پیام شماره 6 (پنجشنبه 21 فروردین ماه 1399)

به نام خداوند بخشنده و مهربان

 

پیام شماره 6 (پنجشنبه 21 فروردین ماه 1399)

 

1- سلام، خسته نباشید. بی حوصله هم نباشید. می دانم توی خانه ماندن سخت است اما برای شما موهبت است. همه ساله بچه های کنکوری وقتی درس می خواندند دیگران را می دیدند که تفریح می کنند و بیرون می روند و به مراکز خرید می روند و ... ولی حالا دیگران از بیکاری مشغول درگیری با خود و دیگرانند و به شما می گویند خوش بحالتان لااقل یک کار مفید برای انجام دادن دارید!!!
2- زودباشید اسب های رسیدن به موفقیت به خاطر کرونا در قرنطینه اند، تا درها را برایشان باز نکرده اند بدوید و سوارشان شوید.
3- برای شما برنامه های زیادی داریم با ما باشید و موفق شوید.
4- به تمامی سوالات رسیده تا ساعت 3 بعدازظهر امروز پنجشنبه 21 فروردین پاسخ دادم.
5- منتظر سوالات شما هستم. پیام شماره 7 ان شاء الله درروز دوشنبه 25 فروردین ماه بعد از ساعت 7 بعدازظهر منتشر خواهد شد و در آن به سوالات رسیده پاسخ خواهم داد.
6- برای شما آرزوی سلامتی و کامیابی دارم.

 

پاسخ به سوالات

 

سوال شماره 1 : برای ازمون های جامعی که کنکور های سال قبل بودوتو خونه از خودمون میگرفتیم شما چه کتابی رو پیشنهاد میکنید؟
چواب : چهار مجموعه ی زرد قلم چی ، دور دنیا در چهار ساعت گاج ، چند کنکور خیلی سبز و کنکوریوم مهر و ماه در بازار وجود دارد. ظاهراً چندکنکور خیلی سبز و کنکوریوم مهر و ماه بهترند.


سوال شماره 2 : سلام من خیلیییی عقب افتادم اصلا نمیتونم به ۱۲ ساعت مطالعه در روز یا بیشتر برسونم خودمو کاملا ناامید شدم و دیگه به کنکور فکر نمیکنم نمیدونم واقعا چیکار کنم همیشه همچین موقع هایی پیش شما میومدم و با حرفاتون انگیزه میگرفتم ولی الان
جواب : ولی الان ........... هم می توانم توی سایت شما بیام و باهاتون مشاوره کنم و باز هم انگیزه بگیرم. دختر خوبم این عبارت را خودم به جمله ی ناتمام شما اضافه کردم. دوره ی دوم مطالعاتی از روز 30 فروردین ماه آغاز خوهد شد و با توجه به تعویق زمان برگزاری کنکور فرصت کافی برای چهار دوره ی مطالعاتی دیگر از 30 فروردین تا حدود اوایل مرداد ماه وجود خواهد داشت.
بنابراین به لطف آن ویروس تاج بر سر ... فرصت کافی داری زود باش و از این فرصت استثنایی استفاده کن.


جواب سوال شماره 3 : سلام آقای موحد نژاد امیدوارم حالتون خوب باشه
الف - می خواستم بدونم ما الان باید تست های جامع بزنیم؟
ب- من هر درسی رو که طبق برنامه شما می خونم تست های مربوط بهش رو از کنکور های کتاب دور دنیا پیدا می کنم (رشته ریاضی) و می زنم به نظرتون خوبه که ادامه بدم؟بعد برای هر درسی چه تعداد تست باید بزنیم.که مطمئن بشیم به تسلط کامل رسیدیم ؟
ج - بعد می خواستم بدونم کسی که تا به حال ترازش تو قلمچی به ۷۰۰۰نرسیده امیدی هست رتبه سه رقمی بیاره؟
جواب :
الف - از الان نه ولی از اردیبهشت ماه پاسخگویی به آزمون های جامع مناسب است. البته اوایل هفته ای یک آزمون و در نزدیکی کنکور هفته ای دو آزمون
ب – فکر می کنم تست های دور دنیا (تست های جامع کنکوری) را بگذارید برای آزمون های جامع و فعلاً از روی سایر کتابها تمرین کنید. با توجه به تراز شما (حدود 6500 در قلم چی) هر وقت توانستید 10 تست ریاضی و فیزیک ویا شیمی را در 8 دقیقه بزنید و حداقل 8 درست داشته باشید برای این دروس تست زنی فعلاً کافی است. برای درس زیست شناسی هر وقت توانستید 10 تست را در 6 دقیقه بزنید و حداقل 8 درست داشتید تست زنی برای این درس فعلاً کافی است.
بنابراین ممکن است فردی با 50 تست از مبحث گرما کارش راه بیافتد ولی دیگری مجبور باشد 150 تست بزند.
ج – بله حتی برای کسی که ترازی حدود 5700 هم داشته امکان سه رقمی شدن وجود دارد فقط باید زیاد تلاش کند.


سوال شماره 4 : سلام اقای موحدنژاد ببخشید من فارغ التحصیل هستم و تاالان هیچی نخوندم راستش پنج ماهی که اصلا به کتابام نگاه ننداختم ولی بزرگترین ارزوی من قبولی در رشته پزشکیه وبعدش کار خارج از کشور ایا اگه از الان تلاش کنم تو این چهار ماه میتونم پزشکی سراسری توی دانشگاه خوب قبول شم؟درضمن این روزا همه امیدم رو از دست دادم احساس میکنم نتیجه ی امسالم از پارسالم بدتر میشه تورو خدا کمکم کنید.
جواب : کاشکی از نتایج آزمون های آزمایشی امسالت برایم نوشته بودی. برای کسی که تا حالا هیچی درس نخوانده باشد قبولی در رشته ی پرستاری بسیار محنمل تر از پزشکی است. اگر چه اگر دختری باشی که در مطالعه و تست زنی سریع است امکان نتیچه گیری هنوز هم وچود دارد.
شما به طور جدی ر(روزانه 12 ساعت) درس خواندن را شروع کن سعی کن طی 5 هفته همه ی درس هایت ر دوره کنی و دوره ی بعدی را چهار هفته ای و بعدی را سه هفته ای انجام بده و سرانجام بعد از 12 هفته دوره ی نهایی را انجام بده از هفته ی پنجم به بعد از خودت آزمون های جامع هم بگیر و بعد نتایج آن رادوباره با من در میان بگذارتا بررسی کره و باز هم به شما کمک کنم. پس امید هست و در ضمن برای خارج رفتن پرستاری و فیزیوتراپی بهتر از پزشکی است.


سوال شماره 5 : اقای موحد نژاد من فارغ التحصیل هستم و توی درس ریاضی وفیزیک ضعف دارم ولی بازم علاقه ی زیادی به ایندوتادرس دارم ولی همونطور که توپیام قبلیم بهتون گفتم چهارپنج ماهیه که سراغ هیچ کدوم از کتابام نرفتم راستشو بخواید انگار ی چیزی میخواد منو سمت کتابام بکشونه اما بازم می ترسم ولی چند تایی از فصلاشون حذف کردم که تو این فرصت باقیمونده تا کنکور بتونم باقی فصل هارو بخونم تو بقیه ی درسها هم هیچ مشکلی ندارم اگه کمکم کنید میتونم به راحتی از پس شون بر بیام اقای موحدنژاد تو این شرایط تنها کسی که میتونه بهم کمک کنه شمایید.
جواب : دختر خوبم (ایشان همان دختر سوال شماره 4 هستند) طبق توصیه ی جواب سوال شماره 4 عمل کن ولی اگر در ریاضی و فیزیک ضعف داری پیشنهاد می کنم از هر کدام آن ها دو تا سه فصل را که برایتان سخت تر هستند حذف کرده و بقیه را با فراغت بیشتر و سریع تر تمام کنید. البته خوشبختانه خودت این سازوکار را ایچاد کرده ای. در هر حال می توانی در مسیر خود تا کنکور باز هم در این سایت برای من پیام بگذاری. خوشحال می شوم به شما کمک کنم.


سوال شماره 6 : من ی مشکل بزرگی ک دارم و خیییلی اذیتم میکنه اینه که من خییییلی با خودم حرف میزنم و این وقتمو خیلییی میگیره اگر این عادتو نداشتم مطمئنم ک حداقل ۲ ساعت در هر روز میتونستم بیشتر درس بخونم برای ترک این عادت ۱۸ ساله باید چه کار کنم!؟ ممنون
چواب : اگر به جای دو ساعت روزانه یک ساعت با خودت حرف می زدی نه تنها بد نبود بلکه خیلی هم خوب بود. ذهن شما دوست دارد مطالب را به صورت بیانی با خود در میان بگذارد و این اصلاً ایرادی ندارد. توصیه می کنم این حرف ها را به سمت وصف العیش سوق دهی، مثلاً اگر قبول شوم چه می شود و غیره و گاهی هم به گذشته و خرابکاری های آن فکر کن و راجع به چگونگی درست شدن آن با خودن مذاکره کن.
برای با خودت حرف زدن ساعت معینی قرار بده و از موزیک هم به عنوان تم گفتاری خودت استفاده کن. پس قرارشد روزانه ولی به صورت منظم و به مدت حداکثر یک ساعت این کار را انجام دهی.


سوال شماره 7 : salam.ba arezuye salamti baraye hame.aghaye movahed nejad mn ye soal daram va un inke ma dar hale hazer darhale khandane paye hastim va man chon dar pish zaeef hstm mikhaham pisho bekhanam. be nazare shoma kare dorostie ba tavajoh b inke ma sanjesh ham darim???
جواب : دختر خوبم دروس پیش را به صورت جدی و از تاریخ 30 فروردین خواهیم خواند پس اصلاً نگران نباش و با توجه به برگزاری آزمون پایه های دهم و یازدهم قلم چی، انجام کاری را که گفته ای در حال حاضر ضروری نمی دانم.


سوال شماره 8 : سلام اقای موحد نژاد من فارغ التحصیل هستم . ببخشید من با وجود اینکه هنوز دانشگاه نرفته ام ام سوالاتی راجب کار در خارج کشور ذهنم را مشغول کرده است ایا ممکن است کسی بعد از هشت سال تحصیل در دانشگاه در رشته ی پزشکی بدون سابقه ی کار وارد کشور دیگری بشود و یا اگر ممکن نیست حداقل تجربه ای که نیاز است چند سال میباشد ؟
جواب : بستگی دارد به کدام کشوربخواهید بروید. برای بعضی از کشورهای عرب منطقه ی خلیج فارس مثل کویت و عمان و یا برخی از کشورهای آسیای میانه نیاز چندانی به تجربه و گذراندن دروس تطبیقی ندارید اما برای کشورهای اروپایی درجه 1 و 2 و آمریکا و کاناداو استرالیا حتماً باید از عهده ی آزمون ها و دروس تطبیقی برآیید که برای رشته ی پزشکی هم پر زحمت است و هم طولانی بین 1 تا 3 سال تازه اگر بسیار جدی و درسخوان باشید. معمولاً تجربه ی کاری تاثیر فوق العاده ای در پذیرش ندارد مگر آن که این تجربه بعد از مراحل تطبیقی بدست آمده باشد!


سوال شماره 9 : الف- درباره زمین شناسی میشه بگین برای چه رشته هایی درصدش مهمه؟ واقعا نمیدونم وقتمو برای زمین بذارم یا نه. و حس میکنم چون نخوندمش و اصلا روش تسلط ندارم حتی اگرم بخونم سوالای کنکورو بلد نیستم
ب- برای دین و زندگی هم میشه بگید باید ایه هارو هرروز مرور کنیم یا لازم نیس؟
ج- در تست متن عربی هم خیلی ضعف دارم و معلممون هم باهامون کار نکرده. منم هیچ تستی ازش نزدم. باید چیکار کنم؟
جواب : الف - من با توجه به تراز شما در قلم چی (6100) توصیه می کنم حتماً زمین شناسی را در حد رسیدن به درصد های 30 تا 40 بخوانید. به این منظور خواندن نیمی از زمین شناسی هم کفایت می کند. (ممکن است گذار شما برای قبولی به داروسازی بیافتد).
ب – نه مرور هفتگی آیه ها کفایت می کند.
ج- اول لازم است متن همه ی درس های عربی دهم تا دوازدهم را بخوانی و لغات آن ها را بلد شوی و سپس روزانه به دو مجموعه درک مطلب عربی و به مدت حداقل 10 روز پاسخ دهی. ان شاء الله مشکل حل می شود.


سوال شماره 10 : سلام وقتتون بخير اميدوارم حالتون خوب باشه
من در كنكور ٩٨ مهندسى صنايع غذائى دانشگاه علوم تحقيقات قبول شدم در حال حاضر هم براى كنكور ٩٩ ثبت نام كرده ام با توجه به اينكه رتبه من سال اول خوب نشده ميتوانم امسال موفق شوم؟
به نظر شما رشته صنايع غذائى بهتر است يا زيست سلولى مولكولى؟
رتبه قبولى زيست سلولى مولكولى دانشگاه آزاد چند است؟
جواب : بله حتماً اگر از الان هم خوب بخوانی حتماً رتبه ات از پارسال بهتر می شود. رتبه قبولی زیست شناسی سلولی و مولکولی دانشگاه آزاد حدود 20 تا 25 هزار است. از نظر من رشته ی صنایع غذایی به شرط آن که آمادگی فعالیت های جدی مثل تاسیس کارخانه های کوچک مواد غذایی را داشته باشی بسیار کاربردی تر از زیست شناسی سلولی و مولکولی است. اگر چه همه ی رشته ها با درایت ما پول ساز هستند.


سوال شماره 11 : اقای موحد نژاد از وقتی که مدرسه نمیریم من حس میکنم سرعتم تو تست زنی خیلی اومده پایین، با اینکه قبل اون همیشه سرعتم خوب بوده،اون ازمون که سوال محاسبه تقریب بود هم ۹تا جواب صحیح دادم،تستای زمان دارمو هم ادامه میدم،ولی واقعا سرعتم خیلی کم شده،چیکار کنم که درست بشه؟
این موضوع بیشتر از همه هم تو شیمی حس میشه،مسئله ها رو زیر ۳,۲ دقیقه نمیتونم حل کنم!
جواب : اگر تمرین سرعت می کنی ولی باز هم مشکل حل نمی شود ایراد در این است که شما برای خودت باید شگردهایی را برای حل تست ایجاد کنی ، یعنی مثلا در شیمی ساه کردن سریع و حتی ذهنی را باید تمرین کرده و شگرد داشته باشی حفظ بعضی از جرم های مولولی و 36 عنصر اول جدول تناوبی را باید شگرد داشته باشی. باید درک عمیقی از مفهوم مول داشته باشی و برایت کار کردن با محلول ها آسان باشد و ...
پس تمام بچه هایی که می بینی بسیار سریع به تست های فیزیک و شیمی و ریاضی پاسخ می دهند الگوهایی را برای حل تست خودشان برای خودشان ایجاد کرده اند و اگرچه به صورت تشریحی به تست ها پاسخ می دهند اما بخش هایی از آن را در ذهن خود حل می کنند و ...


سوال شماره 12 : سلام ببخشید اقای موحدنژادمن شنیدم که اگه پدرم سربازی رفته باشه من پنج درصد سهمیه دارم ایا این درسته؟اخه من روزی که برای ثبت نام کنکور رفته بودم گفتم که سهمیه ندارم اگه هم درست باشه امکان اصلاح فرم ثبت نامم هست؟
جواب : اگر پدر شما در زمان سربازی حداقل 6 ماه در جبهه ها خدمت کرده باشد شما مشمول سهمیه ی 5 درصدی می شوید و تصحیح این وضعیت هم با مراجعه به سازمان سنجش امکان پذیر است. (البته پدر شما مراجعه کنند)


سوال شماره 13 : سلام ببخشید بهترین منبع زیست وریاضی وادبیات برای کنکور ۹۹چیه؟
جواب : تشخیص این موضوع بسیار دشوار است چون منبعی که برای یک دانش آموز خوب است گاهی برای دیگری اصلاً مناسب نیست. اما در هر حال بای زیست شناسی میکروطلایی و نشرالگو خوب است. برای ریاضی نشر الگو و آی کیو گاج مناسبند و برای ادبیات ، ادبیات موضوعی گاج را توصیه می کنم.


سوال شماره 14 : من فارغ التجصیل هستم . امیدوارم سلامت باشید.
با توجه به مشکلات پیش امده در رابطه با تعطیلی مدارس و عقب افتادن زمان کنکور،ما تا چه زمانی میتونیم روی یادگیری کار کنیم؟
و زمین شناسی برای زیر گروه ۱ ترازی ندارد؟و اگر بخوایم ۵۰ به بالا بزنیم از چه زمانی شروع به یادگیری کنیم بهتر است؟
چواب : از نظر من کنکورزودتر از3 مرداد ماه برگزار نمی شود. پس تا اوایل خرداد ماه هم می شود روی یادگیری کار کرد و بعد از آن مرور و تست زنی کنید.
برای بالای 50 درصد بهتراست مطالعه ی این درس از اردیبهشت ماه آغاز شود.

موفق باشید – موحد نژاد