پیام شماره 37 (سه شنبه 6 مهرماه 1400)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پیام شماره 37 (سه شنبه 6 مهر ماه 1400)


1- سلام بچه ها بالاخره نتایج آمد، امیدوارم رشته ی مورد علاقه ی خود را قبول شده باشید.
2- در گروه تجربی، اعمال دقیق ظرفیت 5 درصدی را داشتیم که منجر به قبولی بهتر این گروه از بچه ها و کاهش سهمیه ی مناطق شد و به همین دلیل قدری از ظرفیت مناطق 1 و 2 و 3 کاسته شد.
3- سایت من از روز شنبه دهم مهر ماه به حالت غیر فعال در خواهد آمد. یعنی من دیگر به سوالات شما جواب نخواهم داد. اما ان شاء الله از عید 1401 تا مهرماه 1401 مجدداً سایت فعال خواهد بود و پاسخگوی سوالات شما عزیزان خواهم بود.
4- پیام شماره 38 که آخرین پیام من در سال 1400 خواهد بود روز جمعه نهم مهرماه 1400 بعد از ساعت 10 بعدازظهر منتشر خواهد شد.
5- برای ثبت نام در مشاوره ی خصوصی با من در کنکور 1401 نیز تا روز جمعه نهم مهرماه فرصت خواهید داشت تا در سایت ثبت نام نمایید.
6- منتظر سوالات شما هستم.
7- برایتان بهترین ها را آرزو دارم.


پاسخ به سوالات


سوال شماره 1 : اگر دانشگاه علوم پزشکی آزاد رشته های پزشکی یا پیراپزشکی قبول بشیم میتونیم یکسال بعد بریم یا قبولیم باطل میشه؟
جواب : سه رشته ی پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی را معمولاٌ برای سال بعد رزرو نمی کنند. اما رشته های دیگر علوم پزشکی را ممکن است با رایزنی با دانشگاه بتوانید رزرو نمایید. البته در همه ی شعب دانشگاه های آزاد این موضوع را قبول نمی کنند.
سوال شماره 2 : سلام آقای موحدنژاد وقتتون بخیر امیدوارم حالتون خوب باشه خداروصدهزار مرتبه شکر حال من که خیلی خوبه .به لطف خدا و با کمک راهنمایی های مفید شما پزشکی قبول شدم و واقعا خستگی سال کنکور که نه بلکه تمام این ۱۲ سال از جسم و روحم به در شد
خواستم این حس خوبم رو باهاتون شریک باشم و تشکر ویژه ای ازتون داشته باشم. خدا به همراهتون.
جواب : مبارک باشه عزیزم. با عزم و اراده ای که داشتی آرزوی اول شما برآورده شد. حالا نوبت فتح آرزوهای بعدی است.
سوال شماره 3 : سلام آقای موحد نژاد.بالاخره جوابا اومد و منم به پزشکی رسیدممم
خواستم بخاطر تمام محبت ها و زحمت های شما ازتون تشکر کنم و بگم که چه زمانی که حضوری تو مدرسه کنارمون بودین و چه سال پشت کنکور که آنلاین پاسخ سوالامو میدادین نقش خیلی پررنگی تو رتبم‌داشتین. واقعا ممنون واسه همه چیز
و اینکه به بچه ها بگم واقعا شدنیه...ولی واسش باید فداکاری کرد...
جواب : مبارک باشه عزیزم. دقیقاً همینطور است که شما می گویید واقعاً شدنی است. حاصل زحمات و فداکاری های خودت را گرفتی. اراده کردی و دو سال برایش زحمت کشیدی و فداکارانه خواندی و به نتیجه رسیدی. آفرین.
سوال شماره 4 : سلام خسته نباشيد
لطفا پيامم رو منتشر نكنين.........................................................................................................................
جواب : درست است که دانشگاه تهران به لحاظ علمی از دانشگاه آزاد واحد تهران علوم پزشکی برتر است، اما واقعاً این خود دانشجو است که با مطالعات و جدیت خود در درس خواندن، سطح علمی اش را تعیین می کند. قبولی در کارشناسی ارشد این رشته تابع تلاش شما در دوران دانشجویی و یادگیری متون مرجع اصلی در این رشته است و نه تابع سطح علمی دانشگاه.
در ضمن دانشگاه آزاد واحد پزشکی تهران واقعاً از سطح علمی خوبی برخوردار است . بالاتر از دانشگاههای دولتی مانند کاشان و قم و اراک و زنجان
برای آزمون لیسانس به پزشکی نیز لازم است با بررسی سرفصل های آزمون، در طول دوره ی دانشجویی ، روی این سرفصل ها نیز کار کنید.
نا جایی که من می دانم استریت شدن مربوط به دو رشته ی پزشکی و دندانپزشکی است و اخیراً برای داروسازی نیز در حال بررسی است.
سوال شماره 5 : انتخاب رشته سلام وقتتون بخیر
امیدوارم حالتون خوب باشه
من از سراسری پرستاری دانشگاه ایران روزانه و از آزاد تغذیه علوم تحقیقات در اومدم
و موندم که کدومشون رو برم به هر دوتا رشته هم به یک اندازه علاقه دارم
میشه لطفا این دوتا رو از جنبه های مختلف مقایسه بکنید
و ممنونم بابت راهنمایی هاتون توی این یک سال
علاقه ی واقعي پزشكيم ولي ديگه بعد دو سال كنكور و مشكلات متعدد خانوادگي ديگه فك نمي كنم توانايي خوندن دوباره كتابا رو داشته باشم.
جواب : فکر می کنم هر دوی این رشته ها را می شناسی. اما آنچه در اینجا اهمیت دارد این است که رشته ی تغذیه امکان کار مستقل دارد. می توانید مطب خودتان را داشته باشید. اما این که مشتری داشته باشید یا نه، به توانایی های علمی و هوش اجتماعی و هیجانی شما (قدرت برقراری ارتباط با افراد) بستگی دارد. در این رشته درآمد شما تابع مطلقی از عملکرد شماست.
در رشته ی پرستاری محل کار شما مشخص است یک حقوق قطعی نسبتاً قابل قبول دریافت می کنید. البته، شیفت های شبانه و سختی های خودش را هم دارد. اما برای کسی که یک شغل آبرومند با درآمد قابل قبول می خواهد و دنبال دردرسر هم نیست، واقعاً رشته ی خوبی است.
حالا خودت انتخاب کن. تغذیه با درآمد نا معلوم ، شاید خیلی بالا و شاید خیلی کم و پرستاری با درآمد متوسط اما بی دردسر و همیشگی؟؟؟
سوال شماره 6 : سلام من شنیدم که باید در هفته بین 60 تا 70 ساعت برای رتبه سه رقمی مطالعه کنم
الف- این زمان رو باید چطور بین دروس تقسیم کنم مثلا چقدر به شیمی و... تخصیص بدم
ب- می شه راجب مطالعه درس شیمی بهم توضیح بدین
ج- من میخوام دینی رو بزارم بعد از عید چون در کنکور امسال70 زدم و به نظر خودم روش تسلط خوبی دارم به نظرتون کار درستیه؟
د- وقتی کتابا رو میخونم احساس می کنم مطالب برام تکراری هستن و واسه همین سریع ازشون رد میشم به نظر شما باید واسه حل این مشکل چی کار کنم؟
جواب : الف- بله اگر فارغ التحصیل باشید به حدود 70 تا 77 ساعت مطالعه در هفته نیاز دارید. سهم دروس : 10 درصد ادبیات ، 6 درصد عربی ، 8 درصد دینی ، 6 درصد زبان ، 4 درصد زمین شناسی ، 14 درصد ریاضی ، 23 درصد زیست شناسی ، 15 درصد فیزیک و 14 درصد شیمی
ب- در درس شیمی تسلط بر تمامی کتاب درسی و تکیه بر مطالعه ی آن اهمیت فراوانی در نتیجه گیری دارد. پس هرگز به مطالعه ی درسنامه ها و جزوه های اساتید اکتفا نکنید. وقتی بسیار دقیق کتاب را بلد شدید، موقع تست زدن است. در ابتدای تست زنی به طور طبیعی مشکلات فراوانی خواهید داشت. اما به تدریج به نوع سوالات آزمون های تستی و نحوه ی پاسخگویی به آن ها آشنا می شوید و توانایی تست زنی را نیز در این درس کسب خواهید کرد.
ج- نه کار درستی نیست. 80 درصدش را فراموش می کنید و به نحو عجیبی خواهید دید که نتیجه ی سال قبل قابل تکرار نخواهد بود. پس به تدریج در کنار سایر دروس و با صرف زمان کم به مرور آن بپردازید.
د- از یک منبع مناسب که تست های آن در سطح کنکور سراسری است تست بزنید. اگر احساس کردید که مطالبی در تست ها موجود است که با وجود آن که در کتاب وجود داشته است، اما شما آن ها را بیاد نیاورده و یا به درستی استنتاج نکرده اید، برایتان معلوم می شود که اولاً همه ی مطالب را فرا نگرفته اید و ثانیاً در کدام بخش های کتاب توجه لازم را برای یادگیری کامل نداشته اید. اصولاً تست زنی برای این انجام می شود که ما هم با سوالات پیچیده تری که از متن کتاب امکان طراحی دارد آشنا شویم و هم گپ های مطالعاتی خود را پیدا کنیم.
سوال شماره 7 : استاد سایتتون که بسته شه فقط گزینه تماس با ما رو بر میدارین یا پیام ها هم پاک میشه؟
جواب : سایت بسته نمی شود فقط غیر فعال می شود. یعنی تمامی محتوای آن باقی می ماند. حتی گزینه ی تماس با ما هم باقی می ماند و شما می توانید سوال خود را بگذارید. اما من به تا عید دیگر به سوالات پاسخ نمی دهم و ان شاء الله از عید 1401 به بعد دوباره سایت فعال خواهد شد و من در خدمت شما تا مهر ماه سال آینده خواهم بود.
سوال شماره 8 : سلام خسته نباشید،میشه درباره رشته مهندسی پلیمر دانشگاه امیر کبیر یه توضیحی بدین،رشته خوبیه؟بازارکارش چطوره؟خیلی ممنونم
جواب : توضیحات رشته ها را که تیرماه در مدرسه برایتان ارایه کردم، اما رشته ی واقعاً خوبی است و دانشگاه امیرکبیر در این رشته قوی ترین دانشگاه کشور است. بازار کار آن هم در کشور نفت خیزی مانند ایران که صنایع پلیمری گسترده دارد نیز خوب است. البته می توانید نیم نگاهی هم به کار خصوصی داشته باشید.
سوال شماره 9 : سلام وقتتون بخیر لطفا پیام من رو منتشر نکنید دوست ندارم این پیام منتشر شه ممنونم.
ممنون که جواب میدید و پیام من رو منتشر نکنید ……………………………………………………….
جواب : دانشگاه خوارزمی همان دانشگاه تربیت معلم سابق است که آوازه ی توانایی اساتید آن خصوصاً در رشته ی ریاضی زبانزد بوده و هست. اگر ریاضی را دوست داری و با دشواری درس های آن مشکل نداری می تواند رشته ی بسیار خوبی باشد و بعداً نیز می توانید در رشته هایی مانند مهندسی صنایع و یا علوم کامپیوتر و البته خود رشته ی ریاضی ادامه ی تحصیل دهید. می توانید در آژمون استخدامی آموزش و پرورش هم شرکت کرده و معلم ریاضی شوید.
اما رشته ی مهندسی کامپیوتر هم اگر آدم با حوصله ای باشید و به برنامه نویسی علاقه داشته باشید می تواند رشته ی جذابی باشد. پس خودتان انتخاب کنید. البته سطح دانشگاه خوارزمی بسیار بالاتر است.
سوال شماره 10 : سلام یه سوال دیگه داشتم اینکه من اگ حالا ک دولتی قبول شدم اگ نرم یا برم آزاد یا اگ برم و پشیمون شم اسفند انصراف بدم میتونم کنکور انسانی بدم؟ حس میکنم باید میرفتم از اول انسانی و رشته های انسانی بیشتر بدردم میخورد دوس دارم یه بار شانسم رو امتحان کنم
و به نظرتون اگ من که ریاضی بودم حالا برم کنکور انسانی بدم در کل به نظرتون شانس موفقیت دارم؟ تو یه سال؟ چون تاحالا انسانی نبودم
مرسی ازتون
جواب : بعد از اتمام درس خود در رشته ی ریاضی و یا کامپیوتر ، می توانید در کنکور فوق لیسانس داوطلب رشته های متنوعی در انسانی شوید. توصیه نمی کنم دوباره کنکور دهید.
سوال شماره 11 : سلام وقتتون بخیر . ببخشید چجوری میشه از طریق کارنامه سبز اقدام کنیم اگ رشته هایی ک تو اون قبول بشییم رو دوست داشته باشیم ک بریم؟
جواب : کارنامه سبز نشان می دهد شما در کدام رشته ها نمره ی قبولی آورده اید. حالا اگر شما رشته ای را قبول شده اید اما پایین تر از رشته ی قبولی خودتان انتخاب کرده اید ولی آن را بیشتر دوست دارید، قانون به شما اجازه می دهد پیگیری کرده و در خواست کنید به رشته ی جدید منتقل شوید. اما مسیری بسیار دشوار دارد و اگر هر دو دانشگاه مبدا و مقصد آن را بپذیرند امکان پذیر خواهد بود و شانس پذیرش دو دانشگاه نیز متاسفانه کم است.
سوال شماره 12 : سلام . آقای موحد نژاد میشه لطفا پیام من رو منتشر نکنید. من از امروز همش دودل‌ شدم نگرانم همش دارم گریه میکنم حس میکنم کلا مسیرم‌ رو اشتباه اومدم و باید میرفتم انسانی میشه به من یه مشاوره خوب معرفی کنید خواهشا خیلی سر در گم هستم برم مشاوره حضوری و باهاشون صحبت کنم ببینم با خودم چند چندم‌ مشاوری باشه ک شخصیت آدم رو خوب بفمهه و چیزی ک صلاحه و راه درست رو بگه بهم
تو رو خدا معرفی کنید خیلی حالم بده ممنونم
جواب : به آقای نیک خو مراجعه کنید. ایشان متخصص مشاوره ی گروه انسانی است.
سوال شماره 13 : سلام ببخشید چقدر احتمال داره از طریق کارنامه سبز بتونیم انتقالی بگیریم؟
جواب : تنها به شرط پذیرش دانشگاه مبدا و مقصد می توانید انتقالی بگیرید. یعنی هم دانشگاهی که الان قبولی شما در آن اعلام شده است و هم دانشگاهی که قصد دارید در رشته ی جدیدی که نمره ی آن را آورده اید در آن پذیرش شوید.
سوال شماره 14 : سلام استاد خسته نباشید
من کنکوری ۹۹ بودم و اتاق عمل آزاد قبول شدم و دو ترم رفتم اما امسال مرخصی گرفتم برای کنکور سال بعد
الف- خواستم بدونم کدوم منابعم و کدوم پایه باید عوض بشه کتاب هاش ؟
ب- سوال بعد این که برای زیست و فیزیک و شیمی چه منابعی بگیرم بهتره ؟ برای کسی که متوسطه ؟
ج- این که برای هر پایه جدا کتاب بگیرم یا کتاب های جامع بگیرم ؟
د- یه سوال دیگه این که برای بالا رفتن سرعت توی تست های محاسباتی شیمی باید چه کار کرد چون برای هر تست مساله ای شیمی کلی زمان می زارم تا به جواب برسم .
خیلی ممنون بابت این که وقت میذارید .
جواب : الف – کتاب های شیمی و فیزیک و زیست شناسی دهم سال 98 را باید بخرید. کتاب های ادبیات دهم و یازدهم سال های 98 و 99 را هم بخرید. در بقیه ی کتاب ها تغییرات چشمگیر و مهمی وجود ندارد.
ب- برای زیست آی کیو گاج ، برای فیزیک و شیمی نشر الگو
ج- این به ناشر بستگی دارد مثلاً آی کیو گاج جامع است اما در نشر الگو هر پایه جداگانه منتشر شده است.
د- باید تمرین سرعت کنید. یعنی بعد از یادگیری مبحث و روان شدن ذهن شما در پاسخگویی به سوالات ، باید مثلاً 20 تا 20 تا تست شیمی برای خودتان بگذارید و زمان 20 دقیقه را برای آن قرار دهید و تمرین کنید که سرعت خود را در پاسخگویی به تست ها افزایش دهید. البته روش های محاسباتی خاصی مانند تقریب زنی هم وجود دارد که در اینجا توضیح آن بسیار دشوار است.
سوال شماره 15 : سلام و خسته نباشید به استاد عزیز
ببخشید یه سوال داشتم من پشت کنکوری هستم البته کنکور اولم سال ۹۹ بود و یک سال دانشگاه رفتم و الان از اول مهر برای کنکور سال آینده شروع کردم
خواستم بپرسم با توجه به این که خودم بدون مشاور میخونن بهتره ازمون ها قلم چی رو کامل ثبت نام کنم یا مثل مدرسه یکی در میون؟ بعد تا عید و ثبت نام کنم و بعد عید سنجش ثبت نام کنم یا کامل قلم چی و تا بعد عید هم ثبت نام کنم کنارش سنجش هم باشه ؟
متشکرم
جواب : بهتر است آزمون های قلم چی را به طور کامل ثبت نام کنید و در آزمون های سنجش بعد از عید هم شرکت نمایید. یادت باشد باید کلیه ی دروس حداکثر تا اسفندماه به پایان برسد. پس باید مقداری جلوتر از آزمون های قلم چی حرکت کنید. یعنی در مهر و آبان و آذر سرفصل های اسفند فروردین و نیمه ی اول اردیبهشت آزمون های قلم چی را هم اضافه بر سازمان بخوانید.
سوال شماره 16 : سلام وقت بخیر. ببخشید میخواستم بدونم برای آموزش ابتدایی کلا و آموزش ادبیات از طریق انسانی رتبه باید چقدر باشه ؟ ولی برای محدوده ی خدمت تهران منطقه های نزدیک منظورمه ینی طرف های رودهن و اینها محل خدمتشون‌ رو نمیخوام فقط نزدیک. ممنونم
جواب : برای آموزش ابتدایی در تهران رتبه باید حدود 2000 باشد. البته امسال گرایش به رشته های انشگاه های فرهنگیان بیش از سال های گذشته بود.
سوال شماره 17 : سلام آقای موحدنژاد خسته نباشید
بالاخره نتایج اومد ویه نفس راحت کشیدیم ?امامن یه سوال داشتم ازشما من حسابداری آزاد علوم تحقیقات وروزانه فنی حرفه ای دختران کرج قبول شدم نمیدونم کدوم برم .آیا چارت درسی حسابداری سراسری وآزاد با فنی حرفه ای فرق داره؟آخه چون اون فنیه دیگه ..مثل رشته برق از هنرستان وریاضی که فک کنم چارت درسیشون باهم فرق داره نمیدونم حسابداریم مثل اون هست یانه ؟
راستی بنظرتون مدرک آزاد معتبر تره یا آموزشکده فنی حرفه ای ؟من میترسم چون اون آموزشکده فنی مدرکش معتبر نباشه یا مثلا کار به راحتی آزاد براش گیر نیاد
مثل همون برق که بچه های مهندسی راحتر جذب میشن اگه اشتباه نکنم
بعد آقای موحد نژاد یه سوال دیگه هم الان اومد تو ذهنم تو دفترچه نزده بود ولی خب فنی حرفه ای واسه حسابداری تا همون کارشناسیه دیگه چون بعضی سایتا خونده بودم بعضی رشته هارو میگفتن تا کاردانی کلا فنی حرفه ای تا کاردانیه ؟آخه تو دفترچه چیزی نزده بود مثل اینکه بگه کاردانی حسابداری ولی الان نگران شدم!
بابت زحماتتون هم ممنونم ⚘همیشه سلامت باشین
جواب : از نظر من تحصیل در حسابداری دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات برای شما مناسب تر است. حسابداری فنی و حرفه ای نیز مانند حسابداری واحد علوم و تحقیقات کارشناسی است و نگران نباشید.


موحد نژاد