پیام شماره 47 (چهارشنبه 12 شهريور ماه 99)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پيام شماره 47 (چهارشنبه 12 شهريورماه 1399)

 


1- سلام، اميدوارم ايام به كامتان باشد.
2- بچه ها الان خيلي خوب است كه براي آشنايي با رشته هاي دانشگاهي به سايت هايي مانند قلم چي و گزينه ي 2 رفته و درباره ي رشته هاي مختلف دانشگاهي مشغول به بررسي و مطالعه شويد.
3- مهمترين نكته در انتخاب رشته، شناخت دقيق رشته هاست، وگرنه انتخاب رشته كار بسيار آساني است و توسط خودتان قابل انجام است.
4- پيام شماره 48 روز چهارشنبه 19 شهريورماه بعد از ساعت 10 بعدازظهر منتشر خواهد شد.
5- سايت من تا روز دوم آبان ماه 1399 فعال خواهد بود.
6- منتظر سوالات شما هستم.
7- برايتان بهترين ها را آرزو دارم.


پاسخ به سوالات

 

سوال شماره 1 : سلام آقای موحدنژاد...خسته نباشید.
من با توجه به درصدگیری که بعد از کنکور از سوالات برای خودم کردم به دستورالعمل شما در پیام های مربوط به رو چهارشنبه 6/5 ،درصد هام رو به کنکور سال94 دادم و بعد در 0.2ضرب کردم...
در بهترین حالت(باتوجه به خطا در محاسبه و اینکه بعضی از سوالات رو یادم نمی اومد)رتبه ام چیزی در بازه 800تا900شد...و در بدترین حالت بین1100تا1950 شد... .میخواستم ببینم که آیا میشه با همچین نتیجه ای پزشکی قبول شد و اینکه آیا اصلا رتبه خوبی هست برای امسال یا نه
خیلی ممنون بابت وقت ارزشمندی که میذارید...
جواب : در محاسبه اشتباه كرده اي دختر خوب. بايد رتبه ي سال 94 را در يك و دو دهم ضرب مي كردي و نه در دو دهم.


سوال شماره 2 : خب آقای موحد سلامی مجدد...بنده با همین هوش ذاتی رتبه را به جای انکه در ۱.۲ضرب کنم در ۰.۲ضرب کرده بودم...
خب حالا جواب بدست امده چیزی بین۶۶۰۰تا۷۸۰۰شده...
چیزی که خیلی واضح است این است که نمی شود با این رتبه در پزشکی قبول شد و این در حالی است که من فقط پزشکی میخواهم...
حالا چه کنم؟ میشه کامل راهنماییم کنید که دقیقا چه کنم؟ممنون.
جواب : بله، در سوال قبلي به اشتباه شما اشاره كردم.
خب اولين كاري كه بايد بكني اين است كه تا اعلام نتايج صبر كني (چون دليلي ندارد كه حتماً محاسبات من درست باشد) بعد اگر رتبه ي شما ضعيف تر از 3000 بود به طور طبيعي شانسي براي قبول شدن در رشته ي پزشكي نخواهي داشت. اما شما لازم است انتخاب رشته ي خودت را با رشته هاي مورد علاقه ات انجام دهي. ممكن است تا آن روز نظرت عوض شود و از رشته هاي خوب ديگري كه در گروه تجربي وجود دارد براي قبولي استفاده كني. اما اگر فقط پزشكي را بخواهي مجبور خواهي شد تا 9 ماه و نيم ديگر براي كنكور سال بعد درس بخواني.
طبيعي است كه مطالعات شما براي كنكور سال بعد بايد مستمر و منظم بوده و ان شاء الله بتواني در سال آينده آرزوي خودت را محقق كني.
از نظر من شركت در كنكور سال بعد براي دانش آموزاني كه آرزوهاي بزرگي دارند و آمادگي تلاش جدي براي رسيدن به اين آرزوها را دارند، كاملاً درست است.


سوال شماره 3 : سلام خسته نباشید
ببخشید الف - چرا بعضی از دانشگاه های غیر انتفاعی و غیر انتفاعی مجازی رو نوشتن موسسه؟ب- غیرانتفاعی مجازی یعنی چی؟
جواب : الف- دختر خوبم هر جايي كه دانشجو در آن درس بخواند دانشگاه ناميده نمي شود! معمولاً دانشگاه ها در بدو تاسيس به عنوان موسسه ي آموزش عالي شناخته مي شوند. براي كسب عنوان دانشگاه، هر موسسه ي آموزش عالي باید سه دانشکده داشته باشد. هر دانشکده نیز حداقل باید دارای سه گروه آموزشی، 800 دانشجو و 6 هزار و 400 متر فضای کلی باشد.
دانشگاه بايد حداقل 9 عضو هیئت علمی تمام وقت داشته باشد که باید 20 درصد این تعداد استادیار به بالا باشند.داشتن سه عضو هیئت علمی تمام وقت برای هر گروه آموزشی از دیگر شرایط ارتقاء موسسه ي آموزش عالي به دانشگاه است.
بنابراين با توجه به نداشتن شرايط لازم، بعضي از مراكز آموزش عالي غير انتفاعي و حتي بعضاً دولتي، به نام موسسه ي آموزش عالي شناخته مي شوند. البته شما خيلي نگران اين موضوع نباشيد. چون مدارك ارايه شده توسط اين مراكز نيز معتبر هستند.
ب- بعضي از مراكز آموزش عالي دروس خود را به صورت مجازي ارايه مي كنند و دانشجو با استفاده از سيستم هاي آنلاين در كلاس درس حاضر مي شود. به اين نوع مراكز آموزش عالي، مجازي مي گوييم. بنابراين اگر شما در دانشگاه مجازي پذيرفته شويد، دروس شما عموماً به صورت غير حضوري ارايه مي شوند.(البته امتحانات در اين سيستم ها معمولاً حضوري برگزار مي گردد)


سوال شماره 4 : سلام،بامحاسبه درصدام احتمال زیاد باوجود سختی کنکور پشت کنکور میمونم
الف)به نظرتون با وجود آسونی کنکور ۹۸ و سختی کنکور۹۹، کنکور۱۴۰۰ قراره به چه شکل باشه؟
ب)مولفهای کتب کنکور خیلیاشون تصمیم برچاپ کتاب جدیددارن باتوجه به کنکور امسال ،لازمه که دوباره کتاب تهیه کنیم؟
پ)الان که مدرسه نیست چجوری خودمونو توفضای کنکور نگه داریم؟من با تجربه امسالم ازتمام کلاسای کنکور و معلما متنفرشدم و بنظرم اثری ندارن به نظرشما درباره کلاسای کنکور چی کارکنم؟ضرورتی دارن؟
ت)یکی از مشکلاتم یا خوبیام دقیقا نمیدونم کدوم، اینه که نمیتونم به برنامه ریزی بقیه عمل کنم و حتما خودم باید کنترل داشته باشم خیلی اوقاتم برنامه ریزخوبیم ولی عمل نمیکنم تقریبا سختگیری های مشاور هیچ اثری روم نداره و با اینکا سه تا مشاور گرفتم نتونستم باهیچ کدوم ارتباط برقرار کنم بنظرتون نداشتن مشاور خیلی ضربه میزنه؟
ث)خیلی دوست دارم که توصیه هاتونو به یه پشت کنکوری بشنوم و بهم بگید که چی کارکنم تا احساس پوچی نکنم و دوباره شروع کنم
جواب : الف- غير قابل تشخيص است. از نظر من كنكور امسال الزاماً نمايانگر وضعيت كنكور سال بعد نيست. اگرچه ممكن است كنكور سال آينده سخت تر نيز باشد، اما ممكن است با آساني آن اين بار بچه ها شگفت زده شوند. از نظر من بچه ها بايد هم براي كنكور آسان آمادگي داشته باشند و هم براي كنكور سخت.
ب- بايد بدانم كه شما چه كتاب هايي را در سال پيش در اختيار داشته ايد. اگر كتاب هاي مناسبي باشند، نيازي به خريد كتاب هاي جديد نيست. ما معمولاً براي هر درس اختصاصي بايد حداقل دو نوع كتاب در اختيار داشته باشيم. يكي كتابي با سطح سوالات متوسط و ديگري كتابي با سطح سوالات بالا.
ب- با مطالعات منظم و مستمر خودتان را در فضاي كنكور نگه داريد. اما من خيلي با كلاس رفتن و گرفتن معلم موافق نيستم، مگر دانش آموز با استفاده از كتاب ها و دي وي دي هاي موجود قادر به يادگيري دروس نباشد.
ت- نيمي از بچه هايي كه در بار دوم در رشته هاي خوبي در كنكور قبول مي شوند، مشاور ندارند. بعضي از بچه ها سريع اند، درس ها را به راحتي ياد مي گيرند، معمولاً آدم هاي منظمي هستند و مي توانند برنامه هاي خودشان را به راحتي پيگيري نمايند. سال قبل هم يا رتبه اي مرزي بدست آورده اند (با توجه به اين كه رشته ي شما رياضي است، مثلاً دوست داشته اند در رشته اي خاص در يكي از دانشگاه هاي شريف و تهران و اميركبير قبول شوند ولي رتبه اشان بين 2500 تا 6000 شده است) ولي به دليل علاقه به قبول شدن در رشته و دانشگاهي معين پشت كنكور مانده اند و يا با وجود معلومات زياد بخاطر اتفاقي پيش بيني نشده در جلسه ي آزمون نتيجه اشان خراب شده است. معمولاً اين ها نيازي به مشاور ندارند.
اما اگر دانش آموزي چندان سريع و منظم نيست و رتبه ي سال پيش او ضعيف تر از 6000 است معمولاً براي قبول شدن بهتر است احتياط كرده و مشاوري با سواد و آگاه را در اختيار داشته باشد.
ث) همه ي پشت كنكوري ها مي توانستند در همان سال اول قبول شوند. پشت كنكوري بودن انتخاب خودشان بوده است. با اين انتخاب آسايش و راحتي را با يك دوره ي ديگر تلاش و استرس تعويض كرده اند. آن ها دنبال خواسته هاي بزرگتر و جايگاه هاي بهتري هستند.
فكر مي كنم براي همه ي مردم، افرادي كه براي رسيدن به هدف خود تلاش مي كنند ، افرادي قابل احترام هستند.


سوال شماره 5 : سلام خداقوت. عزاداری هاتون قبول.
الف) بینایی سنجی با رتبه 4000 و 5000 شهید بهشتی یا دانشگاه ایران قبوله؟ بعد اینکه برای کارشناسی اش باید کنکور داد؟ یعنی تحصیل پیوسته نیست؟
ب) طرح بینایی سنجی چیه که میگن اگه بخوان دفتر بزنن باید گواهی پایان طرح داشته باشن؟
ج) میگن پذیرش هیات علمی بینایی سنجی و ب طور کل دانشجوی دکتری اش هم خیلی کمه. درسته؟؟ بعد اینکه کار هیات علمی دانشگاه چیه؟؟
د)من اطلاعاتم در مورد اینکه برای تحصیل در خارج از کشور باید چه کار هایی انجام داد تقریبا صفره. لطفا راهنماییم میکنید. مثلا از همون ابتدا برای کاردانی میشه رفت خارج یا باید کارشناسی بگیریم و بریم و کلا چجوریه؟
و مثلا یکی بخواد برای همین بینایی سنجی تحصیل در کانادا یا کشور های دیگه داشته باشه و بعد از فارغ التحصیلی بخواد برگرده ایران و به کشور خودش خدمت کنه آیا اون کشور ها این اجازه رو میدن یا مجبور میکنن ک اونجا بمونیم؟
با سپاس از پاسخ گویی تون
جواب : الف – با رتبه اي در حدود 3000 قبول مي شويد.
ب- گذراندن طرح در رشته ي بينايي سنجي اجباري نيست.
ج- بينايي سنجي در ايران فقط تا مقطع كارشناسي ارشد دانشجو مي پذيرد و براي ادامه ي تحصيل و گرفتن دكترا بايد به خارج از كشور برويد. اگر در دانشگاه تدريس يا تحقيق كنيد به عنوان هيئت علمي دانشگاه شناخته مي شويد.
د- شما بعد از دريافت مدرك كارشناسي و يا كارشناسي ارشد بينايي سنجي مي توانيد براي ادامه ي تحصيل به كشورهايي مانند كانادا برويد. (البته اگر بعد از كارشناسي ارشد برويد ممكن است به شما بورس تحصيلي نيز داده شود)بعد از فارغ التحصيلي هم به سادگي و بدون هيچ مشكلي مي توانيد به ايران بياييد و به مردم خودتان خدمت كنيد.


سوال شماره 6 : سلام و عرض ادب خدمت اقاي موحد نژاد
من نظراتتون در مورد كنكور ٩٩ رو در پيام قبل كامل خوندم؛ از طرفي نظرات كلي از بچه ها رو در مورد كنكور شنيدم، ميخواستم ازتون بپرسم كه با توجه به اينكه شرايط كنكور امسال عادي نبود و كنكور ٩٩ از سال ٩٤ سخت تر بود، ميشه احتمال داد كه با ميانگين درصد پايين تري در كنكور امسال رتبه هايي بهتر از سال ٩٤ حاصل بشه؟
راستش من نگراني زيادي در مورد اينده دارم و فكر ميكنم دونستن اين موضوع تا حدود زيادي بهم كمك بكنه
جواب : به نظرم كنكور 99 سخت تر از 94 بود ولي با توجه به سطح علمي بالاتر بچه ها در سال 99 بهتر است وقتي درصد هاي خودتان را در كنكور 94 مي گذاريد ، رتبه ي حاصل را در عددي در حدود يك و دو دهم ضرب كنيد.


سوال شماره 7 : آقای موحد نژاد من واقعا افسرده شدم،دلیلشو نمیدونم، هرکسی هرچی بهم میگه فورا بعدش میزنم زیر گریه ،شاید برای مشکلات هورمونی هم ک دارم باشه!
بنظرتون چی کار کنم ؟
جواب : مشكلات هورموني در دخترها مي تواند از عوامل بروز افسردگي باشد. اما كرونا و تغييراتي كه شيوع آن در زندگي ما آدم ها ايجاد كرده است، فعلاً عامل جدي تري براي بروز افسردگي است. به دكتر مراجعه كنيد، داروي ساده اي براي كنترل اين حالت وجود دارد. پيش دكتر برويد و به او بگوييد روان شناسم نظرش اين است كه بايد يك داروي مهار كننده ي بازجذب سروتونين برايم تجويز شود.


سوال شماره 8 : سلام آقای موحد نژاد امیدوارم حالتان خیلی خوب باشد.
لطفا پیام مرا منتشر نکنید.........................................................................................................................................
امیدوارم همیشه شاد و تندرست باشید.
جواب : الف- ان شاء الله مشكلي پيش نمي آيد.
ب- هيچ كار خاصي نياز نيست انجام دهيد. زبان خودتان را ادامه دهيد.
پ- تقريباً همه ي كشورها مدرك آيلتس را قبول دارند. تا جايي كه من مي دانم فقط بعضي از دانشگاه هاي آمريكايي با آن مشكل دارند.
ت- نه مي تواني از همين الان فرانسه و يا آلماني را براي خواندن انتخاب كني. خواندن دو زبان به صورت همزمان با هم از نظر من مشكلي ندارد. اما بهتر است اول انگليسي را تمام كنيد و بعداً زبان دوم را اغاز نماييد.
ث- براي يادگيري زبان فرانسه و آلماني بهتر است به كلاس زبان برويد. در هر حال کتاب های ECHO هم خوب هستند.
ج- يادگيري برنامه نويسي كامپيوتر در خانه امكان پذير است. سایت faradars.orgسايت خوبي است و مي توانيد با آن شروع كنيد. در ضمن كرونا تا پايان امسال به پايان مي رسد. بنابراين ان شاء الله از بهار سال بعد همه ي كلاس ها داير خواهند بود.
در نهايت به نظرم الان بايد حواست به سه چيز باشد. خواندن درس دانشگاه ، يادگيري كامل زبان انگليسي و يادگيري يك زبان برنامه نويسي كار آمد مانند پايتون يا جاوا (البته براي سيستم هاي كنترلر نياز به يادگيري زبان C نيز خواهيد داشت).


سوال شماره 9 : سلام آقای موحد نژاد امیدوارم حالتون خوب باشه
نمیدونم من و به خاطر دارید یا خیر. بابت تمام حمایت ها و کمک هایی که به ما کردید به خصوص از طریق سایتتون ممنونم
من بعد از کنکور درصد هامو در نیاوردم همه خانوادم بهم گفتن در بیار البته من که درست به خاطر ندارم کدوم هارو زدم
دینیمو در اوردم چون از همه درسا بهتر زده بودم هشتاد و دو درصد شد
نمیدونم چه حسی به ازمونی که دادم دارم نه حس میکنم خراب کردم و نه حس میکنم فوق‌العاده داده باشم
الف- وسط جلسه ازمون که خیلی از بچه ها کم کم بلند شدن و رفتن هر سال این اتفاق میفته یا امسال افتاد؟
ب- اینکه شما هم معتقدید که سخت ترین کنکور تجربی بوده؟
و از سال 94 هم سخت تر بوده؟
با وجود اینکه خودمم اون کنکور و قبلا زدم اما نمیتونم درست مقایسه کنم
اگر سخت تر چرا باید در 1.2 ضرب کنیم رتبه حاصل از تخمین رتبه 94؟
ج- اگر امسال رشته مورد علاقم نتونم قبول شم صد در صد پشت کنکور مور میمونم و متمایلم با شما برای سال بعد اماده بشم
در اطلاعیتون گفتید هشت نفر در مهر و هشت نفر در ابان میپذرید اما هنوز که نتایج نیومده و باید منتظر باشم چون شانس قبول دل شدنم امسال فکر میکنم کم نباشه
امیدوارم ظرفبت تا اون موقع تکمیل نشه و هوای منم داشته باشید چون واقعا مشتاقم امسال جز اون بیست و چهار نفر شما باشم و منم در نظر داشته باشید
ایشالله که امسال به نتیجه مورد نظرم برسم و کار به سال بعد نکشه
بازم ممنونم از پاسخگوییتون.
جواب : الف- هميشه اين اتفاق مي افتد.
ب- بله كنكور 99 سخت تر از كنكور 94 بوده است، اما سطح علمي بچه ها در سال 99 بالاتر از سطح علمي بچه هاي سال 94 است. براي همين در يك و دو دهم ضرب مي كنم. اگرچه اين فقط يك حدس است.
ج- اولاً اميدوارم همين امسال رشته ي مورد علاقه ات را قبول شوي. اما نگران نباش، الان گروه A پر شده است ولي براي گروه B 6 نفر و براي گروه C 8 نفر جا داريم.


سوال شماره 10 : آقای موحد نژاد من یادم رفت زیر پاسخ برگمو پر کنم وکسی هم که برگمو تحویل گرفت متوجه نشد که بهم بگه ،الان مشکلی پیش میاد ؟من باید چیکارکنم ؟به سنجش ام زنگ زدم ولی خب نمیشد پرسید چون میگفت روابط عمومیش در حال حاضر پاسخگو نیست
جواب : نگران نباش، معمولاً مشكلي پيش نمي آيد.


سوال شماره 11 : سلام ميخواستم بپرسم چطور ميتونم براي انتخاب رشته از شما مشاوره بگيرم؟
جواب : هنوز تصميمي در اين مورد نگرفته ام. ان شاء الله روز 29 شهريورماه اعلام خواهم كرد. اما از همه مي خواهم روي من اصلاً حساب نكنند.


سوال شماره 12 : آقای موحد نژاد من قبلا به شما پیام داده بود وگفته بودم اگه بخوام پشت کنکور بمونم میخواهم ماهی یه بار برای مشاوره به دفتر شما بیام ،شما گفته بودین تو سایت اعلام میکنید ولی من الان چک کردم فقط در مورد مشاوره خصوصی بود و در مورد شماره تلفن یا آدرس دفترتون چیزی پیدا نکردم .
جواب : دختر خوبم، در سايت من ثبت نام كن (در گروه B ) و به جاي آدرس پست الكترونيك خود برايم بنويس " مشاوره ي ماهي يك بار " با شما تماس خواهم گرفت.


موفق باشيد – موحد نژاد