پیام شماره 3 (سه شنبه 13 اردیبهشت ماه 1401)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پیام شماره 3 (سه شنبه 13 اردیبهشت ماه 1401)


1- سلام، عید شما مبارک.
2- امروز الحمدلله مشتری هایمان بیشتر شده اند که به سوالات آن ها پاسخ می دهم.
3- پیام شماره 4 روز شنبه 17 اردیبهشت ماه بعد از ساعت 9 صبح منتشر خواهد شد.
4- روز جمعه اولین آزمون جامع سنجش برگزار می گردد. یادتان باشد که این آزمون دو ماه قبل از کنکور برگزار می گردد و نتیجه ی آن هرگز تعیین کننده ی نتیجه ی کنکور شما نیست. اما نشان می دهد در فاصله ی دو ماه تا کنکور در چه شرایطی قرار دارید و باید بر روی کدامیک از نقاط ضعف خود کار کنید.
5- برای همگی شما آرزوی سعادت و کامیابی دارم.


پاسخ به سوالات


سوال شماره 1 : سلام اقای موحد نژادعزیز ؟ خداقوت ؟
لطفا پیام من منتشر نکنید....................................
جواب : در رشته ی انسانی برای قبولی در رشته ی آموزش ابتدایی حدوداً به رتبه ی 5000 نیاز دارید. در مورد تعداد پاسخ نامه ها فکر می کنم در کنکور 3 پاسخ نامه به شما داده شود. البته هنوز اطلاع رسانی دقیقی در این زمینه صورت نگرفته است.
سوال شماره 2 : سلام خسته نباشین از نظر شما خوبه که الان کنکور ها رو بزنیم؟
جواب : بله خوب است و من در برنامه هایی که برای شما می نویسم این کنکورها را قرار خواهم داد. پس بر اساس برنامه عمل کنید.
سوال شماره 3 : سلام وقتتون بخیر، آقای موحد نژاد بنظرتون برای فیزیک ابتدا خلاصه های همه ی فصل ها رو مرور کنیم و بعد تست های جامع بزنیم به جای این که طبق برنامه به طور جداگانه از هر فصل تست بزنیم ؟
جواب : از روز 16 اردیبهشت ماه به بعد همین کار را بکنید ولی الان فصل به فصل بهتر است.
سوال شماره 4 : سلام آقای موحدنژاد وقتتون بخیر
من دانش اموز پنج سال قبل شما هستم، الان دانشجوی سال چهار داروسازی هستم
من هنوز بعد چهار سال با اینکه توی دبیرستان همیشه شاگرد اول بودم و معدل نهاییم‌۱۹.۹۳ بود
اما خیلی تو خوندن درسام مشکل دارم واقعا نمیدونم روش درست درس خوندن چیه
ی سریا میگن خلاصه نویسی اما درسایی مثل فارماکولوژی, و دارو درمان و شیمی دارویی که هر کدوم هر ترم ۶۰۰ صفحه هستن واقعا خلاصه براشون هم وقت گیره هم بیشتر رونویسیه تا کم حجم کردن مطلب
مورد بعدی انقدر درسام سخت شدن که واقعاا یادم نمیمونن اگه امروز حفظ بکنم هفته بعد یادم رفتن
مخصوصا این سال های اخر من خیلی داره معدلم به شدت افت میکنه،جوری که یک سری درسارو بزور دارم پاس میکنم، حتی ترس مشروطی دارم
واقعا خیلی میترسم، تنها کسیم که من بعد این همه سال قبول دارم شمایین. میشه لطفا منو راهنمایی کنین. واقعا سر در گمم.
جواب : سلام عزیزم، مطمئن هستم کسی که داروسازی قبول می شود و معدل بالایی هم در امتحانات نهایی داشته است، از توانایی مطالعاتی خیلی خوبی برخوردار است. مشکل اصلی، از دست رفتن اعتماد به نفس شما در مطالعه ی دروس است.
احتمالاً چند نمره ی نه چندان مطلوب گرفته اید و به تدریج اعتماد به نفس خود را در مطالعه ی دروس از دست داده اید. می دانید که اگر آدم نگران فراموش کردن مطالب باشد، دچار عدم تمرکز می شود و هم مطالب را کمتر یاد می گیرد و هم آن ها را زود فراموش می کند.
حالا لازم است یادت باشد که شما چه گذشته ای داشتی. مغز در سن 23 سالگی به لحاظ فیزیولوژیک از مغز در سن 18 سالگی بسیار قویتر است و قدرت یادگیری و بخصوص تحلیل گری بیشتری دارد. پس بیخودی خودت را تخریب نکن.
در مورد روش خواندن دروسی مانند فارماکولوژی و شیمی دارویی نیز که تعداد فرمول ها و اسامی در آن ها زیاد است. خلاصه نویسی نکنید بلکه از اول ترم آن ها زیاد مرور کنید. به همراه استاد مطالب را جلو ببرید و هر بار درسی را که استاد می دهد را بخوانید و نگذارید درس ها روی هم انبار شود. هر بار که مطلب جدیدی را که استاد درس می دهد را می خوانید، مطالب قبلی را نیز مرور کنید. پس زیاد دوره کردن بسیار کار آمد تر از خلاصه نویسی است.
در این رشته باید بسیار پرکار باشید. البته یعنی روزی حدود 4 تا 5 ساعت را به مطالعه ی دروسی که اساتید در طول هفته تدریس می کنند اختصاص دهید.
باز هم اگر مشکلی بود برایم بنویسید.
سوال شماره 5 : سلام استاد خسته نباشید
من تا اخر این هفته تمام مطالب تموم میکنم و وارد جمه بندی میشم فقط یه مشکل خیلی بزرگ دارم توی ازمون ها نمیتونم اصلا سوال انتخاب کنم یعنی سرعتم تا حدی نیست که بخوام به صد در صد سوال ها جواب بدم اما وقتی میرم سر ازمون از سوال یک شروع میکنم و همرو حس میکنم که بلدم اما تا وسطش میرم میبینم نمیتونم به جواب برسم و چون زمانم تموم میشه بعد از ازمون که چک میکنم میبینم کلی سوال اسون رو از دست دادم چون اصلا زمانم بهشون نرسیده
توی زیست هم اول چند گزینه ای ها رو جواب نمیدم چون همیشه از این که تا گزینه اخر برم و یکیشو بلد نباشم میترسم بعد که تا اخرین سوال میرم وقتی برای برگشت به چندگزینه ای ها ندارم الانم که دیگه زمینی وجود نداره که تایمش و بدم به زیست
در حال حاضر درصدهای اختصاصی حدود 40 و عمومی زبان و دینی 70 و عربی و ادبیات حدود 40 هست
هدفم فیزیو بود و به خاطرش از دانشگاهم انصراف دادم اما الان حس میکنم خیلی ازش دورم
به هر حال توی این تایم باقی مونده با توجه به وضعیتم بهترین کار چیه؟یعنی اصلا با این وضع نمیدونم چه طور جمع بندی شروع کنم
جواب : سلام دختر خوب ، اگر سرعت کافی برای پاسخگویی به تمامی سوالات را ندارید، لازم است مطالب را در هر درس به قوی و متوسط و ضعیف تفسیم بندی کنید و مثلاً در زیست شناسی ابتدا به سراغ سوالات فصل هایی بروید که در آن ها قوی تر هستید. مثلاً شاید در فصل های 1 تا 5 دهم و 1 تا 7 یازدهم قوی هستید، پس اول به سوالات مربوط به آن ها پاسخ دهید. شاید در فصل های 1 تا 8 دوازدهم متوسط هستید، پس در وهله ی بعد به آن ها پاسخ دهید و شاید در فصل های گیاهی ضعیف هستید و در آخر روی آن ها وقت بگذارید.
اگر در برخی از مطالب خیلی ضعیف هستید ، حذف تعدادی از فصل ها نیز در افزایش توانمندی شما در پاسخگویی به بقیه ی سوالات بسیار موثر است.
در زمان تمرین تست های خانگی ، حتما تست ها را با زمان گیری پاسخ دهید و بگذارید مغز شما به پاسخگویی سریع به سوالات عادت کند.
در ضمن شرایط فعلی شما هم نسبتاً خوب است و با قدرت به درس خواندن ادامه دهید و ان شاء الله در فیزیو تراپی قبول می شوید.
سوال شماره 6 : سلام خسته نباشید
من طی ماه رمضان افت تحصیلی زیادی داشتم و نتونستم بیشتر برنامه خودم اجرا کنم و هدف هم رتبه سه رقمی است
میخواستم بدونم باید در این دوماه باقیمانده چگونه عمل کنم که به این هدفم برسم ؟ لطفا اسم هم در ارسال پاسخ نمایش ندهید.
جواب : لازم است تا روز جمعه که آزمون سنجش دارید مروری بسیار سریع بر اغلب دروس داشته باشد. بعد از برگزاری آزمون سنجش، 14 روز فرصت دارید تا با صرف 13 ساعت زمان در روز (یعنی جمعاً حدود 180 ساعت) مجموعه درس ها را به دقت مرور نمایید. من به شما برای این دوره برنامه ای نسبتاً آزاد خواهم داد که می تواند الگوی مطالعاتی شما قرار گیرد. در ضمن یادت باشد که نگران افت یک ماه گذشته نباشی، زیرا توانایی های قبلی شما همگی موجود هستند، فقط نیاز به بازآوری دارند تا خیال شما به لحاظ روانی راحت شود. پس ببینم چه می کنی ها.
سوال شماره 7 : سلام وقت بخیر، من در درس شیمی تقریبا روی کتاب تسلط دارم اما در تست زدن خیلی مشکل دارم و اغلب درصد پایینی میگیرم میشه راهنمایی کنید؟
جواب : اگر واقعاً بر روی مطالب کتاب درسی مسلط هستید، فقط باید هر بار که می خواهید شیمی بخوانید، مطالب کتاب را با سرعت (مثلاً به ازای هر فصل 1 ساعت) مرور کرده و بقیه ی زمان را به تست زنی اختصاص دهید. بنابراین از نظر من تجربه ی تست زنی شما کافی نیست.
سوال شماره 8 : سلام خسته نباشید برای آزمون های جمع بندی دوهفته کافیه برای خواندن سریع دروس و بعد از خواندن دروس آزمون ۳ روز یک بار داد .
جواب : بله کافیست. اصولاً برنامه ی آزمون های 3 روز یک بار از 16 اردیبهشت به بعد در برنامه ی من هم آغاز خواهد شد.
سوال شماره 9 : سلام وقتتون بخیر آقای موحد نژاد برای آزمون های خانگی به اندازه زمان استاندارد آزمون بدیم یا زمان کمتر ؟
جواب : اگر آزمون جامع است (مثلاً کنکورهای سال های پیش) به همان اندازه ی استاندارد زمان دهید. اما برای تمرینات خانگی زمان کمتر از استاندارد باشد.
سوال شماره 10 : سلام دکتر موحد خسته نباشید و شبتون بخیر .
میدونم این صفحه برای کنکوری هاست شرمنده من یه چند تا سوال داشتم ممنون میشم پاسخ بدین مرسی ازتون .
الف) چند سال پیش در همین صفحه دیده بودم که گفتین میشود درس های شیمی رو در بعضی کشور های خارجه به دارو سازی معادل سازی کرد و ادامه داد .
الف ۱ - چه گرایشی از شیمی برای اینکار باید در مقطع ارشد خوند ؟ یا اینکه فرقی ندارد ؟
الف ۲ - در کدام کشورها این امکان وجود دارد ؟ ایا در کشور انگلستان چنین امکانی وجود دارد ؟
الف ۳ - از اونجایی که من اطلاعی در این زمینه ندارم از کجا باید این موضوع رو پیگیری کنم یادرخواست بدم ؟
ب )اطلاع دارم برای کنکور ارشد مشاوره انجام نمیدین ولی ممنون میشم در این زمینه راهنماییم کنید. کنکور ارشد برای شیمی گرایش های مختلفی دارد و شنیده ام که فرقی در بازار کار آن ها وجود ندارد .
ب ۱ - از اونجایی که فرقی ندارند کدام گرایش را برای قبولی آسان تر در دانشگاه های سراسری تهران پیشنهاد میکنید ؟
ب ۲ - از چه زمانی برای کنکور ارشد باید شروع کرد ؟ و چه منبع هایی رو پیشنهاد میکنید ؟
ب ۳ - من هیچ اطلاعی در این زمینه ندارم و نمیدونم باید از کجا شروع کنم آیا به همون سبک و سیاق کنکور کارشناسی است ؟
ب ۴ - و اینکه آیا هیچ امکانی برای مشاوره کنکور ارشد از طرف شما وجود ندارد ؟ یا کسی را اگر میشناسید در این زمینه فعالیت دارند ممنون میشم معرفی کنید
عذر میخوام سوالام زیاد شدند ممنون از وقتی که برای پاسخ گویی میگذارید.
جواب : الف 1 و الف 2 : اگر می خواهید از شیمی به داروسازی بروید، نیازی به دریافت مدرک کارشناسی ارشد ندارید. در برخی از کشورها مانند کانادا ، آمریکا و انگلستان، می توانید با داشتن مدرک لیسانس شیمی و یا زیست شناسی وارد رشته ی داروسازی شوید. البته دانشگاه ها معمولاً با انجام مصاحبه و در صورت قبولی در آن شما را پذیرش می کنند و در صورت صلاحدید به شما دروس پیش نیاز نیز ارایه خواهند کرد.
الف 3 : اگر زبان انگلیسی شما خوب نیست، برای پیگیری به موسسات حقوقی مانند ملک پور مراجعه کنید و اگر زبانتان خوب است، مستقیماً با یکی از دانشگاههای انگلستان و یا کانادا مکاتبه کنید.
ب 1 : برای قبولی آسان تر و این که کدام گرایش نمره ی تراز پایین تری را پذیرش می کند، باید به گروه هایی مراجعه کنید که در زمینه ی انتخاب رشته ی کارشناسی ارشد فعالیت می کنند. اما اگر داروسازی را دوست دارید ، رشته هایی مانند شیمی دارویی ، نانوشیمی و شیمی آلی را توصیه می کنم.
ب 2 : معمولاً باید برای ارشد از شش ماه قبل مطالعات خودتان را آغاز کنید و برای کتاب های مناسب در این زمینه نیز باید به منابع اعلام شده توسط سازمان سنجش و موسساتی که در زمینه ی کنکور ارشد فعالیت می کنند مراجعه نمایید.
ب 3 : نه همان سبک و سیاق کنکور کارشناسی نیست. هم شکل سوالات به لحاظ ساختار طراحی آن متفاوت است و هم روش آماده سازی برای آن متفاوت. بنابراین لازم است با یک موسسه ی آموزشی در زمینه ی کارشناسی ارشد مشاور کنید.
ب 4 : نه متاسفانه ، من برای کنکور کارشناسی ارشد مشاوره نمی دهم.

موحد نژاد