70 نكته ي ضروري براي شركت كنندگان در كنكور 99

به نام خداوند بخشنده و مهربان

70 نكته ي ضروري براي شركت كنندگان در كنكور سراسري سال 1399


ابزارهاي مورد نياز در جلسه ي آزمون


1- ساعت
2- ماسک سه لایه (دو عدد)
3- دست کش یک جفت
4- محلول ضد عفونی الکلی، یک اسپری کوچک
5- سه تا چهار عدد مداد تراشيده ي HB
6- پاك كن نو
7- تراش محفظه دار كوچك
8- يك عدد سوزن ته گرد
9- يك بطري كوچك آب
10 - چند عدد بيسكويت (یا هر خوردنی مطلوب دیگری که قبلاً در جلسات آزمون ها توسط داوطلب آزمایش شده باشد).
11- دستمال كاغذي چند عدد
12- كارت ورود به جلسه ي آزمون
13- كارت ملی یا شناسنامه ی عکسدار
14- يك عدد قرص مسكن (می بریم که نخوریم!)
15- لباس و کفش راحت

 


مطالعه ی موثر و موفقیت آمیز دروس در دو هفته ی پایانی (99/5/18 تا 99/5/30)

1- مطالب این جزوه را به دقت و بارها بخوانید.
2- یادتان باشد در کنکور ، یک کم سواد مسلط بهتر از یک باسواد غیر مسلط نتیجه خواهد گرفت.(کار شما طی این دو هفته این است که هر چه را بلد نشده اید رها کرده و هر چه را بلد هستید حداقل 2 بار مرور کنید و بر آن چه بلدید مسلط شده و حضور ذهن پیدا کنید).
3- تا حالا طعم دو هفته دوره ی جدی را چشیده اید؟ خیالتان راحت باشد وضعیتتان بسیار بهتر خواهد شد.
4- اگر جای شما باشم در طول این دو هفته بارها فرمول های فیزیک را مرور می کنم.
5- مروری بر جداول ، نمودارها و تصاویر کتاب شیمی بسیار مفید است.
6- مرور لغات انتهای کتاب های ادبیات، لغات املایی یادداشت برداری شده و تاریخ ادبیات فراموش نشود.
7- مرور آیات و احادیث و ابیات در دینی فراموش نشود.
8- مرور لغات زبان فراموش نشود.
9- بچه هاي گروه انساني حواسشان به دروس بسيار مهم اقتصاد و علوم اجتماعي و روان شناسي باشد، مي دانيد كه يك سوم نمره كنكور شما در اختيار آن هاست.
10- در دو هفته ی آخر تند تند درس ها را مرور کرده و هر وقت احساس کردید، دوست دارید از خودتان امتحان بگيريد، این کار را انجام دهید. (گرفتن امتحانات دروس عمومی چند سال اخیر سایر گروه های آزمایشی و شیمی و فیزیک گروه مخالف آموزشی فوق العاده در نتیجه گیری شما تاثیر گذار خواهد بود).
11- تمام آن چه در طول سال گذشته یادداشت برداری کرده اید را در این دو هفته، چند بار مرور کنید.
12- در طول این دو هفته، حداقل 3 و حداکثر5 آزمون جامع از خودتان بگیرید.(خدای نکرده آزمون های جامع را فدای خواندن دروس نکنید.)
در ضمن با توجه به این که استفاده از ماسک و دستکش در جلسه کمی تا قسمتی اجباری است، لطفاً وقتی از خودتان آزمون جامع می گیرید ؛ همان روپوش و مقنعه ای را که قرار است در جلسه ی کنکور به تن داشته باشید را پوشیده ، ماسک بزنید، دستکش دست کنید و مثل آدم آهنی بدون هیچ احساسی آزمون دادن را با قدرت شروع کنید.
13- برای هر درس به طور جداگانه سناریوی مشخصی برای امتحان دادن ایجاد کرده تا در روز کنکور آن را به اجرا در آورید.(البته همیشه این سناریو ها باید حداقل در دو آزمون قبل از کنکور مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت موفقیت آمیز بودن در کنکور اجرا شود.)
14- نمونه ای از سناریوی نوشته شده برای درس ریاضی :
الف) آزمون هر چه سخت تر بهتر! بچه ها خودشان تو این اوضاع کرونا اعصاب ندارند، حالا سوال سخت هم که ببینند، می ریزند به هم ولی من بدون توجه به سختی امتحان به سوالاتی که بلدم جواب می دهم و برنده ی این اوضاع به هم ريخته مي شوم.
من که همیشه توی خونه رياضي را 60 درصد می زنم ، خیلی واضح است که اگر در کنکور ببينم ، نمی توانم به تعداد زیادی از سوالات پاسخ دهم. مشکل از من نیست، مشکل از سوالات است.پس من باید با خوشحالی، اما در عین حال با جدیت تمام سراغ سوالات آسان تر رفته و از این وضعیت کمال استفاده را برای برنده شدن ببرم. (بچه ها ، آن هایی که به این مسئله فکر نکرده باشند، مضطرب شده و در نتیجه با فرو ریختن تمرکز اشان ممکن است تا آخر آزمون را خراب کنند. پس خوش به حال شما).
ب) اول می روم سراغ مباحث A و B و C و D و E که خوب بلدم (نق نمی زنم و هر چه از این پنج مبحث می توانم پاسخ می دهم) بعد می روم به سراغ مباحث F و G وH که همچین میانه حال هستند. آخر سر هم، اگر رسیدم، می روم به سراغ مباحث I و J که در آن ها ضعیف هستم. مباحث K و L و M را هم که حذف کرده ام(دیگه کاری ندارم سوالی که از آن مبحث آمده ساده بوده و یا سخت).
ج) از وقت تعیین شده ی خودم (اگر چه سازمان سنجش وقت پیشنهادی برای هر درس ارائه می کند ، اما وقت پیشنهادی لازم الاجرا نیست) تخطی نمی کنم و هر وقت زمان ریاضی تمام شد حتی یک لحظه هم روی آن مکث نخواهم کرد و به سراغ درس بعدی می روم.
د) ممکن است سوال 1 تا 5 و یا حتی بیشتر را در آزمون بلد نباشم. مهم نیست. دوباره طراحان کنکور تعدادی سوالات دشوار را به صورت تصادفی در ابتدای یک درس قرار داده اند.
من یک آزمون دهنده ی حرفه ای هستم. با این بازی ها از میدان به در نمی روم. خوب می دانم که درصد معیار نتیجه گیری نیست، بلکه تراز حاکم بر سرنوشت من خواهد بود. در یک سال با 60 درصد ریاضی تراز 6500 می شود و در سال بعد با 40 درصد همین تراز به دست می آید. آخه امتحان آسان و سخت دارد و تراز تصحیح کننده ی آن است.
ه) اشتهای من در درس ریاضی تنظیم شده است. من در خانه معمولاً 40 درصد و در آزمون های خارج خانه 30 درصد می زدم. الان هم آمده ام همان 30 تا 40 درصد را بگیرم و حساب کرده ام چند غلط و چند نزده و چند درست می شود این درصد. خودم می دانم که گاهی خدا لطف می کند و ممکن است بالای 40 هم بزنم اما دلم را برای آن صابون نزده ام.
15- بعضی از بچه ها در این ایام، گاه و بی گاه دچار استرس ناگهانی می شوند (پالس های اضطرابی). این پالس ها زمانی رخ می دهد که به یکباره آدم به فکر نتیجه ی احتمالی آزمون می افتد. آیا خوب می شود؟ آیا بد می شود؟ وای جواب بابا و مامانم را چی بدهم؟ وای آبرویم می رود! وای فامیل را بگو که الان یکساله منتظر نتیجه ی من هستند و ...
بچه ها منشا این پالس ها ضمیرناخودآگاه شماست. بخش هایی ازمغز بر اساس دیدگاه های گذشته ی شما ، خودشان بدون اطلاع شما !! مشغول ارزیابی اوضاع می شوند !!! و چون تحت کنترل خودآگاه نیستند به یکباره با ایجاد هیاهو در ذهن شما، اعلام می کنند که وای خدا اگر قبول نشویم چی؟ جواب این و آن را چه بدهم و ... این فایل های مزاحم و ناراحت، برای فکر کردن و ایجاد هیاهو از شما فرمان نمی گیرند و شما، جملاتی را که می گویند نمی شنوید، اما وجود آن ها و هیاهوی آن ها را احساس می کنید.
راه کنترل اين شرایط، فرار از آن نیست. راهش این است که محتوای فایل مورد نظر را بیرون کشیده و با آن به مذاکره بپردازید!!! به او بگویید چیه این همه سر و صدا راه انداختی؟ می گوید می دونی اگه رتبمون کم بشه، چی میشه؟ یک سال از زندگی عقب می افتیم. (لازم است بلافاصله با او به مذاکره بپردازید : آیا واقعاً خیلی فرق داره آدم 22 سالگی لیسانس بگیرد یا 23 سالگی؟!!!! آیا ..............)
می گوید ...... مذاکره کنید
می گوید ...... مذاکره کنید
می گوید ...... مذاکره کنید
در واقع مذاکرات صلح را با او به انجام برسانید و اجازه دهيد هر چه حرف دارد بزند تا کمتر مزاحم شود. باید برای هر دردسری که ممکن است بخاطر بد شدن رتبه ی شما بوجود آيد، راهی پیدا کنید و سناریویی بنویسید. ما به این می گوییم "سناریوی باخت"
اگر سناریوی باخت خود را بنویسید، مذاکرات فی مابین فایل های مختلف مغزی متوقف شده و آرامش درونی ذهن باعث تمرکز بیشتر و خطای کمتر و حضور ذهن بیشتر در زمان مطالعه و پاسخگویی به تست ها می شود.
16- آیا اگر سوالات درس زیست شناسی این بار بر خلاف پارسال خیلی خیلی سخت بود فکری برای آن کرده اید؟ اگر دوباره مثل پارسال خیلی آسان بود چی؟ اصلاً اگر سطح سوالات متوسط بود چی؟ این همان کاری است که باید برای تک تک دروس انجام داد. مثلاً من در املا های شمارشی ضعیف هستم ، حالا اگر در کنکور 99 سه تا سوال از املاهای شمارشی بیاید ، چه رفتاری باید داشته باشم ؟ آیا فکری برای آن کرده اید ؟ تنظیم رفتارها بر اساس رویدادهای محتمل در جلسه ی آزمون، اهمیت فوق العاده ای در نتیجه گیری بهتر داوطلب دارد.
بنابراین هر دانش آموز باید برای هر یک از دروس چندین سناریو داشته باشد تا در زمان لزوم از آن استفاده کند. ورزشکار در زمان مسابقه فکر نمی کند بلکه از میان تفکرات و تمرينات ذهني متعددي كه قبل از مسابقه داشته است، در هر لحظه مناسب ترینِ آن ها را انتخاب می کند.
17- راستی می دانید اگر ادبیات در کنکور سخت باشد ، چون عده ی زیادی اعصاب برخورد با این رویداد را ندارند چقدر به نفع شما خواهد بود ! همیشه برای سخت بودن این درس آماده باشید.(در رقابت کسی برنده است که خود را برای سناریوهای مختلف آماده کرده باشد)
18- هر وقت دیدید به راحتی می توانید به سوالات یک درس جواب دهید اصلاً خوشحال نشوید ، چون احتمالاً سوالات آسان است و همه دارند به خوبی شما به آن پاسخ می دهند.پس بازهم بدون فرو رفتن در خیال و رویا ، پاسخگویی به سوالات را ادامه دهید.
اصولاً آدم باید احساسات خود را در زمان مسابقه کاملاً سرکوب کرده و مانند یک روبات به سر جلسه بیاید. لبخند بی لبخند، اخم بی اخم. من روباتم احساس ندارم.
19- داوطلبانی که در هفته ی آخر در ارتباط با چگونگی رفتار خود در هر یک از دروس ، وقت زیادی صرف کرده و با دقت ، این رفتارها را تنظیم نمایند ، اطمينان داشته باشند که از صرف این وقتِ زیاد ، سود کلانی نصیب آن ها خواهد شد.
20- اگر در یکی از آزمون های خانگی ، نتیجه ی ضعیفی گرفتید؛ به جای غرغر کردن و جیغ و داد! با تجزیه و تحلیل آزمون و مرور چند ساعته ی دروس مربوطه اوضاع را به نفع خود برگردانید. ( آخه از نشستن و گریه کردن چیزی حل می شود ؟ لااقل پاشو گریه کنان به كارهايت ادامه بده)
21- مواظب باشيد در هفته ي آخر بي حوصله نشويد . سستي مطالعاتي در هفته ي پاياني به افت چند درصدي دروس ، دركنكور منتهي مي شود. نگذارید کودک شیطان درونتان سوت اتمام مسابقه را زودتر از رسیدن به خط پایان به صدا در آورد و تمرکز شما را بر هم زند.
22- بدون شك ، بيشتر مطالبي را كه در طول دو سه ماه گذشته خوانده ايد ، بخاطر داريد. گاهي اضطراب ، به ويژه در هفته ي آخر، حالتي را در ما ايجاد مي كند كه خيال مي كنيم ، تمام مطالب را فراموش كرده ايم . معمولاً مرور سریع دروس این تصور را باطل می کند.
23- چرا وقتی به شما می گوییم 10 روز به کنکور مانده ، تپش قلب می گیرید؟ مگر چه خبر است ؟ مگر سوالات کنکور 99 در مریخ طراحی می شود ؟ خیالتان راحت باشد کنکور 99 به جز 20 تا 30 سوال (كه تا حدودي جديد هستند) شباهت گسترده ای به آزمون های سال های قبل دارد. کنکور 99 شناخته شده تر است ، یا سنجش و قلم چی 24 مرداد؟ چرا باید شناخته شده ترین آزمون شما را نگران کند؟!! اگر رفتارت مناسب باشد بهترین نتیجه را خواهی گرفت. مطمئن باش.
24- آقا همه می گویند هر نتیجه ای که در آزمون 24 مرداد قلم چی یا سنجش گرفته باشی همان را در کنکور خواهی گرفت. بابا من خودم این را به همه یاد دادم! حالا شما برای من می گویی !!! آقا ما یک اشتباهی کردیم حالا هر چه می گوییم حتی دو آزمون در دو روز متوالی نتایج مشابهی ندارند در کله ی آدم ها نمی رود که نمی رود. آقا جون بخشی از کنکور به سواد است و بخش زیادی از آن به رفتار شما و حال شما در جلسه ی آزمون بستگی دارد. معمولاً هیچکس در دو روز متوالی حال مشابهی ندارد ، اما معلومات افراد در روز متوالی ممکن است مشابه باشد.

 


توصيه هاي غذايي و بهداشتي


1- با توجه به شیوع گسترده ی ویروس کرونا لازم است در این دو هفته به شدت از خودتان مراقبت کنید که خدای نکرده به این بیماری دچار نشوید. بچه ها، اگر چه ابتلای شما به کرونا در این سن بسیار کم خطر تر از بزرگسالان بالای 50 سال است، اما به راحتی ممکن است یک تا دو هفته شما را درگیر خودش کند.
2- برای رفتن به جلسه ی آزمون از دو ماسک سه لایه ی روی هم قرار گرفته استفاده کنید.
3- لازم است برای ورود به جلسه دستکش داشته باشید.
4- غر نزنید. مگه قرار نشد سر جلسه آدم آهنی باشید. بنابراین هی نگو وای عرق کردم درها را باز کنید وای خفه شدم نفسم بالا نمیاد وای دستم توی دستکش عرق کرد وای گرمه وای این جا که سرده وای یارو سرفه کرد وای یارو عطسه کرد وای یارو ورق زد وای یارو داره می ره وای
چقدر می روند و می آیند وای این مراقبا چقدر حرف می زنند وای .... غر نزن باشه؟! 4 ساعت و 10 دقیقه آدم آهنی باش. به نظرم، این چند روزه این عبارت باید ورد زبانتان باشد " من آدم آهنی هستم"
5- لااقل در 10 روز آخر ، برنامه ي خواب و بيداري خود را تنظيم كنيد . زمان خواب در شب حدود ساعت 10 تا 12 و ساعت بيداري در صبح حدود 5 و 30 دقیقه تا 6 ( یادتان باشد ، استقامت جسمانی ناشی از افزایش سطح هورمون آدرنالین و کورتیزول در صبح روز کنکور از عواملی است که حتی اگر داوطلب شب را خوب هم نخوابیده باشد از قدرت و تمرکز کافی برای شرکت در آزمون برخوردار خواهد بود، پس بیخودی هی نگویید وای اگر شب کنکور خوابم نبره چی میشه وای اگه ...... خیالت راحت هیچی نمیشه. داستان کنکور متفاوت است آن روز شما بیشترین انرژی را خواهید داشت و کمترین خستگی را تجربه خواهید کرد.
6- در هفته ي آخر خوردن صبحانه ضروري است . ( اگر قبلاً صبحانه نمي خورديد ، توجه كنيد كه به خوردن چه نوع غذايي صبح ها علاقمند هستيد . همان مي شود صبحانه ي شما ) .
7- همان صبحانه اي را صبح روز كنكور بخوريد كه طي هفته ي آخر مي خورديد.
8- صبحانه را روز برگزاري كنكور حدود ساعت 6 تا 6 و 30 دقیقه صبح و در منزل ميل نماييد.
9- بهتر است ، روز قبل از كنكور استحمام كنيد.

 

 

توصيه هاي مربوط به دريافت كارت ورود به جلسه

 


1- کارت شرکت در آزمون (در صورتی که امسال تفاوت خاصی ایجاد نشود) از روز یکشنبه 26/5/99 لغایت روز سه شنبه 28/5/99 با مراجعه به سایت سازمان سنجش (www.sanjesh.org) قابل دریافت و پرینت است. (پس کارت ورود به جلسه ی آزمون به صورت اینترنتی دریافت می شود).
2- مشخصات خود را با مندرجات موجود در كارت تطبيق دهيد . ( در صورت وجود اشكال ، بر اساس دستور العمل اعلام شده توسط سازمان سنجش عمل نمایید).
3- بچه هایی که موقع ثبت نام ، دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور را انتخاب نکرده اند ، در زمان توزیع کارت می توانند با مراجعه به سایت سنجش در این دو راه ورودی به دانشگاه ها ثبت نام نمایند.
4- اگر داوطلب شركت در آزمون گروه هاي آزمايشي هنر و زبان هاي خارجي نيز هستيد ، به ازاي هر گروه آزمايشي يك كارت ورو به جلسه دريافت خواهيد كرد. مواظب باشيد،كارت هنر يا زبان را به اشتباه براي آزمون گروه رياضي و يا تجربي مورد استفاده قرار ندهيد.

 

توصیه های مربوط به رشته های دارای شرایط خاص

 


1- تعدادی از رشته های دانشگاهی (مانند رشته های گروه پزشکی بورسیه ی ارتش و سپاه و .....) که پذیرش در آن ها دارای ضوابط خاصی است و معمولاً بعد از مصاحبه انجام می پذیرد ، از طریق سایت سازمان سنجش احتمالاً در روز دوشنبه 27/5/99 معرفی می شوند. در صورت امکان نسبت به انتخاب یک یا دو رشته از این گروه ها اقدام کنید و یادتان باشد که انتخاب این رشته ها ، هیچ مشکلی در انتخاب رشته ی نهایی شما بوجود نیاورده و فقط شانس قبولی شما را در صورت ضرورت افزایش می دهد.البته در بعضی از سال ها برای دختران رشته ی مناسبی در این مجموعه وجود ندارد.
بنابراین، من بعد از دیدن این رشته ها در یکی از پیام ها (که تا به امروز 37 تای آن منتشر شده است) در سایت movahednejad.com خواهم نوشت که کدام یک از آن ها برای شما مناسب است. شما هم طبق آن چه می نویسم عمل کنید و نگران نباشید.
2- بچه هایی که دوست دارند از رشته های دبیری نیز استفاده کنند ؛ می توانند در زمان توزیع کارت ورود به جلسه علاقمندی خودشان را گزینش در دانشگاه فرهنگیان اعلام نمایند. چگونگی آن بعد از اعلام سازمان سنجش در سایت من با توضیحات لازم منتشر خواهد شد.

 

روز قبل از آزمون


1- روز قبل از كنكور را درس نخوانيد ( اگر طاقت نياورديد اشکالی ندارد ؛ حداكثرتا ساعت 2 الي 3 بعدازظهر درس بخوانید).
2- زمان بندی و روش پاسخگویی به سؤالات هر درس را به دقت مورد بررسی قرار دهید. ( چند مرتبه)
3- محل حوزه ي امتحاني را بعد از ظهر روز قبل از آزمون شناسايي كنيد.
4- دانش آموزان گروه تجربی در صورت تمایل می توانند سؤالات گروه ریاضی را عصر روز پنجشنبه مورد بررسی قرار دهند. (بخوانید و ببنید که نوع سوالات چگونه بوده و آیا تغییری نسبت به سال های قبل داشته است یا نه ، اما هرگز از این سوالات از خودتان امتحان نگیرید).
5- دانش آموزی که آماده شده است تا در روز جمعه در کنکور شرکت کند ، روز پنجشنبه نمی تواند در هیچ آزمونی موفق باشد !!!
6- ابزارها و وسايل خود را شب قبل از آزمون آماده كنيد.

 


وقایع محتمل در کنکور استثنایی امسال

 


1- با توجه به شیوع کرونا و انجام اقدامات حفاظتی، مانند : زدن ماسک و پوشیدن دستکش و ... لازم است خودتان را برای نابسامانی های احتمالی در جلسه ی آزمون آماده کنید.
2- اگر به درستی شرایط جلسه ی آزمون را پیش بینی کرده و سناریوهای احتمالی را بررسی کنید. برنده ی کنکور کرونا خواهید بود.
3- شاید سالن گرم باشد (چون لازم است پنچره ها را باز بگذارند). شما بايد بگويي : خوب باشد، آدم آهنی گرما نمی شناسد. تازه، من 13 ماه درس نخوندم که چون گرمم شده نتیجه نگیرم. من اگر در عرق خودم غرق هم شوم امتحانم را به بهترین شکل خواهم داد.
4- شاید سوالات را دیر پخش کنند و ..... برای وقایع محتمل در جلسه آزمون واقعاً آماده باشید و اسير بي نظمي هاي احتمالي نشويد.

 

روز آزمون

 


1- همراه داشتن كتاب ، جزوه ، چرك نويس ، ماشين حساب و تلفن همراه درجلسه ي آزمون ممنوع است.
2- صبح روز آزمون صدقه بدهيد (اگر بعد از آزمون هم شد عيبي ندارد). تو نیکی می کن و در دجله انداز / که ایزد در امتحانت دهد باز
3- آزمون راس ساعت 8 صبح آغاز خواهد شد.البته آغاز فرایند آزمون ساعت 7 و يا 7 و 30 دقیقه خواهد بود. (آغاز فرایند آزمون یعنی زمانی که درب های داخلی حوزه های امتحانی برای نشستن بر روی صندلی اتان باز می شود)
4- سازمان سنجش خواهد گفت : ساعت 7 صبح درب حوزه ها را خواهد بست! ولي نمي بندد!
5- سعي كنيد حدود ساعت 7 و 15 دقیقه ، خود را به حوزه ي امتحان برسانيد (نه خيلي ديرتر و نه خيلي زودتر).
6- حتماً به همراه يكي از اعضاي خانواده ي خود به حوزه ي آزمون برويد.
7- به ضمیر ناخودآگاه و ذهن خود پیام بفرستید که حواست باشد ؛ یکسال زحمت کشیده ام و تمام توانت را می خواهم ، صندلی سالم و شکسته و آفتاب و گرما و سر و صدا و غیره نمی شناسم. 4 ساعت و 10 دقیقه با تو کار دارم و با قدرت همراهی می کنی. به قول مشاور ما روز کنکور قوی ترین روز من خواهد بود. " من آدم آهنی هستم"
8- فردي كه شما را به حوزه ي آزمون مي رساند ، تا حدود ساعت 8 و10 دقيقه در خارج از حوزه ، منتظر بماند.

 

 

در جلسه ي آزمون

 


1- با نام خدا آزمون را آغاز كرده و به او توکل کنید. به شما اطمینان می دهم، نتیجه زحمات خود را می گیرید.
2- معمولاً در هر کنکوری نسبت به کنکور قبل، سوالات یک تا دو درس سخت تر و سوالات یک تا دو درس ساده تر است.
3- هر كدام از درس ها كه سؤالات آن آسان بود ، احتمالاً براي همه آسان است و اگر سخت بود ، براي همه دشوار خواهد بود.
4- لطفاً در جلسه ي آزمون مشغول محاسبه ي نتيجه ي خود نشويد !
5- در بعضی از کنکورها مانند کنکور سال 1384 سؤالات فیزیک گروه ریاضی بسیار دشوار بود و در نتیجه تعداد زیادی از بچه هایی که رتبه ی زیر 1000 گرفتند درصد هایی کمتر از 50 را در این درس ، در کارنامه ی خود داشتند. جالب است که بسیاری از این بچه ها وقتی به خانه آمدند گفتند اقلاً می توانستند به 70 درصد سؤالات پاسخ دهند ! می دانید دلیل آن چیست ؟ چون همان 9 یا 10 سؤال دشوار، وقت آنها را گرفته و یا ذهن آنها را آشفته کرده بود.( ولی یادتان نرود با درصد 40 هم رتبه ی زیر 1000 گرفتند ولی کاشکی همان 70 درصد را می زدند!).
6- مگر به شما یاد نداده اند که اول به سوالات آسان و متوسط پاسخ دهید و سوالات دشوار را با علامت ضربدر مشخص کرده و در صورتی که وقت داشتید به آن ها نیز پاسخ دهید.
7- اگر با اشتهایی بیش از حد توانایی خود به جلسه ی کنکور بروید ، بی دلیل اضطراب خود را بالا برده و خود را اسیر سؤالات دشوار می کنید.
8- اگر تعداد مسئله ها در درس شیمی زیاد تر از سابق بود براحتی به سراغ بقیه ی سؤال ها بروید و مسائل را برای آخر وقت بگذارید.
9- تنظيم وقت در جلسه ي آزمون را هرگز فراموش نكنيد.
10- به مطالبي كه از بلندگو هاي سالن امتحان پخش مي شود با دقت توجه كنيد.
11- اگر بين دو گزينه شك داشتيد ، به شرط رد قاطعانه ي دو گزينه ي ديگر به سؤال پاسخ دهيد.
12- هرگز در اواخر امتحان بي حوصله نشده و از تمامي انرژي خود تا آخرين لحظه استفاده كنيد. (لطفاً به خودتان بگویید ...... یک سال درس نخوندم که وسط امتحان بگویی حال ندارم فکر کنم!).من آدم آهني هستم
13- اگر پاسخنامه ی شما دچار مشكل شد ، زياد نگران نشويد.
14- شماره ي سؤال با شماره ي گزينه را هم زمان در ذهن تكرار كرده و با روش مختصاتي پاسخنامه را علامت بزنيد.
15- سوالاتی را که پاسخگویی آن ها را به آخر موکول می کنید ، با علامت ضربدر و سؤالاتی که اصلاً قادر به پاسخگویی آن ها نیستید را با علامت خط تیره ی بزرگ مشخص نمایید.
16- اگر چند دقيقه (مثلاً 15 دقیقه) از وقت شما به هر دليلي به هدر رفت ، اصلاً نگران نشويد . يادتان باشد آزمون 250 دقيقه زمان دارد .

موفق باشید – موحد نژاد