پیام شماره 15 (چهارشنبه 19 خرداد ماه 1400)

به نام خداوند بخشنده و مهربان


پیام شماره 15 ( چهارشنبه 19 خرداد ماه 1400)


1- سلام، بازم پیامم دیر شد. 12 ساعت تاخیر داشتم و عذر می خواهم.
2- امتحانات نهایی برای گروه تجربی تمام شد و برای گروه ریاضی و انسانی نیز بزودی تمام می شود. مهمترین ، دشوارترین و حساس ترین بخش مسابقه و دور نهایی آن آغاز شد. اینجا اصلی ترین مرحله است، ببینم چه خواهید کرد.
3- برنامه ی دوره ی چهارم مطالعاتی از روز شنبه آغاز می شود و در اجرای آن کوشا باشید
4- پیام شماره 16 روز یکشنبه 23خرداد ماه بعد از ساعت 10 بعدازظهر منتشر خواهد شد.
5- منتظر سوالات شما هستم.
6- برای همه ی شما آرزوی سلامتی و موفقیت دارم.


پاسخ به سوالات


سوال شماره 1 : سلام اگه میشه پیام من رو منتشر نکنید . من چند وقته که خونمون .....................................................................
جواب : امتحانات نهایی تقریباً تمام شد از حالا به بعد خودت را وقف درس خواندن کن. با تمام توان درس ها را دوره کن و دیگر به دنبال یادگیری چیزهای جدید نباش. لازم است آنچه بلدید را کاربردی کنید. یعنی آزمون های جامع پیاپی یک روز در میان یا دو روز در میان از خودت بگیری و به این ترتیب با مشخص شدن نقاط ضعف روی مطالبی که ترمیم آن ها خیلی زمان بر نیست کار کنید.
کاری به اطرافیان و حرف های آن ها نداشته باشید. پدر و مادر گاه از سر دلسوزی حرف هایی می زنند که اتفاقاً باعث سوختن دل بچه ها می شود. ولی خب کاری نمی شود کرد پدر و مادرند و احترامشان واجب. اما حرف های سایر اطرافیان را فعلاً جواب ندهید (چون باعث به هم خوردن آرامش شما می شود) بعد از کنکور به آن اطرافیان (بجز پدر و مادر) گوشزد کنید که مسیر زندگی شما به خود شما مربوط است و لطفاً در کارهای شما دخالت نکنند.
من لینک آدرس و شماره تلفن کتابخانه های تهران را برای شما در اینجا می آورم خودتان تماس بگیرید و ببینید کدامشان باز هستند :
https://asrshahrvand.com/%D8%A2%D8%AF%D8%B1%D8%B3-%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%B9%D9%85%D9%88%D9%85%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86/201239/
سوال شماره 2 : سلام خسته نباشید. الف- ببخشید آزمونهای ۳ روز یکبار از کی باید شروع کنیم
ب- اینکه تو اون ها باید آزمونهای کنکور رو بزنیم ؟
ج- به نظرتون ۱۰ آزمون احتمالی موسسه حرف آخر خوبه ؟ که ازش برای اون روزها استفاده کنیم؟
جواب : الف- روز جمعه 21 خرداد اولین آزمون آن برگزار می گردد و بعد از آن دوشنبه 24 خرداد الی آخر که در برنامه ی درسی شما خواهم آورد.
ب- بله کنکورهای سال های پیش را بزنید.
ج- می توانید حداکثر دو آزمون نیز از این مجموعه انتخاب کنید و به جای برخی کنکورها از آن استفاده کنید. بد نیست که آدم یکی دو تا آزمون غریبه هم بدهد.
سوال شماره 3 : سلام اقاي موحد نژاد. اميدوارم حالتون خوب باشه. ممنون از اينكه به تمام سوالات پاسخ ميديد
الف) من احساس ميكنم مطالب حفظي شيمي داره يه مقدار يادم ميره ولي در حال حاضر فرصتي ندارم كه در برنامم مرور شيمي رو قرار بدم. اگر صبر كنم تا در دوره هاي چهارم و پنجم مطالعاتي شيمي رو بخونم مشكلي پيش نمياد؟
ب) در درس زيست شناسي سوالات كنكور سال هاي گذشته رو خيلي با ترديد پاسخ ميدم. به نظرتون بايد هر روز چه تعداد تست زيست بزنم؟
ج) من هميشه كتاب زيست رو ميخونم و سعي ميكنم مطالب رو بفهمم ولي به هيچ وجه متن رو حفظ نميكنم. اين موضوع براي امتحان نهايي مشكلي ايجاد نميكنه؟
جواب : الف- نه اصلاً مشکلی پیش نمی آید.
ب- روزانه حدود 3 ساعت از وقت شما صرف زیست شناسی شود که از این میزان حدود 1 ساعت و 30 دقیقه ی آن برای تست مصرف می شود. حالا شما در یک ساعت و نیم چند تا تست زیست شناسی می زنید؟ جواب این سوال، جواب سوال شماست! من بودم حدود 60 تست می زدم.
ج- خیر هیچ مشکلی ایجاد نمی کند.
سوال شماره 4 : سلام آقای موحد من سال پیش کنکور دادم مشکل که بعد کرونا پیش آمد رو من تاثیرگذاشت و من همه چیز رها کردم تصمیم گرفتم پشت کنکور بمونم وفشارروانی زیادی برای راضی کردن بقیه گذاشتم راستش امسال هم که همش خونه بودم نخوندم پشیمونم همیشه این شکستهای متوالی یادم میمونه به قسمتی از من میگه بلندشم و ازش برمیام به قسمتی ازمن میگه بیخیال مگه چقدر مونده...منطقی بررسی کنم برای ادبیاتم 30 درصدافزایش.ریاضیات 20 درصد.فیزیک درصدافزایش.شیمی 40 درصد. زیاده خیلی..بزارید به حساب درودودل برای کسیکه هیچکس نداری بهش این رو بگه.بگیر چطور آدمی برای شکست دوم خودشو آماده میکنه؟
جواب : عزیزم شما تلاش خودت را بکن. اگر نتیجه گرفتی که عالی است و اگر نتیجه نگرفتی نگران نباش تازه 19 سال داری خب آدم می تواند 20 سالگی داروسازی و یا دندانپزشکی قبول شود و 26 سالگی یک خانم دکتر جوان داروساز و یا دندانپزشک باشد. عجیب است که بعضی از خانواده ها و بعضی از بچه ها خیال می کنند برای درس خواندن دیر می شود!!! در هر حال اگر خدای نکرده امسال رشته ی مورد علاقه ی خود را قبول نشدید، این بار تحت نظر یک مشاور درس هایتان را برای کنکور بخوانید.
سوال شماره 5 : سلام آقای موحد نژاد سوالم اینه که آیا ممکنه یک رشته ای رو بصورت خودساخته یعنی بدون رفتن به دانشگاه و شرکت در کلاس ،خودمون منابع مربوطه رو بخونیم و آزمون بدیم و مدرکش رو بگیریم ؟؟؟
مثلاً من در کنار یه رشته ی دانشگاهی که دارم ،خودم بصورت دلخواه و بدون شرکت در کنکور و یا بدون ثبت نام در دانشگاهی ،کتاب های مربوط به رشته فلسفه رو بخونم و با توجه به منابع فقط برم ازمون بدم و مدرک بگیرم ؟؟؟میشه لطفاً کامل توضیح بدید ممنون
جواب : خیر نمی شود. برای دریافت مدرک یک رشته می توانید به صورت مجازی و یا غیر حضوری تحصیل کنید اما باید ترم به ترم امتحانات را پاس کنید تا بتوانید مدرک بگیرید. البته شما می توانید فیلسوف باشید اما مدرک دکترا یا فوق لیسانس فلسفه نداشته باشید. در این حالت می توانید کتاب بنویسید، سخنرانی کنید و .... ولی نمی توانید در دانشگاه فلسفه تدریس کنید.
من اگر جای شما باشم، اگر رشته ام تجربی و یا ریاضی است، اول مدرک کارشناسی ام را در یکی از رشته های گروه های تجربی و یا ریاضی می گیرم و بعد با خواندن منابع رشته ی فلسفه برای آزمون کارشناسی ارشد خودم را آماده می کنم و از دوره ی کارشناسی ارشد وارد این رشته می شوم.
سوال شماره 6 : سلام استاد وقتتون بخیر
الف- برای شیمی چیکار کنم که درصدام بالا بیاد. اگه هر شب تعدادی تست مشخص بزنم به طور مثال 40 تا روزانه و مرور روی مطالب هم داشته باشم تا چه حد درصدم تغییر میکنه. و اینکه منبعم تست های کنکور باشه به صورت تمرینی یا اول با تست های دیگه شروع کنم بعد که تسلطم بالا رفت کنکور هارو به صورت ازمونی بدم.
ب- من فیزیک خیلی ایراد دارم. اصلا درصدام مطلوب نیست و در اختصاصی ها با اختلاف کم با شیمی بدترین درسمه. برای تقویتش چیکار کنم؟ نیاز هست کسی باهام کار یا خودم میتونم انجامش بدم در حدی که درصدم تا 50 الی 60 بیاد.(الان یکم زیادی زیر پنجاه متاسفانه)
پ- در زبان درصدم از 80 تا 90 بالاتر نمیره و میخوام به 90 تا 100 برسه (درصد های کنکور سراسری و ازمون هام حدودا در این حده گاهی کمتر هم شده مثلا تا 60 الی 70) و در دینی هم از 70 تا 80 بالا تر نمیره.
ت- در اختصاصی ها در فیزیک و شیمی و حسابان مشکل دارم و در عمومی ها هم در عربی و ادبیات ایراد دارم. با توجه به این، روزانه برای هر کدوم چقدر وقت بزارم.
ث- اگه دو فصل از فیزیک بخوام حذف کنم ایرادی داره؟ اگه بخوام بگم ضعف هام در فیزیک چطوریه باید بگم اول یازدهم بعد دوازدهم بعد دهم.
ج- متاسفانه نتونستم با برنامه این سری شما پیش برم. یکم خودمو باختم یه مدت و نتایجشم در امتحانات نهاییم دیدم ولی الان خودمو جمع و جور کردم. فقط نمیدونم چطور برنامه بریزم که بتونم سریع دروس رو دوره کنم و بیشتر تست بزنم. سرعتم هم راستش نمیدونم بالا هست یا نه. بعضی مباحث رو در زمان پیشنهادی برنامه های شما تموم میکنم یا گاهی زود، بعضی دیگه خیلیی خیلییی بیشتر زمان میگیره ازم برای همین نمیدونم. ولی اگه سرعتم خوب نباشه میتونم ساعت مطالعه بیشتری داشته باشم و یکم کند تر بخونم ولی خب بالاخره بخونم.
الان به نظر شما من یه هفته یا یکم بیشتر وقت بزارم مرور کنم تمام دروس و اصلا کاری به تست نداشته باشم فقط بخونم یا هر کتابی (منظورم مثلا زبان 3 ساله) در کنارش تست بزنم.
چ- برای تست زنی دروس اختصاصی و عمومی بین تست های کنکور و ازمون های مراکز مختلف و کتاب تست ها اولویتم چطور باشه.
لطفا سوال (ح) را منتشر نکنید .........
ببخشید خیلی زیاد حرف زدم شرمنده واقعا
خیلی لطف میکنید که وقت میزارید امیدوارم بتونم از کمک هاتون بهترین استفاده رو کنم و روزی در جایگاهی باشم که بتونم از زحمات شما به درستی قدردانی کنم. باتشکر از وقتی که میزارید.
جواب : الف- بله لازم است روزانه حدود 1 ساعت و 30 دقیقه روی شیمی وقت بگذارید که حدود 30 دقیقه ی آن برای مرور و حدود 1 ساعت آن برای تست زنی باشد. الان دیگر در درس شیمی فقط روی تست های کنکورهای سال های گذشته کار کنید و نیازی به تمرین با تست تالیفی نیست.
ب- الان دیگه لازم نیست معلم بگیرید که با شما کار کند (بیشتر وقت شما تلف می شود) لازم است فصل هایی را که بلد هستید را معلوم کنید و فصل هایی را که در آن ها اختلالات زیادی دارید را حذف نمایید. به این ترتیب فیزیک کوچک می شود و خواندن و تست زنی در آن آسان می گردد. شاید اگر آدم در جلسه کنکور بجای 45 سوال (که آن ها را ناقص بلد شده است) به 35 سوال با دقت جواب دهد (با زمان هر تست 95 ثانیه) شانس بالاتری برای نتیجه گیری داشته باشد.
پ- لازم نیست در جستجوی بالاتر بردن درصد های زبان و دینی از 80 به 90 یا 100 باشید. بلکه با مرور مکرر آن ها سعی کنید در همان درصد ها بمانند و اگر خدا خواست بهتر شوند. اما در کنکور باید دنبال این بود که درصد ها متناسب باشند. پس برو ساغ درس هایی که بیشتر روی آن ها ضعف داری و سعی کن آن ها را به 80 برسانی. (همه بدانند که رساندن درصد 60 به 80 خیلی ساده تر از رساندن درصد 80 به 90 است)
ت- زمان استاندارد مطالعه ی فیزیک برای بعد از امتحانات نهایی 2 ساعت و 45 دقیقه در روز است. برای شیمی 1 ساعت و 45 دقیقه ، برای حسابان 1 ساعت و 45 دقیقه، در عربی 1 ساعت و برای ادبیات 1 ساعت و 30 دقیقه می باشد. شما می توانید فقط یک ربع به هر کدام اضافه کنید.
ث- نه هیچ اشکالی ندارد. تازه بهتر هم می شود.
ج- توصیه ام این است که در کنار برگزاری آزمون های جامع به صورت هر سه روز یکبار، اقدام به دوره ی جدی دروس کنید. اما این که بعد از دوره کردن دروس، تازه بخواهید از خودتان آزمون بگیرید را مناسب نمی دانم. آزمون دادن یک هنر است و برای کسب این هنر باید روی آن بسیار تمرین کرد.
چ- تست های کنکور ها در الویت هستند. اما دو تا آزمون جامع از سوالات گروه های دیگر اشکالی ندارد.
ح- کندن پوست و مو و ناخن و امثالهم فعلاً اشکالی ندارد. خودتان را بیخودی درگیر شماتت ناشی از آن نکنید. خیلی چیزهای دیگر هم فعلاً اشکال ندارد به شرط آن که بیخودی خودتان را به خاطر آن ها شماتت نکنید. همه ی این رفتارها می آیند و می روند. اگر بیخودی سر آمدن این رفتارها با خودتان درگیر نشوید بعضی از مواقع بعد از رفتنشان دیگر بر نمی گردند.
داشتن یک پدر و مادر، مثل پدر و مادر شما یک نعمت است. قدرشان را بدان و تا حدی که صلاح می دانی به آن ها تکیه کن.
سوال شماره 7 : لطفا پیام من رو منتشر نکنید..........................................
جواب : از طریق تجربی برای معلم شیمی و زیست به رتبه ای در حدود 6000 نیاز دارید و برای معلم ابتدایی حدود 12000 در گروه انسانی برای معلمی دبیرستان به حدود رتبه ی 4000 و برای معلم ابتدایی حدود 6000
سوال شماره 8 : الف- سلام امیدوارم حالتون خوب باشه. من دفترچه ی کنکور تجربی رو هم برای سوالات اختصاصی به خصوص فیزیک و شیمی خریدم خواستم بدونم اینا رو چجوری و کی بزنم ؟
ب. با توجه به اینکه اکثر عمومی ها رو حل کردم لازمه حل کنم عمومی هاش رو؟ چون این چند کنکوره و من عمومی های دور دنیا رو زدم
جواب : الف- خیلی کار خوبی کردید. از ریاضی و خصوصاً فیزیک و شیمی آن می توانید برای تمرین استفاده کنید. تمرینات خود در این زمینه را می توانید از شنبه 22 خرداد آغاز کنید.
ب- استفاده از عمومی های آن لازم نیست چون در قالب کتاب دور دنیا در چهار ساعت عمومی روی آن کار کرده اید.
سوال شماره 9 : سلام خسته نباشین. من خیلی قبلا قرابت ها رو خوب میزدم و از ۹ تای قرابت حداقل ۷ و ۸ تاش درست بود اما تقریبا چند هفته هست که قرابتم‌ ضعیف شده غلط هام زیاد شده باید چی کار کنم الان شروع کردم هر شب ۱۵ تا قرابت میزنم دیگه چی کار کنم؟
جواب : قلمروهای فکری را مرور کنید و بعد روزانه 20 تست قرابت معنایی کار کنید. دوباره درست می شود.
سوال شماره 10 : سلام وقت بخیر از رشته تجربی معلم ادبیات و یا عربی دبیرستان نمیشه شد؟ حتما باید کنکور انسانی داد؟
جواب : برای این که معلم رسمی آموزش و پرورش در این دو درس شوید، بله حتماً باید رشته ی شما انسانی باشد. اما برای معلم حق التدریسی آزاد (البته به شرط پیدا کردن کار) مهم نیست رشته ی شما چی باشد، مهم این است که در تدریس این دو درس مهارت داشته باشید.
سوال شماره 11 : سلام.آقای موحدنژاد ۴ روزه هیچی نخوندم تازه از قبلش هم خیلی کم میخوندم میتونم بگم این ۱۲روز اخیر رو خرابکاری کردم.چیکااار کنممم.بدبخت شدم رتبه ی زیر هزارم از دستم رفت‌.
جواب : دختر خوب، آن هایی که شرایط درسی خیلی خوبی داشته اند، همه بدانند : اگر یک هفته هیچ درسی نخوانند، به شرط بازگشت به درس ها به سادگی به شرایط قبلی خود برمی گردند و این یک اصل است.

موحد نژاد