پیام شماره 50 (چهارشنبه 2 مهر ماه 99)

به نام خداوند بخشنده مهربان


پیام شماره 50 (چهارشنبه 2 مهرماه 1399)


1- بالاخره نتایج کنکور که قرار بود هفته ی اول مهرماه بیاید هفته ی آخر شهریور آمد!
2- بچه ها حواستان به رشته های دانشگاه شاهد باشد. این دانشگاه دانشگاهی دولتی است و فقط تنها تفاوت آن این است که دخترها باید در این دانشگاه چادر داشته باشند. وگرنه هیچ ویژگی خاص دیگری ندارد. بنابراین اگر چه نوشته است که این دانشگاه شرایط خاص دارد و اگر آن را انتخاب کنید در هفته ی دوم مهرماه برای مصاحبه دعوت می شوید، اما استفاده از آن شانس بیشتری را برای قبولی شما در دانشگاه های دولتی فراهم می کند. نظر من این است که حتماً از این شانس استفاده کنید.
3- بچه هایی که دوست دارند از رشته های دانشگاه فرهنگیان استفاده کنند (به شرطی که در کارنامه ی آن ها درج شده باشد که مجاز به انتخاب رشته های دانشگاه فرهنگیان هستند) می توانند با پرداخت مبلغ 93000 ریال از طریق سایت سازمان سنجش علاقمندی خود را برای انتخاب این رشته ها اعلام نمایند.بعد از پرداخت این مبلغ می توانید از رشته های این دانشگاه در مجموعه ی 150 رشته ی خود استفاده نمایند.
یادتان باشد فقط رشته هایی را انتخاب کنید که مخصوص داوطلبان بومی استان تهران باشند.
4- اگر دوست داشته باشید می توانید از رشته های پزشکی و دندانپزشکی و پرستاری دانشگاههای علوم پزشکی ارتش و بقیه الله سپاه نیز در انتخاب رشته استفاده کنید (این رشته ها هم دارای شرایط خاص بوده و مصاحبه ی آن حوالی هفته ی دوم مهرماه انجام می شود)
5- اگر رتبه اتان خوب نشده است سعی کنید از تمامی امکانات انتخاب رشته شامل : انتخاب رشته ی صرفاً با سوابق تحصیلی – انتخاب رشته ی با کنکور سراسری – انتخاب رشته ی صرفاً با سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد – انتخاب رشته ی با کنکور سراسری دانشگاه آزاد استفاده نمایید.
6- انتخاب رشته یکی از مهمترین و سرنوشت ساز ترین مراحل کنکور سراسری است. بنابراین تنبلی نکنید و با دقت و صرف وقت زیاد به تنظیم آن بپردازید.
7- رتبه های زیادی را از رشته ها و دانشگاه ها در کنکور سال 98 در کانال مدارس شما قرار داده ام با استفاده از آن ها با روش هایی که توضیح داده ام انتخاب رشته اتان تنظیم کنید و فقط درپایان به مشاوری که با انتخاب رشته و ضوابط آن آشنایی داد نشان دهید.
8- پیام شماره 51 روز یکشنبه 6 مهرماه 1399 بعد از ساعت 9 صبح منتشر خواهد شد. سایت من تا روز نهم آبان ماه فعال خواهد بود.
9- برای همه ی شما بهترین آرزوهایتان را آرزو دارم.


پاسخ به سوالات

 

سوال شماره 1 : سلام آقای موحد نژاد . خدا قوت . لطفا پیام منو نشر ندهید. من صحبتام طولانی میشه امیدوارم خسته تون نکنه ................................................................................................................................
جواب : الف) با توجه به این که احتمالاً رتبه ی شما بسیار ضعیف شده باشد، اگر اراده ای قوی برای درس خواندن داری بمان و دوباره در کنکور شرکت کن.
ب) با توجه به این که پدر شما علاقه ی زیادی دارد که شما در گروه های پزشکی تحصیل کنی قاعدتاً از شما حمایت خواهند کرد.
پ- اشکالی ندارد. اما برای داوطلب تجربی یک سال پشت کنکور ماندن پدیده ی عجیبی نیست. بنابراین اگر استرس نمی گیری به بقیه بگو اما در هر حال می توانی خودت را دانشجوی پیام نور معرفی کنی و در عین حال برای کنکور بخوانی.
ت- پزشکی خواندن سخت است، اما اگر کسی پزشکی قبول شود نشان داده است توانایی مقابله با این سختی ها را دارد. پس نگران نباشید و به غر زدن های دانشجویان پزشکی توجه نکنید.
ث- بله متاسفانه
ج- اشتباه آن ها این است که خیال می کنند بلد شدن دروس برای قبولی کافی است. در صورتی که سرعت کافی در مطالعه و حل تست ها و داشتن آرامش روحی در جلسه ی کنکور از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.
چ- همه ی رشته هایی که نام بردی برای کمک به مردم مناسب هستند، بخصوص پزشکی و پرستاری و روان شناسی
ح- برای زیست لازم است که در کلاس های یک معلم شرکت داشته باشید.
خ- می تواند پزشکی بخواند. از دو راه، یا باید در کنکور کارشناسی به پزشکی که هر ساله برگزار گردیده و تعداد محدودی دانشجوی پزشکی از این راه پذیرش می شوند شرکت کند و یا بعد از دریافت لیسانس هوشبری دوباره در کنکور شرکت کند و فقط باید بداند که اگر هوشبری را در دانشگاه های دولتی به صورت رایگان خوانده باشد، اجازه ی پذیرش مجدد در رشته های دولتی بدون هزینه را نخواهد داشت. اما می تواند در پردیس های خودگردان و یا در دانشگاه آزاد پزشکی بخواند.


سوال شماره 2 : سلام اقای دکتر
من فارغ التحصیل مجتمع ابوعلی سینا هستم و از شاگردان سابق شما
در حال حاضر ترم ۴ رشته کارشناسی تغذیه و رژیم درمانی هستم
بسیار سر در گمم با اینکه رشته باآینده خوب و نسبتا با درآمدی دارم اما نمیدونم باید چه فعالیت علمی و کاری داشته باشم تا بتونم در این رشته جز افراد عادی نباشم
راستش بین اینهمه مشاوره در زمینه تحصیلی و کسب و کار و..... تنها فردی که باشناختی که دارم ازشون قابل اعتماد هستند شمایید.
چجوری میتونم ازتون مشاوره بگیرم؟
جواب : زبان انگلیسی اتان را کامل کنید و در یکی از زمینه های مرتبط با رشته ی خودتان به صورت تخصصی کار کنید. مثلاً تغذیه ی ورزشی ، تغذیه ی مادران در دوران بارداری و ................ آن گاه بعد از فارغ التحصیلی با برگزاری همایش های رایگان مردم را از وجود خودتان با خبر کرده و آن ها را در شبکه های اجتماعی و کلینیک خود پشتیبانی نمایید. اگر باز هم لازم است من را ببینی در همین سایت درخواست خودت را مطرح کنید تا ان شاء الله عوامل آن را فراهم کنم.


سوال شماره 3 : سلام اقای موحدنژاد
خواستم ازتون تشکر کنم بابت همه زحماتی که امسال برامون کشیدین و وقت گذاشتین تا به سوالاتمون جواب بدین. خیییلی ممنونم ازتون...
و یه سوال داشتم. من شماره داوطلبیمو به مدرسه دادم. میشه یه کاری کنم که رتبمو نبینن؟؟
نمیدونم طبیعیه یا نه. اما تا الان یادم رفته بود اصلا کنکوری داشتم ولی الان حسای بد اومده سراغم. فکر میکنم خیلی خیلی کنکورو بد داده باشم و اصلااا دلم نمیخواد مدرسه خبردار بشه
جواب : دختر خوبم، نه متاسفانه راهی ندارد.


سوال شماره 4 : میشه در مورد سه رشته زیست شناسی سلولی ملکولی،علوم آزمایشگاهی و میکرو بیولوژی توضیح بدید و بگید چه تفاوت هایی دارند .کدوم از لحاظ رتبه و بازار کار بهتره ؟
جواب : این ها را در همایش غیر حضوری توضیح دادم. اما در هر حال بدانید که بازار کار علوم آزمایشگاهی از آن دو تای دیگر بهتر است.


سوال شماره 5 : سلام ببخشید میخواستم بدونم با رتبه ی حدود ۷۰۰۰ رشته ی داروسازی دانشگاه های ازاد میشه قبول شد؟و اینکه اگه ممکنه رتبه ی مورد نظر قبول در رشته ی داروسازی برای دانشگاه های ازاد و پردیس خود ‌گردان رو بگین بی زحمت
جواب : خیر نمی شود. برای قبولی داروسازی های پردیس خودگردان حداقل رتبه ی مورد نیاز 3100 در زیر گروه 2 و برای دانشگاه آزاد 2800 در زیرگروه 2 خواهد بود.


سوال شماره 6 : سلام آقای موحدنژاد وقت بخیر..
شما رو یکی از دوستام که چندسال پیش مشاوش بودید بهم معرفی کرد و با تعریفهایی که ازتون دیدم، احساس میکنم که به خوبی میتونید مشکل من رو رفع کنید.. درد دل من به بعضی از دوستانی که بهتون یام دادن خیلی شباهت داره.
راستش من دانش آموزی قوی از نظر درسی هستم.. تا قبل از کنکور ۹۹ نزدیک به ۶۰ آزمون مشابه کنکور داده بودم و برای کنکور حتی اگر همون تیرماه برگزار میشد، کاملا آماده بودم.در همون اوایل ورود کرونا تمام مباحث رو تموم کردم و بارها بعد از اون جمع بندی رو تکرار کردم.به جایی رسیدم که یک ماه مونده به کنکور واقعا نمیدونستم که چیکار کنم و تمام کارهای لازم برای رتبه شدن رو طی کردم.. درصدهای آزمون های مشابه کنکورم بالا بود و به هیچ وجه انتظار رتبه ی بالای ۱۰۰۰ رو از خودم نداشتم.. با اینکه رشته ای که من مدنظرم بود رو شاید با رتبه ی هزار و خرده ای هم قبول میشدم ولی به دلایلی هدفم رو روی رتبه گذاشتم نه هیچ چیز دیگه ای.. روزهای قبل کنکور مشتاقانه سپری میشد و روز کنکور خیلی خوشحال بودم و حتی ذره ای هم استرس نداشتم.. با قدرت شروع کردم. انقدر آزمون داده بودم که دیگه برای هر اتفاق ناگوار یا هردرجه سختی آماده بودم.. ولی برخلاف همه اینها، از اواسط درس ریاضی به اینور نمیدونم چه اتفاقی برام افتاد که یهویی احساس کردم عملکرد مغزم نصف شده.. و حتی توی بعضی از سوالات ساده هم به جواب نهایی نمیرسیدم.مطابق اون چارتی که براساس زمان نقصانی داشتم پیش رفتم ولی نه با عملکرد همیشه! اون لحظه فکر کردم که بی استرس بودنم داره بهم آسیب میزنه.. نمیدونه چرا برخلاف همیشه ، مغزم آلارم نمیداد که تکون بخور! این سرنوشتته!! انقدر گیج اون وضعیتم بودم که اصلا نمیدنم چقدر از هر درس جواب دادم و هیچ پیش بینی ای از درصدهام ندارم.. ولی چیزی که میدونم اینه که من آزمونهایی با این سطح دشواری رو زیاد داده بودم و چه بسا سختتر. ولی به خاطر این حالت درصدهام از همه ی اون آزمونای مشابه ‌‌‌‌کمتر میشه..
استاد عزیز من تقریبا مطمئنم که نه تنها زیر ۱۰۰۰، بلکه همون دندونپزشکی که مدنظرم بود در شهر خودم قبول نخواهم شد. به خاطر همین به رشته های دیگه هم فکر کردم.. رشته هایی که با این همه حجم تلاشی که کردم واقعا حقم نیست.جوری خوندم که به هیچ وجه سال بعد نمونم. حتی نمیدونم اگر سال بعد بمونم باید چیکار بکنم انقدر که مباحث رو تکرار کرده بودم و مسلط بودم..من اصولا وقتی بین دوراهی میمونم برای خودم لیست مینویسم و خوب و بد رو جدا میکنم.. سال دیگه موندن هیچ مزیتی برام نداره جز اینکه به چیزی که میخوام برسم.. اما میدونم سالیه که رقیبام چندین برابر بیشتر و قوی ترند و مهمتر از همه تنها هستم و همه دوستام دانشگاه رفتن. با این حال با اینکه عقل و منطقم میگه که نمون، ولی دلم میگه که تو آدم قدرتمندی بودی و هیچ وقت تسلیم نشدی.. حالا میخوای با یه شکست کوچیک کنار بکشی؟ اگر بخوام بمونم، تنها دلیلم اینه که به خودم ثابت کنم ضعیف نیستم و زود جا نمیزنم .. درحالیکه رشته های دیگه ای هم وجود داره که اگر انتخاب رشته کنم بهم میگن که آینده خوبی خواهی داشت.. شما چه راهی رو بهم پیشنهاد میکنید؟ خواهش میکنم من رو از این دوراهی نجات بدید!
ببخشید که حرفام طولانی شد ..
جواب : کنکور امسال بسیار دشوار بود. متاسفانه، کنترل هیجانات درونی در این حالت انرژی زیادی را از مغز می گیرد و خستگی شما در اواسط درس ریاضی به خاطر دشواری سوالات و نگرانی پنهان شما از متفاوت پیش رفتن آزمون در مقایسه با 60 آزمون قبلی کاملاً طبیعی بوده است. شاید اگر یک نفر 10 دقیقه قبل از کنکور به شما گفته بود که من سوالات را دیدم و خیلی سخت است. پس نگران نباش و فقط با تمام توان به سوالاتی که بلدی پاسخ بده، اصلاً چنین شرایطی برایت پیش نمی آمد.
بنابراین من نظرم این است که دوباره بخوانی، اما حتماً باید خودت را برای هر نوع آزمونی آماده کنی. مطمئن هستم که با توجه به پشتکاری که داری در نتیجه گیری دچار مشکل نخواهی شد.


سوال شماره 7 : سلام استاد خسته نباشید میشه بگید پرتودرمانی چه فرقی با پرتوشناسی داره؟
جواب : پرتوشناسی همان رادیولوژی است و رادیولوژی یک رشته ی تشخیصی است و جنبه ی درمانی ندارد. (عکسبرداری تشخیصی با استفاده از اشعه ی ایکس ، ام آر آی ، سی تی اسکن، سونوگرافی و ....)
اما پرتودرمانی تشخیصی نیست بلکه شما با استفاده از پرتوهای یونیزان به درمان بیماری هایی مانند سرطان اقدام می کنید.


سوال شماره 8 : آخرین رتبه قبولی رشته رادیولوژی برای دانشگاه روزانه یا شبانه چند هست؟
جواب : در تهران تا حدود 4000 و در پردیس های خودگردان شهرستان ها تا 12000


سوال شماره 9 : سلام خسته نباشید
ببخشید برای قبولی در مدیریت ها و روان شناسی دانشگاه روزانه تو شهر تهران چه رتبه ای لازمه؟و اینکه بازار کار کدوم مدیریت بهتره؟
جواب : برای روان شناسی تا حداکثر رتبه ی 5000 برای قبولی در دولتی های تهران و برای غیر انتفاعی های تهران تا حدود 12000 و برای مدیریت ها مثلاً مدیریت دولتی تا 10000 در دولتی تهران و 20000 در غیر انتفاعی تهران
بازار کار مدیریت مالی و بازرگانی از بقیه بهتر است.


سوال شماره 10 : سلام آقای موحد نژاد خسته نباشید
لطف میکنین روزایی ک برای انتخاب رشته هستش روزانه به پیام های ما تو سایتتون نگاه کنین چون شاید سوالی برامون پیش بیاد راجبش خیلی ممنون
جواب : دختر خوبم، قول نمی دهم اما تلاش خودم را خواهم کرد.


سوال شماره 11 : سلام خوبین الان تو سایت نتایج اومد
لطفا منتشرنکنید...
......................................................................................................................................................................
بمونم پشت کنکور؟
جواب : خیر لازم نیست پشت کنکور بمانی. شما با این رتبه می توانید به راحتی در دانشگاه های نسبتاً خوبی رشته های کامیوتر و علوم کامپیوتر و ریاضی را بخوانید. به نظر من به دانشگاه بروید و با توجه به این که اصولاً علوم کاربردی (مانند کامپیوتر) بیشتر به پشتکار فرد تکیه دارد و نه الزاماً دانشگاه او، بقیه ی دشواری ها را در دانشگاه تحمل کنید.


سوال شماره 12 : سلام آقاى موحد نژاد
ببخشيد با رتبه ده هزار چيكار ميشه كرد اصلا؟
ميتونم باهاش اميدى به مهاجرت داشته باشم؟مثلا رشته يا دانشگاهى قبول بشم كه بعد از گذروندن دوره كارشناسى راحت باهاش مهاجرت كنم.
جواب : بله حتما، می توانید پرستاری بخوانید و با تکمیل زبان انگلیسی خود به مهاجرت فکر کنید.


سوال شماره 13 : سلام خسته نباشید
با رتبه ۳۰۸۹ آیا مهندسی تو شهر تهران دانشگاه دولتی روزانه قبولیم؟ و چه رشته هایی روزانه یا شبانه قبولیم؟
جواب : بله ، رشته های عمران و مکانیک دانشگاه الزهرا و نساجی و معدن امیرکبیر را قبول می شوید. البته مهندسی راه آهن و خودرو را هم شانس دارید.


سوال شماره 14 : سلام میشه همزمان ی رشته رو تو گروه ریاضی روزانه بخونیم و تو رشته زبان شبانه یا ازاد؟
جواب : خواندن دو رشته ی دانشگاهی به صورت همزمان قانونی نیست (مگر برای رتبه های درخشان) اما شما می توانید یکی را در دانشگاه های دولتی و یکی دیگر را در دانشگاه آزاد قبول شوید. در این حالت کسی موضوع را پیگیری نخواهد کرد و می توانید یواشکی در دو رشته درس بخوانید!


سوال شماره 15 : سلام آقاي موحد نژاد
ممنون بابت تمام كمك هاتون. يك سوْال داشتم
امسال تناسب رتبه و رشته انتخابي با سال هاي پيش متفاوت نيست؟
چون من فكر مي كنم خيلي ها انتخاب كنند كه براي سال ديگه دوباره كنكور بدن
چواب : نه فکر نمی کنم تفاوت چندانی با سال پیش وجود داشته باشد.


سوال شماره 16 : سلام من کنکورو خیلی بد دادم خیلی و اصلا چیز قابل قبولی نمیتونم قبول شم و اصلا از لحاظ روحی نمی تونم بزارم واسه ساله بعد به نظرتون چیکار کنم؟
جواب : اگربرای سال بعد آمادگی روحی ندارید، به دقت رشته ها را بررسی کنید و از آن هایی که با رتبه ی شما انطباق دارند، چه در دانشگاه آزاد و چه در سراسری با تمام قدرت استفاده کنید. سعی کنید بیشتر به سراغ رشته های کاربردی که بازار کار بهتری دارند حرکت کنید، حتی اگر آن ها را در دانشگاه آزاد قبول می شوید. مثلاً رشته های مدیریت و اقتصاد و حسابداری و ....


سوال شماره 17 : سلام ٢٣٠٠٠ شدم :) و روانشناسي نميارم هيييييييچ جاااااااا و نيارم ميرم ازاد روانشناسي ميخونم و حالم بده و چه خاكي تو سرم بريزم دقيقا اقاي موحد؟
جواب : نگران نباش دختر خوب با 23000 هم می شود روان شناسی خواند.


سوال شماره 18 : سلام خسته نباشید، انتخاب رشته ریاضی هنر و زبان جداگانه نیست؟ همش باهمه؟
جواب : بله همه را در همان 150 انتخاب باید قرار دهید.


سوال شماره 19 : سلام خسته نباشید
ببخشید انتخاب رشته سراسری ازاد پیام نور غیر انتفاعی با همن؟
جواب : انتخاب رشته ی دانشگاه آزاد فقط در چهار رشته ی پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی با کنکور سراسری یکی شده است و در سایر رشته ها انتخاب رشته جداگانه صورت می گیرد. (این تنها تغییر اتفاق افتاده است)
رشته های روزانه و نوبت دوم و پردیس های خودگردان و غیرانتفاعی و پیام نور هم که اصولاً همیشه با هم در قالب کنکور سراسری در مجموعه ی 150 رشته قرار داشته اند و دارند.


سوال شماره 20 : سلام. لطفا ادامه پیامم رو منتشر نکنید................................................................................................
جواب : بچه هایی که از سهمیه ی 25 درصدی استفاده می کنند باید رتبه ی سهمیه ی منطقه ی 1 را (نه رتبه ی سهمیه ی جانبازی) تقسیم بر 8 کرده و با بازه ی تقسیم بر 3 و ضربدر 3 انتخاب رشته کنند.


سوال شماره 21 : سلام آقای موحد خوبین؟
امیدوارم پیاممو زود ببینین و جواب بدین. من خیلی ناراحت شدم ک پیام بعدیتون دوم مهره
اخه امروز جواب ارشد اومده و دو مهر انتخاب رشته تموم میشه. من رتبه ۱۹ بیوشیمی بالینی شدم و تهران فقط تا رتبه ۱۴ میگیره
اصفهان و شیراز هم امسال پذیرش ندارن ب نظرتون ب چه ترتیبی دانشگاه هارو بزنم؟؟ خیلی ناراحتم فقط ۵ تا فاصله داشتم
جواب : شما مجموع ظرفیت این رشته را در تهران در نظر گرفته اید، در صورتی که با توجه به این که خیلی از شهرها در این رشته پذیرش دانشجو دارند. بنابراین اولاً شانس قبولی در تهران دارید پس از تمامی دانشگاه هایی که در تهران دانشجو می گیرند استفاده کنید و با افزودن قزوین و سمنان و یا قزوین و زنجان به مجموعه انتخاب های خود، قبولی اتان را تضمین کنید.U


سوال شماره 22 : سلام اقای موحد نژاد. میشه راجع به میکروبیولوژی توضیح بدین
میشه بعد از اون رفت بیوتکنولوژی خوند بعدش رفت اونور ؟؟. چجوریه کلا
جواب : اصولاً رشته ی میکروبیولوژی شاخه ای از بیوتکنولوژی است. شما بعد از اتمام دوره ی کارشناسی با هزینه ی شخصی و بعد از اتمام دوره ی کارشناسی ارشد با استفاده از بورس تحصیلی می توانید برای ادامه ی تحصیل به خارج رفته و اگر خواستید در نهایت مهاجرت نمایید.


سوال شماره 23 : سلام آقای موحد. لطفا اصلا اصلا اصلا پیامم رو منتشر نکنین.................................................................
جواب : چشم دختر خوب نگران نباش. با شما تماس می گیرم.


سوال شماره 24 : سلاااااممممم توروقران ب دادم برسیییید من امسال رتبم افففففتضضضااااااححححح شددددد
حقم نبووود وااااااقعااااا پایین ترین درصدای عمرمو تو کنکور لعنتی زدم اصصصصلاااااا فکرشو نمیکردممممم
میخوام بمونم ۹ ماهه فقط خب ولی مامان بابام سخخخخت مخالفن چی بهشون بگم
ممنون
جواب : اگر واقعاً اراده ی درس خواندن داری از خانواده خواهش کن، که به دخترشان یکبار دیگر شانس رسیدن به آرزوهایش را بدهند تا در آینده این فکر که شاید اگر سال دیگر شرکت کرده بودم چنین و چنان شده بود ذهنش را آزار ندهد.


سوال شماره 25 : سلام خسته نباشید
الف)به نظرتون با رتبه ۲۱ هزار تجربی توی تهران و کرج چه رشته هایی میشه قبول شد؟
ب) درمورد انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان میشه یه توضیح بدین که چجوریه هست و درسته که میگن از ترم دوم به دانشجو بیمه و حقوق تعلق میگیره؟
پ)من یه جا شنیده بودم ک اگه برای رشته های بدون کنکور ثبت نام کرده باشیم،یه سری محدودیتا واسمون اعمال میشه...ولی بالاخره نفهمیدم چه محدودیت هایی؟
ت)با رتبه ای که من دارم به نظر شما عاقلانه تر نیست که از طریق رشته های بدون کنکور وارد دانشگاه آزاد بشم؟ احساس میکنم در این صورت رشته های به درد بخور تری میتونم قبول شم
خیلی ممنون
جواب : الف- رشته هایی مانند زمین شناسی در دانشگاه های دولتی و رشته های مدیریت و اقتصاد و حسابداری و سلولی و مولکولی در دانشگاه های غیر انتفاعی تهران
ب- توضیحات انتخاب رشته ی دانشگاه فرهنگیان را در ابتدای پیام آورده ام. بله به دانشجویان این دانشگاه حقوق اندکی داده شده و آن ها بیمه می شوند.
پ- خیر هیچ محدودیتی ایجاد نمی شود.
ت- بستگی به رشته های مورد علاقه ی شما دارد، بله گاهی در رشته های بدون کنکور آزاد رشته هایی وجود دارند که بیشتر مورد علاقه ی ما هستند. بنابراین امتحان آن ها ضرری ندارد.


سوال شماره 26 : سلام آقای موحد نژاد، خسته نباشید، ***لطفا پیام منو منتشر نکنید ***
من همون دختری ام ک هفته گذشته ، پیام شماره ۱۲ رو براتون فرستادم. آقای موحد نژاد، من فکر میکردم رتبه ام حدود ۵۰۰۰ میشه ولی شد ۷۵۰۰، قبل از اعلام نتایج، بهتون گفته بودم ک من میخوام پر از استعداد و توانایی باشم و شما فرمودید قادر به فتح بلند ترین قله هام، و میخواستم در کنکور سال بعد برای پزشکی شرکت کنم. پدرم، خیلی باهام صحبت کرد، ک امسال می‌تونی پرستاری قبول شی و این خیلی خوبه و جای پیشرفت داره، تازه مهاجرت کردن پرستار آسون تره و خیلی زودتر وارد بازار کار میشیم. خاله ام، پرستاره میگه خیلییییی کار سختیه. البته اون مریضی هایی هم داره و این سختی براش دردناک تر هم هست. ولی من میگم، مگه غیر اینه که همه ی رشته های کارآمد و خوب، سختی دارن؟ میدونم پرستاری خیلی بیشتره ولی کلا نظرم اینه اگه قراره به جایی برسیم، خب باید رنج‌های راه رو تحمل کنیم. بهم گفت حتما مهاجرت کنم، و خب منم اصلا هدف اصلیم همین بوده.
به نظرتون من چی کار کنم؟ این رشته مناسبه برای من؟ و همه ی اون قله هایی ک فرموده بودید و اون همه استعداد و توانایی زیاد، برام ایجاد میشه ؟ نظر شما خیلی برام مهمه.
نمیدونم چطوری از زحمات بینهایت شما تشکر و قدردانی کنم.
جواب : اگر واقعاً به لحاظ روحی آمادگی لازم برای 9 ماه تلاش مداوم را داری به نظرم بهتر است سال آینده دوباره کنکور بدهی. به این منظور می توانی هم نظر پدرت را تامین کنی و هم نظر خودت را. رشته ی پرستاری را در دانشگاه های دولتی تهران قبول نمی شوی. بنابراین پرستاری دانشگاه آزاد تهران و ورامین و کرج را انتخاب کن و بعد از یک ترم مرخصی بگیر و دوباره در کنکور سال بعد شرکت کن. اگر رشته ی مورد نظرت را قبول شدی که عالی است و اگر نشدی پرستاری ات را در دانشگاه آزاد ادامه می دهی.(در این حالت شما می توانید در دوره های روزانه ی پزشکی و دندان و داروسازی قبول شوید).
یادت باشد که قبولی در دانشگاه آزاد مانعی برای شرکت شما در کنکور سال آینده نخواهد بود. البته می توانی پرستاری دانشگاه دولتی هم قبول شوی و در ترم دوم مرخصی بگیری و بعد در کنکور شرکت کرده و از پزشکی های پردیس های خودگردان و یا دانشگاه آزادبرای قبولی سال آینده استفاده کنی. (در این حالت شما نمی توانید در دوره های روزانه ی پزشکی و دندان و داروسازی قبول شوید)


سوال شماره 27 : سلام اقای موحد نژاد امیدوارم حالتان خوب باشد ، میشه به ترتیب رشته های ...................................................؟ممنون میشم اگه متن سوالم رو نشان ندید
جواب : به ترتیب : برق – کامپیوتر – صنایع – اقتصاد – مدیریت – مکانیک - مهندسی شیمی – مهندسی انرژی – هوا و فضا
تغییر رشته در دانشگاه کار سختی است. اما به نظرم پشت کنکور ماندن هم برای شما که رشته ات ریاضی است کار درستی نباشد. البته اگر بسیار به مهاجرت علاقمند هستی قبول شدن در یکی از سه دانشگاه شریف و تهران و امیرکبیر نقشی اساسی در این راه ایفا می کند و در این حالت ارزش یک سال صبر کردن را دارد.


سوال شماره 28 : سلام آقای موحد نژاد امیدوارم حالتون خوب باشه. میشه لطفا پیام رو خودتون بخونید...
نمی دونم با توجه به زمان زیادی که گذشته با اسم و مدرسه منو یادتون میاد یا نه امیدوارم یادتون بیاد من وخواهرم دو قلو هستیم .
من در زیر گروه 1 3088 و در زیرگروه2 هم 2371 شدم .
خواهرم در زیرگروه1 3500 و در زیر گروه2 4100 شد.
البته هیچکدوم از نتیجه راضی نیستیم.
می خواستم بدونم تو دانشگاه آزاد تهران می تونیم داروسازی یا دندانپزشکی قبول شویم؟
بعد اینکه به نظرتون خوبه یه رشته ای آزاد یا شبانه بخونم بعد در کنارش دوباره برای کنکور بخونم؟
یه سوال دیگه اینکه من کنکور زبان 500 شدم حالا می خوام بدونم می تونم در کنار هر رشته ی دیگه مترجمی زبان رو هم بخونم؟
خیلی ببخشید که سوالام طولانی شده
می خواستم ازتون تشکر کنم بابت زحماتی که کشیدین واینکه در طول سال خیلی بهم روحیه دادین و
معذرت می خوام از اینکه نتونستم بهتر عمل کنم.
جواب : دختر خوبم، شما خودت می توانی داروسازی را در پردیس های خودگردان شهرستان ها و دانشگاه آزاد قبول شوی اما متاسفانه خواهرت به احتمال زیاد نمی تواند.
به نظرم خواهرت اگر حوصله و انرژی اش را دارد و حتماً می خواهد یکی از سه رشته ی پزشکی و دندان و داروسازی را قبول شود، بهتر است به صورت کامل (رشته های پزشکی و دندان و داروسازی) انتخاب رشته بکند و اگر قبول نشد، پشت کنکور بماند و شانس خود را دوباره امتحان کند.
خیر زبان را به صورت دانشگاهی نمی توانید در کنار رشته های دیگر بخوانید.


سوال شماره 29 : ببخشید دکترای پیوسته فیزیک یا دکترای پیوسته بیوتکنولوژی منظورش اینه تا مقطع دکترا دیگه کنکور ارشد و دکترا نمیدیم؟؟
و اینکه چه رتبه ای و میخواد حدودا روزانه دولتی شهر تهران؟
جواب : بله منظورش این است که دیگر لازم نیست در آزمون های کارشناسی ارشد و دکترا شرکت کند. اما اگر نمراتش در طول تحصیل خب نباشد برای ادامه تحصیل دچار مشکل خواهد شد.
برای دکترای پیوسته ی فیزیک رتبه ای در حدود 4000 در زنجان لازم دارید (چون فقط زنجان دارد) و برای بیوتکنولوژی دانشگاه تهران به شرط قبول شدن در مصاحبه به رتبه ای بهتر از 500 نیاز است.


سوال شماره 30 : سلام آقای موحدنژاد
من خیلی دوست دارم تحت نظر خود شما با توجه به تجربیاتتون انتخاب رشته انجام بدم
با توجه به اینکه امسال در مدرسه تعیین رشته نمیکنید،
به کجا باید مراجعه کنم؟!
جواب : دختر خوبم من در هیچ کجا انتخاب رشته نمی کنم. فقط چند تا فارغ التحصیل داشته ام که در طول سال با من مشاوره ی خصوصی داشته اند و موظف هستم به آن ها کمک بدهم. یعنی آن ها را هم چاره ای ندارم وگرنه امسال با توجه به شیوع گسترده ی کرونا امکان انتخاب رشته حضوری وجود ندارد. بنابراین لازم است به مشاورین دیگر مراجعه نمایید.


سوال شماره 31 : سلام استاد من رتبم ۳۵۰۰۰ شده تو دانشگاه ازاد تهران چه رشته هایی می تونم بخونم؟
جواب : زیست شناسی سلولی و مولکولی ، میکروبیولوژی و شیمی کاربردی و صنایع غذایی و ...


سوال شماره 32 : استاد روانشناسی انتخاب کنیم بازار کارش کمه؟ چون خیلی ها رولنشناسی می خونن؟
جواب : خیلی ها پزشکی می خوانند و خیلی ها خیلی چیزهای دیگر را. اما آن هایی که کارشان را بهتر انجام می دهند و باسوادترند و روابط عمومی بهتر و هوش اجتماعی بیشتری دارند در میان آن خیلی ها موفق می شوند. پس اگر اینگونه هستی و یا اینگونه می شوی،نگران نباش.


سوال شماره 33 : عرض سلام و خسته نباشید شرایط کلاس خصوصیتون نوشته بودید هزینه مشاوره خصوصی و گروهی و کلاس های زیست شناسی یک میلیون و ۳۰۰ تومان است یعنی برای کلاسهای ریاضی و فیزیک بایدخودمون اقدام کنیم ؟
و اینکه اگر در درس شیمی اختلال داشته باشیم که توسط خود شما برطرف شود باید هزینه جداگانه بپردازیم؟
جواب : برای کلاس های ریاضی و فیزیک اگر لازم باشد باید اقدام کرد. معمولاً با استفاده از سی دی های آموزشی مشکلات این دروس با کمک من برطرف می شود. در مورد درس شیمی هم من خودم کمک مستقیم می دهم، خصوصاً در حل مسایل.
خیر هیچ هزینه ی اضافه ای نباید پرداخت شود.


سوال شماره 34 : سلام آقای موحد نژاد من خیلی گیج شدم واقعا نمیدونم باید چی کار کنم لطفا کمکم کنید.
من امسال به دلیل استرس خیلی بالایی که در روز کنکور داشتم رتبه ام شده 20000 و الانم عزمم رو جزم کردم برای سال بعد چون اعتقاد دارم تواناییم بیشتر از این حرفاست ولی خانواده ام زیاد با من موافق نیستن میخواستم بدونم که با این رتبه بهترین رشته و فقط هم دانشگاه سراسری شهرستان هم باشه برام فرقی نداره چی میشه قبول شد؟خیلی ممنون میشم جواب بدین چون واقعا سردرگم شدم.
جواب : بهترین رشته هایی که می توان قبول شد الف- مدیریت ها و اقتصاد و حسابداری دانشگاه های غیر انتفاعی و یا دولتی های شبانه ی شهرستان هاست. ب- زیست شناسی سلولی و مولکولی و میکروبیولوژی دانشگاه آزاد تهران است. اگر واقعاً آمادگی سخت درس خواندن را داری از خانواده خواهش کن تا یکبار دیگر شانس رسیدن به آرزوهایت را به شما بدهند.


سوال شماره 35 : سلام خسته نباشید،من رتبه زبانم ۲۹۵۹ شده امکانش هست که تهران دانشگاه دولتی قبول بشم ؟
فرانسوی ،انگلیسی ،آلمانی،اسپانیایی،ایتالیایی ؟ یکدوم ازین زبان ها ؟ یا اگه نه کلا توی زبان های دیگه شانس هست ؟
جواب : برای زبان هایی که نام برده ای شانس قبولی داری. البته اگر زبان چینی را هم به این مجموعه اضافه کنی دیگر می توان گفت صددرصد قبول می شوی.


سوال شماره 36 : سلام ،من رتبه کل در سهمیه نهاییم ۲۳۴۴۴ شده ،توی چه رشته های احتمال قبولی توی دانشگاه های دولتی تهران رو دارم ؟
و اینکه یادمه توی همایش پارسال فرمودید بچه های تجربی به شیمی دانشگاه شریف و .. فکر کنن،من میتونم روی این مورد مانور بدم ؟
کلا میخوام بینیم شانس قبولی دانشگاه دولتی رو دارم تهران یا نه .
جواب : دختر خوبم ، شما سابقه ی تحصیلی درخشانی داری ولی متاسفانه رتبه ات خوب نشده است. با این رتبه برای قبولی در دانشگاه های دولتی تهران احتمالاً هیچ شانسی نداری. اما حتماً لازم است از تمامی رشته های موجود در این دانشگاه ها استفاده کنی تا خدای نکرده شانسی را از دست نداده باشی. شانس اصلی شما در دانشگاه های دولتی شهرستان ها و آن هم در رشته های شیمی و زیست شناسی و مدیریت و اقتصاد است و یا در رشته های غیر پزشکی دانشگاه آزاد تهران


سوال شماره 37 : سلام. خسته نباشید .ببخشید یه سوال داشتم.
رتبه من 38000 شده .میخواستم بدونم میتونم رشته روانشناسی دانشگاه ازاد یا غیر انتفاعی یا پیام نور قبول شم؟
ترجیحا شهر های نزدیک تهران باشه بهتره.
از لطفتون سپاس گزارم
جواب : با توجه به معدل خوبتان، روانشناسی دانشگاه آزاد با سوابق تحصیلی را می توانید قبول شوید و برای روان شناسی هم به شرط انتخاب واحدهای دانشگاهی استان البرز و تهران شانس قبولی وجود خواهد داشت.


سوال شماره 38 : میتونیم هم برای سراسری و هم برای ازاد و هم برای رشته های بی ازمون انتخاب رشته کنیم؟؟
و اینکه دانشگاه های ازاد تهران تا چه رتبه ای برای روانشناسی از تجربی میگیرن؟
ممنون از زحماتتون
جواب : بله می توانید. دانشگاه آزاد برای داوطلبان گروه تجربی با روش بدون آزمون و با استفاده از سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرد.


سوال شماره 39 : سلام اقای موحد نژاد خسته نباشید
امیدوارم حالتون خوب باشه
میخواستم بپرسم از رشته تجربی برای روان شناسی چه رتبه ای نیازه؟مثلا دانشگاه علامه روزانه و شبانه تا چه رتبه ای و میگیره؟
و شبانه دانشگاه های شهرستان چطور؟
کلا راجع به قبولی روان شناسی یه توضیح کوتاه بدید ممنون میشم
حداکثر رتبه ها برای قبولی. ممنون از لطفتون
جواب : برای دانشگاه علامه روزانه تا 3200 و شبانه تا 4000 و برای الزهرا (س) تا 5000 و غیر انتفاعی های تهران اگر رفاه را هم بردارید تا 16000 و برای روزانه شهرستان ها تا 12000 و برای شبانه شهرستان ها تا 25000 بنابراین اگر رتبه ی شما ضعیف شده است در شهرستان ها شانس زیادی دارید.


سوال شماره 40 : سلام با رتبه ۲۲۰۰ چه رشته هایی در تهران میشه قبول شد؟
درامد هوشبری بیشتره یا بینایی سنجی؟
جواب : لازم است حتماً از تمامی پزشکی ها و دندان ها و داروسازی های دولتی و پردیس های خودگردان و دانشگاه آزاد تهران و کرج استفاده کنید. امیدوارم در این حالت قبول شوید. اما پیشنهاد من به خانواده این است که بعد از تهران و کرج به شما اجازه انتخاب پردیس های خودگردان این سه رشته را در شهرهایی مثل قزوین و زنجان و سمنان و قم و کاشان را به شما بدهند تا حتماً قبول شوی.
در آمد بینایی سنجی بسیار بیشتر است.


سوال شماره 41 : با سلام و خسته نباشید.
میخواستم بپرسم رشته روانشناسی در دانشگاه های دولتی قم چه رتبه ای نیاز داره؟ممنون از توجه وزحماتتون
جواب : حدود 7000 تا 9000


سوال شماره 42 : من از بچه های ابوعلی سینا هستم که امسال موفق نشدم کنکورم رو خوب بدم ولی برای سال آینده دارم میخونم.
سوال مهمی که داشتم این هستش که من مدتی است زبان آلمانی میخونم میخواستم راهنماییم کنید که اگر بخوام به جای زبان انگلیسی سال بعد زبان آلمانی رو در کنکورم جایگزین کنم چه شرایطی دارد یعنی با توجه به این که زبان انگلیسیم معمولی هستش و کلاس زبان آلمانیم رو هم نمیتونم طی مدتی که دارم واسه کنکور میخونم ول کنم، این که برای کنکور سال آینده زبان آلمانی رو جایگزین کنم درست هستش؟ و این که چه سطحی از زبان آلمانی باید داشته باشم الان سطحA2 هستم و تا کنکور سال بعد سطح B رو تموم میکنم.
ممنون میشم راهنماییم کنید.
جواب : شما بدون هیچ مشکلی می توانید سال آینده به جای زبان انگلیسی زبان آلمانی را برای آزمون عمومی انتخاب کنید. سطح B برای شرکت در کنکور کاملاً کافی است.


سوال شماره 43 : سلام آقای موحد نژاد امیدوارم حالتون خوب باشه" لطفاااا پیام منو منتشر نکنیییید"
یه سری بهتون گفتم پیاممو منتشر نکنید ولی حواستون نبود -___-
میخواستم بدونم میتونم مدیریت توی شهر تهران یه دانشگاه دولتی قبول شم با رتبه ی ۵۹۹۰؟!
با یکی از استادام که صحبت کردم گفتن شهرستان همه ی رشته های خوب دولتی قبول میشی و علوم تحقیقاتم همین طور
ولی من خودم دلم نمیخواد شهرستان برم فکر میکنم اگه برم شهرستان از خیلی چیزای دیگه جا میمونم
من اینجا دوستا و تفریحای خودمو دارم و کلی کار دیگه نمیخوام کنار بزارمشون و فقط به فکر درس باشم و از یه جهتی حس اینکه دارم به خودم ظلم میکنم اعصابمو خورد کرده نمیتونم تصمیم بگیرم
و اینکه به نظر شما بین یه مدیریت خوب یعنی مثلا مدیریت بازرگانی یه دانشگاه دولتی و کامپیوتر علوم تحقیقات کدوم مناسب تره؟!
و با توجه به اینکه الان همه میخوان کامپیوتر بخونن احتمال نداره تو آینده کلی ادمی که کامپیوتر خونده وجود داشته باشه که شغلی ندارن؟!
به امید دیدارتون
جواب : از تمامی رشته های مدیریت ارایه شده در دانشگاه های دولتی تهران (دانشگاه الزهرا (س) هم باشد) استفاده کنید و بعد از آن از مدیریت های دانشگاه های غیر انتفاعی تهران هم استفاده کنید در این حالت دیگر نیازی به شهرستان رفتن نیست.
اگر رشته ی کامپیوتر را دوست داری و آمادگی داری تا به صورت فعالانه و نه فقط در سطح دانشگاه روی آن کار کنی، آن وقت می شود گفت این رشته از مدیریت برایت بهتر خواهد بود.


سوال شماره 44 : سلام و خسته نباشيد
آقاي موحد نژاد ميخواستم بدونم با رتبه ٢٧٤ زيرگروه يك ميشه دندانپزشكي دانشگاه تهران قبول شد؟! پزشكي علوم پزشكي ايران چطور؟
با تشكر
جواب : شاید هیچکدام را نشود قبول شد. به نظرم احتمال هر دو کم است. اما اگر از پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه شاهد تهران استفاده کنی، حتماً قبول می شوی. (البته به شرط این که در مصاحبه ی آن خرابکاری نکنی) و البته در کرج هم حتماً قبول می شوی.


سوال شماره 45 : موحد نژاد میخواستم بدونم با رتبه ده هزار پردیس شهید بهشتی چه رشته ای قبول میشم؟پرستاری نمیشه؟
و اینکه بین هوشبری-تکنولوژی پرتوشناسی-اتاق عمل-مامایی و پرستاری شهرستان و دامپزشکی آزاد کدوم برای مهاجرت بهتره و کدوم برای تو ایران کار کردن؟
جواب : با رتبه ی 10000 به احتمال زیاد پرستاری پردیس بهشتی را قبول نمی شوی.
همه اشان برای مهاجرت خوب هستند، بخصوص تکنولوژی پرتوشناسی و پرستاری


سوال شماره 46 : سلام خسته نباشید.
رتبه من 36000 شد و می خوام شیمی کاربردی دانشگاه آزاد بخونم.
ترم دوم مرخصی تحصیلی بگیرم تا دوباره کنکور شرکت کنم.
یه جایی خوندم نوشته بود دانشگاه آزاد نیمسال اول مرخصی تحصیلی نمیده. راسته؟
جواب : بله دانشگاه ها اصولاً برای ترم اول مرخصی تحصیلی نمی دهند، مگر بتوانید مدرک قابل قبولی برای مریضی و مسایل مهم دیگر ارایه دهید تا بعد از بررسی در کمیسیون دانشگاه این اجازه به شما داده شود.


سوال شماره 47 : سلام آقای موحدنژاد توی اسامی رشته ها زیست سلولی مولکولی برای لیسانس ۵ گرایش داره یا برای فوق لیسانس ؟ چون در اسامی دفترچه برای زیست سلولی مولکولی گرایشی معرفی نکرده
جواب : در دفترچه این گرایش ها به صورت رشته هایی مجزا در قالب سه رشته ی زیست شناسی سلولی و مولکولی ، زیست فناوری و میکروبیولوژی ارایه شده اند. بنابراین واژه ی زیست شناسی سلولی و مولکولی از پشت زیست فناوری و میکروبیولوژی حذف شده است.


سوال شماره 48 : سلام آقای موحدی چرا در دفترچه انتخاب رشته انسانی دانشگاه شهید رجایی نداره؟
جواب : دانشگاه شهید رجایی یک دانشگاه فنی است و ارتباطی با رشته های علوم انسانی ندارد.


سوال شماره 49 : میخواستم بدونم آخرین رتبه های قبولی در کامپیوتر و برق و علوم کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت نوبت دوم
و برق و کامپیوتر و علوم کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر نوبت دوم چنده؟
جواب : اصولاً این دانشگاه ها دوره های شبانه (نوبت دوم) ندارند.


سوال شماره 50 : سلام و عرض ادب خدمت استاد بزرگوار، من رتبه در سهمیه ام 9211 شده.
الف. شنیدم سازمان سنجش بعدا اصلاحیه و تکمیل ظرفیت می‌فرسته. این درسته؟ مثلا تو ماه آبان و آذر اینا ممکنه بیاد.
ب. اون وقت اگر ظرفیت داشته باشه میتونم تو رشته هایی مثل بینایی سنجی یا رادیولوژی یا کلا رشته های مورد علاقم که الان ممکنه قبول نشم، اون موقع با این کارها میتونم قبول شم؟؟
پ. خوب اگر میشه چجوری این کارو میکنن؟ دوباره یه جدول انتخاب رشته و دانشگاه میدن بهمون؟ میشه کامل توضیح بدین
ت. اگه اون موقع مشغول تحصیل تو یه رشته ای باشم اجازه میدن که تغییر رشته بدم و چیزی که اون موقع انتخاب می‌کنم رو بردارم؟؟
ث. یه سوال دیگه، اگه زمین شناسی بخونم بعدا میتونم در آزمون های استخدامی آموزش پرورش شرکت کنم و بشم دبیر زمین شناسی؟؟
ج. ببخشید که اینقد سوال کردم راستش ب خاطر رتبم نگرانم و چون خودم تنهایی دارم انتخاب رشته میکنم میترسم. اون روش هایی که اول پرسیدم به نظرتون لازمه برم پیش مشاور یا خودم میتونم با اون اصلاحیه ها و تکمیل ظرفیت ها برا خودم یه کاری کنم؟
د. کارنامه سبز چیه؟ میتونه کمک کننده باشه؟
آقای موحد لطفا پیام من رو منتشر نکنید
سپاس فراوان بابت پاسخ گویی
جواب : الف – بله درست است احتمالاً در هفته ی سوم آبان ماه خواهد آمد.
ب- بله می توانید.
پ- بله دوباره به شما اجازه ی انتخاب رشته از مجموعه رشته های اعلام شده در تکمیل ظرفیت را خواهند داد.
ت- بله اجازه می دهند.
ث- بله می شود.
ج- خودت انتخاب رشته کن و در نهایت به یک آدم وارد نشان بده.
د- کارنامه ی سبز همان کارنامه ی نهایی کنکور است که اوایل آبان ماه منتشر می شود و به شما نشان می دهد فاصله ی قبولی شما با هر یک از رشته هایی که انتخاب کرده اید چقدر بوده است؟ بنابراین به درد الان شما نمی خورد.


سوال شماره 51 : سلام آقای موحد نژاد یه سری سوال داشتم
الف)میشه فرهنگیان رفت شهرستان با رتبه ی ۲۸۰۰۰ زیر گروه یک؟
ب)پیام نور اگر زیست مولکولی انتخاب رشته بشه میشه برای کنکور ۱۴۰۰ همزمان خوند؟ یعنی مجاز به انتخاب رشته توی روزانه هستم
ج) هیچ کس فکرشو نمیکرد رتبم این بشه یکی از درسامو نمیدونم چجوری منفی زدم و باورم نمیشه هنوز نمیدونم چیکار کنم موندم! درسی بود ک توی عمرم زیر ۴۰ نزده بودم به هرحال تموم شده و گذشته ولی میخوام بخونم کشش ندارم میترسم اگه بمونم بعد یه مدت بزنه به سرم و
همه چیو بذارم کنار اینجوری بدتر میشه رتبم قطعا از طرفی بخاطر ناراحتی پدرو مادرم نمیتونم بگم مشاور بگیرن یا کلاس برم و اینا و خودم باید تنها بخونم
با این اوصاف نمیدونم چیکار کنم
البته که مجاز شدم دولتی روزانه ولی واقعا نمیدونم چه رشته هایی میتونم برم و کدوم دانشگاه ها!! از همه طرف تو شوک هستم
جواب : الف- خیر متاسفانه قبول نمی شوی.
ب- بله می توانید در غیر انتفاعی و شبانه و پیام نور درس بخوانید و بدون مشکل دوباره در کنکور سال بعد شرکت کنید.
ج- به نظر من انتخاب رشته کن و قبول شو و اگر حوصله داشتی ترم دوم مرخصی بگیر و با قدرت برای کنکور سال بعد خودت را آماده کن.


سوال شماره 52 : سلام آقای موحدنژاد
لطفا پیام منو منتشر نکنید
...........................................................................................................................................
جواب : الف- باید از رشته های دانشگاه آزاد مانند علوم سلولی و مولکولی و میکروبیلوژی و صنایع غذایی و شیمی کاربردی برای قبول شدن استفاده کنی و دانشجو شوی و در عین حال امکان شرکت در کنکور سال بعد را داشته باشی. البته شانس قبولی در رشته های مدیریت دانشگاه های غیر انتفاعی تهران را هم داری.
ب- برای انتخاب رشته ی کامپیوتر باید به دفترچه ی رشته های بدون کنکور (با سوابق تحصیلی) دانشگاه آزاد و سراسری مراجعه کنی و در آنجا می توانی این رشته ها را قبول شوی.
ج- اگر کامپیوتر نشد، مدیریت های مالی و بازرگانی و صنعتی و حتی مدیریت کسب و کارهای کوچک رشته های خوبی هستند.
د- نوبت دوم و غیر انتفاعی و پیام نور و دانشگاه آزاد جزو روزانه ها نیستند و بدون مشکل می توانید در کنکور سال بعد شرکت کنید.
ع- موسسه ای کار کنید بهتر است. بروید موسسه ی افرینش


سوال شماره 53 : سلام روزتون خوش شما رو دوستم به من معرفی کرد وقتی پیام های شما رو خوندم فهمیدم فردی قابل اعتماد و ورزیده هستین متاسفانه من از مشاور مدرسه ی خودم نتونستم بهره ببرم چون بهش اصلا اعتماد ندارم . هر کسی هم که اعتماد کرد نتیجه خوبی نگرفت . من امسال هدف زندگیمو پیدا کردم من عاشق ورزشم من رشته ی پاتیناژ رو از اواخر سال یازدهم شروع کردم به یادگیری با تمام سختی هایی که داشت و داره برام مثل راه هزینه و .. و براش کم نذاشتم چون این رویای کودکی من بود و من فکر میکردم تو ایران این رشته وجود نداره اما از وقتی فهمیدم تمام سعیمو دارم براش میکنم واقعا نمیخوام بگم خب من درسمم میخونم پاتیناژ رو هم ادامه میدم! میخوام درسم همراستای اون باشه بنابراین من امسال هم برای اون تلاش کردم هم تا جایی که اصلا به خودم فشار نیارم برای کنکور و نهایی اما تمام توانمو برای کنکور نذاشتم و واقعا به خصوص اواخر سال که خیلیییی کم خوندم و تست زدم ( این وسط واقعا مشاور بد هم بی تاثیر نبود ) خلاصه من آزمون عملی علوم ورزشی رو با آمادگی بالایی همین یکشنبه دادم و داور از من خوشش اومد
الف)حالا سوال من اینه من رتبم ۱۵۶۰۰۰ شده توی منطقه ۱ تجربی ؛ به نظرتون میتونم سراسری تو شهر تهران علوم ورزشی بیارم؟ من سایت کانون رو چک کردم مثلا با طرفای ۱۰۰۰۰ دانشگاه تهران گرفته منطقه ۱ ؛ بعد دانشگاه الزهرا با ۲۵۰۰۰ هم گرفته البته از منطقه ۲ که یزد بوده اما از منطقه ی ۱ اطلاعاتی نداشت . مشکل اینجاست که نتایج آزمون عملی مشخص نیست که هر کسی آزمونشو چطور داده که تونسته پذیرفته بشه.
ب)من با سوابق تحصیلی هم آزادش رو هم انتخاب کرده بودم از قبل معدل نهاییم کتبیش ۱۸.۹۵ و کلش ۱۹.۶۵ هستش فکر کنم آزاد رو حتما بیارم درسته؟
ج) موقع انتخاب رشته آزاد بدون کنکور من ۳ تا کارت خریدم انسانی که توی اون علوم ورزشی داست و محض احتیاط هنر و ریاضی
توی هر قسمت با هر کارتی که داشتم جدا انتخاب رشته کردم مثلا با کارت انسانی اول علوم ورزشی رو زدم بعد دوباره با کارت ریاضی اول معماری داخلی رو زدم اینا که تداخل ایجاد نمیکنه باهم میکنه؟
جواب : خیلی خوشحالم که دختر خوب و ورزشکاری هستی.
الف- رتبه ی کشوری شما 156000 است و نه رتبه ی سهمیه ی منطقه 1 با این حال شانس قبولی شما در رشته ی علوم ورزشی بسیار کم است.
ب- در رشته های با سوابق تحصیلی شانس قبولی شما در علوم ورزشی بسیار زیاد است.
ج- خیر تداخلی ایجاد نمی شود.


سوال شماره 54 : سلام امیدوارم حالتون خوب باشه.
پارسال من در همایش انتخاب رشته شما شرکت کردم. یادم هست که شما گفتین شیمی دارویی رو میشه در خارج از کشور به داروسازی تبدیل کرد.ولی یادم نیست که گفتین چه جوری میشه شیمی دارویی خوند.
من الان میخوام انتخاب رشته کنم فقط شیمی محض و شیمی کاربردی تو لیست رشته ها هستش.
ممنون میشم راهنمایی کنید.
جواب : اصولاً رشته ی شیمی را صرف نظر از این که چه گرایشی داشته باشد، در بعضی از کشورها می توان در ادامه به رشته ی داروسازی تغییر وضعیت داد مثلاً کانادا از جمله ی چنین کشورهایی است. (اما در ایران نمی شود). بنابراین نگران گرایش آن نباشید.


سوال شماره 55 : ببخشید تو همایش انتخاب رشته روز یکشنبه که با شما داشتیم گفتین که کامپیوتر سازمان سنجش میگه که نفر ۱۴۹ منطقه ۱ بیاد جلو ینی با توجه به رتبه درسهمیه منطقه کارشو انجام میده؟اگه این طوری باشه شاید ی نفر دیگه تو منطقه ۲یا۳ بهتر شده باشه تکلیف اونا چیه؟
ی سوال دیگه رتبه های لب مرز رشته ریاضی چه رتبه در سهمیه ای هستن و اینکه من شنیدم سمپادی ها یا المپیادی ها میتونن در دورشته بطور روزانه تحصیل کنن اونوقت هر سمپادی بخواد دوتا دوتا برداره چیزی به بقیه نمیرسه ک
سوال آخرم اینه که با رتبه ۵۱۰۰ کشوری ک ۳۲۰۰ سهمیه مناطق هستش چه رشته هایی به طور روزانه تو دانشگاه دولتی شهر تهران قبوله؟
جواب : ظرفیت هر رشته در سهمیه ها مخصوص همان سهمیه است و انتخاب رشته ی هر سهمیه به صورت جداگانه انجام می پذیرد.
رتبه ی خود شما لب مرز قبولی های مهندسی در تهران است. برای المپیادی ها ظرفیت اضافه در نظر می گیرند و از ظرفیت رشته های شما کم نمی کنند.
شما می توانید مهندسی عمران و مکانیک دانشگاه الزهرا (س) و نساجی امیرکبیر و معدن دانشگاه های تهران و امیرکبیر و مهندسی های راه آهن علم و صنعت و متالورژی دانشگاه صنعتی خواجه نصیر را قبول شوید. اما بیشتر رشته های غیر مهندسی را قبول می شوید.


سوال شماره 56 : سلام آقای موحد نژاد وقت به خیر.
اول اینکه ممنون میشم متن پیام من منتشر نشه در سایت اگر لطف میکنید و پاسخ من ...............................................................................................................
جواب : آفرین بر شما که از همان سال اول به این زمینه ها توجه داری. لازم است زبان انگلیسی خودت را تکمیل کرده و در اینترنت روی مقالات نوشته شده در زمینه ی ساخت انواع کرم ها کار کنی. به تدریج اطلاعات کسب شده در دانشگاه هم به کمک شما خواهند آمد.
اگر می خواهی کرم هایت را بفروشی تا موقعی که مجوز نداری می توانی در عطاری ها اقدام به فروش آن ها کنی (مثل کرم های ضد ترک و ضد درد و لیفتینگ و ....) منتها مواظب باش از مواد حساسیت زا در کرم ها استفاده نکنی. باز هم با من در ارتباط باش، اگر جدی باشی می توانم در ساخت و توزیع آن به شما مشاوره بدهم.


سوال شماره 57 : سلام اقای موحد نژاد وقت بخیر!
ببخشید من رتبه زیرگروه یکم ۷۰۰۰ ولی رتبه در سهمیه کل منطقه ۱ ۵۲۰۰،نمره کل زیر گروه یکم ۸۴۰۰
ولی نمره کل که پایین کارنامه مینویسه ۸۷۰۰،
میخواستم بدون کدوم درسته؟
من فیزیوتراپی میخوام حتی پردیس ولی شهر تهران باشه ، بومی تهران هم هستم شانسی دارم؟؟
جواب : رتبه ی اصلی شما همان رتبه ی زیرگروه 1 است و متاسفانه با رتبه ی 7000 امکان قبول شدن در فیزیوتراپی را در هیچ کجا نداری. البته در انتخاب رشته ات از آن ها استفاده کن و شانس خودت را آزمایش کن.


سوال شماره 58 : سلام،خداقوتتون بده
میشه با رتبه ۱۳هزار رشته ریاضی،دانشگاه دولتی در تهران قبول شد؟مهندسی کامپیوتر یا مهندسی صنایع؟
اگر تهران نمیشه،قزوین یا گرمسار چطور
امیدی هست؟
جواب : در تهران و قزوین نمی شود ولی در گرمسار شانس زیادی دارید.


سوال شماره 59 : سلام
الف. تو دفترچه گفته انتقال دانشجو یا تغییر رشته امکان پذیر نیست و ممنوعه!! پس چجوری میشه اگه مثلا در یه دانشگاه روزانه مشغول به تحصیل شیم درحالیکه نتایج مصاحبه فرهنگیان بعدا میاد و اگ قبول شده باشیم باید تغییر دانشگاه و رشته بدیم. ینی نمیشه این کارو کرد؟!!
ب. بعضی ها میگن با تکمیل ظرفیت میشه بعدا یه رشته ای رفت
این در صورتی که ما اون موقع مشغول به تحصیل تو دان‌شگاه نباشیم؟ و اگه باشیم هیچ کاری برای تغییر رشته و دانشگاه نمیتونیم بکنیم؟ حتی اگه که این اصلاحیه ها تو آذر و دی بیاد..؟؟؟
ج. علوم آزمایشگاهی شهرستان تا چه رتبه ای؟
د. من رتبه 9000 شدم و زمین رو صفر زدم. ایا زمین شناسی بهشتی قبول میشم؟
ه. رشته های شرایط خاص رو شرکت کنیم ولی پشیمون شیم میتونیم مصاحبه اش رو نریم؟ محروم نمیشیم؟
ی. علوم تربیتی روزانه تهران نداریم؟ چه رتبه ای میخواد؟
د. روانشناسی الزهرا چه رتبه ای میخواد؟ من ک تجربیم احتمال داره قبول شم
جواب : الف- اگر دانشگاه فرهنگیان قبول شوید سازمان سنجش اجازه ی تغییر رشته را به شما خواهد داد.
ب- بله البته معمولاً تعداد رشتههای خیلی خوب در تکمیل ظرفیت زیاد نیست.
ج- تا رتبه ی 11000 در شهرستان های دو دست دانشگاه های دولتی و تا رتبه ی 25000 در شهرستان های دور دست دانشگاه آزاد.
د- بله ان شاء الله قبول می شوید
ه- نه مصاحبه نروید خود بخود حذف می شود و محرومیتی در کار نیست.
ی- علوم تربیتی در گروه تجربی نداریم.
د- رتبه ای در حدود 5000 می خواهد پس شانس قبولی شما کم است.


سوال شماره 60 : سلام اقای موحد خوبین؟
من کنکور ارشد دادم گروه یک علوم آز رو و رتبه بیوشیمی بالینیم از همه بهتره
دو تا سوال دارم
یک اینکه اگ تو انتخابام بیوشیمی و قبول بشم ،دیگ روش وای میسته و نمیره انتخابای بعدیمو چک کنه؟یعنی بعدش کارنامه ای بدن بهم ک اقا تو بیوتک و ژنتیکم قبول شده بودی
سوال دومم اینه ک
اگ بیو شیمی بالینی رو قبول نشم و بیوتک یا ژنتیک قبول بشم اون موقع حتما باید برم یا میتونم سال بعد بیوشیمی امتحان بدم؟چون ی قانونی بود ک اگ رشته ای رو قبول بشی و نری سال بعد محرومی یعنی سال بعد از همه زیرگروهای علوم آزمایشگاهی یک محروم میشم؟
جواب : بله اگر در رشته ای قبول شوید بقیه ی رشته ها برای قبولی بررسی نمی شوند. اما جهت اطلاع داوطلب به او کارنامه ای خواهند داد که ببیند چه رشته های دیگری را می توانسته قبول شود.
بله اگر در رشته هایی غیر از پردیس های خودگردان (شهریه پرداز یا همان بین الملل) قبول شوید نمیتوانید سال بعد در کنکور ارشد شرکت کنید.


سوال شماره 61 : پیام منو منتشر نفرمایید .................................................................................................................
.................................
جواب : بله در غیر انتفاعی بسیاری از شهرستان ها شانس قبولی در روان شناسی را دارید. در پیام نور تهران و کرج (به شرط استفاده ی قطعی از کرج) شانس قبولی در روان شناسی را خواهید داشت.
در حسابداری شبانه ی دانشگاه های دولتی شهرستان ها شانس قبولی دارید. بدیهی است در غیر انتفاعی تهران و پیام نور تهران هم در این رشته شانس قبولی دارید.
به نظرم حسابداری پیام نور تهران به حسابداری شبانه یک شهر دور از تهران ارجحیت دارد.
با این رتبه متاسفانه دبیری قبول نمی شوید.
بله شما می توانید از تمامی رشته های دانشگاه فرهنگیان موجود در استان تهران برای انتخاب رشته استفاده کنید.


سوال شماره 62 : با سلام خدمت استاد موحد نژاد،‌ یکی از دانش اموزان سال قبلتون شما رو معرفی کردند به بنده، و نیاز به مشاوره جهت انتخاب رشته سراسری داشتم??
جواب : متاسفانه، من امسال به دلیل شیوع کرونا انتخاب رشته انجام نمی دهم.


سوال شماره 63 : سلام استاد خسته نباشید . دیروز در کلاسی که گذاشتین برای رشته پرستاری دانشگاه آزاد در تهران رتبه زیر ۱۰۰۰۰ ذکر کردین اما من وقتی سرچ کردم به چند مورد کارنامه عجیب رسیدم که یکیشو مینویسم : پرستاری آزاد واحد رودهن . جنسیت :مرد.سهمیه:عادی.شهر:تهران.رتبه در زیر گروه:۸۴۹۶۱. رتبه کشوری:۲۴۵۰۹۴.تراز:۵۴۶۵.این واقعا درسته؟!!!!
جواب : خیر درست نیست.


سوال شماره 64 : سلام دوباره . همونم که راجع به پرستاری آزاد پرسیدم . فک کنم نگفتم ورودی ۹۸ بود
جواب : فرقی نمی کند درست نیست.


سوال شماره 65 : سلام ببخشید میشه اگه آموزش ابتدایی خوندیم بعدش یه کاری کنیم که دبیر دبیرستان بشیم؟ چجوری میشه؟ و اینکه فقط تو دروس عمومی میتونن دبیر شن دیگه؟
اون وقت دیگه خدمتی که باید انجام بدن رو بابت معلم ابتدایی ندارن؟ و خدمتشون به دبیرستان میشه.؟
جواب : بله امکان پذیر است. اصولاً شما وقتی آموزش و پرورشی شدی اگر توانایی بیشتری داشته باشی و آموزش و پرورش نیاز داشته باشد هیچ اشکالی ندارد که مثلاً شیمی درس بدهی.


سوال شماره 66 : ببخشید من قبلی ام یادم رف بگم که
الف. دولتی شهرستان خوابگاه و تسهیلات رو برای دانشجو تضمین میکنه؟
ب. با رتبه 9000 پزشکی و دارو ی آزاد شهرستان نمیشه قبول شد؟ ولی آیا فیزیوتراپی و هوشبری اطراف تهران قبولم؟
جواب : الف : در دفترچه ی راهنمای پیوست که سازمان سنجش منتشر کرده است وجود و یا عدم وجود خوابگاه مشخص شده است.
ب- پزشکی و داروسازی و فیزیوتراپی اصلاً نمی شود ولی در هوشبری امکان قبولی وجود دارد خصوصاً اگر شهریه پرداز باشد.


موفق باشید – موحد نژاد