پیام شماره 3 (تاریخ یکشنبه 98/12/18)

                                                                                                                    به نام خداوند بخشنده و مهربان


                                                                                                                   پیام شماره 3


                                                                                                                       پنجشنبه 15 اسفندماه 1398


1- سلام ، عذر خواهی می کنم از تاخیر در ارسال این پیام ان شاء الله دیگر تکرار نمی شود.
2- آیا روزانه 12 ساعت درس می خوانید. امیدوارم کمتر از این نباشد. (یادتان باشد ؛ زمان کلاس های آنلاین نیز بخشی از همین 12 ساعت است) پس اگر شما در یکی از روزها 4 ساعت کلاس آنلاین داشته باشید لازم است حداقل 8 ساعت مطالعاتی نیز در برنامه ی شما وجود داشته باشد.
3- پیام شماره 4 ان شاء الله روز چهارشنبه 21 اسفندماه 1398 بعد از ساعت 7 بعدازظهر منتشر خواهد شد.
4- منتظر سوالات شما هستم.


پاسخ به سوالات


سوال شماره 1 : امیدوارم در این اوضاع عجیب غریب حال شما خوب باشه!
من سرعت مطالعه م خیلی بالاست خودتونم متوجه این موضوع شده بودین و همین موضوع خیلی باعث تنبلی من شده وقتی میبینم ۳ ساعت من معادل ۶ یا ۷ ساعت بقیه میشه نمیتونم بیشتر از ۳ ساعت درس بخونم(این مشکل رو از زمانی که محصل شدم داشتم!) لطفا یه راهکاری چیزی به من بدین من بیشتر از ۳ ساعت مغزم درد میگیره حتی سر آزمون های جامع هم به همین علت تراز بالا نمیارم.
جواب : عارضه ی شایع و طبیعی در میان بچه هایی که سریع درس می خوانند خستگی زودرس است. این موضوع کاملاً طبیعی است چون بچه های سریع مغز را می دوانند و بچه های کند فقط مغزشان را راه می برند و گاهی تاتی تاتی می کنند! بنابراین دختر خوب معلوم است که شما زودتر از بچه های کند خسته می شوی. این امتیاز بزرگی برای شماست. اما یک ایراد بزرگ دارید چون روی دواندن مغز در زمان های طولانی تمرین نمی کنید. اگر می خواهید بتوانید به جای 3 ساعت 8 تا 10 ساعت درس بخوانید باید ذهن را تمرین دهید. توصیه می کنم از حالا به بعد هر سه روز یک بار 1 ساعت به مطالعه ی روزانه ی خود اضافه کنید و این روند را تا رسیدن به 8 ساعت مطالعه ی روزانه ادامه دهید.
اگر این اتفاق بیافتد به شما قول می دهم نتیجه ای عالی بگیرید.

سوال شماره 2 : زندگی چقدر سخت شده،هنوز حس میکنم نفهمیدم معنی تلاش کردن یعنی چی،فقط هی از همه سوال میپرسم و هیچ کاری نمیکنم با زور سعی دارم دهممو تا آخراسفند تموم کنم،یازدهم مونده و البته دوازدهم معلومم نیست که دهمو تا آخر ماه تموم کنم یا نه،معلومم نیست که نتیجه بگیرم یا نه!با این همه ناامیدی،این همه مشکل،نرسیدن،خستگی،نخوندن،باید چی کار کرد؟ منم میدونم وقت هست که چیزیو که بخوای بشه اما خواستن کافی نیست،تلاش کردن هم اگه در مسیر درست و تدریجی باشه به نتیجه میرسونتت، منم میدونم میشه اما چجوری میشه؟چی کار باید بکنم برای تمرکز،غلبه بر بی برنامگی،بر خستگی چجوری؟
جواب : به والدین دانش آموزان می گویم لازم نیست پیاپی به بچه ها غر بزنید که بخوان اگر نخوانی چنین و چنان می شود. زیرا خودشان به همه ی خوبی ها و بدی های درس خواندن و نخواندن واقف هستند.
دختر خوب خودت همه ی وافعیت ها را می دانی اما تبدیل تئوری های خوب به واقعیت های اجرایی کاری دشوار است.
1- تغییر عادت های گذشته یا باید با انقلاب درونی در شما رخ دهد، مثل خیلی ها که در سرگذشت زندگی اشان می نویسند و می گویند که مثلا وقتی برخورد کردم با بیمارانی که قطع عضو شده بودند تصمیم گرفتم در مهندسی پزشکی تحصیل کنم و برای آن ها وسایل و ایزارهای زندگی بخش بسازم و از آن به بعد زندگی من عوض شد رفتارم تغییر کرد. صبح ها وقتی از خواب بیدار می شدم هدف داشتم و در حال درس خواندن هر وقت خسته می شدم به یاد رویای خودم برای آینده می افتادم و با ذکر آن خستگی ام در می رفت.
2- اگر انقلاب درونی رخ ندهد لازم است یک تمرین دهنده داشته باشید که به اجبار کارهایی را به صورت روزانه برای شما مشخص کند و هر شب انجام یا عدم انجام آن را بررسی کند. یعنی مشاور خصوصی بگیری و از دستورات او تبعیت کنی.


سوال شماره 3 : سلام اقای موحد نژاد . خواستم بگم این چند روزه معلمای ما همش دارن کلاس فوق العاده میزارن و مجبوریم همش پشت کامپیوتر باشیم و جمع کردن درس های در حال تدریس و کله یازدهم واقعا سخت شده . میشه بگین باید چیکار کنیم؟ ممنون
جواب : اگر ساعت مطالعاتی شما کمتر از 50 ساعت در هفته است نرسیدن شما به انجام همه ی کارها طبیعی است. اما اگر این مقدار مطالعه دارید، لازم است یا بر سرعت مطالعه و انجام تکالیف خود بیافزایی و یا این که بین مطالعه و انجام تکالیف معلم توازن برقرار کنی، یعنی اینطور نباشد که روی انجام تکالیف اساتید وسواس کنی. خودت می دانی که می شود فصلی از کتاب را در 4 ساعت خواند و اگر دیرمان شده باشد در 2 ساعت و اگر باز هم وقت کمتری داشته باشیم در 1 ساعت هم قابل خواندن است. مهم این است که شما اصل توازن را رعایت کنی.
شما می توانید برای خواندن دروس تدریس شده توسط اساتید روزانه X ساعت و برای انجام برنامه های دوره ای روزانه Y ساعت تعیین کنی و با دقت به اجرای دقیق آن اهتمام داشته و خودت را به هر قیمتی موظف به انجام آن نمایی.


سوال شماره 4 : عذرخواهی می کنم مزاحم وقتتون می شم، من در سال ۹۲ از دانش آموزان شما در دبیرستان زهره بودم و اون زمان یه روشی برای خواندن زبان انگلیسی تدریس کردید که به صورت یک چرخه ی مطالعاتی بود و می گفتید برای خواندن آزمون هایی مانند آیلتس هم خیلی جواب میده.من می خواستم برای آزمون آیلتس شرکت کنم و از روشی که شما به ما یاد داده بودید میخواستم استفاده کنم ولی چون چندین سال گذشته دقیق مراحلش را یادم نمیاد.می شه ازتون خواهش کنم اگر براتون مقدور هستش بهم کمک کنید...
اگر نه بازم عذرخواهی میکنم که وقتتون رو گرفتم و بابت درخواست بی جام مزاحمت براتون ایجاد کردم.موفق و موید باشید!
جواب : سلام خوشحالم که می خواهی آیلتس بگیری. لازم است که یکی از کتاب های آموزشی مخصوص آیلتس مثل Collins و یا Headway  را در هر 4 مهارت تهیه کنی و اگر زبانت خوب نیست از سطح آیلتس 3 یا 4 آغاز به مطالعه ی مکرر این کتاب ها کنی.
یادت باشد که مرور مکرر (30 تا 40 بار) یک کتاب باعث ماندگاری و کاربردی شدن آن اطلاعات در ذهن شما خواهد شد. جملات در ذهن می مانند و هر وقت لازم داشته باشی می توانی از آن ها استفاده نمایی. یادگیری زبان با تکرار و تکرار صورت می گیرد. درست مثل یک بچه ی 6 ساله که همه چیز می تواند بگوید اما هیچکس به او گرامر درس نداده است. او فقط زیاد شنیده است و از آن ها بارها استفاده کرده و بنابراین هر وقت نیاز داشته باشد از جمله های آماده ای که در ذهن خود دارد استفاده کرده و با دیگران ارتباط کلامی برقرار می کند.


سوال شماره 5 : آخرین رتبه قبولی رشته فیزوتراپی دانشگاه های دولتی یا پردیس تهران رو میشه بفرمایید .
به نظرتون امیدی هست که من بتونم امسال قبول شم با توجه به ترازم (برای ازمون 27 دی نتونستم کل درس هارو بخونم)
جواب : در تهران در دانشگاه های دولتی تا رتبه ی 1900 و در پردیس شهید بهشتی تهران تا رتبه ی 2100
تراز معادل آن در آزمون های قلم چی حدود 6400 است. شاید بگویی من 1000 تا ترازم کمتر است. خب عیبی ندارد، با توجه به احتمال قوی برای تاخیر در برگزاری کنکور فرصت داری که با جدیت تمام همه ی کاستی ها را جبران کنی و چون فارغ التحصیل هستی فقط باید حداقل 84 ساعت مطالعه ی هفتگی داشته باشی و بارها همه ی درس ها دوره کرده و به تست های زمان دار زیادی نیز پاسخ دهی.


سوال شماره 6 : سلام آقای موحد نژاد وقتتون بخیر من ازتون دوتا سوال داشتم یکی اینکه نظرتون چیه که تست زیست رو از کتاب نظام قدیم بزنم (چاپ ۹۶) واینکه من میخوام کلا فیزیک دهمو نخونم فیزیکمم تعریفی نداره.
جواب : به دلیل تفاوت زیاد در نحوه ی ارایه و جمله بندی سرفصل ها به هیچ وجه موافق زدن تست زیست از کتاب های نظام قدیم نیستم.
با توجه به تراز 5800 شما در قلم چی، حداکثر می توانید دو فصل از کتاب فیزیک دهم را حذف کنید و حیف است که با توجه به فرصت هایی که دارید خودتان را از یادگیری آن محروم کنید.


سوال شماره 7 : سلام و خسته نباشید و با آرزوی سلامتی. بچه ها دختر خوب ما از من خواسته که متن سوالش را منتشر نکنم و من هم اطاعت کردم و فقط جمله ی اول آن را نوشتم که خودش بفهمد که جواب او را می دهم.
جواب : دختر خوبم در این ایام بهترین فرصت را داری تا به آرزویت (دندانپزشکی شهید بهشتی برسی) با توجه به تراز حدود 6300 در قلم چی اگر بتوانی روزانه 12 ساعت درس بخوانی و همه ی برنامه های ارایه شده را (البته حتماً با تست زنی بیشتر) انجام دهی این نتیجه کاملاً قابل حصول است.
یادت باشد برنامه هایی که من می دهم بر اساس متوسط کلاس طراحی می شود و هر کس می تواند باید آن ها زودتر به انجام برساند و تست های بسیار بیشتری هم بزند. شما هم این همین کار را انجام دهید.


7- به تمامی سوالات رسیده تا ساعت 20 روز یکشنبه 18 اسفندماه پاسخ دادم.


موحد نژاد