پیام شماره 3 (تاریخ پنجشنبه 98/2/19)

 

به نام خداوند بخشنده و مهربان

 

پیام شماره 3 (پنجشنبه 20 اردیبهشت ماه 1398)

 

1- ماه مبارک رمضان فرارسید. آن هایی که اعتقاد جدی به روزه گرفتن دارند، روزه گرفتن به پیشرفت درسی آن ها کمک خواهد کرد و آن هایی که اعتقاد چندانی به آن ندارند، روزه گرفتن ممکن است، مانع از پیشرفت درسی آن ها شود!

در نهاده های ذهنی انسان کانون های فرماندهی متعددی وجود دارد. تضارب و تعامل این کانون ها و نهایتاً برآیند حاصل از آن ها به عنوان برون داد رفتاری انسان تظاهر می یابند.

یکی از قوی ترین کانون های مستقر در نهاده های ذهنی انسان ، اعتقادات مذهبی است.

افراد معتقد با کمک این کانون مستحکم، می توانند بر کانون های تصمیم گیری دیگر موجود در مغز خود اثر گذاشته و برون داد بسیاری از رویدادهای طبیعی را مسدود نمایند.

مثلاً بسیاری از افراد روزه دار اظهار می دارند که همیشه اگر ناهار من دیر می شد، سردرد می گرفتم و یا دست و پایم می لرزید و غیره. اما در ماه رمضان نمی دانم چطور خدا به من قدرتی می دهد که دچار چنین حالاتی نمی شوم.

جواب آن روشن است. پیام گرسنگی از معده به مغز می رود، کانونی در مغز پیام می فرستد که من گرسنه هستم. کانون مذهبی پیام جدی می دهد که او روزه است! برآیند حاصل از آن این می شود که هیس لازم است اعلام گرسنگی به تعویق بیافتد!!! و به این ترتیب خروجی مسدود می شود.

خنده دار ولی کاملاً واقعی است.

ساختار ساده ای است ولی با آن می توان کارهای بزرگی را انجام داد. چه کارهایی؟ باشد برای وقتی دیگر.

2- پس اینکه روزه بگیرید یا نگیرید موضوعی شخصی است و به خودتان مربوط می شود، اما برای آنان که روزه می گیرند پیشنهادم این است که بعد از سحر نخوابند و تا ساعت  6 بعد از ظهر درس بخوانند و بعد بخوابند و ساعت 8 بیدار شوند و بعد از افطار از ساعت 9 و 30 دقیقه تا 11 هم درس بخوانند و 11 بخوابند و صبح حدود ساعت 4 برای سحری بیدار شوند. اینطوری 6 ساعت و 30 دقیقه خوابیده اند و شاید اگر جدی باشند بتوانند 13 تا 14 ساعت مطالعه ی مفید داشته باشند.

3- فردا اولین آزمون جامع سنجش برگزار می شود. زمان بندی و تدوین استراتژی را فراموش نکنید. در ضمن نتیجه ی این آزمون نیز وضعیت شما را تا 20 اردیبهشت نشان می دهد و نه در کنکور!!! بنابراین بیخودی پرچم های عزا را بلند نکنید و به سینه زنی نپردازید. اگر امتحان خوب شد که هیچ، اما اگر بد شد بلافاصله اجرای دوره ی سوم مطالعاتی را با جدیت تمام آغاز کنید. کسی برنده است که تا روز آخر تلاش می کند، زمین می خورد و بلند می شود و دوباره تلاش می کند.

4- من شعار نمی دهم!!!! اگر نگران شدی کاغذ بردار و حساب کن چقدر وقت داری و چه کارهایی می توانی انجام دهی.

5- برنامه ی سوم مطالعاتی از روز شنبه 21 اردیبهشت ماه آغاز می گردد. این برنامه بسیار جدی، مهم و تکنیکی است در اجرای آن کوشا باشید.

 

پاسخ به سوالات

 

سوال شماره 1 : سلام اقای موحد نژاد من در آزمون 30 فروردین 6 درس اول دینی دهم 
و 8 درس اول دینی یازدهم رو خونده بودم و درصد دینی 52 شد
با تراز 5360 به نظر شما لازم هست که من همایش دینی شرکت کنم؟

جواب : به نظر می رسد که توانایی شما در تست زنی درس دینی خوب است. بنابراین شرکت در همایش ضروری نیست. اما اگر خودت دلت می خواهد شرکت کنی من حرفی ندارم.

سوال شماره 2 : آزمون 92 خارج:
ادبیات :68
عربی: 54
دینی: 84
زبان: 46
ریاضی :60
اقتصاد: 77
ادبیات تخصصی :83
عربی تخصصی :51
تاریخ و جغرافی :43
جامعه شناسی :93
فلسفه و منطق :74
روان شناسی: 86
میخواستم نظرتون رو بدونم و اگه میشه یه راه کار برای اینکه درصد عربیم بالا بره بهم بگین

جواب : راست می گویی بجزعربی بقیه ی درس ها واقعاٌ خوب است. آیا شما عربی را هر روز می خوانی؟ اگر اینطور نیست لازم است روزانه حداقل 75 دقیقه را به مطالعه و تست زنی عربی اختصاص دهی.

اگر هر روز داری عربی را می خوانی و نتیجه ی آن این است! لازم است از اول دوباره عربی را از روی کتاب خوانده و سپس مبحث به مبحث از روی یک کتاب مناسب با مضارب 3 تست های آن را بزنی و بعداً با گرفتن کنکورهای دور دنیا در چهار ساعت توانایی خود را در این درس توسعه دهی. به این می گوییم یک باز سازی اساسی که وقت کافی را هم برای آن داری.

سوال شماره 3: سلام آقای موحد نژاد...
من یه مشکل بزرگی که این چند وقت باهاش مواجه شدم و تقریبا از قبلم بود... مشکل درس ریاضیم هست ... اصلا نمی تونم باهاش کنار بیام همیشه پایین ترین درس اختصاصیم بوده ... الانم نمی دونم واقعا چی کارش کنم؟ چون اصلا عمیق روش مسلط نیستم ... داخل برنامه شما هم خیلی پارتای ریاضیشو اصلا نتونستم بزنم ... و واقعا نمی دونم کدوم مبحث و بیشتر کار کنم ... اصلا نظم ذهنی از هیچ مبحثی ندارم ... چون از اونا که توی سال کار کردم نمی تونم بگم کامل روشون مسلطم ....و این واقعا می شه تو این دوماه به یه درصد معقول برسم تو ریاضی ؟؟؟ باید چی کار کنم ؟؟ هر چی هم درسنامه های مختلف می خونم فرقی تو درصدم نداره.

جواب : حتماٌ لازم است برخی از مباحث را که روی آن ها ضعیف هستی را حذف کنی. ریاضی را باید برای خودت کوچک کنی تا بتوانی با تمرکز بیشتری روی مباحث آن کار کنی. من نمی دانم شما در چه مباحثی قوی هستی وگرنه همین الان این کار را انجام می دادم. اگر لازم است برایم مباحث ضعیف ، متوسط و قوی ریاضی را بنویس تا ان شاء الله در پیام بعد به آن پاسخ دهم.

سوال شماره 4 : سلام اقاي موحد.من درس شيمي رو تو ازمون پايه سنجش اصلا خوب ندادم.اين ازمون انگيزه ي من رو براي خوندن درس شيمي گرفت و باعث شد شيمي رو نسبت به درساي ديگه كمتر بخونم.همينطور دوشنبه كه از خودم كنكور گرفتم بازهم نتونستم به شيمي پاسخ بدم.الان هم خيلي گيج شدم و نميدونم بايد براي شيمي چيكار كنم و خيلي نگرانم كرده.تو شيمي دوازدهم به نسبت قويترم و در كل اگر بتونم شيمي رو به چهل درصد هم برسونم برام كافيه.ممنون ميشم بگيد راجع به اين درس بايد چيكار كنم!

جواب : روی شیمی پایه ی دوازدهم به شدت سرمایه گذاری کن و از شیمی دهم و یازدهم یک یا دو فصل را حذف کن (متاسفانه بدلیل ارایه ی سوالات ترکیبی، در درس شیمی نمی شود مانند ریاضی و فیزیک دست به حذف گسترده زد) فصل های باقی مانده ی پایه را از روی کتاب و جزوه بخوان و سعی کن در سطح متوسطی آن ها را یاد بگیری. هر جا احساس کردی در حل مسئله اختلال جدی داری آن قسمت را حذف کن.

سوال شماره 5 : سلام خسته نباشید.درصد های دروس اختصاصی من خیلی بالا نیس..عمومی هایم بد نیست..به دفترچه ی اختصاصی که میرسم یک سری از متد های حل را فراموش میکنم با وجود اینکه سئوال برای من آشناست ولی قادر به حل کردن آن نیستم.واقعا چه میشه کرد؟؟من فقط دولتی تهران میخواهم البته دروغ چرا!من فقط شریف میخواهم.

جواب : کاملاٌ مشخص است که از عدم وجود حضور ذهن در جلسه ی امتحان رنج می بری. دوره های مکرری که در برنامه های شما پیش بینی شده تلاش دارد تا این مشکل را برطرف کند. اما شما صد درصد لازم است دو روز مانده به آزمون جامع به سرعت همه ی مطالب را مجدداٌ دوره کنی. از نظر من اگر سواد لازم را داری (یعنی درس هایت را بلد هستی) جای نگرانی نیست و این مشکل به تدریج برطرف می شود.

سوال شماره 6 : سلام.ایام بر شما مبارک
به نظر شما در ماه رمضان تایم مطالعاتی داوطلبان روزه دار چگونه باشد؟
بعضی ها میگویند از افطار تا سحر بعضی ها هم میگویند همان تایم قبلی خود را ادامه دهید.

جواب : پاسخ سوال شما در متن اصلی پیام امروز موجود است.

سوال شماره 7 : سلام؛
من بين سطح علمي و انتقال مطالبم سر آزمون ها فاصله ی زيادي هست.
وبعد آزمون سنجش فروردين مرتكب اشتباهات و بي دقتي هاي زيادي شدم و درصد هايي رو كسب كردم كه حدوداً ٣٠ تا ٤٠ درصد از سطح علمي من پايين تر بود.
چطور ميشه طي سرعت و هيجانات آزمون تصميم درستي گرفت؟
كمتر بي دقتي كرد؟
و كمتر غلط زد؟

جواب : حالا که درس هایت را بلد هستی، لازم است بدون وسواس درس هایت را به سرعت مرور کنی و تست زنی های گسترده را مد نظر خود قرار دهی. در این تست رنی ها زمان گیری را نیز انجام بده.

پیام من به همه ی بچه های با سوادی که خوب نتیجه نمی گیرند این است : چهار تا پنج بار دیگر درس ها را مرور کنید و در هر بار دوره به صورت گسترده ای نیز تست زنی کنید.

6- به تمامی سوال های رسیده تا ساعت 5 بعداز ظهر امروز پاسخ دادم.

7- پیام شماره 4 ان شاء الله روز یکشنبه 22 اردیبهشت ماه بعد از ساعت 7 بعد از ظهر منتشر خواهد شد.

8- برایتان آرزوی موفقیت دارم.

 

موحد نژاد