک مطلب هم کار کنید.
د- دارو؟!!!!!!!!!!!!!! برای کمتر خوابیدن نیاز به دارو نیست، نیاز به عشق به موفقیت و درک نسبت به آینده است. در هر حال اگر وقت تلف شده نداشته باشی حتی امکان روزانه 8 ساعت خوابیدن هم خواهی داشت. پس دختر خوبم، لطفاً کارهای عجیب و غریب و ممنوعه ی پزشکی را انجام ندهید.
و- نه لازم نیست کاملاً این درس را حذف کنی. اگر به زمان زمین شناسی نیاز داری می توانی فقط دو فصل آن را بخوانی و 5 دقیقه به زمین شناسی برای پاسخگویی به 6 تا 7 سوالی که با این دو فصل می توانی جواب دهی اختصاص دهی و 15 دقیقه ی باقیمانده را به دروسی از اختصاصی بدهی که نیاز به زمان اضافه دارند.


سوال شماره 2 : سلام فکرنکنم در انتشار این پیام نیازی به معدل و تراز باشد بیشتر جنبه دیگری داره...به علت مسائلی خواهشا از اینجا به بعد پیامم رو منتشر نکنید .....
جواب : دختر خوبم ، نیاز به مستقل بودن و نیاز به داشتن محیط خصوصی نیازی کاملاً طبیعی است که باید به رسمیت شناخته شود. خوشبختانه با حضور شما در دانشگاه سیستم های کنترلی بعضاً شدید خانوادگی کارکرد خود را تا حدود زیادی از دست خواهند داد. این خودش فضای اولیه ی تنفسی را برای شما فراهم خواهد کرد. سن شما قانونی می شود و این خودش فضای ثانویه ای تنفسی خواهد بود. در دوران دانشجویی می توانی مشغول به کار شوی، درست است در کشور ما کار کم است اما برای کسانی که در مسیر کسب شغل هدایت شوند اگر جدی باشی و در ابتدا کم توقع، امکان داشتن یک شغل مناسب نیز وجوددارد تا حدی که برای خرید هر چیزی نیاز به دراز کردن دست خود پیش خانواده نداشته باشی و این فضای سوم تنفسی را برای شما فراهم می کند.
از دانشگاه که فارغ التحصیل شوی می توانی داوطلب اقامت در یکی از کشورهای مهاجرپذیر باشی و رزومه های کاری 4 سالی را که در کنار درس خواندن کار می کردی هم ضمیمه ی آن کنی ، برای دختر تحصیل کرده ی 22 ساله امکان پذیرش اقامت بسیار زیاد است. این هم فضای تنفسی بزرگ چهارم خواهد بود. اگر دوست داری در کشور بمانی ، قبول شدن در فوق لیسانس یکی از دانشگاه های خارج از تهران نیز یکی از راهکارهای موثر مولد استقلال است.
اگر هم قسمت شد و کسی آمد و عشقی سرگرفت بزرگترین فرصت استقلال از پدر و مادر فراهم می شود ولی در هر حال گاهی قیودات جدیدی شکل می گیرند که باز هم ممکن است تهدید کننده اراده ی استقلال خواهی شما باشد.
بنابراین روند کسب استقلال شما به صورت پلکانی از حدود 5 ماه دیگر آغاز و تا حدود 4 سال و نیم دیگر به پایان می رسد.
اصولاً اگر شما دختری عاقل و در عین حال مصمم و با اراده باشی این اراده سرانجام بر خانواده تحمیل خواهد شد و خانواده متوجه می شود که مالک فرزند خود نیست، بلکه به اذن پروردگار زاینده ی او و مشاور و راهنمای اوست اما حقی برای برده داری ندارد! ولی یادت باشد که 9 سال صبر کردی و حالا که دروازه ها یک به یک به رویت گشوده می شود عجله نکن و اجازه بده درب ها مرحله به مرحله گشوده شوند و در این راه از هدایت مشاورین آگاه و قابل اعتماد بهره گیری کن.


سوال شماره 3 : بعد آزمون سنجش بهتون گفتم که می خوام هر روز آزمون های 10 سواله 8 دقیقه ای برگزار کنم
و رتبم توسنجش هم بهتون گفتم و توی یه پیام دیگه بهتون گفتم که من چون آزمون 93 داخل رو قبلا دادم آزمون 93 خارج رو به جاش ازمون می دم
درصد های 93 خارج هم اینه:
(چند تا از سوال های نزده ام مربوط به 20 درصد حذفیات هست)
ادبیات 54 عربی 56 دینی55 زبان 57 ریاضی 64 زیست50 فیزیک 70 شیمی64
توی عمومی 2،3 دقیقه و توی اختصاصی 12 وقت اضافه آوردم
می خواستم نظرتون رو بدونم ممنون
جواب : آفرین که با تمرین سرعتی عواملی را فراهم آوردی که در آزمون دچار کمبود وقت نشوی. این تازه شروع پیشروی شماست همین الان رتبه ی شما با توجه به این آزمون حدود 3000 تا 3500 پیش بینی می وشود و معنی آن این است که اگر با دقت برنامه ها را اجرا کنی و گاه و بی گاه مشکلات خود را با من در میان بگذاری صد درصد جزو کسانی خواهی بود (قول دادم)
که با کسب رتبه ای بهتر از 1500 می توانی در یکی از رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی ، حتی در تهران پذیرفته شوی. بنابراین از تمامی وقت خود استفاده کن و این آرزوی در هر حال تحقق را بدست آور.
در ضمن یادت باشد که لازم است برای دروس عمومی وقت بیشتری بگذاری.


سوال شماره 4 : میخواستم بپرسم برای رشته فیزیوتراپی باید رتبه ام چند بشه؟ هم دانشگاه ازاد و هم دانشگاه سراسری هرکدام از این دانشگاه ها برای قبولی چه رتبه ای میخواهند چه سراسری و چه ازاد؟؟
جواب : دختر خوب دانشگاه آزاد برای رشته ی فیزیوتراپی دانشجو نمی پذیرد. اما در دانشگاه های سراسری برای دانشگاه تهران و شهید بهشتی حدود 1300 تا 1500 برای دانشگاه های علوم پزشکی ایران و توانبخشی تهران حدود 1500 تا 1900 برای سمنان حدود 2100 برای زاهدان حدود 2500 برای پردیس خودگردان شهید بهشتی حدود 2100 و برای پردیس های شهرستان هایی مانند بابل حدود 2500 و خلاصه این که اگر رتبه ی شما بهتر از 2500 شود می توانی در این رشته تحصیل کنی.


سوال شماره 5 : میخواستم بدانم برای قبولی در رشته های هوشبری یا مامایی یا پرستاری دانشگاه قم چه رتبه ای لازم است؟
بعد اینکه درآمد این رشته ها در مقایسه باهم چگونه است؟
و اینکه شهریه دانشگاه آزاد در تهران برای این رشته ها چطور است؟
جواب : برای پرستاری و هوشبری قم رتبه ای در حدود 7000 تا 7500 و برای مامایی قم رتبه ای در حدود 8500
در آمد رشته ها تا حدود زیادی تابع توانایی های شخصی افراد است. ماما ها می توانند مطب داشته باشند. ما هم مامای بیکار داریم و هم مامای مطب دار شاغل با در امدهای بالا. اما در پرستاری و هوشبری شما حقوق بگیر بیمارستان خواهی بود و فضای پیشرفت مالی آن محدود تر است اما اگر بی حال باشید و شم اقتصادی و هوش اجتماعی کافی نداشته باشید همان هوشبری و پرستاری از مامایی بهتر خواهند بود.
شهریه برای رشته هایی که گفته اید در حالت عادی 12 میلیون تومان در سال و در صورت پذیرش در ظرفیت مازاد (روش پولی تر جذب دانشجو توسط دانشگاه آزاد) سالانه حدود 18 میلیون تومان خواهد بود.


سوال شماره 6 : سلام آقاى موحدنژاد طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق.چندتا سوال داشتم.
شما براى دوران جمع بندى(به غير از تست هاى كنكور سراسرى) آزمون هاى كتاب هايى مثل فصل آزمون و موج آزمون رو پيشنهاد مى كنيد يا اينكه آزمون هاى جامع گزينه دو و قلم چى؟ و اينكه در روز آزمون مى تونم بدون مراجعه به پزشك قرص هايى براى كاهش اضطراب بخورم؟
جواب : بله کتاب هایی مانند موج آزمون و چند آزمون دروس اختصاصی در این ایام بسیار مفید خواهند بود. ولی برگزاری دو تا سه آزمون قلم چی و یا گزینه ی دو را هم توصیه می کنم. (چون اگر فقط کنکورهای سال های پیش را از خودتان بگیرید به دلیل آشنا بودن سوالات نتایج گاهی به صورت کاذبی خوب می شوند و فرد را گمراه می کنند).
نه داروهای ضد اضطراب over the counter (OTC) نیستند و شما نمی توانید سرخود این داروها را مصرف کنید. اما اگر دارویی جهت کاهش اضطراب توسط پزشکی به شما تجویز شود بعد از آزمایش آن حداقل در 3 تا 4 آزمون جامع، در جلسه ی کنکور هم می توانید از آن ها استفاده کنید. توصیه می کنم قبل از مصرف قرص با من نیز مشورت شود.


سوال شماره 7 : سلام آقای موحدنژاد
راستش تا الان دورس رو تیکه پاره خوندم و حس بلدی و خوبی و دارم و میدونم که میتونم بیشتر از اینا پیشرفت کنم و بخونم ولی نمی دونم با برنامه پرم چیکار کنم بغیر از این کارهای دیگه ام هست که باید انجام بدم و عقب نمونم به همین خاطر از زمانم میگیره ......تو ی روز زیاد میخونم و ی روزه دیگه کم و ی روزه که کلا بیخیال
تو رو خدا کمکم کنید از استرس و اینا خواب ندارم میترسم به همین روند ادامه بدم و ایندم خراب شه
جواب : دختر خوبم لازم است تا دوم خرداد و یا نهم خرداد دوره ی دوم مطالعاتی را به پایان برسانی (حداقل 80 درصدش هم تمام شود قابل قبول است) و بعد به دوره ی سوم مطالعاتی بپیوندی. در این حالت پیشرفت بسیار زیادی خواهی داشت. اما منظم بودن و کار درسی مستمر از ملزومات اولیه ی این پیشرفت هستند و حالا که من به شما قول پیشرفت بسیار زیاد دادم اطمینان کن و از بی حوصلگی دست بردار.


سوال شماره 8 : سلام استاد سوالم این بود که من هر چقدر لغات ادبیات و املا می خونم همش رو فراموش می کنم و امروز که کنکور هنر 94 رو دادم انقدر که شَک کردم نتونستم بیشتر از یه سوال از معنی و املا جواب بدم و در ادبیات غلط هام به نسبت زیاد بود با اینکه زیاد با استاد ادبیاتم تو کلاس های مجازی تست زدیم و و سعی کردم اونایی رو که شک داشتم رو جواب ندم اما باز غلط داشتم باید چیکار کنم ( من همیشه خودم اگه احتمال می دادم 50 درصد هم درسته می زدم اما این سری اونایی که فکر می کردم درسته زدم) اما با این حال درصدام رضایت بخش نبود با اینکه من سوالای سخت تر از این رو بهتر جواب می دادم چیکار کنم به نظرتون با رویه خودم پیش برم اخه چون من عادت ندارم به این طوری تست زدن و من در سوالات عمومیم حدودا 15 دقیقه زود تر تموم کردم باید چیکار کنم به نظرتون؟
جواب : اولاً اگر داوطلبی در سوالات عمومی وقت زیاد بیاورد اما درصد هایش خیلی مطلوب نباشد به او ایراد خواهیم گرفت که چرا با عجله به سوالات پاسخ داده. پاسخگویی آرامتر خطاهای کمتری را در پی خواهند داشت.
من همیشه گفته ام اگر بتوانی قسم بخوری که دو گزینه در یک تست غلط است. دیگر این تست زدنی است و شما باید از میان دو گزینه ی باقیمانده یکی را انتخاب کنید.
اما برای مشکل پاسخگویی به سوالات لغت و املا بخش (ج) ، سوال شماره 1 و جواب آن را بخوان


سوال شماره 9 : سلام. من اگر خواستم سال دیگه هم کنکور بدم شما کمکم میکنین؟
جواب : ان شاء الله امسال قبول می شوی و به کمک من نیازی نخواهی داشت. اما اگر خدای نکرده لازم شد در کنکور سال بعد شرکت کنی. بله من امسال نیز مثل سال گذشته قصد دارم 16 داوطلب از رشته ی تجربی را به صورت کامل تحت پوشش گرفته و مشاور خصوصی آنان باشم. اطلاعات مربوط به پذیرش این افراد در اطلاعیه ای از طریق همین وب سایت، حوالی تیرماه منتشر خواهد شد.


سوال شماره 10 : سلام دوباره .استاد راستش من همین چند ساعت پیش در مورد مشکلم تو ادبیات براتون پیام فرستادم راستش یه مشکل از نظر روحی داشتم اگه می شه لطفا بقیه پیامو خودتون بخونید ....... یه حسی بهم می گه تو نمی تونی الان دیره .در این تعطیلات پیشرفت های زیادی کردم و تقریبا همش جمع شده و به جز فیزیک در درسی مشکلی ندارم و الان می خوام بدونم اگه منو یادتون میاد لطفا بگید می تونم که به این رشته فکر کنم یا نه. چون من با یکی بچه های سال پیش که پزشکی می خونه حرف زدم گفت من میانگین تراز قلم چیم 6800 بوده و من الان خیلی نا امیدم با اینکه خودم با شناختی دارم این هست که اگه اراده کنم به هرچی می خوام می رسم اما لطفا شما بهم یه چیزی بگید ممنون می شم
جواب : چقدر خوب شد که این ها را گفتی. با توجه به جمع شدن دروس اگر جدی باشی وقت کافی برای قبولی در رشته ی پزشکی برای شما وجود دارد. تراز قلم چی هایت که حدود 5500 بوده اند، اصلاً دلیل نمی شوند که شما نمی توانی طی این سه ماه قدم به قدم خودت را پزشکی نزدیک کنی. از نظر من اگر حرف گوش کن باشی و گاهی هم نتایجت را برای من بفرستی شانس بالایی برای قبولی در پزشکی خواهی داشت.
فقط برای فیزیک اگر اختلال در درک مفاهیم آن داری لازم است در یک کلاس نکته و تست آنلاین ثبت نام کنی. اما اگر مطالب را می فهمی ولی بخاطر کم کاری در این درس ضعیفی با تمرینات گسترده ی تستی این مشکل برطرف خواهد شد.


سوال شماره 11 : الف- تعداد غلط ها من خیلی زیاد شده تو این چند وقت اخیر همه چیو بلدم و با اطمینان کامل میزنم
ب- سوال هایی که تو کتاب دور دنیا هست ولی از کنکور حذف شده و حل نکنیم و هنگام درصدگیری آن ها را نزده به حساب بیاوریم
ج- من تست ها واژه زبان و بدون ترجمه کردن میزدم ولی الان غلط میشه روش کارم غلط بوده
جواب : الف – اگر افزایش تعداد غلط ها در چند وقت اخیر بوجود آمده باشد ولی در گذشته کمتر بوده اند، دلایل آن عبارتند از : 1- کاهش تمرکز به دلیل نگرانی از کسب نتایج نامطلوب 2- افزایش غلط ها بدلیل پاسخگویی به تست های زمان دار (برای کسی که قبلاً تست ها زمان دار نمی زده است). 3- خستگی ناشی از تعداد زیاد سوالات آزمون های جامع (به شرط آن که افزایش تعداد غلط ها بیشتر در این نوع آزمون ها دیده شوند).
برای درمان مورد 1 : سابقه ی درسی ات را دیدم نگران نباش تو در صورت پرکار بودن حتما در بهترین رشته ی مورد نظرت قبول می شوی.
برای درمان مورد 2 : باید تمرین گستره ای روی تست های زمان دار انجام دهی.
برای درمان مورد 3 : آزمون های جامع معمولاً در اثر استمرار آن ها در برنامه به تدریج مغز را برای افزایش توانایی اش در این بخش یاری کرده و این مشکل برطرف خواهد شد. در خانه هم ترجیحاً مغز را به لحاظ بار کاری بدون استراحت تحت قشار قرار بده ، مثلاً صبح ها از ساعت 8 تا 12 پشت سرهم درس بخوان و تست بزن تا شیارهای مغزی ات توسعه یافته تر و تواناتر شوند.
ب- بله این تست ها را حل نکنید و تعداد آن ها را از مجموع تست ها کم کرده و درصد واقعی خود را محاسبه کنید. اگر از 30 سوال ریاضی 3 تای آن ها حذف شده باشد. شما تعداد درست ها را در سه ضرب و منهای تعداد غلط ها می کنید و در نهایت آن ها را بر 27 ضربدر 3 یعنی 81 تقسیم خواهید کرد تا درصد واقعی شما بدست آید.
ج- بله روش کار شما غلط بوده. باید تمرین کنی که متن را سریع خوانده و ترجمه کنی و از راه های غیر معمول و یا لااقل غیر معقول استفاده نکنی.


سوال شماره 12 : سلام ببخشید من تو ثبت نام کنکور آدرسم رو ارومیه زدم الان میشه تو ویرایش عوضش کرد ؟
جواب : بله باید بشود آدرس را تغییر داد.


سوال شماره 13 : سلام .خسته نباشد . می خواستم برنامه ای که تا روز کنکور برای خودم دارم رو با شما درمیان بگذارم تا نظرتون رو بدونم.
من تصمیم داشتم از اول خرداد جمع بندی رو شروع کنم ولی از ازمون سنجش 19 فهمیدم هیچی یادم نیست (رتبه ام در ان ازمون 7000 شد) تصمیم گرفتم تا اخر خرداد سریع هر سه پایه رو مرور کنم ودو ماه اخر جمع بندی انجام بدم . به نظر شما دو ماه برای جمع بندی و رتبه ای حدود 2000 کافی هست ؟
وقتی که یاد مدارس تیزهوشان و المپیاد و نظام قدیمی ها میفتم واقعا حالم بد میشه احساس میکنم با وجود این ها دیگه جایی برای من نیست.
جواب : نگران نباش. چون فارغ التحصیل هستی روشی را که به آن اشاره کرده ای ایرادی ندارد و همان کار را انجام دهید. خیلی هم رتبه بازی نکنید ، رتبه های شما طی سه ماه آینده در صورت پشتکار فراوان و عملکرد صحیح امکان پیشرفت زیادی را دارند.


سوال شماره 14 : سلام آقای موحد نژااااااد من ...... بقیه اش به دستور ایشان حذف گردیده است.
جواب : اگر واقعا در ریاضی مشکا داری و مطالب آن را نمی فهمی، پس چاره ای نیست آن را هم ثبت نام کن. در غیر اینصورت این کلاس ها می توانند بسیار آزار دهنده باشند. اما خوشبختانه شرایط شما خوب است و اتمام دروس و برنامه ، چشم انداز روشنی را بریا شما نوید می دهد.


سوال شماره 15 : سلام اقای موحد نژاد امیدوارم مثل همیشه خوب باشید
میدونم خیلی اومدم اینجا ازتون سوال پرسیدم و عمل نکردم ولی واقعا دیگه خسته شدم از این وضعیت واقعا شرایطمو دوس ندارم ولی نمیدونم چرا همه میگن بهونه میاری فقط تنبلی میکنی نمیگم اینجوری نیست ولی خب همشم از سر بهونه و تنبلی نیست یعنی یه قسمت زیادش واسه این دلیل نیست
من صبح ها ساعت 9 تا 11 از خواب پا میشم و تا ساعت 12،1 بیدارم و اصلا بینش نمیخوابم ولی کلا روی هم رفته میتونم سه ساعت درس بخونم و تو طول روز هیچ تفریحی نمیکنم
من خیلی فک میکنم به این که شرمنده ی خودم میشم به اینکه دیگه هیچی ندارم اگه نشه
حالم خیلی بده و این خیلی کندم کرده و باعث شده بیشتر روز به این فک کنم که اگه اینو حذف کنم چند درصدم ازم کم میشه اگه اون کارو کنم چی میشه و کل زمانم میره
و از همه ی اینا بدتر اینه تنهایی نمیتونم به خودم کمک کنم یعنی دیگه قدرت تصمیم گیری ندارم
وقتی به این فک میکنم که شما چند ماه پیش تو مدرسه بهم گفتید 135 روز دیگه بیشتر نمونده و هر روز به خودت بگو این چند وقتو سختی میکشم تا برسم به اون چیزی که میخوام و واسه اینکار کافیه روزی 8ساعت درس بخونی و من این قولو به خودم دادم ولی بهش عمل نکردم از خودم بدم میاد که نمیتونم واسه زندگیم تلاش کنم همه ی روزا کلی از این فکرا تو سرمه که دلم میخواد فقط بخوابم و نفهمم داره چجوری میگذره
من خیلی خسته شدم من نمیخواستم اینجوری شه
و اینکه که تو یه سری از درسا صفرم صفر مطلق یعنی توی یه اختصاصیو سه تا عمومی و توی بقیشونم در حد متوسط
بهم گفتید تا 14 خرداد تموم کنم که با این شرایط اصلا نمیتونم یعنی هر شب به خودم میگم فردا یه روزه دیگس ولی بازم همون میشه مامانم میگه سنگ بزرگ نشونه ی نزدنه و تو وقتی میخوای مثلا فردا 12 ساعت درس بخونی نمیتونی یه ساعت به سه ساعت قبل اضافه کن
میدونم که همون یه ساعت خیلی بهتر از هیچیه ولی وقتی تموم نمیشه و نمیتونم کنکورارو طبق برنامه بدم چون ناقص خوندم تموم ذهنم باز میره سمت همون فکرا
میدونم که خیلی حرف زدم ولی من رتبه ی زیر هزار میخوام و در غیر اینصورت نمیتونم با رتبمو خودم هیچ وقت کنار بیام
جواب : دخنر خوبم شما سابقه ی درسی خوبی داری. زمان زیادی هم برای خواندن داری 92 روز (روزانه 12 ساعت می شود 1200 ساعت) فقط باید از جایت بلند شوی و دهنیتی که شما را ناتوان فرض می کند را رها کنی. ناتوان نیستی ، وقت هم داری.
افزایش ساعت مطالعه می تواند ناگهانی باشد و می تواند یک ساعت یک ساعت بر آن افزوده شود. هر دو مورد تایید هستند.
شما پرتلاش باش و نشان بده که اهل جنگیدن برای رسیدن به اهدافت هستی. حداکثر این است که رتبه ای را که می خواهی نمی گیری و سال بعد بر اساس همان جنگندگی حتماً به هدف خود خواهی رسید. به دیگران هم توصیه می کنم مجبورت نکنند در رشته ای که دوست نداری تحصیل کنی و در صورتی که شما امسال تا آخرین لحظه تلاش کردی به شما اجازه دهند سال آینده نیز در این رقابت شرکت داشته باشی.


سوال شماره 16 : سلام ، من در مورد ساعت مطالعه گیج شدم ؟
من پایه دهم و یازدهم فکر کنم حدود سه بار دوره کردم . پایه دوازدهم هم ۲ بار. ولی با این حال من فکر می کنم مطالب یادم رفته و دوباره دارم دوره می کنم و در کنارش تست می زنم . رتبه سنجش هم اصلا اون چیزی که انتظار داشتم نبود. و یکی از علت هایی که دوباره شروع به دوره کردم رتبه سنجش بود چون احساس کردم مطالب فراموش شده ‌.من ساعت مطالعاتیم به شدت پایین اومده بعضی روز ها به ۲ ساعت هم حتی رسیده البته لازمه بگم سرعت خوندنم بالاست مثلا یک درس فلسفه ۲۰ دقیقه تموم می کنم . یا یک درس عربی ۵ دقیقه تموم میشه .
سوالاتی که دارم :
الف- من ساعت مطالعم چه قدر باید باشه ؟
ب- به نظرتان من دارم وسواس می کنم روی درس ها ؟یعنی بهتره شروع به ازمون گرفتن از خودم کنم یا درس ها رو دوره کنم و در کنارش تست بزنم و ازمون هنوز شروع نکنم ؟
ج- البته شما در یک پیامی که ازتون سوال پرسیدم گفتید شروع کنم به آزمون دادن ولی من فکر می کنم مطالب یادم رفته و باید دوره بشه برای همین شروع نکردم به آزمون دادن .
جواب : نتیجه نگرفتن در آزمون الزاماً به معنای فراموشی دروس نیست. بلکه می تواند به معنای عدم توانایی مغز به یادآوری سریع دروس باشد که دلیل آن هم این است که فرد مورد نظر مدتی بعضی از درس ها را دوره نکرده است. در ضمن فراموشی مطالب دائمی است و گریزی هم از آن نیست. پس باید تعداد دوره های درسی را تا کنکور هر چه می شود بیشتر کرد. اما کاری که شما می کنید وسواس است.
الف- چون سریع هستی حداقل 10 ساعت در روز با ساعت و یا 8 ساعت در روز با کرونومتر.
ب – عجیب است که بعضی از شماها خیال می کنید شروع آزمون دادن به معنی پایان دوره کردن است. برعکس شروع آزمون دادن به معنی دوره ی جدی تر و در عین حال هدفمندتر دروس است. یعنی چشم بسته دوره نکردن. پیدا کردن اختلال ها و بیشتر آن ها را خواندن. نه این که خیال کنید که ما فقط بخش هایی را که اختلال داریم دوره میکنیم. ما به هوای آزمون دادن و به عشق گرفتن نتایج بهتر همه ی سرفصل ها را بارها و بارها مرور می کنیم. اما آن سرفصل هایی را که در آن ها مشکل داریم را بیشتر مرور خواهیم کرد.
پس زود باش آزمون گیری را شروع کن. در ضمن بهتر است مثل رتبه های سه رقمی مدرسه ی خودتان در سال گذشته، به من اعتماد کنی.


موفق باشید – موحد نژاد