پیام شماره 7 (دوشنبه 25 فروردین ماه 1399)

به نام خداوند بخشنده و مهربان

 

پیام شماره 7 (دوشنبه 25 فروردین ماه 1399)

 

1- سلام بر دانش آموزان عزیزم خسته نباشید.
2- به آزمون 29 فروردین سنجش نزدیک می شویم. دردور روز آخر منتهی به آزمون لازم است به سرعت تمامی یادداشت های خود را شامل : فرمول های مهم ریاضی و فیزیک و نکات دشوار شیمی و آیات دینی و لغات ادبیات و زبان را بخوانید و یکبار دیگر در رشته ی ریاضی دینی و در رشته ی تجربی دینی و زیست شناسی و در رشته ی انسانی دینی و اقتصاد و جامعه شناسی و روان شناسی را سریعاً دوره کنید.
3- اطلاعات تکمیلی در ارتباط با آزمون 29 فروردین سنجش که به صورت غیرحضوری برگزار می گردد را در پیام شماره 8 در احتیار شما قرار خواهم داد.
4- پیام شماره 8 روز پنجشنبه 28 فروردین ماه بعد از ساعت 7 بعدازظهر منتشر خواهد شد.
5- منتظر سوالات شما هستم.
6- برای همگی شما آرزوی سلامتی ، موفقیت و پیروزی را دارم.

 

پاسخ به سوالات

 

سوال شماره 1 : من در این ایام تعطیلات ساعت مطالعاتیم به اون 12 ساعتی که همه میگن باید در عید خوانده بشه نمیرسه در واقع کارهایی که در برنامه مطالعاتی شما دادین رو انجام میدم حدودا 8 ساعت میشه چجوری میتونم در این ایام ساعت مطالعاتیمو افزایش بدم؟
تست زنی بیشتر داشته باشم اون 4 ساعت رو یا بیشتر رو دروسی که ضعف دارم مطالعه بیشتر داشته باشم؟
جواب : سوال بسیار خوبی است. برخی از دانش آموزان به خاطر سرعت بالایی که در مطالعه و تست زنی دارند، برنامه های مطالعاتی من را در زمانی کوتاه تر به انجام می رسانند. مثلاً شما 12 ساعت من را در 8 ساعت انجام می دهید که بسیار جای خوشحالی دارد. ضمن این که به شما تبریک می گویم از شما می خواهم یا تست های بیشتری را در برنامه ی خود بگنجانید (مثلاً من همیشه می نویسم حل حداقل 30 تست) یعنی سعی کنید کمتر از 30 تا نباشد ولی اگر بیشتر بود که چه بهتر. اگر احساس می کنید که به تست زنی بیشتر نیازی نیست می توانید سرفصل های دیگری را که مربوط به روزهای آینده است را مطالعه کنید و یا اصولاً هر سرفصلی را که خودتانصلاح می دانید. فقط یادتان باشد که حتماً باید روزانه 12 ساعت را درس بخوانید وگرنه به آنچه استحقاق آن را خواهید داشت نخواهید رسید.
دانش آموزی مثل شما ممکن است اگر8 ساعت در روز درس بخواند رتبه اش 1000 شود. درست است که رتبه ی خوبی است ولی چرا با 12 ساعت مطالعه در روز رتبه ات 200 و یا بهتر نشود؟


سوال شماره 2 : سلام آقای موحدنژاد، این پیامی (دلنوشته) که میفرستم فقط و فقط در جهت آن است که بخوانید ، لازم به پخش نیست در جواب به این پیام فقط لبخند بزنید... بقیه اش را از من خواسته اند که منتشر نکنم.
جواب : دختر خوب و مهربان و عزیزم با عبارت های زیبا و دلنشین و بزرگوارانه ات کاملاً موفق شدی لبخند بر چهره ی من بیاوری .همانطور که شما خواسته اید، حتماً به طور ویژه برایت دعا می کنم. بسیار خوشحال خواهم شد تا پیام های دیگری از شما دریافت کنم و آمادگی کامل دارم تا در زمینه های مختلف مشاورخوبی برای شما باشم. من هم شما را به خدا می سپارم و امیدوارم شرایطی فراهم شود تا بتوانم بزودی شما را ببینم. مشتاقانه منتظر پیام های بعدی شما هستم.

 

سوال شماره 3 : سلام آقای موحد نژاد..من ترازم تا الان بالای ۶۰۰۰ نیومده..ولی در کل هیچ وقت نا امید نبودم و تلاشم رو میکردم حتی از اسفند خیلی ساعت مطالعه ی بالایی داشتم..ولی یکسری مشکلات برام پیش اومد توی اسفند و مریض شدم و نتونستم درس بخونم درست و حسابی..الانم به شدت بی انگیزه شدم..دیگه حتی تو خیالم هم سراغ پزشکی نمیرم...به خاطر همینم تصمیم گرفتم به رشته ای که همیشه از بچگی دوست داشتم فکر کنم.‌..زمین شناسی..ازتون میخوام بهم کمک کنید و بگید چجوری میتونم زمین شناسی دانشگاه تهران قبول شم..و اینکه بازار کارش چطوره..من خیلی این رشته رو دوست دارم..
و اینکه همون ابتدای تعیین رشته باید گرایشمون رو انتخاب کنیم؟
من توی آخرین آزمون هم زمین رو ۱۰۰ زدم..یکبار توی مدرسه درموردش صحبت کردید و من اون موقع ترغیب شدم دوباره به این رشته فکر کنم..راستی چه رتبه ای میخواد زمین دانشگاه تهران؟
جواب : اولاً اگر پزشکی را بیشتر از زمین شناسی دوست داری فرصت کافی برای رسیدن به هدف خود داری. فقط باید اراده داشته باشی، شجاع باشی و روزانه 12 تا 13 ساعت درس بخوانی و سرعت های خود را در تست زنی بالا ببری.
زمین شناسی رشته ی بسیار خوبی است و در صورت قبولی در دانشگاه تهران از زمینه های خوبی برای ادامه ی تحصیل و ورود به بازار کار برخوردار است. بعداً در همایش آشنایی با رشته های دانشگاهی مفصلاً در ارتباط با آن توضیح خواهم داد. برای قبولی در دانشگاه تهران رتبه ی زیر گروه 3 شما باید حدود 9000 باشد. در این حالت اگر عمومی ها را 50 درصد، زمین شناسی را بالای 70 درصد و سایر دروس اختصاصی را حدود 30 درصد بزنید قبول خواهید شد.


سوال شماره 4 : اقای موحد نژاد من شبها خوابم‌نمیبره اصلا و تا ۵/۶ صبح بیدارم و میشه گفت کل روزم ب باد میره گاهی اوقات بلند میشوم و عمومی میخوانم چشمم سنگین میشود اما بازهم خوابم نمیبرد و از استرس تپش قلب و تنگی نفس بسیار آزارم میدهد ؟ لطفا کمکم کنید ممنون
جواب : با توجه به بی خوابی شبانه حتماً لازم است به روانپزشک مراجعه کنید. داروهای بسیار ساده ای را به شما خواهد داد که هم استرس شما را کنترل می کند و هم خواب شبانه ی شما را منظم می نماید. یادت باشد قبل از مصرف این داروها برایم پیام بگذاری و نام داروها و دوز توصیه شده ی آن و زمان مصرف هر یک را برایم بنویسی. اگر لازم باشد تغییرات مختصری در آن خواهم داد.


سوال شماره 5 : سلام آقای موحدی نژاد امیدوارم که مثل همیشه خوب باشید
اقای موحدی نژاد من دو ماهی هست که هیچی نخوندم و قبلشم خیلی خوب نمیخوندم ولی بهتر از این بود.
خیلی ناراحتم از دست خودم همش از خودم شکایت دارم خیلی عقب افتادم و همش استرس دارم و به این فک میکنم که خیلی دیر شده و اصلا الان نمیدونم باید چیکار کنم و خیلیییی گیجم و فک میکنم نتیجه ای که میخوام از دستم رفته باید چیکار کنم که بتونم برگردم اصلا امیدی هست که زیر ۱۰۰۰ بشم؟!
یه سوال دیگه ام اینکه الان با این شرایط که پایم خیلی ضعیفه سنجشو به نظرتون شرکت کنم یا نه؟!
جواب : برای زیر 1000 شدن لازم است از همین الان روزنه 12 تا 13 ساعت درس بخوانی و سرعت مطالعه و تست زنی شما نیز خوب باشد. اگر این شرایط را طی یک هفته ی آینده بدست آوری ، بله امکان بدست آوردن رتبه ی زیر 1000 وجود دارد.
بله با خیال راحت در سنجش شرکت کن و نتیجه اش برایت مهم نباشد. برو ببین چه سرفصل هایی را یادت رفته، در کدام سرفصل ها خوبی و مهمتر از همه برو ببین وقتی با خیال راحت در آزمون شرکت می کنی چقدر بر توانایی شما در یادآوری مطالب بهبود حاصل می شود.


سوال شماره 6 : ببخشید من یه سری از سوالامو یادم رفته بود
توی سوال هایی که بچه ها پرسیده بودن شما جواب داده بودین شما یه قسمت گفتین که تا اوایل خرداد ماه میشه روی یادگیری کارد یعنی تقریبا یه ماه.این برای من زمان کمی نیست؟!
و اینکه شیمی هیچی نخوندم و تست نزدم نباید چیزیو حذف کنم و اگه باید اینکارو کنم چند فصل و کدوم فصل رو حذف کنم بهتره؟!
جواب : یک ماه روزانه 13 ساعت می شود 390 ساعت. در این حالت سهم شیمی را اگر 14 درصد در نظر بگیریم می شود 56 ساعت. آن هم برای یادگیری اولیه و نه برای شرکت در کنکور. فکر می کنم برای یک دختر بسیار ساعی کافی باشد.
حذف حداکثر یک فصل و یا بخش هایی دشوار از فصل های گوناگون از درس شیمی اشکالی ندارد. معمولاً آدم باید فصل ها یا بخش هایی را از فصل ها را حذف کند که در یادگیری آن ها با مشکلات جدی مواجه است و تعداد سوالات طراحی شده از یک مبحث نباید به عنوان عامل اصلی حذف و یا عدم حذف یک مطلب در نظر گرفته شود.


سوال شماره 7 : سلام اقای موحدنژاد من فارغ التحصیل هستم. ببخشید کسی که هشت سال پزشکی بخونه وبخواد بعد از هشت سال تحصیلش به خارج از کشور بره به یکی از کشور های حاشیه خلیج فارس یا کشور های اسیای میانه حداقل تجربش چقدر باید باشه یا اصلا میتونه بدون تجربه وفقط با مدرک ایلتس زبان و قبولی در ازمون مربوط به اون کشورمهاجرت کنه؟ در ضمن برای مهاجرت به یکی از همین کشور ها مقدار پول مورد نیازی که از همون اول مهاجرتش وموندن حداقل یک ماه تو همون کشور مورد نیاز هست چقدر است؟
جواب : این که موسسه و یا بیمارستان درخواست کننده در رزومه ی شما تجربه ی کاری بخواهد یا نه کاملاً بستگی به نیاز آن کشور و موسسه به فرد مورد نظر دارد. گاهی می نویسند بدون نیاز به تجربه ی کاری و گاهی تا حداکثر 5 سال سابقه ی کاری می خواهند.
این که به زبان انگلیسی مسلط باشید بسیار با ارزش است اما برای رفتن به کشورهای آسیای میانه مانند آذربایجان آشنایی با زبان ترکی آذری و برای رفتن به کشورهای عربی حاشیه ی خلیج فارس آشنایی با زبان عربی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.
معمولاً برای مهاجرت هایی که محل کار فرد از قبل معلوم است به همراه داشتن حدود 1 تا 2 هزار دلار کافیست. اما اگر قرار باشد مدتی را در آن کشور زبان بخوانید و یا در مصاحبه و یا مراحل آموزشی مختلف شرکت داشته باشید بسته به زمان مورد نیاز حداقل به ماهیانه 1000 دلار نیاز خواهید داشت.


سوال شماره 8 : من فارغ التحصیل هستم. سلام اقای موحد نژاد ببخشید اگه باتلاش زیاد از الان روزی دوازده سیزده ساعت درس بخونم رتبه ی زیر هزار ممکن؟من ریاضی وفیزیکم در حد چهل درصد وتوی عمومی ها هم بالای شصت میتونم بزنم به جز زبان که همیشه بین چهل و چنجاه هست زیست پایه ام هم خوب بلدم اما زیست دوازده رو تاحالابالای چهل وپنج درصد نزدم ودرصد شیمی رو هم تو ازمونا بین چهل پنجاه میزدم همیشه اما دو سه ماهه که نمیخونم خیلی هم ناامیدم شما تنها کسی هستید که حرف تونو قبول دارم شما اگه بگید ممکن من ازهمون روز شروع به خوندن میکنم.
جواب : اگرتمام این درصد هایی که گفتی واقعی باشند از الان تا مثلاً 3 مرداد ماه 100 روز وقت داری که با روزی 12 ساعت درس خواندن می شود 1200 ساعت سهم زیست شناسی 23 درصد است که می شود 276 ساعت. خب می گویی زیست پایه ات خوب است پس 20 ساعت برای خواندن دهم و یازدهم و 30 ساعت هم برای خیلی خوب خواندن زیست دوازدهم می گذاریم بعد می رویم و 1000 تست از دهم و یازدهم و 1000 تست هم از دوازدهم می زنیم. جمعا2000 تست که به ازای هر 40 تست 1 ساعت می شود 50 ساعت هم تست. جمع نهایی شد 100 ساعت. پس 176 ساعت دیگر وقت دارید تا حداقل 3 تا 4 بار دیگر باز هم بخوانید و تست بزنید. به نظر شما وقت کمی است؟!
بابا جان به خدا برای دختری که سخت کوش و با اراده و شجاع است وقت کافی وجود دارد اما متاسفانه در بسیاری از موارد این ها همه در مرحله ی حرف و آرزو باقی می ماند و هیچوقت به ظهور نمی رسد. بعضی ها بخاطر بی ارادگی و بعضی ها بخاطر ترس از نتیجه نگرفتن در میانه ی راه کار را رها می کنند. اگر اراده داری اگر شجاعت داری و اگر به من اطمینان داری شروع کن ولی مطالعات باید مستمر و بدون قطع و وصل باشد. باشه؟


سوال شماره 9 : سلام من نتونستم تا الان پایه رو جمع کنم تقریبا یکی دو فصل از هر درسی مونده و البته شیمیم که ۴ فصل...نمیدونم چی کار میکردم واقعا این دوران رو...اما فاجعه من از اینجا شروع میشه که دوازدهمم هم نیمسال دومو اصلا شروع نکردم و از نیمسال اول به مقدار کافی تست حل نکردم از الان تا اوایل خرداد فقط ۴ هفته برام مونده چی کار کنم به نظرتون...
جواب : دختر خوبم پاسخ سوالات 6 و 8 را بخوانید.


سوال شماره 10 : سلام اقاي موحد نژاد عزيز.اميدوارم كه حالتون خيلي خوب باشه.
راستش بزرگترين مشكل من اينه كه هر چقدرم براي يه ازمون تلاش كنم اما دو هفته مونده بهش كلا ميزارم همه چيو كنار و هيچوقت نميتونم خوب جمع بندي كنم و اين دليل اينه كه ازموناي جامع رو خراب ميكنم الان من توي عيد درساي دهم و يازدهم و خوندم و تست زدم.اما نميتونم واسه سنجش جمع بندي كنم
و فقط دو هفتس استرس گرفتم و هرچي برنامه هاي جديد مينويسم فايده اي نداره چون فقط دائم به خودم تلقين ميكنم كه حجم زياده نميتوني دوره كني الان خيلياش يادت رفته و ...
جواب : پیام به همه ی آن هایی که وقتی به آزمون نزدیک می شوند، بجای آن که درس خوان تر شوند، درس خواندن را رها می کنند : ترس از نتیجه ی بد گرفتن در آزمون به واسطه ی سوابق گذشته های دور و نزدیک در ذهن بعضی از بچه ها نهادینه شده است. یعنی هفته ها و یا ماه ها و یا سال ها پیش در آزمون یا آزمون هایی نتیجه ی بد گرفته اند و این موضوع برای آن ها تبعات بدی به همراه داشته است. این موضوع در ذهن آن ها حک شده است.زمانی که آزمون قرار است یک ماه بعد برگزار شود مشکلی ندارند و خوب درس می خوانند (چون خطر هنوز نزدیک نشده است!!!) اما وقتی یک هفته به آزمون می شود بخش حکاکی شده ی درون مغزشان فعال می شود و پیام می دهد که بدبخت شدیم اگر نتیجه نگیریم چه ها می شود وای وای وای ... آن وقت شما می بینید دختری که تا یک روز قبل داشت خوب درسش را می خواند به یکباره همه چیز را رها کرده و اضطراب آنچنان بر او مستولی می شود که دیگر قادر به درس خواندن نیست. پیام های بدی از کف مغز می رسد.
حالا باید چه کرد؟ خیلی ساده است یادتان باشد در مغزتان بخشی وجود دارد که این پیام ها را ارسال می کند. به او بگویید خفه شود به او بگویید به درک می روم آزمون می دهم و اصلا خرابش می کنم تا ببینم تو چه غلطی می توانی بکنی!!! به او بگویید تو مربوط به گذشته ی من هستی، می روم و با خیال راحت در آزمون شرکت می کنم و در نتیجه با ایجاد بخش هایی متضاد با تو تو را از ذهن خود محو و نابود می کنم. درست مانند کسی که از گربه می ترسد ولی با مجبور کردن او با زندگی در کنار گربه ها و غذا دادن به آن ها این ترس را در او محو می کنیم. یادتان باشد منشا بسیاری از رفتارهای ما درگذشته است و حقیقت امروزی ندارد.
در ضمن در مورد حجم زیاد دروس و این که آیا وقت داری یا نه به جواب سوالات 6 و 8 مراجعه فرمایید.


سوال شماره 11 : امیدوارم که حالتان خوب باشد.
من طبق برنامه شما کمابیش پیش رفته ام اما چند روزی هست که احساس میکنم هیچی بلد نیستم یا گاها احساس می کنم همه چیز از یادم خواهد رفت.
خیلی سعی میکنم با این وسواس مبارزه کنم و موفق هم هستم اما درس هایم را با بی اعتمادی می خوانم.
آیا در برنامه جدید شما مرور دهم و یازدهم انجام می شود ؟ممنون از پاسخگویی شما
جواب : این احساسی را که شما داری الان بسیاری از بچه ها دارند. اگر از آن ها بپرسی چقدر آمادگی دارید ؟ احساس می کنند هیچی!!! این طبیعت دوره های مطالعاتی است در پایان دوره ی اول آدم احساس می کند چیزی یاد نگرفته و اگر هم یاد گرفته از یادش رفته است. این احساس کاملاً طبیعی و کاملاً واقعی است. بعد از اجرای دوره ی دوم و برگزاری آزمون های جامع خانگی از کتاب هایی که کنکورهای سال های پیش در آن ها درج شده است این احساس بسیار بهتر می شود و سرانجام از دوره ی سوم به بعد احساس قدرت و این که من می توانم نتیجه بگیرم، هم در نتایج آزمون های خانگی خود را بروز می دهد و هم در ذهن شما تثبیت می گردد. بنابراین جدی باش و نگرانی به خودت راه نده.


سوال شماره 12 : سلام آقای موحد نژاد می خواستم بدونم آزمون سنجش پارسال رو کجا می تونم پیدا کنم چون چند تا سایت رو گشتم لینک دانلودشو پیدا نکردم واینکه ۳ روز آخر چجوری می تونیم دوره ی موثر تری داشته باشیم؟
جواب : انتشار سوالات سازمان سنجش ممنوع است ولی شما با این لینک می توانید به آن دست یابید :
https://moshavergroup.com/%D8%AF%D9%81%D8%AA%D8%B1%DA%86%D9%87-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%A2%D8%B2%D9%85%D9%88%D9%86-30-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B1%D8%AF%DB%8C-5/
لازم است این لینک را کپی کرده و در گوگل گروم جستجو کنید.
در سه روز آخر باید سریع تمامی یادداشت های خود را شامل : فرمول های مهم ریاضی و فیزیک و نکات دشوار شیمی و آیات دینی و لغات ادبیات و زبان را بخوانید و یکبار دیگر زیست شناسی و دینی را به سرعت مرور کنید. اگر فرصت داشتید پاسخگویی به تعدادی تست نیز خالی از لطف نیست.


سوال شماره 13 : سلام اقای موحدنژاد ببخشید برای مهاجرت یک دندانپزشک به کشور کانادا علاوه برداشتن مدرک اکادمیک و قبولی در ازمون مربوطه چه شرایط دیگه ای رو باید داشته باشه؟و اگر از یک دانشگاه معمولی تو یکی از شهر های ایران دوران دندون پزشکی عمومی رو تموم کرده باشه با شرایطی که بهتون گفتم(مدرک زبان و قبولی در ازمون کانادا)میتونه اونجا شروع به کار کنه ؟
جواب : این که از کدام دانشگاه فارغ التحصیل شده باشید اهمیت زیادی ندارد. (تمام مدارکی مورد تایید وزارت بهداشت ایران هستند می توانند داوطلب معادل سازی مدرک شوند) موضوع اصلی این است که اولاً حداقل آیلتس 7 داشته باشید و ثانیاً مراحل معادل سازی مدارک دندانپزشکان در کانادا را طی کنید.
مراحل معادل سازی :
مرحله اول این کار عضویت در سایت NDEB میباشد. مدارک تحصیلی شخص ابتدا در این سایت آپلود میشود. بعد از بررسی مدارک توسط این سازمان کم و کسری مدارک و ایرادات به متقاضی اعلا میشود و پس از تأیید نهایی شخص میتواند در امتحان تئوری شرکت نماید. امتحان تئوری به نام The assessment of Fundamental Knowledge معمولاً فقط یک بار در سال (عموماً در بهمن ماه) برگزار میشود و شخص فقط دو بار میتواند در این امتحان رد شود و بار سوم بار آخر میباشد. این امتحان شامل 2 مرحله در صبح و بعد از ظهر میباشد که شامل 150 سئوال است که باید در 3 ساعت جواب داده شود. متقاضی باید در این امتحان حداقل نمره بالای 75 بگیرد تا بتواند در امتحان عملی شرکت کند؛ البته راه دیگری هم وجود دارد و آن این که در دانشگاه برای یک دوره دو ساله پذیرش بگیرید که این کار معمولاً به نمره بالاتری در این آزمون نیاز دارد؛ مثلاً دانشگاه تورنتو حداقل نمره 80 را قبول میکند. امتحان عملی سالی یک بار در دانشگاه های مختلف برگزار میشود و شامل یک بخش عملی و یک بخش تشخیص میباشد. دوره تکمیلی دندانپزشکان خارجی در دانشگاه های معدودی در کانادا برگزار میشود؛ دانشگاه های تورنتو، دانشگاه ونکوور، دانشگاه مانی توبا و دانشگاه وسترن انتاریو این دانشگاه ها هستند. مرحله آخر گذارندن آزمون Board است . بعد از گذارندن این آزمون و آزمون اخلاق پزشکی که در هر ایالتی متفاوت میباشد، دندانپزشک متقاضی اجازه کار پیدا میکند. امتحان Board سالی سه بار برگزار میشود و محدودیت شرکت ندارد.
بنابراین مراحل اصلی مهاجرت دندانپزشکان به کانادا را میتوان بدین ترتیب دانست:
مرحله اول ارسال و گرفتن تأییدیه مدارک از سازمان NDEB میباشد.
مرحله دوم گرفتن ارزیابی و تأیید و از College of Dental Surgeons of BC و مرحله سوم گذارندن آزمون Board یا همان National Dental Examination Board of Canada میباشد.

موفق باشید – موحد نژاد