70 توصیه ی ضروری برای شرکت کنندگان کنکور 98

به نام خداوند بخشنده و مهربان

 

70 توصيه ي ضروري براي شركت كنندگان دركنكور سراسري سال 1398

 

ابزارهاي مورد نياز در جلسه ي آزمون

1- ساعت

2- سه تا چهار عدد مداد تراشيده ي HB

3- پاك كن نو

4- تراش محفظه دار كوچك

5- يك عدد سوزن ته گرد (برای نصب کارت ورود به جلسه روی روپوش و یا لباس)

6- يك بطري كوچك آب

7 - چند عدد بيسكويت (یا هر خوردنی مطلوب دیگری که قبلاً در جلسات آزمون ها توسط داوطلب آزمایش شده باشد).

8- دستمال كاغذي يا پارچه اي

9- كارت ورود به جلسه ي آزمون

10- كارت ملی یا شناسنامه ی عکسدار

11- يك عدد قرص مسكن ساده که معمولاً از آن استفاده می کنید. (می بریم که نخوریم!)

12- لباس و کفش راحت

 

مطالعه ی موثر و موفقیت آمیز دروس در 10 روز پایانی   (98/4/3 تا 98/4/12)

 

1- مطالب این جزوه را به دقت و بارها بخوانید.

2- یادتان باشد در کنکور ، یک کم سواد مسلط بهتر از یک باسواد غیر مسلط نتیجه خواهد گرفت.(شما باید در طول این 10 روز، هر چه را بلد نشده اید رها کنید و هر چه را بلد هستید حداقل 2 بار مرور کنید و بر روی مطالبی که بلد هستید تسلط کامل بدست آورید).

3- یادتان می آید که برای آزمون های قلم چی، روز آخر، روی یک یا دو درس وقت بیشتری می گذاشتید و در بسیاری از موارد نتیجه ی خیلی بهتری در آن یک یا دو درس می گرفتید؟ حالا 10 روز وقت دارید تا با مرور قاطعانه و فشرده ی سرفصل های درسی به نتیجه ی بسیار بهتری برسید.

4- در طول این 10 روز بارها فرمول های فیزیک را مرور کنید. (فراموشی فرمول های این درس یکی از شایع ترین رویدادهای کنکور است)

5- مرور آیات و احادیث در دینی فراموش نشود.

6- مرور لغات زبان فراموش نشود.

7- مرور سریع ولی با تمرکزِ متن کتاب های زیست شناسی فراموش نشود.

8- بچه های گروه انسانی از اهمیت سه درس اقتصاد، علوم اجتماعی و روان شناسی در نتیجه ی نهایی خود غافل نشوند.

9- در 10 روز آخر تند تند درس ها را مرور کرده و هر وقت احساس کردید که دوست دارید درسی را از خود امتحان بگیرید، این کار را انجام دهید.

10- تمام آن چه در طول سال گذشته یادداشت برداری کرده اید را در این 10 روز یک یا چند بار مرور کنید.

11- در طول این 10 روز حداقل 2 و حداکثر 4 آزمون جامع از خودتان بگیرید.(خدای نکرده آزمون های جامع را فدای خواندن دروس نکنید.)

12- قبل از برگزاری هر آزمون جامعی لازم است تمرکز کنید، با ذهن خود حرف بزنید، از مغزتان تمام توانش را طلب کنید، سطح آدرنالین خون خود را افزایش دهید و خودتان را به اوج آمادگی برسانید و با یاد خدا آزمون را آغاز کنید.

13 وقتی در خانه از خودتان آزمون جامع می گیرید، حضور واقعی در کنکور را در ذهن خودتان تصویر سازی کنید.

14- وقتی در خانه از خودتان آزمون جامع می گیرید با لباس و همه ی ملزوماتی که در کنکور قرار است به همراه داشته باشید این کار را انجام دهید و تمامی ضوابط یک آزمون واقعی را رعایت گنید.

15- آزمون های تکی دروس را نیز در این مدت، گاه و بی گاه در برنامه های روزانه ی خود داشته باشید.

16- برای هر درس به طور جداگانه سناریوی مشخصی برای امتحان دادن ایجاد کرده تا در روز کنکور آن را به اجرا در آورید.(البته همیشه این سناریو ها باید حداقل در دو آزمون قبل از کنکور مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت موفقیت آمیز بودن در کنکور اجرا شود.)

17- نمونه ای از سناریوی نوشته شده برای درس ریاضی :

الف) آزمون هر چه سخت تر بهتر! من خودم را برای هر آزمونی آماده کرده ام، اگر سخت باشد کمتر تست می زنم و اگر راحت باشد بیشتر. من می دانم وقتی آزمونی سخت است بچه ها به هم می ریزند و حالشان بد می شود. اتفاقاً وقتی آزمون سخت است رقابت هم علمی است و هم روانی. نمره ی خام هم که تاثیری ندارد. هر چه هست نمره ی تراز است. من خودم را آماده کرده ام که برنده ی بخش روانی آزمون باشم و از اطلاعات خودم هم به بهترین شکل استفاده کنم.

من که همیشه توی خونه ریاضی را 40 درصد می زنم ، خیلی واضح است که اگر در کنکور متوجه شوم که سوالات خیلی ناجور است و ظاهراً قرار است که درصدم زیر 20 شود! معنی آن این نیست که من خنگ شده ام بلکه سطح سوالات تغییر کرده و من باید با خوشحالی، اما در عین حال با جدیت تمام سراغ سوالات آسان تر رفته و از این صحنه رقیب کش، قهرمانانه با درصد 20 تا 30 بیرون بیایم. (من می دانم آن هایی که به این مسئله فکر نکرده اند دچار استرس شدید و عذم تمرکز شده و آزمون را خراب خواهند کرد، پس خوش به حال من).

ب) اول به سراغ مباحثی در ریاضیات می روم که برایم ساده تر هستند (مثلاً برای من لگاریتم و تابع و احتمال و مشتق ساده هستند) بعد به سراغ سوالاتی می روم که میانه حال هستند (مثلاً برای من حدو پیوستگی و مثلثات) و در نهایت اگر وقت شد به سراغ مطالبی خواهم رفت که در آن ها ضعیف هستم (مثلاً من در کاربرد مشتق و انتگرال ضعیف هستم) یک سری را هم که حذف کرده ام (مثلاً مقاطع مخروطی و هندسه و ...) آن ها هم که هیچ.

من آدم مرتبی خواهم بود و اول به مباحث آسان و متوسط جواب می دهم و نهایتاً به سخت ها.

ج) از وقت تعیین شده ی خودم (اگر چه سازمان سنجش وقت پیشنهادی برای هر درس ارائه می کند ، اما وقت پیشنهادی لازم الاجرا نیست) تخطی نمی کنم و هر وقت زمان ریاضی تمام شد حتی یک لحظه هم روی آن مکث نخواهم کرد و به سراغ درس بعدی می روم.

ه) اشتهای من در درس ریاضی تنظیم شده است. من در خانه معمولاً 40 درصد و در آزمون های خارج خانه 30 درصد می زدم. الان هم آمده ام همان 30 تا 40 درصد را بگیرم و برای خودم حساب کرده ام که این درصد با چند درست، چند نزده و چند غلط قابل حصول است. خودم می دانم که گاهی خدا لطف می کند و ممکن است بالای 40 هم بزنم اما دلم را برای آن صابون نزده ام.

18- آیا اگر سوالات درس شیمی در جلسه ی کنکور شبیه دو آزمون اول سنجش بود فکری برای آن کرده اید ؟ اگر شبیه دو آزمون دوم سنجش بود چی؟ و اگر شبیه کنکورهای سال های قبل بود چه فکری برای آن دارید ؟ این همان کاری است که باید برای تک تک دروس انجام داد. مثلاً من در املا های شمارشی ضعیف هستم ، حالا اگر در کنکور 98 سه تا سوال از املاهای شمارشی بیاید ، چه رفتاری باید داشته باشم ؟ آیا فکری برای آن کرده اید ؟ تنظیم رفتارها بر اساس رویدادهای محتمل در جلسه ی آزمون، اهمیت فوق العاده ای در نتیجه گیری بهتر داوطلب دارد.

19- راستی می دانید اگر ادبیات در کنکور سخت باشد ، چون عده ی زیادی اعصاب برخورد با این رویداد را ندارند چقدر به نفع شما خواهد بود ! سخت بودن سوالات ادبیات به عنوان درس اول، تاثیر زیادی بر روی ذهن داوطلبانی که به لحاظ روانی آمادگی لازم را ندارند، ایجاد می کند.همیشه برای سخت بودن این درس آماده باشید.(در رقابت کسی برنده است که خود را برای سناریوهای مختلف آماده کرده است).

20- هر وقت دیدید به راحتی می توانید به سوالات یک درس جواب دهید اصلاً خوشحال نشوید ، چون احتمالاً سوالات آسان است و همه دارند به خوبی به آن ها پاسخ می دهند! پس بازهم بدون فرو رفتن در خیال و رویا و برگزاری جشن زود هنگام ! پاسخگویی به سوالات را ادامه دهید.

21- داوطلبانی که در هفته ی آخر در ارتباط با چگونگی رفتار خود در هر یک از دروس ، وقت زیادی صرف کرده و با دقت ، این رفتارها را تنظیم نمایند ، بدانند که از صرف این وقتِ زیاد ، سود کلانی نصیب آن ها خواهد شد.

22- اگر در یکی از آزمون های خانگی ، نتیجه ی ضعیفی گرفتید؛ به جای غرغر کردن و جیغ و داد! با تجزیه و تحلیل آن آزمون و مرور چند ساعته ی درس مربوطه اوضاع را به نفع خود برگردانید.

23- مواظب باشيد در هفته ي آخر بي حوصله نشويد . سستي مطالعاتي در هفته ي پاياني به افت چند درصدي دروس ، دركنكور منتهي مي شود. نگذارید شیطانک درونتان سوت اتمام مسابقه را زودتر از رسیدن به خط پایان به صدا در آورد و تمرکز شما را بر هم زند.

24- بدون شك ، بيشتر مطالبي را كه در طول دو سه ماه گذشته خوانده ايد ، بخاطر داريد. گاهي اضطراب ، به ويژه در هفته ي آخر، حالتي را در ما ايجاد مي كند كه خيال مي كنيم ، تمام مطالب را فراموش كرده ايم . معمولاً مرور سریع دروس، این تصور را باطل می کند.

25- آقا همه می گویند هر نتیجه ای که در آزمون 31 خرداد سنجش گرفته باشی همان را در کنکور خواهی گرفت. آقایان و خانم های محترم و محترمه! آدم ها، حتی در دو آزمون در دو روز متوالی نتایج مشابهی ندارند. حالا من پیاپی این موضوع را می گویم، ولی در کله ی آدم ها نمی رود که نمی رود. آقا جون بخشی از نتیجه ی کنکور ناشی از سواد است و بخش زیادی از آن به رفتار شما و حال شما در جلسه ی آزمون بستگی دارد. معمولاً هیچکس در دو روز متوالی حال مشابهی ندارد ، اما معلومات افراد در دو روز متوالی ممکن است مشابه باشند. شما باورتان می شود ما یک آزمون تشریحی از فیزیک را در یک کلاس 30 نفره، یکبار امروز برگزار کنیم و یک بار فردا و رتبه ی همه ی بچه ها در این دو آزمون یکسان شود!!! حالا این که یک کلاس 30 نفره است، وای به حال کلاس چند صد هزار نفری کنکور سراسری!

 

توصيه هاي غذايي و بهداشتي

 

1- مراقب سلامتي خود در هفته ي آخر و بخصوص در روز هاي منتهي به كنكور باشيد.

2- لااقل در 10 روز آخر ، برنامه ي خواب و بيداري خود را تنظيم كنيد . زمان خواب در شب حدود ساعت 10 تا 12 و ساعت بيداري در صبح حدود 5 و 30 دقیقه تا 6 ( یادتان باشد ، صلابت بدنی ناشی از افزایش سطح هورمون آدرنالین و کورتیزول در صبح روز کنکور از عواملی است که حتی اگر داوطلب شب را خوب هم نخوابیده باشد از قدرت و تمرکز کافی برای شرکت در آزمون برخوردار خواهد بود، پس بیخودی به خوابیدن و نخوابیدن فکر نکنید! شما به لطف خدا و سیستم های دفاعی موجود در بدن خود، روز کنکور سرحال خواهید بود.

3- در هفته ي آخر خوردن صبحانه ضروري است . ( اگر قبلاً صبحانه نمي خورديد ، توجه كنيد كه به خوردن چه نوع غذايي در صبح علاقمند هستيد . همان مي شود صبحانه ي شما ) .

4- همان صبحانه اي را صبح روز كنكور بخوريد كه طي هفته ي آخر مي خورديد.

5- صبحانه را روز برگزاري كنكور حدود ساعت 6 صبح و در منزل ميل نماييد.

6- بهتر است ، روز قبل از كنكور استحمام كنيد.

 

توصيه هاي مربوط به دريافت كارت ورود به جلسه

 

1- کارت شرکت در آزمون از روز یکشنبه مورخ 9/4/98 لغایت روز جهارشنبه مورخ 12/4/98 با مراجعه به سایت سازمان سنجش (www.sanjesh.org) قابل دریافت و پرینت است. (پس کارت ورود به جلسه ی آزمون به صورت اینترنتی دریافت می شود).

2- مشخصات خود را با مندرجات موجود در كارت تطبيق دهيد . ( در صورت وجود اشكال ، بر اساس دستور العمل اعلام شده توسط سازمان سنجش عمل نمایید).

3- بچه هایی که موقع ثبت نام ، دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور را انتخاب نکرده اند ، در زمان توزیع کارت می توانند با مراجعه به سایت سنجش در این دو راه ورودی به دانشگاه ها ثبت نام نمایند.

4- اگر داوطلب شركت در آزمون گروه هاي آزمايشي هنر و زبان هاي خارجي نيز هستيد ، به ازاي هر گروه آزمايشي يك كارت دريافت خواهيد كرد. مواظب باشيد،كارت هنر يا زبان را به اشتباه براي آزمون گروه رياضي ، تجربي و انسانی مورد استفاده قرار ندهيد.

5- داوطلبان هريك از گروه هاي آزمايشي علوم رياضي و فني، علوم تجربي و علوم انساني در صورت علاقه مندي به رشته علوم ورزشي و آموزش تربيت بدني مي بايست نسبت به انتخاب مورد مربوط منحصراً به صورت اينترنتي همزمان با پرينت كارت از تاريخ 9 تیر تا 12 تیرماه 98 از طريق پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش نشاني www.sanjesh.org اقدام نمايند و با توجه به اينكه پذيرش دانشجو در اين رشته در آزمون سراسري سال 1398 به صورت متمركز با شرايط خاص صورت مي پذيرد، داوطلباني كه نسبت به انتخاب مورد مربوط اقدام نموده اند مي بايست نسبت به پرداخت مبلغ 310.000 (سيصد و ده هزار) ريال به صورت اينترنتي به وسيله كارتهاي بانكي عضو شتاب اقدام نمايند. ضمناً آزمون عملي رشته مذكور در روزهاي 3 و 4 مرداد ماه 98 برگزار خواهد شد. داوطلبان لازم است براي اطلاع از جزئيات برگزاري آزمون عملي، زمان دريافت كارت و آدرس محل برگزاري آزمون رشته علوم ورزشي به اطلاعيه‌اي كه در تاريخ 26 تیرماه 98 در پايگاه اطلاع رساني اين سازمان قرار مي‌گيرد، مراجعه نمايند.

 

توصیه های مربوط به رشته های دارای شرایط خاص

 

1- تعدادی از رشته های دانشگاهی (مانند رشته های گروه پزشکی بورسیه ی ارتش و سپاه و مهندسی های دانشگاه سوره و غیره) که پذیرش در آن ها دارای ضوابط خاصی است و معمولاً   بعد از مصاحبه انجام می پذیرد ، از طریق سایت سازمان سنجش احتمالاً در روز یکشنبه 9/4/98 معرفی می شوند. در صورت امکان نسبت به انتخاب یک یا دو رشته از این گروه اقدام کنید و یادتان باشد که انتخاب این رشته ها ، هیچ مشکلی در انتخاب رشته ی شما بوجود نیاورده و فقط شانس قبولی شما را در صورت ضرورت افزایش می دهد.البته در بعضی از سال ها برای دختران رشته ی مناسبی در این مجموعه ها وجود ندارد. بنابراین، من بعد از دیدن این رشته ها در یکی از پیام ها (که تا به امروز 20 تا از آن ها منتشر شده است) در سایت movahednejad.com خواهم نوشت که کدام یک از آن ها برای شما مناسب است و شما هم طبق آن چه می نویسم عمل کنید و نگران نباشید.

 

روز قبل از آزمون

 

1- روز قبل از كنكور را درس نخوانيد ( اگر طاقت نياورديد اشکالی ندارد ؛ حداكثرتا ساعت 2 الي 3 بعدازظهر آن روز را هم درس بخوانید مشکلی نیست).

2- زمان بندی و روش پاسخگویی به سؤالات هر درس را به دقت مورد بررسی قرار دهید. ( چند مرتبه)

3- محل حوزه ي امتحاني را بعد از ظهر روز قبل از آزمون شناسايي كنيد.

4- دانش آموزان گروه تجربی در صورت تمایل می توانند سؤالات گروه ریاضی را عصر روز پنجشنبه مورد بررسی قرار دهند. (بخوانید و ببنید که نوع سوالات چگونه بوده و آیا تغییری نسبت به سال های قبل داشته است یا نه ، اما هرگز از این سوالات از خودتان امتحان نگیرید). مغز روز قبل از برگزاری کنکور به نحو عجیبی کار آیی کمتری دارد و در روز برگزاری کنکور به نحو عجیبی کارآیی بسیار زیادی دارد!

5- دانش آموزی که آماده شده است، روز جمعه در کنکور شرکت کند، روز پنجشنبه نمی تواند در هیچ آزمونی موفق باشد !!!

6- ابزارها و وسايل خود را شب قبل از آزمون آماده كنيد.

 

روز آزمون

 

1- همراه داشتن كتاب ، جزوه ، چرك نويس ، ماشين حساب و تلفن همراه و حتی کرونومتر درجلسه ي آزمون ممنوع است.

2- صبح روز آزمون صدقه بدهيد (اگر بعد از آزمون هم شد عيبي ندارد). مطمئن باشید آن که با خدا معامله می کند، خداوند او را به آنچه استحقاق دارد، می رساند.

3- شروع فرایند آزمون (یعنی رفتن به سر صندلی و داخل سالن ها) ساعت 7 و 30 دقیقه است ولی آزمون راس ساعت 8 صبح آغاز خواهد شد.

4- سازمان سنجش خواهد گفت : ساعت 7 صبح درب حوزه ها را خواهد بست! (اگرچه این کار را نمی کند)

5- سعي كنيد حدود ساعت 7 ، خود را به حوزه ي امتحان برسانيد (نه خيلي ديرتر و نه خيلي زودتر).

6- حتماً به همراه يكي از اعضاي خانواده ي خود به حوزه ي آزمون برويد.

7- به ضمیر ناخودآگاه و ذهن خود پیام بفرستید که حواست باشد ؛ یکسال زحمت کشیده ام و تمام توان تو را می خواهم ، صندلی سالم و شکسته و آفتاب و سر و صدا و غیره نمی شناسم. 4 ساعت و 10 دقیقه با تو کار دارم و با قدرت همراهی می کنی. به قول مشاور ما روزِ کنکور قوی ترین روز من خواهد بود.

 

در جلسه ي آزمون

 

1- با نام خدا آزمون را آغاز كرده و به او توکل کنید. کسی که به خدا توکل می کند، خداوند برای او کافی خواهد بود.

2- معمولاً در هر کنکوری نسبت به کنکور قبل، سوالات در یک تا دو درس سخت تر و در یک تا دو درس ساده تر است.

3- هر كدام از درس ها كه سؤالات آن آسان بود ، احتمالاً براي همه آسان است و اگر سخت بود ، براي همه سخت.

4- لطفاً در جلسه ي آزمون مشغول محاسبه ي نتيجه ي خود نشويد !

5- در کنکور گاهی در یک درس آنقدر سطح سوالات بالاست که حتی بچه های دارای رتبه ی بهتر از 100 هم در آن درس درصد مطلوبی نمی گیرند.

6- اول به سوالات آسان و متوسط پاسخ دهید. سوالات دشوار را با علامت ضربدر مشخص کرده و در صورتی که وقت داشتید به آن ها نیز پاسخ دهید.

7- اگر با اشتهایی بیش از حد توانایی خود به جلسه ی کنکور بروید ، بی دلیل اضطراب خود را بالا برده و خود را اسیر سؤالات دشوار می کنید.

8- بعضی از بچه ها وقتی در درسی مثل دینی همیشه درصدهای بالایی داشته اند، اگر در کنکور سوالات این درس سخت باشد، چون طاقت خالی ماندن پاسخ نامه ی خود را ندارند، بدون آن که به جواب قطعی برای سوال رسیده باشند، به صورت احساسی پاسخ نامه را پر می کنند. از این کار پرهیز کنید.

9- تنظيم وقت در جلسه ي آزمون را هرگز فراموش نكنيد.

10- به مطالبي كه از بلندگو هاي سالن امتحان پخش مي شود با دقت توجه كنيد.

11- اگر بين دو گزينه شك داشتيد ، به شرط رد قاطعانه ي دو گزينه ي ديگر، به سؤال پاسخ دهيد.

12- هرگز در اواخر امتحان بي حوصله نشده و از تمامي انرژي خود تا آخرين لحظه استفاده كنيد. به نفس و ذهن خود بگویید: یک سال زحمت کشیده ام و تمام انرژی و توان ذهنی و بدنی ام را به کار خواهم گرفت.

13- اگر پاسخنامه ی شما دچار مشكل شد ، زياد نگران نشويد.

14- شماره ي سؤال با شماره ي گزينه را هم زمان در ذهن تكرار كرده و با روش مختصاتي پاسخنامه را علامت بزنيد.

15- سوالاتی را که پاسخگویی آن ها را به آخر موکول می کنید ، با علامت ضربدر و سؤالاتی که اصلاً قادر به پاسخگویی آن ها نیستید را با علامت خط تیره ی بزرگ مشخص نمایید.

16- اگر چند دقيقه (مثلاً 15 دقیقه) از وقت شما به هر دليلي به هدر رفت ، اصلاً نگران نشويد . يادتان باشد آزمون 250 دقيقه زمان دارد .

 

موفق باشید – موحد نژاد