پیام شماره 4 (تاریخ یکشنبه 98/2/22)

 

به نام خداوند بحشنده و مهربان

 

پیام شماره 4 (یکشنبه 22 اردیبهشت ماه 1398)

 

1- سلام، خسته نباشید.

2- آزمون سنجش 20 اردیبهشت نیز برگزار شد. تفاوت این آزمون با آزمون قبلی افزایش قابل توجه تعداد شرکت کنندگان در آن بود. از نظر من تقریباً تمام پتانسیل کنکور در این آزمون شرکت داشتند. بنابراین ضریب تبدیل در این آزمون را 1.05 اعلام می کنم. پس اگر کسی رتبه اش 1000 شده است رتبه ی او تا روز 20 اردیبهشت در کنکور 1050 پیش بینی می شود. 

3- پس اگر کسی رتبه ی سنجش 30 فروردین او 5000 بوده و الان 6000 است، پیشرفت کرده است! چون 5000 او در آزمون قبلی 6500 تخمین زده شد و 6000 او الان 6300 تخمین زده می شود. (یاد آوری می کنم ضریب تبدیل در آزمون قبلی 1.3  بود). احتمالاً آزمون 20 اردیبهشت سنجش پر جمعیت ترین آزمون آن باشد.

4- همه یادشان باشد ما هنوز به صورت جدی وارد مرحله ی آزمون مطالعه نشده ایم. ما انتظار رشد قابل توجهی را در نتایج شما در این مرحله خواهیم داشت.

این مرحله در برنامه ی سوم مطالعاتی در دروس عمومی کلید خورده است و در دروس اختصاصی در برنامه ی چهارم مطالعاتی کلید خواهد خورد.

5- در راستای کمک به دانش آموزان دارای تراز های بالا که در قبل از عید وعده ی آن را داده بودم. ان شاء الله برنامه ای را در تاریخ شنبه 28 اردیبهشت ماه برای مدارس خودم ارسال می کنم که ورژن پیشرفته تری در برنامه ی سوم مطالعاتی است. در این برنامه ساختارهای آزمون مطالعه در دروس اختصاصی نیز مورد توجه قرار گرفته است.  

این برنامه اولین بخش از سلسله کمک های من به این گروه از دانش آموزان خواهد بود.

6- اگر چه ورژن پیشرفته ی برنامه سوم مطالعاتی مخصوص قوی ترهاست. اما اگر سایر دانش آموزان واقعاً احساس می کنند که هم زمان می توانند از عهده ی امتحانات نهایی و اجرای این برنامه ی سنگین بر آیند، می توانند ازاین برنامه استفاده کنند.

 

پاسخ به سوالات

 

سوال شماره 1 : سلام.لطفا راجع به سهمیه ی ۵ درصد توضیح بدین.شما گفتین تاثیر چندانی نداره ولی من در سایت گزینه ی ۲ دیدم که اتفاقا خیلی تاثیر داره طوریکه فردی رتبه ی کشوریش حدود ۵۰۰۰ بود ولی رتبه در زیرگروه ۱ اش. ۵۰۰ بود و دانشگاه شریف قبول شده بود..وقتی همان درصد ها را بدون سهمیه(با سهمیه منطقه ۱) زدم رتبه ی فرد حدود ۳۰۰۰ بود..

جواب : تاثیر چندانی ندارد نگفتم! گفتم تاثیر کمی دارد. اگر دقیق آن را می خواهید رتبه در گروه ریاضی را در 0.5   و رتبه در گروه تجربی را در 0.7  ضرب کنید. مثلا اگر کسی قرار باشد رتبه ی 2000 در گروه ریاضی بیاورد ،حالا چون سهمیه 5 درصد دارد مثل کسی می ماند که رتبه ی 1000 آورده است.  و در گروه تجربی اگر کسی قرار باشد رتبه ی 2000 در گروه تجربی بیاورد، حالا چون سهمیه 5 درصد دارد مثل کسی می ماند که رتبه ی 1400 آورده است.  شاید بگویید این خیلی موثر است. ولی در قبال سهمیه 25 درصد که ضریب تبدیل آن جدود 0.1 است!!! می شود گفت تاثیر کمی دارد!

 

سوال شماره 2 : سلام آقای موحد نژاد...
وقتتون بخیر...
من و اخرین و بالاترین تراز قلمچیم 5500 بوده و برای ازمون 30 فروردین هم 5700 شد که فکر میکنم از قلم چی اخرم هم کم تر شده.... و این ترازها خیلی با ارزوهای من تفاوت داره...
این چند وقته هم پر از استرس و بی انگیزه شدم..... و میبینم وقتی که با انگیزه و اشتیاق امیرکبیر درس میخونم چه قدر همه چیز و خوب پیش میبرم ولی....
یه حسی بهم میگه میشه یه حسیم میگه اصلا نمیشه و .... نمیدونم واقعا چی کار کنم... نمیدونم اصلا مشکل از کجاست ولی از ته دل 3رقمی زیر 500 میخوام ...برای ازمون 92 خارج هم خیلی بهتر از داخل شدم ولی بازم بین دوتا حسم گیر کردم.... حتی بدنمم باهام یاری نمیکنه تا بشینم و 14 ساعتمو با کیفیت بخونم????
ممنون میشم کمکم کنید....

جواب : هم سنجش و هم قلم چی هایت از پایه های مناسبی برای پیشرفت برخوردار هستند. یادت باشد تا حالا ما داشتیم هر دم بیل !  درس می خواندیم. یعنی فقط می خواندیم که با سواد باشیم. اما برای چگونه امتحان دادن نقشه نمی کشیدیم. برنامه های دوره سوم و چهارم توان نتیجه گیری شما را بشدت افزایش خواهند داد. شما برای نتیجه گرفتن فقط نباید درس بخوانی، بلکه باید بصورت کاربردی با برگزاری امتحاناتی که در برنامه گنجانده شده و خواهد شد و بر اساس توضیحات داده شده در آخرین جلسه ی مشاوره ی من عمل کرده و یاد بگیری چگونه از اطلاعات خود در جلسه ی آزمون استفاده کنی. در پیام های آینده توضیحات مفصلی راجع به روش امتحان مطالعه خواهم داد. (الان هنوز به این بخش نرسیدیم).

روند توضیح داده شده حدود 20 تا 25 درصد به توان نتیجه گیری هر یک از دروس شما خواهد افزود و اگر حساب کنی می بینی که رویاهایت ان شاء برآورده خواهند شد.

 

سوال شماره 3 : سلام برنامه ی جدید شما را دیدم.روز جمعه سوم خرداد سنجش داریم شما هم در برنامه تان نوشته اید ولی مطالعه تا آن روز تمام نمیشود.
مثل آزمون ۲۰ اردی بهشت نکردید که قبل از آن برای دوره وقت داده بودید و کل منابع کنکور را خواندیم.برای آزمون سوم خرداد یکسری از مطالب فراموش خواهند شد..چه کار کنیم؟
در ضمن در آزمون ۲۰ اردیبهشت متوجه ضعف خود در چند مبحث از فیزیک دوازدهم شدم.به نظر شما در تایم پیشنهادی شما که برای آن مباحث گذاشته اید مطالعه کنم یا تست بزنم؟
مطالعه قبلا انجام شده بود.حتی تست هم زده بودم ولی نتوانستم به سئوالات آن قسمت جواب دهم.

چواب : عیبی ندارد. مرور دروس پایه انجام شده است. اصولاً برگزاری این آزمون در فاصله ی دو هفته از آزمون قبلی و آن هم در میان امتحانات نهایی چالش برانگیز است. بنابراین ما با این آزمون در حد توان خودمان برخورد می کنیم. همانطور که وقتی آزمون های دور دنیا در چهار ساعت را می گرفتیم زیاد به فکر آمادگی نبودیم. به فکر این بودیم که روش های امتحان دادن را تمرین کنیم و به نقاط ضعف علمی و تکنیکی خودمان پی ببریم.

در مورد اختلالات فیزیک دوازدهم با توجه به وقت مناسبی که در امتحانات نهایی داری این مشکلات قابل رفع هستند.

 

سوال شماره 4 : سلام.جالب است ولی واقعی!!من عمومی خوبی داشتم به طوریکه حتی برای قلمچی هم خیلی عمومی مطالعه نمیکردم ولی درصد خوبی کسب میکردم.زیر ۶۰ نمیومد معمولا..با اینکه همون الگوریتم عمومی برنامه ی شما رو اجرا کردم و حتی تعداد تست بیشتری زدم.ولی در آزمون ۲۰ اردیبهشت شاهد افت درصد های دروس عمومیم بودم آن هم به صورت وحشتناک.به طوریکه همه اش حدود ۴۰ اینطور ها بود به جز ادبیات که حدود ۶۰ بود.تا حالا غصه ی دروس اختصاصی را میخوردم..عمومی هم به آن اضافه شد. پیشنهاد شما برای این شرایط یک کنکوری چیست؟

جواب : دو حالت در ارتباط با مشکل شما وجود دارد. حالت اول این است که زمان نتیجه گیری در آزمون های عمومی در برنامه ی مطالعاتی من اواخر دوره سوم یعنی در حدود 15 تا 20 خرداد ماه است. ببینید ما می توانستیم با مرور فشرده ی دروس عمومی فعلاً درصد های قابل قبولی را برای شما دست و پا کنیم. اما بعداً در روند پیشرفت نتایج شما اختلالاتی پیش می آمد. بنابراین باید صبور باشید و تا تاریخ تعیین شده صبر کنید.

حالت دوم این است که اصولاً ساختار ذهنی شما در دروس مومی شباهت بیشتری با قلم چی دارد و به همین دلیل در آن آزمون ها موفق بوده ای. در هر حال با جدیت و هر روز روی دروس عمومی خود کار کنید تا ان شاء الله نتیجه بهبود یابد.

 

سوال شماره 5 : سلام خسته نباشید ،من برای ازمون سنجش اردیبهشت خیلی تلاش کردم و درصدهام از دفعه قبل بهتر شده ولی رتبم اصلاً خوب نشده و میتونم بگم بدتر شده چیکار باید بکنم؟

چواب : با توچه به افزایش تعداد شرکت کنندگان در آزمون به توضیحات من در ابتدای پیام شماره 4 توجه فرمایید.

 

سوال شماره 6 : سلام آقای موحدی نژاد. خسته نباشید.
رتبه در سهمیه آزمون ۲۰ اردیبهشت سنجش باید ضرب در ۱/۲ بشود؟

جواب : باید در 1.05ضرب شود.

 

سوال شماره 7 : سلام.برای آزمون ۲۰ اردیبهشت نسبت به ۳۰ فروردین آمادگی بیشتری داشتم..در آزمون ۳۰ فروردین رتبه ی من ۶۰۰۰ بود و این سری ۵۰۰۰ شد
درست است که پیشرفت کردم ولی مسلم است که این رتبه ها به درد من نمیخورد.به نظر شما در این فرصت اندک میتوانم این رتبه را به ۱۰۰۰ و یا حتی به زیر آن برسانم؟اگر جواب شما بله است راه حلی به بنده بگویید.

جواب : نگران نباش، اصل کار باقی مانده است. آزمون آزمون و آزمون رفع اختلال در آزمون رفع اختلال در آزمون و رفع اختلال در آزمون و دوباره آزمون آزمون و آزمون !!! همان کاری که اگر برنامه ی سوم مطالعاتی را در بخش عمومی ها دنبال کنی به همین رویه برخورد خواهی کرد.

اگر در دروس سال دوازدهم ضعیف نیستی می توانی از ورژن جدیدی از برنامه که برای بچه های قوی تر خواهم نوشت (ان شاء الله روز شنبه 28 اردیبهشت ماه در اختیار همه ی بچه ها قرار می گیرد) استفاده کنی. این برنامه سیستم های آزمون و رفع اشکال را هم در دروس عمومی و هم در دروس اختصاصی در بر می گیرد. و سنگین تر از برنامه ی قبلی است.

 

سوال شماره 8 : سلام آقای موحد نژاد
من در آزمون سی فروردین نتایج خوبی نگرفتم و حتی شما کارنامه من رو سر کلاس تحلیل کردید اما در آزمون جمعه درصد ادبیات من از ۱۴ به۴۵ عربی از۴۸ به ۶۰ دینی از ۵۷ به ۶۲ زبان از ۴۵ به ۳۸ ریاضی از۴۹ به۳۸ فیزیک از ۲۴ به ۲۷ و شیمی از ۳به ۱۵ رسید و همچنین تراز من از ۴۸۳۲ به ۴۵۶۵ رسید میخواستم نظرتون رو بدونم
و اینکه من تصمیم دارم در این بازه زمانی تا آزمون بعد تنها تست زنی داشته باشم چون فکر میکنم چیز هایی که خوندم کامل یادمه و میخوام با تست تثبیتشون کنم میخواستم نظرتون رو در این باره هم بدونم و اگه مشکلی هست ممنون میشم که راهنماییم کنید.

جواب : من فقط با تست زنی موافق نیستم. اما موافقم که تا حالا هر چه می خواستی یاد بگیری را یاد گرفته ای. حالا وقت آزمون و تست است. اما یادت باشد که دروس عمومی و شیمی همچنان نیاز به مرور دارند.

 

سوال شماره 9 : سلام آقای موحدی نژاد.
من یه سوال داشتم ازتون ،سطح زیست من متوسطه و دبیر زیستمون سه روز به مدت ۷ساعت همایش گذاشته به نظر شما این ۲۱ ساعتو من در همایش شرکت کنم بهتره یا خودم درسو بخونم و تست بزنم؟

جواب : سوال شما خیلی ناقص است. من به رتبه شما در سنجش و درصد زیست شناسی و زمان دقیق اجرای همایش نیاز دارم. پس لطفاً برایم این ها ارسال کن تا جواب درستی به شما بدهم.

 

سوال شماره 10 : سلام، وقت بخیر.
ادبیات: ۴۵.۴٪
عربی: ۴۶.۷٪
دینی: ۵۰.۷٪
زبان: ۶۸٪
ریاضی: ۵۴.۶٪
فیزیک: ۴۴.۵٪
شیمی: ۱۵.۲٪
این آزمون به نظرم بهتر بود، حس می‌کردم رو درسا مخصوصا فیزیک مسلط تر هستم اما آخرای فیزیک دیگه خسته و کلافه بودم فشار خیلی زیادی رو حس می‌کردم!

جواب : زود باش! آیا همه ی فیزیک و ریاضی را خوانده ای؟ یک گزارش از دروس خوانده شده ات برایم ارسال کن تا بگویم چکار کنی.

 

سوال شماره 11 : سلام استادخسته نباشید
یک سوال داشتم، راسته که میگن نمایندگان مجلس به ریاست جمهوری نامه فرستادن که کنکور سه ماه عقب بیفته اخه من همین خبر رو به همراه عکس نامه دیدم میخواستم ببینم واقعیت داره یا نه؟

جواب : شانسی برای تصویب ندارد.

 

7- پیام شماره 5 ان شاء الله روز چهارشنبه 25 اردیبهشت ماه بعد از ساعت 7 بعدازظهر منتشر خواهد شد.

8- موفق و پیروز باشید.

 

موحد نژاد