پیام شماره 14 (یکشنبه 98/3/19)

به نام خداوند بخشنده و مهربان

 

پیام شماره 14 (یکشنبه 19 خرداد ماه 1398)

 

1- سلام، خسته نباشید.

2- در آستانه ی ورود به برنامه ی چهارم مطالعاتی هستیم، همگی خودتان را آماده کنید.

3- در یکی از سوالات دختری گفته است که در اردوی مطالعاتی به اطرافم که نگاه می کنم می بینم جمع کثیری از بچه بی رمق شده اند و حال درس خواندن ندارند. در ادامه می گوید من نیز در همین حالت قرار دارم. من به ایشان عرض کردم که اتفاقاً رمز پیروزی بچه هایی که در سه الی چهارهفته ی پایانی خوب و با نشاط درس می خوانند همین است!

4- بچه ها بسیاری از دانش آموزان (حتی بخش قابل توجهی از آن ها که رتبه ی زیر 1000 دارند) در شرایط فعلی کم رمق تر از گذشته کار می کنند. این همان فرصت طلایی برای عبور از رقبا است. فرصت طلایی، اردوی نوروزی آن هم با فاصله ی 100 روز تا کنکور سراسری نیست. فرصت طلایی همین 20 تا 25 روز آخر است که کثیری بی رمق شده اند و در آستانه ی خط پایان رتبه ها را به رقبای خود واگذار می کنند.

5- جالب تر این که جلو افتادن در نزدیکی خط پایان دیگر قابل برگشت هم نیست.

6- پیام شماره 15 ان شاء الله روز چهارشنبه 22 خرداد ماه 1398 بعد از ساعت 8 بعدازظهر منتشر خواهد شد.

 

پاسخ به سوالات

 

سوال شماره 1 : سلام آقای موحد نژاد چرا در برنامه مطالعاتی ورژن پیشرفته ازمون شیمی وزیست خوشخوان از شماره ۶ شروع میشه و شماره ۱ تا ۵ را کی باید بزنیم و ازمون ریاضی هم شماره ۵ هم نیست.

جواب : بچه ها این موضوع برایتان عجیب نباشد. با توجه به روند آماده سازی شما (از آسان به سخت) بعضی از آزمون ها از شماره 1 و بعضی از شماره 6 آغاز شده اند. تازه در برنامه ی سوم مطالعاتی ان شاء الله آزمون های دست ساخت خودم هم به این مجموعه اضافه می شود.

سوال شماره 2 :

الف - شما تو برنامه واسه بررسي ازمون جامع ٩٠ دقیقه زمان گذاشتين يعني اينم مثه ازمون هاي ادبيات فقط غلطامونو بنويسيم مثلا مسئله هاي فيزيك و رياضي ام بنويسيم از كجا ايراد داشتيم يا نه ؟!

ب- بعد من تو اين ازمون از زمان رياضي كم كردم و زمان بيشتري به شيمي دادم درصدم ٣٠ شد ازمون قبلي ١٢ زدم بعد به نظرتون شيمي رو از روي كتاب ميكرو طلايي (حفظيات) كه واسه جمع بندي بخونم با خود كتابمو ؟

ج- ديني اصولا غلطايي كه ميزنم مال تستايي كه تركيبين كتاباي دينيمو يه دور ديگه بخونم بهتر ميشه به نظرتون ؟ (اصولا بالاي ٧٠ ميزنم )

د- اين چند وقت از برنامه جا موندم و زيستام موند چيكار كنم (زيست پايه ) ؟

ه - من كلا غلط زياد ميزنم در حدي كه بعضي وقتا تعداد غلطام با درستام يكي ميشه ولي خب وقتي چك ميكنم ميبينم مثلا اگه يكم دقت ميكردم درست ميزدم يا گزينه جابه جا زدم چيكار كنم ؟!

ممنون ببخشيد سوالام زياد شد

جواب :

الف- بله، باید ببینید در چه مباحثی ضعیف هستید و روی آن مباحث در روزهای بعد از آزمون کار کنید. بنابراین یادگیری دقیق تست های مشکل دار در جلسه ی آزمون ضروری نیست.

ب- تغییر تکنیک یعنی همین کاری که شما در امتحان انجام داده اید و منجر به افزایش درصد شیمی شده است. به این می گویند درایت داشتن در جلسه ی آزمون. به نظرم شیمی را اول از روی کتاب بخوانید و جهت مرور از حفظیات میکروطلایی استفاده کنید.

ج- با توجه به توضیحات که ارایه کرده اید به نظرم بهتر است هم کتاب را مرور کنید و هم تست بزنید. لازم است تعداد مناسبی تست ترکیبی جواب دهید تا حس عمیق تری در زمان مطالعه ی کتاب داشته باشید.

د- هیچی ، هر چقدر می توانی تا 22 خرداد از زیست پایه را بخوان و باقیمانده را به دوره ی چهارم مطالعاتی منتقل کن.

ه- تعداد تست های غلط شما خیلی زیاد است. اگر دقیقاً رتبه های سنجش و ترازهای قلم چی ات را برایم فرستاده بودی تعداد غلط های نرمال شما را محاسبه می کردم. ولی با توجه به معدل سال قبل شما و سایر توضیحات ارایه شده به نظرم تعداد تست های غلط شما حداکثر باید نصف درست ها باشد. اگر بیشتر است ، به احتمال قوی حتی وقتی فقط احساس می کنی گزینه ای درست است آن را می زنی!!! ما زمانی تستی را پاسخ می دهیم که به درست بودن اطمینان داریم. نه این که حس می کنیم که احتمالاٌ درست است.

سوال شماره 3 : سلام ،از اول سال هر چقدر عربی و میخونم و تست میزنم درصد پایین میگیرم ،به حدی که درصد بالای سی نداشتم همه کاری هم کردم شاید تست های گاج و چند بار زدم ،فیلم های اموزشی هم دیدم ولی درصد خوبی نمیگیرم چیکار کنم ؟

جواب : در شرایط فعلی و با توجه به زمان باقیمانده ، بخش هایی از عربی را که ضعف بسیار جدی در پاسخگویی به سوالات آن ها را داری حذف کن و تمرکز خودت را بر نقاط قوت خود در عربی قرار بده. در این حالت نتیجه ی شما به حدود 50 درصد خواهد رسید.

سوال شماره 4 : سلام اقای موحد نژاد من امروز از کتاب خوشخوان یک ازمون زیست زدم و نتیجه اش افتضاح ترین درصد زیستم شد

در صورتی ک ۲ روز گذشته وقت زیادی به زیست اختصاص دادم

انقدر حالم بد شد و گریه کردم که مامانم منو برد سرم زدم(درصد:۴۲(

یه مدته ساعت مطالعم کم شده و نگرانم که اگه رتبم ۳۰۰ بشه بخاطر ۱۰۰ تا باید از تهران برم

به نظر شما اگه این ۴ هفته رو بکوب درس بخونم و برم کتابخونه هنوزم میتونم زیر ۱۰۰ بشم؟

کتابخونه رفتن میتونه مفید باشه؟

تازه چند روز قبل هم کنکور۹۵ دادم که بازم تخمینش حدود ۳۰۰ شد(فقط به خاطر زیست(

بقیه درصدام همه عالی شد

ممنون از راهنمایی هاتون

جواب : خیلی به نتایج امتحانات زیست کتاب خوشخوان نمی توان اعتماد کرد. ظاهراً بعضی از تست های زیست این کتاب از نظام قدیم طراحی شده و برخی از تست ها نیز ابهام دارند.

بله، به نظر من هم نقطه ضعف شما زیست شناسی است. حالا با هم یک نقشه می کشیم که زیست شما ان شاء الله عالی شود

اولاً :کتاب زیست پلاس گاج را بخر و تست های آن را نیز بزن (البته اگر میکروطلایی هم تست هایش مانده، آن کتاب را نیز به همراه زیست پلاس استفاده کن). تست هایی را که از این کتاب ها غلط می زنی را به دقت بررسی کن و کاستی های مطالعاتی کتاب زیست شناسی خودت را به این روش تشخیص بده و در زمان دوره ی کتاب به آن ها توجه کن.

ثانیاً : اگر روزانه 12 ساعت درس می خوانی ، چهار ساعت آن را به زیست شناسی اختصاص بده و نه بیشتر (وگرنه سایر دروس دچار افت می شوند).

ثالثاً : من یک فایل از دشوارترین تست های طراحی شده در گزینه ی 2 و قلم چی در دو سال اخیر را طی چهار روز آینده برای مدرسه می فرستم. آن ها را هم مورد بررسی قرار بده.

رابعاً : با آرامش زیست را بخوان و هول و هراسی از آن نداشته باش، وگرنه یادگیری آن تحت تاثیر جو روانی آن قرار می گیرد.

خامساً : تعدادی آزمون زیست هم ان شاء الله برای اجرای برنامه ی چهارم مطالعاتی، برای مدرسه می فرستم و شما نتایج آن آزمون ها را ملاک قرار بده.

سادساً : رتبه ی شما به امید خدا حتماً زیر 100 خواهد شد.

سوال شماره 5 : سلام آقای موحد نژاد من نظام قدیمم نه دوازدهم ونه یازدهم نمیدونم اسم ومدرسه ای که مینویسم رو توجه میکنید یا نه راستش گیج شدم تواولین پیامی که دادم مثل این که منو شناختین ( پیامی که گفتم نمیدونستم چطور بهتون دسترسی داشته باشم) اگه بااین پیام بازم منو نشناختین بگین دوباره سوالامو بپرسم من برنامه شمارو ندارم.

جواب : حالا تازه شما را شناختم. بابا جان خب درست بنویس که من دانش آموز سال گذشته ی شما در دبیرستان ... هستم و سوالی از شما داشتم. از الان به بعد با همان عبارتی که گفتم ، سوالات خودت را برایم بفرست. ان شاء الله به همه ی آن ها پاسخ می دهم و با من تا خود کنکور در تماس باش.

سوال شماره 6 : به نظرتون تواین چند روزی که مونده بهتره درسارو سریع وچن دور دوره کنم یا باید همچنان تست بزنم واقعا موندم که چیکار کنم تو پیام هایی که داده بودم واقعا گیج شدم نمیدونم مناسب من گفتین یا یک دوازدهم هم چنین از وقتی که زیستو تست تالیفی نزدم زیاد خوندم وسریع ( مثلا هر درسو تو ۱۵دقیقه تا۳۰ دقیقه درصدوسرعتم تو آزمونایی که میدم خیلی بالاتر رفته حتی پارسال این درصدارو نداشتم به خاطر همین احساس میکنم درسای حفظی رو فقط باید بخونم ونیاز به تست ندارم ولی بازم نمیدونم اشتباه میکنم یانه ممنون میشم کامل راهنماییم کنید.

جواب : (بچه ها ایشان همان دختر سوال شماره ی 5 هستند).

برای شما با توجه به این که الان می دانم که دانش آموز خوب من در سال گذشته بوده اید باید بگویم که در دروس زیست شناسی و شیمی و دینی و ادبیات، گرایش شما بیشتر بر خواندن درس باشد ولی آزمون دادن در این دروس نیز برایت مفید خواهند بود.

در دروس ریاضی و فیزیک و زبان و عربی گرایش شما بیشتر بر تست زنی باشد ولی گاهی هم در صورت لزوم به سراغ یادداشت های خود رفته و آن ها را نیز مرور کنید.

دفعه ی بعد درصد های خودت در آزمون های 20 اردیبهشت و 3 خرداد سنجش را برایم بفرست.

سوال شماره 7 : سلام اقای موحدنژاد خسته نباشید ...من تمام عمومیام رو بالای ۵۰ درصد میزنم مخصوصاً ادبیات و دینی معمولاً بالای ۷۰ درصد میرسه ولی زیست و شیمی حدود ۳۰ درصد میزنم چیکارکنم که درصد این ۲تا درس بالا بره ؟....

برای قبولی در رشته ی بینایی سنجی دانشگاه ایران چه درصدهایی لازمه و بنظرجنابعالی من میتونم بهش برسم؟

جواب : اولین نکته ای که باید به آن توجه کنی این است که هر درسی سهمی برای مطالعه ی خود دارد و در زمان فعلی خدای نکرده مطالعه ی یک درس را نباید حتی برای یک هفته ترک کرد. بنابراین وقتی می گویی در زیست و شیمی ضعیف هستی و در دینی و ادبیات قوی، معنی آن نباید این باشد که از این به بعد وقت خیلی زیادی را به این دو درس اختصاص دهی و بعد که مقداری درصد این دو درس بهتر شد، ببینیم که درصد بقیه ی دروس نزول داشته اند!

بنابراین اگر در برنامه ی چهارم مطالعاتی روزانه 14 ساعت درس بخوانی با توجه به ضعفی که در این دو درس توضیح دادی لازم است روزانه حدود 4 ساعت را به زیست و 3 ساعت را به شیمی اختصاص دهی و بقیه را صرف مطالعه و آزمون گیری در سایر دروس کنی.

در زیست شناسی ، حتماً باید یکی از منابع گاج طلایی و یا زیست پلاس گاج را داشته باشی و پس از خواندن هر فصل تعداد محدودی تست (مثلاً 30 تا 40 تا) از آن ها بزنی. بعد از زدن این تست ها لازم است بررسی کنی که چرا به برخی از سوالات نمی توانی جواب دهی. چه ایرادی در مطالعه ی زیست داری. حالا فصل بعد را با توجه به تجربه ای که از فصل قبل داری می خوانی و این روند را به همین ترتیبی که گفتم، فصل به فصل ادامه می دهی.

در شیمی حتماً برخی از نقاط ضعف آشکار و دشوار خود را حذف کن. مجموعه ای کوچکتر را ایجاد کن ولی روی آن مجموعه ی کوچکتر بخوبی کار کن. از خودت امتحان شیمی هم زیاد بگیر.

رتبه ی قبولی بینایی سنجی دانشگاه علوم پزشکی ایران حدود 2000 است ولی در پردیس خودگردان بهشتی تا 2500 هم می توانید قبول شوید.

برای رتبه ی 2000 متوسط عمومی ها باید حدود 60 و متوسط اختصاصی ها حدود 50 باشد. به نظر من اگر شیمی و زیست شناسی ات را اصلاح کنی قبولی شما در این رشته امکان پذیر است.

سوال شماره 8 : بهم گفتیم درصد ازمون ریاضی فیزیک تکی رو بفرستم...

آخرین درصدی که گرفتم...

فیزیک 42 و ریاضی 44

و برای ازمون 94 داخل "آخرین جامع من" فیزیک 28 و ریاضی 15 :/

توی هر آزمونی بی دقتی های عجیبی دارم که اصلا فکرشو نمیکردم این سوالارو هم میشده اشتباه حل کرد.... ولی خوب بعضی ها هم اشتباه هایی هست که نمیدونستم و باعث خوشحالیه... براشون چیکار کنم تا درصد خوبی برای کنکور داشته باشم؟؟؟

من شناختی که از خودم دارم یک دختر قوی و خودساخته است که همیشه میتونم کاری که با علاقه انجامش میدم و به بهترین شکل تموم کنم ولی کنکور.... خیلی منو ضعیف کرده و کسی که الان هستم با خود واقعی من خیلی تفاوت داره

چنین ادمی با اجرای برنامه 4امتون و به کمک خدا روزی 14 ساعت درس خوندن مطمئن باشه که میتونه مهندسی کامپیوتر "یامهندسی های زیر مجموعه ی این رشته " این دانشگاه قبول بشه که با امید و ایمان و انگیزه همه کارا رو جلو ببره تا شیرینی رسیدن به آرزوشو احساس کنه و بهتر از اون چیزی که بود از کنکور بیرون بیاد؟؟؟

من میدونم تنها چیزی که میتونه منو به هدفی واقعاااا بزرگی که دارم برسونه قبولی این رشته تو دانشگاه درست حسابیه ...

ببخشید زیاد حرف زدم ولی تنها جایی که این روزا میتونم از درونم صحبت کنم و بدونم کسی که جوابمو میده فرد آگاهیه "بدون تخریب کردن " اینجاست.

جواب : کار بزرگی در پیش داری. این بار و در برنامه ی چهارم مطالعاتی، باید اراده ی خودت را بر مشکلات تحمیل کنی. این برنامه کاملاً بر اساس سیستم آزمون مطالعه استوار شده است. در این برنامه باید شجاع بود، باید بسیار پرانرژی بود. نباید از نتایج بد ترسید، بلکه بقول خودت باید متوجه شوی چه اشکالاتی و در کدام مطالب داری و آن ها را برطرف کنی. باید آزمون به آزمون بهتر شوی. سه هفته ی پایانی نوک پیکان مطالعات شماست و اگر قدر آن را بدانی و شجاعت لازم را داشته باشی با توجه به شناختی که از شما دارم، می توانی هدف خودت را محقق سازی.

شاید عده ای از بچه ها که نوشته ی من را در ارتباط با شما می خوانند بگویند که چطور می شود کسی که درصد های ریاضی و فیزیک اش الان حدود 20 تا 25 درصد است در رشته ی کامپیوتر و در یک دانشگاه دولتی در تهران قبول شود؟ جواب من به این بچه ها این است که اولاً این دختر یک دختر معمولی نیست و توانایی های نهفته ی زیادی دارد و ثانیاً ، خدایی خود شما اگه از امروز هر روز 3 ساعت روی فیزیک کار کنی دو سه هفته ی بعد درصد آن از 25 به 45 نمی رسد؟ می دانید که می رسد. اما چه کسی شجاعت حرکت در این جنگل ترسناک را که از همه طرف نتایج خوب و بد آدم را احاطه می کنند، دارد؟ هر کس این شجاعت را داشته باشد او برنده ی این میدان است و سوال کننده ی این سوال هم به امید خدا برنده ی این میدان خواهد بود.

سوال شماره 9 :

من امروز قلمچی دادم

رتبه قلم چی:۱۸۹

رتبه پزشکی،دامپزشکی:۱۷۳

درصدها:فارسی:۵۱عربی:۹۲دینی:۷۷زبان:۷۹ریاضی:۷۰زیست:۷۲فیزیک:۷۳شیمی:۹۴

درصدهام توی تخمین رتبه۱۰۰-۲۰۰ شد.

فیزیکم بد شد چون تقریبا همیشه بیشتر از ۸۵ درصده

نظر شما چیست؟

جواب : عالی است. اگر زیست شناسی 80 درصد بود رتبه ات زیر 100 می شد. در کنکور هم همینطور است. آفرین

سوال شماره 10 : رتبه در سهمیه در آزمون قلم چی ۱۷ خرداد در چه عددی باید ضرب شود؟

جواب : در رتبه ای که شما در آن قرار دارید (حدود 100 تا 200) در عدد یک و بیست و پنج صدم ضرب شود. ببینم دو رقمی و یا یک رقمی می شوی یا نه؟ مطالعات چهار هفته ی پایانی شما اهمیت استراتژیک برای رسیدن به این هدف دارد.

سوال شماره 11 : استاد من دچار یه نوسانی تو درصدهای عمومیم شدم،این چند وقت که کنکور های عمومی و میزنم به شدت نوسان وجود داره و عربی هرکاری می کنم بالاترینش تا الان 58 بوده و پایین ترینش 28 فک کنم.و اینکه با توجه به شرایطم شما گفتید من عمومی هامو میانگین 80_70 بیارم و تخصصی هام 40_30،برای ریاضیات نمی دونم باید الان چیکار کنم،با اینکه قبلا خوب خوندم و خلاصه نویسی کردم ولی الان نمی تونم جامع بزنم،طوری که برای آسون ترین سئوالات نمی دونم باید چیکار کنم...

جواب : دختر خوب به اطلاعات بیشتری نیاز دارم. اگر فقط عربی شما دچار این مشکل است، یک هفته عربی را تست زنی نکن و روزانه یک ساعت این درس را مجدداً از جزوه و کتاب و یادداشت های خودت دوره کن و دوباره آزمون گیری را آغاز کن. منظور شما از آسان ترین سوالات، چیست؟ آیا درس عربی منظور است و یا همه ی دروس؟ اگر اختلالی که توصیف آن را می کنی در همه ی دروس وجود داشته باشد، لازم است سهم مطالعه ی دروس را افزایش داده و تعداد آزمون ها را کاهش دهید. ممکن است بیشتر از آن که به خواندن دروس بپردازی تست زنی می کنی. این حالت در بسیاری از دانش آموزان شایع است. امیدوارم جواب لازم را داده باشم.

سوال شماره 12 : رتبه ی لازم برای آمار یا اقتصاد علامه و بهشتی چند هست؟

چه درصدهایی لازم است؟

چواب : برای اقتصاد رتبه ی لازم حدود 3000 است و به طور متوسط 60 درصد عمومی و 38 درصد اختصاصی برای آمار رتبه ی لازم حدود 5500 است و به طور متوسط 50 درصد عمومی و 25 درصد اختصاصی

سوال شماره 13 : اول من یک چیزی راجع به این کتاب خوشخوان بگم که همه ی بچه ها ببینن.این ۵ تا آزمون اول خوشخوان آسونه و در سطح کتابه.خود مولف بنده ی خداش هم تو مقدمش گفته.خواستم اینو بگم که بچه ها سر آسونی این کتاب غر نزنند.

حالا برم سراغ سیوال های خودم:

الف- به نظرتون کتاب اشتباهات متداول قلمچی برای این مدت مناسبه؟البته این کتاب نظام جدیدش چاپ نشده و اگه بخوایم باید از همون نظام قدیمش استفاده کنیم

ب- اینکه اگر در آزمون های جامع تعداد سئوالات نزده زیاد بود باید چه کرد؟

نه اینکه فکر کنید اون مبحث رو بلد نیستم.نه

ولی خوب نمیتوانم به آن جواب دهم.

جواب : بچه دوست شما کاملاً درست می گوید. علت انتخاب این آزمون ها در آغاز تست زنی هم همین است. بنابراین به تدریج تست ها سخت تر خواهند شد.

الف- بررسی سریع مقدمه ی کتاب و برخی از موارد آن مفید است. ولی مواظب باشید کلاً بیش از یک تا یک ساعت و نیم روی آن وقت نگذارید. پس مرور سریع آن مفید است.

ب- حداقل دو احتمال وجود دارد، یکی این که چون دانش آموز سرعت زیادی ندارد، برخی از سوالات را برای آخر می گذارد و به آن ها نمی رسد (که در این حالت باید در آزمون های خانگی خود به شدت روی سرعت خود کار کند، هم به لحاظ تکنیکی و هم به لحاظ روانی) دوم این که دانش آموز فقط تست هایی را می زند که کاملاً به درست بودن آن ها اطمینان دارد که در این حالت اگر تعداد غلط ها در آزمون بسیار کم است، کار درستی نمی کند و در آزمون های بعدی باید کمی دست باز تر تست بزند تا نتایج این دو حالت با هم مقایسه شوند.

سوال شماره 14 : من از برنامه خیلی عقب افتادم اونم واسه اینکه تمرکزم رفت روی امتحانا. استرس وحشتناکی دارم. عمومی‌هارو خوندم ولی توی اختصاصی‌ها (مخصوصاً شیمی) هیچ کاری انجام ندادم یا خیییلی کم خوندم و اصلاً تست نزدم.

اینا درحالیه که من توانایی‌ انجام برنامه‌ی پیشرفته رو هم دارم...ولی حالا از برنامه‌ی معمولی هم عقب افتادم...

میشه لطفا بگین الان باید چیکار کنم؟

و اینکه لازمه خودم برنامه‌ی جدیدی بزارم که چیزایی که نخوندم فشرده جمع کنم؟

جواب : استرس نداشته باش. باید برنامه ی چهارم را با دقت اجرا کنی ولی زمان هایی را که برای رفع اشکال در نظر گرفته شده را زیاد کنی. (مثلاً اگر من گفته ام 3 ساعت را به رفع اشکال شیمی اختصاص دهید شما خودت آن را 4 ساعت کنی) در این شرایط ما باید دختری داشته باشیم که بسیار جدی باشد. از همین الان مطالعات شیمی خودت را آغاز کن ولی وقتی برنامه ی چهارم شروع شد، در طول رفع اشکال ها دروس خود بخود دوره خواهند شد.

سوال شماره 15 : سلام.ببخشید برای کتاب تست زیست، غیر از میکرو طلایی گاج چه کتابای دیگه ای مناسبه؟

جواب : زیست پلاس گاج

سوال شماره 16 : الف- میشه لطف کنید بعد امتحان سلامت و بهداشت یه جلسه بیاین مدرسه و کلاس تشکیل بدین . حتی با وجود تعداد کم دانش آموزان ؟

ب- زمین شناسی رو میشه تو برنامه قرار بدین ؟ چون افزون بر برنامه پیشرفته شما که انجام میدم در مقایسه با رشته دارو و فیزیو تراپی قطعا زمین خیلی تاثیر داره تو دارو .

ج- برای جمع بندی زبان میشه یه مجموعه سوال کامل بدین چون انقدر از این کتاب به اون کتاب پریدم که الان نمیدونم چه کتابی بزنم . تو سال کتاب کیاسالار رو زدم و درصد زبانم حداکثر به ۵۴ رسیده . و فقط تو آزمون های دور دنیا ۶۰ تا ۷۰ میزنم .

جواب :

الف- برای تشکیل کلاس، باید برنامه را مدرسه با من هماهنگ کند. بنابراین موضوع را با مدرسه درمیان بگذارید.

ب- چون زمین شناسی را همه نمی خوانند، خود شما آن را در برنامه جای گذاری کن ولی در حد خواندن چهار فصل کافیست.

ج- درصد زبان فعلی شما نسبتاً خوب است. اگر سایر دروس عمومی از زبان بهتر هستند، لازم است با استفاده از آزمون های متعدد زبان، درصد آن را بالاتر ببری ولی اگر بقیه ی دروس عمومی هم هم سطح زبان هستند، روی یک درس بیش از حد معمول وسواس نکن. در مورد این که من سوال بفرستم، بدانید که ان شاء الله تعدادی آزمون می فرستم ولی چون زبان درخواست کننده ای بجز شما ندارد، اگر نیاز به تست بیشتر داشتی از کتاب زبان شهاب اناری استفاده کن.

سوال شماره 17 : سلام آقای موحد نژاد من یکبار درباره ی فیزیوتراپی سوال کردم که چند درصد مورد نیازه شما گفتید میانگین عمومی ۶۵ و اختصاصی ۵۵ خواستم بگم که من میتونم عمومی میانگین ۷۵بزنم میشه بگید در این صورت برای قبولی در یکی از دانشگاه های تهران حتی پردیس میانگین اختصاصی چند لازمه؟

جواب : در این حالت 50 درصد نیز کافیست.

سوال شماره 18 : سلام.سایت تخمین رتبه ی قلمچی یک ایرادی دارد و آن اینکه سهمیه را لحاظ نمیکند.

و من با توجه به سایت گزینه ی ۲ متوجه تاثیر زیاد سهمیه ی ۵ درصد شدم.پیام شما رو که گفته بودین رتبه رو نصف میکنه دیدم

ولی در گزینه ی ۲ واقعا رتبه ی فرد رو از ۵۵۰۰ به ۵۹۰ کاهش داده...

و واقعا الان نمیدونم چقدر میتونم روش حساب کنم

اگر گزینه ی ۲ درست بگه که خیلی خوش به حال ۵ درصدی ها میشود..

نظر شما چیست ؟

جواب : دختر خوب، نظر من همانی است که قبلاً گفتم. بنابراین شما روی نصف شدن رتبه ات حساب کن.

سوال شماره 19 : سلام اقای موحد

میخواستم بدونم شما واسه ما انتخاب رشته نمیکنید مگه؟

اخه مدرسه به ما و تو جلسه اولیا گفته بود انتخاب رشتمون باشماست ولی انگار شما نوشته بودید فقط چند نفرو قبول کردید.

جواب : من از مجموعه 535 دانش آموز خودم با توجه به وقت 6 روزه ی سازمان سنجش، امسال قبول کردم که به جای 30 نفر سال های گذشته، 150 نفر را با روش های توضیح داده شده در سایت، انتخاب رشته کنم.

بنابراین بچه های مدرسه ی شما هم می توانند مانند همه ی مدارس در این برنامه ثبت نام کنند. بنابراین چون مدرسه ی شما خودش حدود 140 نفر دانش آموز سال دوازدهمی دارد، اعلام شد که امسال اگر بچه ها زود بجنبند می توانند همه ی ظرفیت را به خودشان اختصاص دهند. بنابراین تمامی بچه هایی که می خواهند با من انتخاب رشته داشته باشند صرفاً از طریق وب سایت و با توجه به توضیحات مندرج در آن می توانند اقدام نمایند و به محض تکمیل ظرفیت پکیج های شماره 1 و 2 بسته خواهند شد.

اگر چه شرکت در همایش آشنایی با رشته ها و روش انتخاب رشته نیز، به تنهایی برای آن که بتوانید انتخاب رشته ی خوبی را سازمان دهی کنید کافیست.

سوال شماره 20 : سلام . ببخشید من توی تست زنی عمومی خیلی بالا پایین دارم . ینی یه دفه تو آزمون حالا خونگی یا سنجش ۶۰ _۷۰ میزنم یه دفه 10(به جز دینی البته ) یعنی هر دفعه فکر میکنم بهتر خوندم بدتر جواب میگیرم . اینو باید چیکار کنم . بعدش اینکه من توی زبان و عربی معمولا ده تا سوال آخر رو گیج میشم و غلط میزنم چون قبلاً اون قدر تایم دار نزدم و به اونا که میرسم هول میشم . امتحان کردم اگه نزنم اونا رو و تایمشو بدم به بقیه درصدم اومد بالا . کار خوبیه ؟ ادامه بدم ؟

من دارم برای رشته هنر میخونم

جواب : نوسان در نتایج تست ها اتفاق رایجی است. اما اگر این نوسانات بیش از 30 درصد باشد، دیگر رایج محسوب نمی شوند. ببین اگر شما امروز در آزمون ادبیات 40 بگیری و فردا 60 و پس فردا 35 این عادی است ولی اگر امروز 50 و فردا 10 و پس فردا 70 این غیر عادی است. معمولاً نوسانات کم به دلیل تفاوت سطح سوالات آزمون و حال حس شما هنگام آزمون دادن است. اما نوسانات زیاد حکایت از نقص اطلاعات علمی فرد و یا کندی او در پاسخگویی به سوالات دارد. بنابراین لازم است چند روزی را صرف مرور مجدد دروس عمومی کرده و بعد دوباره آزمون گیری را شروع کنید.

روشی را که در زبان و عربی توضیح دادید، خصوصاً برای درس زبان تایید می کنم. بنابراین با کوچک سازی عربی و زبان می توانید با اطمینان بیشتر به سوالات ادبیات و دینی پاسخ دهید.

سوال شماره 21 : من از هفته پیش از روزی که دیدم دیگه نمیتونم تست بزنم، کم میارم یا درصد میگیرم خیلی بد میشه نا امید شدم و احساس ضعف میکنم!! تا روز سرنوشت سازمون کمتر از 30 روز مونده و من خوردم به مانع و همه وجودم پر استرسه!!! چیکار باید بکنم؟!؟! طبق برنامه میرم جلو همه رو کامل انجام میدم! نمیتونم بفهمم ضعف توی چیه!! راهنمایی میکنید؟

جواب : ضعف، توی حرفهایی است که همین الان داری می زنی. دختر خوب رتبه هایت که در سنجش خوب بوده و حتی اگر سه رشته ی اصلی گروه تجربی را هم بخواهی این امکان برای تو وجود دارد. می گویی امتحاناتی که از خودم می گیرم خوب نمی شود و ناامید می شوم!!! قرار شد امتحان بگیری تا ضعف هایت را پیدا کنی و آن ها را برطرف کنی. نه بنشینی نگاه کنی و بگویی ای وای فلان مبحث را بلد نیستم! شیطان را لعنت کن برو سر درس هایت و نگران هم نباش. ولی حتماً باید بقیه ی زمان را جدی و شجاع باشی و تا آخرین روز تلاش کنی. باز هم برایم پیام بگذار.

سوال شماره 22 : من همون دختری هستم که میگفتم نمی تونم تمرکزم رو حفظ کنم و در این مورد هم ، تو مدرسه باهاتون حرف زدم .

خوشبختانه ، این موضوع تمرکز تا حدود زیادی درست شده ولی نمی دونم چرا تا یه چیزی درست میشه ، یه مشکل دیگه ( تازه کمی هم بزرگتر ) پشت سرش میاد !

من اردوی مطالعاتی شرکت می کنم اما جدیدا احساس می کنم توانایی جسمی ام تحلیل رفته و وقتی اطراف رو می بینم ، متوجه میشم که جمع کثیری از افراد ، دچار خستگی مفرط هستند ! ولی من باز توی ذهنم ، با خودم گفتم که مهم نیست ، تو باید کارتو انجام بدی . از طرفی ، وقتی به واقعیت اون چیزی داره اتفاق می افته نگاه می کنم ، می بینم که نه ! من کارم رو انجام نمیدم . کلی از سیستم آزمون مطالعه عقب افتادم و از همه بدتر ، کنکور سراسری 94 رو که بهم ثابت شده بود برام فایده داره انجام ندادم در صورتی که شرایط دادنش مهیا بود . وقتی هم برای خودم برنامه ریزی می کنم که بعد از اردو ( حدود ساعت 9:30 شب ) تا ساعت 11:30 درس بخوانم ، باز هم نمی تونم با خستگی مقابله کنم و به خاطر انجام نشدن این کار ، به شدت اعصابم بهم میریزه . احساس میکنم تو مدلی از« دور باطل » گیر افتادم که قراره تا 14 تیر طول بکشه !

من واقعا درمونده شدم . میتونید کمکم کنید ؟

ممنون .

جواب : جواب سوال شما در سوال شما موجود است. خودت گفتی که وقتی در اردو به اطرافم نگاه می کنم می بینم که جمع کثیری از افراد دچار خستگی مفرط هستند. این همان رمز موفقیتی است که وعده ی آن را در برنامه های چهارم و پنجم مطالعاتی به شما داده ام. من خودم بهتر از هر کسی می دانم که جمع کثیری از بچه ها که تعداد قابل توجهی رتبه ی زیر 1000 نیز در بین آن ها هست دیگر نای درس خواندن ندارند. بعضی ها اصلاً نمی دانند که از این به بعد چکار کنند.

حالا دختر خوبم، اگر از این فرصت استفاده کنی رتبه ی 5000 خودت را به زیر 2000 می رسانی. آهای با همه هستم این موضوع را دست کم نگیرید.

با وعده ی راحتی ها و لذت های بعد از این چهارهفته خستگی ات را در کن. اگر جدی و شجاع باشی قول بهترین نتیجه را به شما می دهم.

سوال شماره 23 : من با توجه به اوضاع الانم و هدفي كه براي خودم قرار دادم شانس بالايي براي امسال نميبينم (البته اين به هيچ عنوان دليل بر اين نيست كه كم كاري كنم !) اما ميخوام اگر سال بعدي دركار باشه حتما زيرنظر خودتون باشم ممنون ميشم شرايطش رو بفرماييد يا اينكه از كي ميشه ثبت نام كرد چون به هيچ وجه نميخوام اين فرصت رو از دست بدم و ظرفيتتون تكميل بشه.

جواب : اولاً رتبه ی سنجش شما نسبتاً خوب است. سوال و جواب شماره 22 را بخوان، برای شما هم صدق می کند.

در مورد مشاوره ی خصوصی با من. شرایط و ضوابط آن هفته ی آینده از طریق وب سایت به اطلاع همگان خواهد رسید. (ظرفیت مشاوره ی خصوصی با من 8 نفر است)

سوال شماره 24 : سلام آقای موحد نژاد.من توی فصل 5و6 زیست دوازدهم خیلی مشکل دارم و خوب نمیفهمم وقتی هم که میخونم فرداش یادم میره.میشه این دوفصل رو دیگه حذف کنم چون معلم خودمون گفته بود این دو فصل خیلی مهمند و امکان ترکیب با هر تستی رو دارن و حالا اگه توی 10تا تست یه گزینش از این فصلا باشه من نمیتونم جوابشونو بدم. در طول سال هم چون از موضوعشون خوشم نمیومد خیلی کمتر از فصل های دیگه این دو فصل رو خوندم. به نظر شما قابل حذف هستن؟

جواب : با توجه به رتبه حدود 5000 سنجش، نه ، بنظرم بهتر است بخش های قابل هضم این دو فصل را یاد بگیری و در واقع حدود نیمی از مباحث این دو فصل را بلد شوی. من مطمئنم که حداقل نیمی از این دو فصل برای شما کاملاً قابل یادگیری است. سخت های یک فصل را که کنار بگذاری بقیه اش آسان می شود. امتحان کن.

سوال شماره 25 : با توجه به رتبه من الان حدودا پزشكي كجا قبول ميشوم؟واينكه شرايط انتقالي گرفتن رو ميشه توضيح بديد(من متاهل هستم)

با انتقالي ميتونم به پزشكي دانشگاه تهران برم؟

اگر اقدام كنم تا باردار شوم ممكن است راحت تر انتقالي بگيرم؟

جواب : (ایشان دانش آموز سال پیش من هستند)با توجه به رتبه شما در آزمون سنجش تخمین رتبه ی شما در روز برگزاری آزمون، حدود 600 است. بنابراین اگر حواست را جمع کنی و رتبه را به حدود 500 برسانی قبولی در دانشگاه شاهد تهران (دولتی است و شهریه ندارد) کاملاً امکان پذیر است.

اما اگر نشد خب می توانی با رتبه ی 1200 به دانشگاه آزاد تهران بروی و نیاز به انتقال هم نداشته باشی.

اما اگر حتماً می خواهی در دانشگاه تهران و بهشتی و ایران باشی، اگر همسر شما شاغل در تهران باشد شانس انتقال شما وجود خواهد داشت. اما نه بلافاصله. بنابراین باید آمادگی 6 ماه تا یک سال شهرستان رفتن را داشته باشی.

بارداری شانس انتقال را افزایش خواهد داد، به شرط آن که درس خواندن در کنار بچه داری برایت مشکلی ایجاد نکند.(که اگر برنامه ریزی خوبی داشته باشی مشکلی ایجاد نمی کند).

سوال شماره 26 : در مورد شیمی یک سوال داشتم ...من برای نهایی فقط کتابو خوندم....تاکید شما هم از اول کتاب بود میخواستم بدونم که تا کنکور برای دوره تا کنکور فقط کتاب رو بخونم یا جزوه استادمونم بخونم ....چون نکته های بیشتری داره و....

جواب : دختر خوب، من هیچوقت نگفتم که جزوه ی استاد را نخوانید. من گفتم که شما حتماً لازم است که کتاب را بخوانید. بنابراین اتفاقاً لازم است جزوه ی استاد را هم بخوانید. چون برخی از سوالات داخل کتاب را اگر جوابش را ندانی، ممکن است در جزوه ی استاد شما وجود داشته باشد.

7- برای همگی شما آرزوی سلامتی و موفقیت را دارم.

موحد نژاد