پیام شماره 3 (دوشنبه 23 فروردین ماه 1400)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پیام شماره 3 دوشنبه 23 فروردین ماه 1400


1- سلام، این بار 20 ساعت تاخیر داشتم. ببخشید.
2- پیام بعدی ان شاء الله روز شنبه 28 فروردین ماه بعد از ساعت 9 شب منتشر خواهد شد.
3- منتظر سوالات شما هستم.

 

پاسخ به سوالات


سوال شماره 1 : من یه مشکلی دارم و اونم اینه که خیلی زودتر از بازه ای که برای آمادگی برای آزمون ها یا حتی مطالعه دروس هستش کارم تموم میشه حتی از اون مقدار تستی که خود شما در برنامه قرار میدید هم بیشتر کار میکنم اما وقت اضافه میارم و وقتی هم که اون زمان رو درس نمیخونم حالت عذاب وجدان میگیرم اما خب سرعتم در تست هم اون حدی نیست که استاندارد باشه و بیشتراز اونه میشه راهنماییم کنید ممنون
جواب : تمام شدن دروس تعیین شده در برنامه زودتر از زمان تعیین شده خیلی اتفاق خوبی است. این یعنی دانش آموز از سرعت خیلی خوبی در مطالعه و تست زنی برخوردار است. اما این که گفته اید وقت زیاد می آورید و بیکار می مانید ، غیر قابل قبول است. داوطلب می تواند بجای 50 تست نوشته شده در برنامه اش 100 یا 200 یا حتی 500 تست بزند. معلوم است که هر چه تست بیشتری بزنید تسلط بیشتری برای کسب نتیجه ی درخشان در کنکور خواهید داشت. پس از زمان های اضافی خود برای تست زنی بشدت گسترده تر استفاده نمایید. در ضمن هر چقدر سرعت تست زنی شما بیشتر از استاندارد باشد بهتر است.
سوال شماره 2 : ممنونم میشم به این سوالاتم جواب بدید
الف- من تا الان تست زمان دار رو اون قدر جدی نمیگرفتم زیاد هم برام مشکل بوجود نمی آورد توی آزمون ها. توی یه مباحثی خیلی سریعم ولی تو بعضی دیگه کندم راهی هست که بازده زیادی داشته باشه بتونم سرعتم رو بالا ببرم با توجه به زمان باقی تا کنکور؟
ب- با توجه به همون سرعتم که گفتم کار درستیه که از این به بعد آزمون جامع( تک درس یا کلی) بدم ببینم کجاهارو زمان زیادی صرف میکنم؟ و اگه آره چه کتاب و منبعی رو پیشنهاد میکنین؟
ج- من حجم تست زیادی میزنم مخصوصا برای شیمی از منابع مختلف هم میزنم اما توی هر آزمونی تعدادتست جدیدی که میبینم و نمیتونم حل کنم زیاده باید چیکار کنم؟ تو کنکور هم این مشکل برام پیش میاد یا قالب سوالات کنکور آشنا هستن؟
د- بررسی کنکورهای سال‌های قبل (با توجه به اینکه تو تستهای مختلف کتاب‌ها عینا اونا رو قبلا حل کردیم چه فایده ای داره؟ اگردرصد بگیریم واقعی نیست که. با تشکر
جواب : الف- بله لازم است از این به بعد بیشتر تست هایی را که می زنید با زمان استاندارد کنکور و به تدریج با زمان هایی کمتر از استاندارد کنکور باشد. مثلاً اگر 30 تست ریاضی را الان با زمان 45 دقیقه می زنید لازم است زمان آن را به تدریج تا 30 دقیقه کاهش دهید و در صورتی که در انجام این کار اصرار داشته باشید به تدریج ذهن شما خودش را باخواسته شما تطبیق می دهد و این پروسه حدود 1 ماه طول خواهد کشید. (البته به شرطی که جدی باشید)
ب- بله کار خوبی است مجموعه ی کتاب هایی که تست های جمع بندی داشته و مناسب هستند را امشب در اختیار مدارس قرار خواهم داد.
ج- شاگردان ممتاز نیز در کنکور در هر درسی از جمله شیمی معمولاً با 20 درصد سوالات نا آشنا مواجه می شوند. پس در درس شیمی هم شما قاعدتاً با 7 سوال جدید مواجه خواهید شد. اما هر چه بیشتر تست بزنید و بر انواع تست ها مسلط باشید به این دست از تست ها راحت تر پاسخ خواهید داد.
د- برگزاری کنکورهای سال های قبل در خانه اهمیت زیادی دارند. اولاً استاندارترین سوالات هستند، ثانیاً بیش از 60 درصد سوالات کنکور 1400 شبیه کنکورهای 94 تا 99 خواهند بود، ثالثاً ما نتایج این آزمون ها را دقیقا به همین دلیل که نمونه ی این سوالات قبلاً دیده شده اند، عیناً مورد استناد قرار نمی دهیم، بلکه از هر درس حدود 15 درصد کم می کنیم و عدد حاصل را معادل توانایی فرد در آن درس می دانیم. پس اگر در این کنکور ها در درس فیزیک 65 درصد بگیرید ما آن را معادل 50 درصد در یک آزمون جدی و غریبه تلقی می کنیم.
سوال شماره 3 : سلام اقاي موحدنژاد. اميدوارم حالتون خوب باشه.
الف) راستش يه چند روزيه استرس دارم. احساس ميكنم نميتونم نتيجه ي دلخواهمو كسب كنم.مثلا من هنوز در يه سري مباحث دروس اختصاصي سرعت تست زني پاييني دارم و اين موضوع نگرانم ميكنه. ميشه لطفا راهنماييم كنيد
ب) ميشه لطفا يه كتاب تست براي ادبيات بهم معرفي كنيد
ج) من در فصل 3 و 4 زيست دوازدهم خيلي مشكل دارم. بايد چيكار كنم؟
جواب : الف- لازم است در تست زنی دروس اختصاصی از این به بعد همیشه زمان گیری کنید. با زمان استاندارد کنکور شروع کنید و به تدریج زمان ها را به دو سوم زمان استاندارد آن کاهش دهید.
مثلاً ریاضی را با 90 ثانیه به ازای هر تست آغاز و بعد از رسیدن به 60 ثانیه به ازای هر تست در شرایط مناسب قرار می گیرید. رمز رسیدن به این زمان ها تمرین تمرین و تمرین است.
ب- لیست کتاب های پیشنهادی را امشب برای مدرسه ارسال می کنم.
ج- می توانید با استفاده از کتاب فاگوزیست پایه ی دوازدهم روی آن ها کار کنید و یا از سایت هایی مانند آلا در ارتباط با آن ها فیلم ببینید.
سوال شماره 4 :من فارغ التحصيل هستم و با اينكه در سال هاي تحصيلم هميشه شاگرد اول بودم اما به دليل مشكلات بسيار زياد خانوادگي كه تو اين دو سال برام به وجود اومده براي كنكور ضعيف عمل كردم
تراز قلم چي امسال بين 5500 و 6300 متغير بوده. عاشق تحصيل در دانشگاه تهران هستم و بسيار بسيار علاقه به كار در بيمارستان دارم
كلاس هاي نكته و تست بهترين معلم ها رو هم تو بعضي درسا ثبت نام كردم. اگه صد در صدم رو تو اين چند ماه باقي مانده بذارم چه حدود رتبه رو مي تونم كسب كنم؟ممنون
جواب : میانگین تراز شما در قلم چی حدود 5900 است پس الان رتبه ای در حدود 4000 را در جمعیت منطقه یک دارید. پس نتیجه می گیریم، چنین دختری در صورت گذاشتن صددرصد توان خود قطعاً می تواند به رتبه ای بهتر از 2000 دست یابد. فقط جسور و قدرتمند باشید.
سوال شماره 5 : سلام اقای موحد نژاد من میخوام در هر صورت شده به کمک شما تعیین رشته کنم و اینکه کی این کار رو باید انجام داد منظورم زمان انجام این کارهست بعد ازکنکوره؟ و میخواستم مطمئن شم شما این کار رو انجام میدید؟؟
جواب : دختر خوبم اگر همه گیری کرونا همچنان وجود داشته باشد مثل سال قبل امکان انتخاب رشته را نخواهم داشت. بنابراین الان نمی توانم به این سوال پاسخ دهم. ان شاء الله تا یک هفته بعد از برگزاری کنکور در این زمینه اطلاع رسانی خواهم کرد.
سوال شماره 6 : سلام من چجوری ساعت خواب و‌بیداریم رو تنظیم کنم ؟هرکاری میکنم همش خوابم میاد شدیییدا
چه شب زود بخوابم چه دیر صبحا که تا ظهر همش خوابم میاد. از ۸ شب تا ۲ هم که بخوام بخوابم همینطور.
جواب : داشتن انگیزه ی قوی برای قبول شدن خودش یکی از عوامل کنترل کننده ی خواب است. ورزش منظم روزنه نیز از عوامل کنترل کننده ی خواب است. خواب خوب در شب نیز از عوامل کنترل کننده خواب آلودگی در روز است.
شاید بهترین مدل برای یک داوطلب کنکوری : خوابیدن در ساعت 12 شب - بیدار شدن در ساعت 6 صبح – ورزش کردن در خانه و حتی اتاق تا ساعت 6 و 30 دقیقه – خوابیدن از ساعت 15 تا 17 بعدازظهر - و بقیه ی اوقات را به درس و غذا خوردن و استراحت میان مطالعات اختصاص دادن باشد.
سوال شماره 7 : سلام من یه مشکلی در مورد خواب داشتم... اینکه در روز 6 ساعت میخوابم مثل همیشه اما تازگیا وقتی صبحا بلند میشم به شدت خوابم میاد طوری که اصلا نمیتونم چیزی بخونم و سر امتحانای صبحگاهی هم تمرکز لازم رو ندارم ..با اینکه صورتمو میشورم و صبحانه میخورم بازم بعدش خیلی خوابم میاد و نمیتونم خودمو کنترل کنم... مشکل من چیه؟ نیاز هست که دکتر برم؟
جواب : مشکل فصل بهار است و نیازی نیست دکتر بروید. فقط لازم است صبح بعد از بیدار شدن از خواب ورزش کنید. دوش بگیرید و بعد بروید پشت میز و آماده ی رقابت با دیگران شوید.
سوال شماره 8 : الف - سلام آقای موحدنژاد من غلطام تویه آزمونا زیاده که بخاطر بی دقتی مثلا صورت سوال رو درست نخوندم راه حل خاصی واسش هست؟ ب- درصد زیستم حدودا 60 و تو مفاهیم درسا مشکلی ندارم بیشتر تو قسمت تست های ترکیبی و قیددار مشکل دارم به نطرتون کلاس نکته تست کمکی میکنه؟ یا باید کار دیگه ای واسش انجام بدم.
جواب : الف- اگر در آزمون ها هنگام پاسخگویی به سوالات دستپاچه باشید این اتفاق زیاد رخ خواهد داد. بنابراین اگر تمرین کنید و سرعت تست زنی خود را بالا ببرید در جلسه ی آزمون های جدی دستپاچگی کمتر و در نتیجه غلط های کمتری خواهید داشت.
ب- به نظر من اگر روی کتاب های تست آی کیو گاج و موج آزمون نشر الگو و فار آزمون زیست شناسی کار کنید خودش مانند چندین کلاس نکته و تست اثر گذار خواهد بود. پس با توجه به این که درصد شما در این درس 60 درصد است، زیست شناسی را سریع بخوانید و تعداد زیادی تست تمرین کنید.


موحد نژاد