پیام شماره 16 (شنبه 4 تیرماه 1401)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پیام شماره 16 (شنبه 4 تیرماه 1401)


1- سلام و خسته نباشید.
2- در اطلاعیه ی سازمان سنجش در ارتباط با وسایلی که نباید با خود به جلسه ی آزمون بیاورید آورده شده است که به همراه داشتن مواد خوراکی بجز آب در جلسه ی آزمون ممنوع می باشد!!! بهانه ی سازمان سنجش جلوگیری از تقلب در جلسه ی آزمون است. نمی دانم متولیان سازمان سنجش فراموش کرده اند که با طیف متنوعی از دانش آموزان سرو کار دارند. گروهی از این بچه ها به دلیل بیماری و یا ویژگی های تغذیه ای خود نمی توانند از ساعت 8 صبح(شروع فرایند آزمون) تا ساعت 12 و 45 که آزمون به طور مثال در گروه تجربی پایان می یابد، در فشار فوق العاده ی ذهنی که انرژی زیادی را به مصرف می رساند هیچ ماده ی قندی و یا خوراکی مصرف نکنند!!! آنوقت شعارشان این است که ما تلاش داریم اضطراب دانش آموزان را در جلسه ی کنکور کم کنیم. واقعاً برای سازمان سنجش متاسفم.
اما بچه ها کاری که شما باید انجام دهید این است که دو کیسه ی پلاستیکی شفاف با خودتان به جلسه ببرید. در یکی مداد و خودکار و پاکن و کارت ورود به جلسه و کارت شناسایی و دستمال و ماسک و بطری آب معدنی ... را قرار دهید و در دیگری مواد خوراکی مورد نظر خود مانند بیسکویت و شکلات و کیک و غیره را بگذارید. یادتان باشد پوشش کاغذی کیک و شکلات و بیسکویت را پاره کرده و مواد خوراکی را مستقیماً در کیسه بگذارید. احتمال آن وجود دارد که بگذارند مواد خوراکی را به داخل جلسه ببرید و در این موضوع سخت گیری نکنند. اما اگر سخت گیری کردند کیسه ی آن در در گوشه ای رها کنید و به داخل حوزه ی آزمون بروید.
3- با توجه به سخت گیری در ارتباط با تقلب در کنکور حتماً اگر ساعت کرونومتر دار با خود به جلسه می برید. ساعت معمولی عقربه ای مچی نیز با خود به همراه داشته باشید تا اگر ایراد گرفتند از آن استفاده کنید. یادتان باشد رفتارها در حوزه ها سلیقه ای است و آدم باید احتیاطات لازم را به عمل آورد.
4- اگر موضوعات مهمی توسط سازمان سنجش در طی روزهای آینده اعلام شود، از طریق این سایت و در پیام های بعدی به اطلاع شما خواهد رسید.
5- سازمان سنجش اعلام کرد که کارت ورود به جلسه ی آزمون از روز یکشنبه 5 تیرماه لغایت سه شنبه 7 تیرماه از سایت سنجش قابل دریافت است.
6- حتماً با مراجعه به لینک https://www.sanjesh.org/FullStory.aspx?gid=1&id=7718 اطلاعیه ی سازمان سنجش در ارتباط با دریافت کارت جلسه ی آزمون و همچنین رفع نقایص احتمالی این کارت و ..... را بخوانید.
7- امسال نیز مانند پارسال کنکور راس ساعت 8 و 30 دقیقه ی صبح آغاز می شود. پس زمانبندی های خود را بر این مبنا تنظیم نمایید. (البته یادتان باشد که شروع فرایند آزمون (یعنی ورود به جلسه ی آزمون و نشستن بر روی صندلی) ساعت 8 صبح است و شما حتماً باید قبل از ساعت 8 در حوزه آزمون حاضر شده باشید.
8- داوطلبان رشته ی تربیت بدنی نیز از روز پنجم تیرماه می توانند علاقه مندی خود را به این رشته اعلام کرده و برای شرکت در آزمون عملی ثبت نام نموده و مبلغی را نیز به سازمان سنجش بپردازند.
9- داوطلبان گروه هنر باید در دو مجموعه از رشته های دارای آزمون عملی ثبت نام کرده و مبلغی را نیز بابت این موضوع به سازمان سنحش بپردازند. پس یادتان نرود که از روز یکشنبه 5 تیرماه در صورت شرکت در کنکور هنر باید برای شرکت در آزمون عملی این رشته نیز ثبت نام نمایید.
10- اگر به رشته های دبیری علاقه مند هستید. در زمان اعلام نتایج اولیه ی کنکور (حوالی 15 مردادماه) لازم است علاقه مندی خود را اعلام نمایید. پس فعلاً نیاز به انجام کاری در این زمینه نیست.
11- جزوه ی 70 نکته ی ضروری برای داوطلبان کنکور سراسری را که به مدارس شما ارسال کرده ام ، حتماً بارها مرور نمایید.
12- منتظر سوالات بعدی شما هستم.
13- پیام شماره 17 روز سه شنبه 7 تیر ماه 1401 بعد از ساعت 9 صبح منتشر خواهد شد.
14- برای همگی شما آرزوی موفقیت دارم.

 

پاسخ به سوالات

 

سوال شماره 1 : سلام اقای موحد نژاد من دانش اموز یازدهمی هستم امسال به دلیل عملکرد بدی که داشتم حالم به شدت خرابه چند تا قلمچی اخر همش خراب شد و امتحانات خرداد هم خوب ندادم الان اصلا حوصله درس و هیچ کاری رو ندارم و فقط دلم میخواد بخوابم طوری‌که الان از خرداد تا حالا روزی بیشتر‌از ۱۰ ساعت میخوابم . تو عمرم این حد از بی حوصلگی نسبت به درس ها رو تجربه نکرده بودم . احساس میکنم قراره سالیان سال پشت کنکور بمونم و اخرش هم هیچ جا قبول نشم . دهمم به نسبت خوب بوده ولی از یازدهم راضی نیستم. ذهنم پر از افکار منفیه . بازدهیم خیلی پایینه و تو روز‌به زووور میتونم ۵ ساعت بخونم . این حالت هم پایان نمی پذیره .
جواب : دختر خوب، گذشته را فراموش کن. فرصتی یکساله داری تا به آرزوهای تحصیلی خودت دست یابی. اصلاً مهم نیست که نتیجه ی امتحانات قلم چی و یا خرداد ماه مناسب نباشد، مهم این است که خودت را برای آغاز یک کار یکساله و جدی آماده نمایی.
از شما انتظار می رود در ایام تابستان در روزهای تعطیل حدود 8 ساعت و در روزهای مدرسه ای حدود 5 ساعت درس بخوانید. مشکلات پایه یازدهم نیز به تدریج با مرور مطالب مرتبط با آن برطرف خواهد شد.
دختر خوب تازه در آغاز راه هستی و برای هر نتیجه ای فرصت داری.
سوال شماره 2 : سلام خسته نباشید
من از دانش آموزان سال 95 شما بودم.لیسانس کامپیوتر رو در دانشگاه ال طه گرفتم و الان در یک شرکت نرم افزاری مشغول به کارم
امسال ارشد شرکت کردم میخوام بدونم مدرک دانشگاه های مجازی دولتی معتبر تر هست یا پیام نور چه در ایران چه در خارج. ممنون
جواب : اگر منظور شما مجازی در دانشگاه هایی مانند تهران و امیرکبیر و علم و صنعت یا خواجه نصیر و الزهرا (س) و صنعتی اصفهان و شیراز و مشهد و تبریز است، این ها معتبر تر از پیام نور خواهند بود. اما اگر مجازی دانشگاهایی مانند طوبی و رایان باشد همان پیام نور بهتر است.
سوال شماره 3 : سلام وقتتون بخیر
آقای موحد نژاد من معدلم احتمالا بالای 19 میشه . میشه لطفاً توضیح بدید تاثیر مثبت به چه صورت هست ؟ اصلا تاثیر میدن ؟
جواب : اگر رتبه ی شما بدون احتساب معدل، بهتر از 3000 باشد معمولاً معدلی در حدود 19 تاثیری در تغییر رتبه ی شما نخواهد داشت. اما اگر رتبه ی شما بدون احتساب معدل ، ضعیف تر از 3000 و خصوصاً ضعیف تر از 6000 باشد این معدل می تواند روی نتیجه ی شما تاثیر مثبت داشته و رتبه ی نهایی شما را بهبود بخشد.
بنابراین دانش آموزانی که در کنکور نتیجه ی خوبی می گیرند، معدل آن ها تاثیری در نتیجه ی نهایی نخواهد داشت. اما اگر نتیجه ی آن ها در کنکور ضعیف باشد اما معدل آن ها خیلی خوب باشد می توانند از تاثیر 30 درصدی معدل برخوردار شده و نتیجه ی آن ها با کمک معدل بهبود یابد.
سوال شماره 4 : سلام خسته نباشید. میشه سوال من منتشر نکنید
جواب : برای عمران پردیس های بین الملل دانشگاه های دولتی مانند امیرکبیر باید رتبه ای در حدود 4500 تا 5000 داشته باشید.
در صورت قبولی در پردیس های بین الملل و یا در دانشگاه آزاد می توانید سال بعد بدون انصراف از تحصیل در کنکور شرکت کنید. اما اگر در دوره های روزانه ی دانشگاه های دولتی پذیرفته شوید، در کنکور سال بعد که نمی توانید شرکت کنید و برای شرکت در کنکور دو سال بعد هم باید از تحصیل در رشته ی قبلی انصراف بدهید.
سوال شماره 5 : انتخاب رشته
جواب : نمی دانم نویسنده ی این سوال می خواسته در انتخاب رشته شرکت کند و یا در ارتباط با انتخاب رشته سوال داشته است. در هر حال هنوز هیچ تصمیمی برای انتخاب رشته در مرداد ماه امسال ندارم. اگر تصمیم به انتخاب رشته بگیرم در همین سایت اطلاع رسانی خواهم کرد.

 

موحد نژاد