پیام شماره 20 (پنجشنبه 15 خردادماه 1399)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پیام شماره 20 (پنجشنبه 15 خردادماه 1399)


1- سلام ، بالاخره امتحانات نهایی شروع شد. با توجه به آغاز پیک دوم کرونا حتماً ماسک و موارد لازم ایمنی را به همراه داشته باشید.
2- شنبه امتحان دینی دارید، یادتان نرود ما دینی را به خاطر کنکور عمیقاً یاد می گیریم و تست های زیادی هم می زنیم. ما با یک تیر دو نشان می زنیم. هم در امتحان نهایی بهترین نتیجه را می گیریم ، هم خودمان را با قدرت برای کنکور آماده می کنیم.
3- اگر امتحان آن طور که انتظار داشتید نشد، عزاداری نکنید، زودباشید برای درس بعدی خودتان را آماده کنید. مواظب باشید از مطالعه ی دروس پایه در وقت های اضافی اتان غافل نشوید.
4- پیام شماره 21 ان شاء الله روز دوشنبه 19 خردادماه بعد از ساعت 10 بعدازظهر منتشر خواهد شد.
5- امیدوارم اول شهریور 99 جزو بهترین روزهای عمرتان باشد.


پاسخ به سوالات


سوال شماره 1 : سلام قرار بود امروز ازمون بدم و درصد هامو براتون و بنویسم و اینا
خب امروز ازمون دادم و خیلی برام سخت بود چهار ساعت پشت میز مداوم بشینم و تست بزنم و اون وسط هی مبحث ها عوض بشه (خیلی وقت بود ازمون نداده بودم ) و درصد هامو دادم به تخمین رتبه 98 و خب رتبه ام بین 7500تا 8000 منطقه یک تخمین زده شد راستی ازمون سنجش جمعه هفته پیش رو دادم خیلی بنظرم بد نبود عربی کلا پنج تا اونم اونایی که مطمئن بودم زدم دیگه این که ....
اها درصد هام هم به ترتیب شد ادبیات 45 عربی 20 دینی 82 زبان 57 فیزیک 38 شیمی 62
جواب : سلام دختر خوب، تمام کارهایی را که در طول یک سال پر استرس انجام می دهید برای این است که بتوانید در آزمون 4 ساعت و 10 دقیقه ی کنکور با مهارت کامل حاضر شوید. یعنی همه ی مطالعات شما یک طرف آزمون جامع دادن هم یک طرف ! خوب شد آزمون دادی و لازم است باز هم بر اساس برنامه های من در آزمون ها شرکت کنی و مطمئن باش تاثیر بسیار زیادی بر نتیجه ی شما خواهد گذاشت.
یادم هست بین روان شناسی و پرستاری مانده بودی، الان نمی دانم نظرت چیست؟درصد ریاضی و زیست را ننوشته ای ولی آن هایی را که نوشته ای قابل قبول هستند. فقط یادت باشد در عربی باید در فواصل بین امتحانات جامع، بتدریج نقاط ضعف این درس را برطرف کنی. با رتبه ی 6000 می شود در تهران پرستاری قبول شد و با رتبه ی 4000 می توانی در دانشگاه علامه طباطبایی روان شناسی بخوانی.
یادت باشد آدمی که به دنبال استقلال است لازم است برای آن بجنگد. جدی باش و با من هم در تماس بمان


سوال شماره 2 : طراحی لباس بهتره یا طراحی دکوراسیون داخلی؟!
جواب : طراحی لباس یکی از رشته های گروه هنر است و قبولی در آن برای شما که رشته ات ریاضی است دشوار خواهد بود. اما معماری داخلی (که بخشی از آن دکوراسیون داخلی است) در گروه ریاضی است.
اما چون هر دوی این رشته ها بشدت هنری هستند، آن رشته ای بهتر است که شما مهارت بیشتری در آن داشته باشی. اما در نهایت اگر در هر دو مهارتی مشابه داشته باشی معماری داخلی ممکن است فضای کاری بیشتری را برای شما فراهم آورد.


سوال شماره 3 : سلام اقای موحد نژاد. من جدیدا اصلا نمیتونم درس بخونم. یعنی رسیده به روزی دو سه ساعت به زور و دیروز حتی همونم نخوندم. نمیدونم چیکار کنم من اصلا شل نبودم نسبتا وضعم خوب بود ولی الان اصلا امیدی ندارم. راستش میام سایت شما که خب در ارتباط باشم و استرسم کم شه اما راستش واقعا استرسم بیشترم میشه وقتی خوندنا و درصدارو میبینم و با خودم مقایسه میکنم. این استرس خوبی نیست که باعث شه شروع کنم. فقط حالمو میگیره. خواهشا کمکم کنید من رتبه زیر دو هزار میخوام ولی الان دارم دو سه ساعت میخونم و اصلا انگار مغزم قفل کرده. همه تلاشای قبلیمم دارم پوچ میکنم. خیلی ناراحتم. خیلی عقبم ولی بازم نمیتونم بخونم. میدونم پشیمون میشم.وضعیتم توی عمومی و زیست خوبه ولی بقیش افتضاحه. حالا میدونم که با خوندن میتونم درستش کنم ولی نمیدونم چجوری خودمو مجبور کنم. اصلا انگیزه ندارم. میشینم بخونم سریع میخوام پاشم برم بخوابم یا با گوشی ور برم یا اهنگ گوش کنم. من دارم پولو وقتو انرژی قبلیمو هدر میدم. کمک کنید خواهشا. من هر شب با حال بد میخوابم. حتی وقتی نمیخونم تفریح درستیم نمیکنم که دلم به اون خوش باشه.
جواب : برای درس خواندن ونتیجه گرفتن با توجه به شرایطی که توصیف می کنی وقت کافی داری ولی نه برای همیشه!!! اگر از فردا شروع کنی و با یک تحول درونی تصمیم بگیری به طور جدی درس بخوانی می توانی به رتبه ی زیر 2000 برسی ولی اگر دو هفته تعلل کنی آنگاه باید برای 4000 بخوانی و اگر یک ماه دیگر تعلل کنی برای 10000 !!
مسابقه ای که در آن شرکت کرده ای احتیاج به عزم راسخ دارد. احتیاج به یک شروع جدید دارد. همیشه شروع به انجام یک کار بخش دشوار آن است. اصولاً خواندن این همه کتاب هر آدمی را به وحشت می اندازد. اما تا موقعی که دور می ایستی و وارد صحنه نمی شوی نه تنها این وحشت خاموش نمی شود بلکه بیشتر و بیشتر زبانه می کشد.
الان حواست را جمع امتحانات نهایی کن و با قدرت در تمامی درس های آن هم نمره ی خوبی بگیر و هم تست زنی فراوانی انجام بده. اگر نتوانستی دروس پایه را بخوانی به جای آن دوازدهم را کاملاً تمام کن و بعد از 10 تیرماه همزمان با برگزاری آزمون های جامع روی دروس پایه نیز با تمام قدرت کار کن.
پس چی شد؟ الان کل وقتت را به دوازدهم و تست زنی آن اختصاص می دهی و از 10 تیرماه می روی به سراغ پایه. با من هم در تماس بمان و کارهایت را گزارش بده.


سوال شماره 4 : باعرض سلام ببخشید آقای موحدنژاد آیا این کار درستیه که مثلاً ما از فصل یک شیمی دوازدهم قسمت صابون ها رو بخونیم صابون ها رو بخونیم و بعد تست بزنیم یا باید کل فصل رو خوند و بعد تست زد.
جواب : نه می توانی اول صابون را بخوانی و تست بزنی و بعد به سراغ بقیه ی درس بروی. مشکلی نیست.


سوال شماره 5 : من درسا خیلی یادم میمونه. بعد مثلا اگه یه فصل زیستو ۳هفته پیش خونده باشم میشه دیگه نخونم برم تست بزنم؟ اینکارو قبلا خیلی انجام دادم نکته هاش یادم بوده
جواب : در زیست شناسی توصیه ی من این است که حتی برای 10 دقیقه هم که شده مروری بر روی کتاب داشته باشی و بعد به تست زنی بپردازی. اما در ریاضی و فیزیک می توانی روشی را که توضیح داده ای را در پیش بگیری.


سوال شماره 6 : با سلام خدمت آقای موحد نژاد ، بنده دانش آموز سال قبل شما بودم ، بنا بر مشکلاتی که داشتم مجبورن از ترم بهمن شروع و طی این دوماه خواندن پشیمان و انصراف دادم ، الان میخوام از امروز دوباره شروع کنم میخواستم بدونم میتونم از برنامه های سال قبلتون استفاده کنم؟ مثلاً امروز که برنامه هایتان را دوباره میخوندم تا ببینم چی کار کنم ، بنظرم از برنامه نوروزی به بعدتان شروع کنم فکر خوبی باشد ، با اینکه میدونم وظیفه یتان نیست و هیچ مسئولیتی ندارید اما بسیار بسیار ممنون میشوم اگر یه راهنمایی یا پیشنهاد خیلی خیلی کوچک یا حتی احساستان در مورد این موضوع را به من بگویید.... و در آخر میخاستم بگم این انصراف دادن تمامن به میل خودم نبود و این تمام ماجرا نیست، اما به اینکه راه برگشتی ندارم اطمینان دارم و میخاهم بار دیگر شانس خود را امتحان کنم....و همینطور میخاستم به بعضی از بچه های سایت که پیام هایشان که نا امید بودند را میخاندم بگویمم ، کنکور تمام زندگیه ما نیست بعد از کنکور تازه متوجه میشوید که چه مشکلات دیگری و مهم تری در زندگی دارید پس حالا که مشکلتان زیاد بزرگ نیست تمام تلاشتونو بکنید حتی اگه حالتون از زندگی بهم خورد بازم تلاشتونو بکنید ، نا امید بودن و تلاش نکردن حسه خیلی بدتری نسبت به تراز پایین و یا پیشرفت کم دارد
با تشکر از توجه شما
جواب : اجرای برنامه ی سال پیش من از نوروز به بعد اشکالی ندارد. ولی باید روزانه حداقل 12 ساعت درس بخوانی و بدون وسواس حداقل سه بار همه ی درس ها را دوره کنی. دوره ی اول را در تاریخ 20 تیرماه به پایان برسان، دوره ی دوم را در تاریخ 15 مرداد ماه و دوره ی سوم را تا کنکور.
از روز 20 تیرماه به بعد هر هفته دو آزمون جامع از کتاب دور دنیا در چهار ساعت بزن و بر اساس نقاط ضعفی که در این آزمون ها ملاحظه می کنی دوره هایت را به صورت هدفمند ادامه بده.
راستی نوشته ای راه برگشتی نداری. من هم بگویم که راه پیشرفت تا دلت بخواهد داری. کاشکی یواشکی بخشی از مشکلات را بریم می گفتی، ولی به نظرم اگر حتی خدای نکرده امسال رشته ی مورد علاقه ات را قبول نشدی برای سال بعد بخوان.


سوال شماره 7 : بنده از طرف بچه های تجربی این مدرسه خواستار کلاس آنلاین با شما هستیم و هیچ کلاس انلاینی تا حالا باهاتون نداشتیم. لطفا برامون کلاس میذارید و چه زمانی این کلاس رو خواهیم داشت؟
جواب : چشم برای هفته ی آینده با مدرسه هماهنگ می کنم و کلاس های آنلاین را شروع خواهیم کرد. شما هم پیگیری کنید.


سوال شماره 8 : سلام خسته نباشید. میشه لطفا رتبه قبولی بینایی سنجی در تهران و شهرستان ها در دانشگاه های پردیس و دولتی رو بفرمایید.
جواب : در دانشگاه شهید بهشتی تا رتبه ی 2700 در دانشگاه علوم پزشکی ایران تا 2900 در پردیس شهید بهشتی تا 3200 در مشهد تا 3200 در زاهدان تا 3300 و در پردیس خودگردان زاهدان تا 3400 عجیب است نه؟! یادتان باشد بومی گزینی اجازه نمی دهد که فاصله ی بین رتبه های قبولی در شهرهای مختلف تفاوت فوق العاده ای با هم داشته باشند.


سوال شماره 9 : سلام میشه فقط خودتون این پیام رو بخونین ممنون
من واقعااا خیلی خسته شدم. دیگه نمیتونم برم سمت کتابا. نمیخوام سال دیگه هم کنکور بدم اما همش یکی اون ته ذهنم میگه تو که میخوای سال بعد کنکور بدی چرا الان بخونی .................................
جواب : وای دختر خوب شما که وضعیت خوبی داشتی ، الان این حرف ها چیه می زنی. با توجه به شرایط گذشته ات اگر کار را جدی بگیری همین امسال قائله ی کنکور را به نفع خودت تمام خواهی کرد. چرا اجازه می دهی در مهمترین قسمت مسابقه یعنی هفته های پایانی نفس سرکشت تو را اسیر کند.
الان وقت نتیجه گیری است. همه ی راه را می آیی حالا که داری تمامش می کنی کنارش می گذاری؟!!!
10 ماه دویدی حالا این دو ماه و نیم زیادی آمده ؟! اگر مطمئن نبودم که می توانی اینقدر دعوایت نمی کردم. زود باش شروع کن. هر کس این دو ماه و نیم را خوب کار کند برنده است. اینجا اصل کار است.


سوال شماره 10 : سلام استاد.امیدوارم سالم و سلامت باشید وقتی پیامتون رو خوندم از همون موقع دوباره کتابامو باز کردم و شروع کردم به درس خوندن . کنکور 94 داخلی رو دادم وقتی برای تخمین در سال 98 زدم حالم بد شد ولی وقتی در سال 94 زدم با توجه به اینکه یک هفته درس نخونده بودم خوب بود و با اجازتون برای حفظ روحیه این تخمین رو در نظر گرفتم .من قرص سیتریزین مصرف می کنم و فکر می کنم اثر خواب الودگیش کمتر از سایر قرص هایی هست که تا الان خوردم و چون علائم حساسیت رو بیشتر صبح ها دارم اون موقع مصرف می کنم. من حتی سعی کردم قرصمو قطع کنم اما سر همین ازمون خیلی اذیت شدم و نشدو البته موقع خوابیدن هم قرص پرفوران به عنوان ارام بخش مصرف می کنم استاد راستش با اینکه که الان بهترم اما یه مشکل جدید دیگه برام اتفاق افتاد و لطفا ادامه پیام رو نذارید ممنون می شم......................................
جواب : هر دو داروی سیتریزین و پرفوران مناسب هستند.
یکی از ویژگی های استثنایی رشته ی تجربی امکان ورود شما به حوزه ی درمان است. هیچ لذتی بیش از درمانگری نیست. وجود حتی یک پرستار در یک خانواده احساس آرامش و امنیت را در اعضای آن خانواده بشدت افزایش می دهد. چقدر خوب است که آدم توان کاهش آلام دیگران را داشته باشد.
وای اگر بگذاری این دو ماه و نیم هم بگذرد و با دست خالی کنکور را ترک کنی چقدر در حق خودت و خانواده و دیگرانی که می توانستی به آن ها کمک کنی ظلم کرده ای. آدم اگر عاشق باشد برای عشقش می جنگد. عشق به درمانگری یعنی عشق به همنوع و این مهیا نمی شود مگر با اراده های آهنین. منتظر چه هستی بجای قلب درد که هیچ سودی در آن نیست، آستین بالا بزن و بزرگ شو و برای همه، تکیه گاه محکمی باش. بگذار آدم ها بتوانند به شما تکیه کنند.


سوال شماره 11 : سلام آقای موحد نژاد. امیدوارم حالتون خوب باشه..
من کنکور 94 داخل رو از خودم گرفتم و درصدهام...
ادبیات 66. عربی73
دینی 75. زبان88
زیست70. شیمی67
ریاضی 42. فیزیک 66
تخمین رتبه سنجش بین 2500 تا 3000.
تخمین رتبه کنکور 93 که دو هفته پیش دادم بین 3000 تا 3500 شده بود سنجش هفته پیش هم 3600 الآن وضعیتم چطوره می تونم به رتبه زیر 1000 امیدداشته باشم ؟ آخه پیشرفت هام خیلی محدود و کم هست .
آقای موحد نژاد میشه لطفا برای ریاضی راهنمایی ام کنید چی کار کنم درصد م به بالای 60 برسه دفعه پیش اولین درس جوابش دادم ایندفعه یکی مونده به آخر ولی تغییری نکرد یعنی بازم همون 40 شد؟ وقت کم نمیارم ولی زیاد غلط می زنم.
شما گفته بودین افرادی که خسته میشن روش های درس خوندن رو عوض کنند. می خواستم بدونم منظورتون چه جوری بود؟
جواب : آفرین در حال پیشرفت هستی و به نظر من اگر حواست را جمع کنی حتماً می توانی به رتبه ی زیر 1000 برسی.
شما با توجه به این که دانش آموزی قوی هستی به نظرم حتماً لازم است دروس اختصاصی را به ترتیب خودشان پاسخ دهی. پس دیگر ریاضی را جابجا نکن.
در ریاضی کنکور 94 داخل چرا 40 درصد زدی؟ آیا اگر آن را بدون زمان جواب می دادی بالای 80 می زدی؟ اگر چنین است پس سواد داری ولی سرعت و دقت کافی نداری. در این حالت باید با تست زنی گسترده و زمان دار این نقیصه را برطرف کنی. اما اگر بدون زمان 60 درصد می زنی یعنی هنوز بر روی 40 درصد ریاضی تسلط نداری؟ خوب پیدا کن ببین در کدام فصل ها ضعیفی؟ (مثلاً 3 فصل ضعیفی) خب پس یکی از این سه فصل را انتخاب کن و شروع به خواندن و تست زنی در آن کن و سعی کن اول یاد یگیری و بعد از یادگیری زمان گیری را آغاز کن. در امتحان بعدی چک کن ببین این فصل مشکلش حل شد؟ اگر شده برو سراغ فصل بعدی و ...
خیلی ساده است ولی جدیت و شجاعت می خواهد و به راحتی به این ترتیب درصد شما در عرض 5 تا 6 هفته از 60 عبور می کند.
عوض کردن روش های خواندن: اما اگر آدم از فصل به فصل خواندن زیست شناسی خسته شود می تواند آن را مبحثی بخواند، اگر از فصل به فصل خوانده شیمی خسته شود می تواند یک بار شیمی را بدون مسئله بخواند و یکبار فقط روی مسئله ها کار کند. اگر از درس به درس خواندن دینی خسته شود می تواند یکبار فقط متن هایش را بخواند و یکبار فقط آیات و احادیث را. می تواند یکبار سریع مرور کند و تست نزند، یکبار آرام دوره کند و تست بزند. می تواند با تغییر کتاب تستش چالش های جدیدی پیش راه خود قرار دهد. و ....


سوال شماره 12 : سلام. خسته نباشید. میخواستم بدونم حالا که سنجش سه تا ازمون دیگه هم اضافه میکنه قلمچی و گزینه دو چی میشن؟اونام میذارن؟ و اینکه اگه گذاشتن ما کدوم ازمونو ثبت نام کنیم به نفعمونه؟ اخه باتوجه به اینکه سنجش تو این سه سری یا سخت بوده یا زیادی اسون و مسخره یکم شک دارم ثبت نام کنم اخه فقط وقت و انرژی و پول ادم هدر میره و تهش یه ازمون بی کیفیت میدی که اصلا وضع خودتم نمیفهمی. قلمچی و گزینه دو چطوره بنظرتون؟ و میشه اگه گذاشتن خودتون به مدارس بگین مارو ثبت نام کنن؟
جواب : نمی دانم آیا مدارس حاضر به پذیرش هزینه های اضافی آزمون های سنجش خواهند بود یا نه؟ اما از همین جا به همه بگویم که حتماً در آزمون های سنجش شرکت کنید اما اگر دوست داشتید می توانید در یکی از آزمون قلم چی و یا گزینه ی 2 نیز ثبت نام کنید. چه مدرسه شما را ثبت نام کند و چه مجبور باشید خودتان ثبت نام کنید.
آزمون های سنجش شلختگی های ویژه ی خودش را دارد. اما در مجموع با توجه به تعداد شرکت کنندگان و این که در بسیاری از سال ها بعضی از سوالات کنکور شباهت های خاصی با سوالات این آزمون داشته به نظرم بهتر است در این آزمون شرکت کنید.


موفق باشید – موحد نژاد