پیام شماره 13 (پنجشنبه 98/3/16)

به نام خداوند بخشنده و مهربان

 

پیام شماره 13 (پنجشنبه 16 خرداد ماه 1398)

 

1- سلام، عیدتان مبارک ، خسته نباشید.

2- چهار هفته تا کنکور مانده است. در حال تهیه ی برنامه ی چهارم مطالعاتی برای شما هستم. نوک پیکان مطالعاتی شما برنامه ی چهارم مطالعاتی خواهد بود که برای رشته های تجربی از روز 22 خرداد و برای رشته های ریاضی و انسانی از روز 25 خرداد آغاز خواهد شد.

3- برنامه ی چهارم مطالعاتی اصلی ترین نقش را برای تطبیق توانایی علمی شما با نتایج به دست آمده در آزمون های جامع ایفا خواهد کرد.

4- این برنامه بسیار فشرده بوده و نیازمند حدود 14 ساعت مطالعه ی روزانه است. اما ارزشش را دارد.

5- قصد دارم در زمان ارایه ی برنامه ی چهارم سوالات آماده شده توسط خودم را نیز برای تکمیل برنامه در اختیار شما بگذارم.

6- بچه ها نمی دانم شما چی توی سرتان می گذرد، ولی من اگر بودم، این چهار هفته را تمام وقت در اختیار کنکور می گذاشتم (البته حدود 6 ساعت می خوابیدم).

7- گام آخر را شجاعانه و محکم بردارید. ما با قدرت نتیجه خواهیم گرفت.

8- به یاد آورید چهار هفته ی دیگر را که قدم زنان در حال خروج از حوزه ی امتحانی هستید و اگر ان شاء الله از نتیجه ی آزمون راضی باشید، واقعاً چه ........ پس وقت تلف نکن پاشو ببینم، همه بریم سر درسمون. با شما هستم! نق نزن. چه فایده، چه فایده هم نکن. فریب ذهن راحت طلب ات را نخور.

9- پیام شماره 14 ان شاء الله روز یکشنبه 19 خرداد 98 بعد از ساعت 8 بعد از ظهر منتشر خواهد شد.

 

پاسخ به سوالات

 

سوال شماره 1 : من روز به روز دارم پس رفت میکنم. حس میکنم انگیزمو از دست دادم و به اندازه کافی درس نمیخونم. حدود ۹ الی ده ساعت در روز که بیشترش هم مربوط به امتحان نهایی و تشریحی خوندن هست. رتبه های سنجشم پس رفت کرده به نظرتون چیکار کنم؟ (درضمن من دوست دارم داروسازی قبول بشم؟)

۳۰ فروردین- رتبه درسهمیه:3471 زیرگروه ۲: 3311

۲۰اردیبهشت- رتبه درسهمیه:4034- زیرگروه ۲: 3350

۳ خرداد- رتبه در سهمیه: 5145- زیرگروه ۲: 4900

جواب : نگقتی که آیا برنامه ی من یا یک برنامه ی مشخص را اجرا می کنی یا نه؟ با توجه به رتبه های زیر گروه 2 به نظر می رسد که در شیمی آزمون های اول و دوم سنجش در مقایسه با سایرین خیلی خوب بوده ای ولی وقتی شیمی آسان تر شده، آن امتیاز قبلی را از شیمی نگرفته ای. بین آزمون 30 فروردین تا آزمون 20 اردیبهشت افتی نداشته ای چون تعداد شرکت کنندگان آزمون زیاد شده اند. اما در آزمون سوم خرداد افت محسوسی داشته ای. بقول خودت وقتی بیشتر یا شاید تقریباً همه ی تمرکز خودت را بر تشریحی خواندن گذاشته ای رتبه ات نزول داشته است.

خب حالا راه حلش چیست؟ توجه کن تو دختر توانایی هستی (این را از رتبه ی آزمون های 30 فروردین و 20 اردیبهشت و همچنین معدل فوق العاده خوب سال پیش شما می شود فهمید). حواست را جمع کن چه می گویم! به محض پایان امتحانات برنامه ی چهارم مطالعاتی را که می فرستم اجرا کن. زمان مطالعه ی شما باید به 14 ساعت در روز برسد و آن چه در برنامه سازمان دهی شده است را با قدرت و بدون نگرانی اجرا کن. آنقدر ذخیره ی علمی از گذشته جمع کرده ای که بتوانی در سه هفته مطالب را جمع و جور کرده و خودت را به داروسازی برسانی.در ضمن اگر تا پایان امتحانات نیز وقت اضافی داشتی وقت تلف نکن و به زدن تست و یا مرور دروس اقدام کن. با من هم در تماس باش.

سوال شماره 2 :

الف- من قبلا هم در مورد غلط هاي زيادم توي درس زيست شناسي براتون پيام گذاشته بودم و شما گفته بوديد كه تست هاي سخت رو كار كنم و جواب هارو در كتاب درسي بررسي كنم، براي همين سراغ كتاب خوشخوان رفتم ولي اين كتاب متاسفانه ايراد زياد داره و از هر ١٠ سوال، حداقل ٢ سوال وجود داره كه يا غلطه يا دو جواب درست داره و يا مربوط به نظام قديم و مباحث حذف شده هستش براي همين نه تنها كمك نميكنه بلكه ذهن منو توي زيست اشفته تر كرده

ب- مسئله بعدي اينه كه من به حدي وقت زياد ميارم كه حتي با وجود تمام كردن برنامه پيشرفته شما و حل تست هاي ٥ برابر برنامه شما بازهم ١٢ ساعت در نهايت درس خواندن ميشود، به نظرتون كافيه؟ اگر نيست چه جيزي بهش اضافه بكنم؟

ج- مسئله بعد اينه كه وقتي شما توي برنامه نوشتيد ازمون فيزيك يا رياضي بديد و رفع اشكال كنيد من وقتي ازمون ميدم هيچ ايراد جدي ندارم بطوريكه ازمون ٦ خوشخوان رو كه دادم توي درس فيزيك ٢٧ درست و ٢ غلط داشتم كه غلط هام سر بي دقتي بود بنابراين نميدونم بايد تو تايم هاي رفع اشكال دقيقا به چه جيزي بپردازم

د- موضوع بعدي اينه كه شما گفته بوديد كه اگر خوب تلاش كنم تا رتبه ٢٠٠ هم ميتونم بيارم به نظرتون چه چيزي رو بايد به برنامه حتما اضافه كنم تا اين موضوع قطعي بشود؟!

با تشكر

جواب :

الف- من گفتم روی سوالات سخت تر کار کن. نگفتم آزمون زیست شناسی از خودت بگیر. در ضمن کتاب خوشخوان اگر در زیست شناسی 2 سوال از 10 سوالش ایراد داشته باشد، برای آزمون گیری در این درس مناسب نیست و در ضمن خدا را شکر! من نگفتم که از آن کتاب آزمون زیست شناسی بگیرید! برای تست سخت از کتاب میکروطلایی یا زیست شناسی آزمون پلاس گاج استفاده کنید. (به نظرم شما حتماً آزمون پلاس زیست شناسی را بخرید، حیف است پزشکی دانشگاه تهران و شهید بهشتی از دست برود).

ب- اگر 12 ساعت می شود کافیست، ولی نباید بگذاری که در هیچ قسمتی از دروس اختلالی باقی بماند. بدان که بیشتر بچه های رتبه ی زیر 200 حال و روز خودت را دارند. آن ها نیز خیلی خیلی تست می زنند. حالا این وسط چه کسی با حوصله تر و با درایت تر است و بهتر اختلال یابی می کند و آن اختلالات را رفع می کند تعیین می کند کدام 1 باشد و کدام 200

ج- شما خودت می گویی 27 درست و 2 غلط داشتی، بنابراین یکی از سوالات را بلد نبودی. پس اگر هنوز هم اگر سوالی دشوار باشد ممکن است دچار اختلال بشوی.پس باز هم نیاز به تست زنی در برخی از مباحث وجود دارد. در ضمن 2 سوال را بی دقتی داشته ای، حالا باید بگویی این 30 سوال را در چند دقیقه پاسخ دادی؟ آیا شتاب زدگی باعث پاسخ غلط شده است؟ اصلاً چه چیزی باعث گردید تا شما در آن دو سوال بی دقتی کنی؟ باید بررسی کنی و دلیل آن را بیابی. تفاوت رتبه های زیر 200 و زیر 10 با بقیه در همین نکات است. من معتقدم هر دختری که رتبه اش در کنکور زیر 500 شده است، اگر دقت و درایت بیشتری داشت (نه سواد بیشتر!) زیر 100 هم می توانست بشود.

د- جواب این بخش را در بندهای بالا دادم. زودباش، حواست را جمع کن. من به عنوان یک مشاور محتاط، قول می دهم حواست را جمع کنی عالی می شوی عالی تر از آنچه فکرش را می کنی.

سوال شماره 3 : مدرسه برای دانش آموزان برنامه جمع بندی گذاشته و از 26 اردیبهشت هر روز جداگانه تا ساعت 16 کلاس داریم و نمیرسیم برنامه ی 14 ساعته شما را در آن روز اجرا کنیم... پیشنهاد شما برای رسیدگی به برنامه ها چیه؟

جواب : شرکت در برنامه های جمع بندی اختیاری است. بنابراین شما لازم نیست در همه ی برنامه های جمع بندی شرکت کنی. ممکن است اصلاً در هیچ کدام از آن ها نیز مشارکت نداشته باشی. اما در هر حال ساختار برنامه ی چهارم مطالعاتی به گونه است که تا حدی اجازه ی شرکت دانش آموزان را در همایش های درسی می دهد. بنابراین نگران نباش.

سوال شماره 4 : شما برای ما از طرف مدرسه تعیین رشته نمیکنید و من حتما باید یکی از پکیج ها رو ثبت نام کنم؟

من جمعه این هفته قلمچی میدم میخواستم ببینم که چقدر باید به نتیجش اعتماد کرد و ایا اصلا شبیه کنکور هست و اگه با درصدام در سایت تخمین رتبه انجام بدم چقدر شبیه است؟

جواب : انتخاب رشته کردن 550 دانش آموز در مجموعه ی دبیرستان های من برای من امکان پذیر نیست. الان هم همانطور که در سایت می بینی فقط قبول کرده ام که برای 150 نفر انتخاب رشته کنم. آن هم با کمک همکاران خودم در مدارس. حداقل 4 سال است که سالانه فقط برای 30 نفر انتخاب رشته می کنم. امسال اتفاقاً همین مدرسه ی شما بیشترین فشار را به من آورد تا این تعداد به 150 نفر رسید!

اما در همایش آشنایی با رشته های دانشگاهی و روش های انتخاب رشته، روش انتخاب رشته کردن را به شما یاد می دهم، رتبه ی قبولی رشته ها را هم می گویم. ان شاءالله اگر حواست را خوب جمع کنی نیازی به انتخاب رشته ی من و امثال من نخواهی داشت. بعضی از بچه ها هر کاری برایشان بکنی باز هم می خواهند با خود من انتخاب رشته کنند. اگر می بینی 150 نفر را قبول کردم به همین خاطر است.

معمولاً نتیجه ی آزمون قلم چی برای کسی که مدتی است از آزمون های این گروه دور بوده است، اندکی ضعیف تر از سنجش می شود. اما اگر شما خودت در تمامی آزمون های قلم چی شرکت داشته ای به طور طبیعی نتیجه ی آن آزمون نباید بد شود.

ناگفته نماند که قلم چی سابقه ی گرفتن آزمون های جامع دشوار و غیر استاندارد هم دارد. بنابراین واقعاً قبل از برگزاری آزمون قضاوت بر روی آن دشوار است.

سوال شماره 5 : من این کنکورایی که تاالان دادم (مثلا۹۵) توخونه نزدم وکاملا شرایط کنکور جدی بود ولی نمیدونم چراسنجشوخوب نمیدم چون بعدازاینکه میام تحلیل می کنم واقعا فقط ۵-۶تارو بلد نبودم واین که منبع سوالام برای این سیستم آزمون مطالعه چی باشه واینکه چیکارکنم کم تر بی دقتی کنم ممنون

جواب : اولاً جواب سوال شماره 2 این پیام را با دقت بخوان. ثانیاً برای من راجع به حال و هوای آزمون جامع خانگی بعدی ات بنویس. می خواهم بدانم چگونه زمان گیری کردی، آیا همه چیز روبراه بود؟ آیا وقت زیاد آوردی و ... و حال هوای آزمون سنجش 3 خردات را هم برایم بنویس می خواهم این ها را با هم مقایسه کنم.

برای سیستم آزمون مطالعه منابع گوناگونی در نظر دارم. یکی از آن هایی آزمون هایی است که خودم برای شما ارسال خواهم کرد. نگران نباشید.

سوال شماره 6 :

الف- سلام آقاي موحد نژاد. ميخواستم يك سوال در مورد فيزيك بپرسم

توي درسهاي اختصاصي فيزيك نقطه قوت من بوده هميشه و طي ماه هاي اخير هميشه توي اين درس يك درصد خوب داشتم(البته به جز سنجش ارديبهشت كه ٧ سوال رو پشت هم جابه جا وارد كردم و درصدم ٦٠ شد)ولي يه موضوعي كه نگرانم مي كنه اينه كه من خيلي وقته كه تست هاي خوبي توي اين درس نزدم

من در طي سال خيلي بيشتر براي فيزيك وقت ميگذاشتم و تست هاي نسبتا سخت حل مي كردم ولي الان فقط تست هاي جامع كتاب دور دنيا و خوشخوان هست كه به نظرم زياد به من كمك نمي كنه چون اغلب يكي دوتا ايراد هست توي هر آزمون و در كل متوجه نميشم نقطه ضعفام كجاست و از خيلي مباحث اصلا توي اين آزمون ها سوال نيست (مثلا بخش شناوري فصل فشار كه مبحث جديد كتابهاي نظام جديده)و الان نگرانم كه درصدم تا كنكور افت كنه

ب- يك مورد ديگه هم درس عربي هست من درصدام خوبه ولي من شنيدم كه بعضي معلما ميگن از بخشايي كه مستقيم توي كتاب ما نيست ممكنه سوال بياد؟مثل اعراب گذاري و ترجمه فارسي به عربي كه از اين بخش ها در هر ٣ آزمون سنجش هم سوال اومده بود.به نظرتون لازمه من اين مباحث حذف شده رو مطالعه كنم؟

ج- سوال آخر هم اين كه من كنكور زبان تخصصي ٩٧ رو حل كردم از ٧٠ سوال ٥٥ تا سوال رو درست جواب دادم و ١٥ تا غلط مي خواستم بدونم توي گروه زبان رتبم چقدر ميشه (عمومي ٧٠-٨٠)چون ضرايب اين زير گروهو نمي دونم

خيلي ممنون كه به سوالات ما پاسخ ميديد

جواب :

الف- هنوز هم لازم است از کتاب های تستی مانند موج آزمون تست زنی کنید. بنابراین با توجه به رتبه ی خوبتان هرگز خود را منحصر به سوالات کنکورهای سال های پیش و خوشخوان نکنید. تعدادی آزمون هم من برایتان ارسال می کنم. از آن ها هم استفاده کنید. اگر سطح تست های شما از امروز تا کنکور پایین باشد ذهن شما در پاسخگویی به سوالات چالشی فیزیک، تنبل می شود.

ب- ببینید یک وقت هست که شما با استفاده از اطلاعات کسب شده در عربی دهم تا دوازدهم، قادر هستید به سوالاتی که اصلاً نمونه ای از آن در کتاب نیامده است جواب دهید. در این حالت امکان طراحی آن در کنکور سراسری وجود دارد. اما اگر سوالات به گونه ای باشند که اصلاً با استفاده از مطالب کتاب درسی نتوان به آن ها پاسخ داد، هرگز ممکن نیست در کنکور از آن سوالی بیاید و اگر هم بیاید، توسط سازمان سنجش حذف می شود.

ج- اگر متوسط درصد عمومی های شما 75 و زبان تخصصی 70 باشد، رتبه ی شما حدود 200 تا 300 می شود.

سوال شماره 7 : نمیدونم منو میشناسید یانه من دوازدهم نیستم واینکه گفتید ۳۰ تایی آزمون بدم منظورتون از کتاب کاره واینکه گفتید آزمون های قلم چی رو بدم من گزینه دوثبت نام کردم حتما باید قلم چی باشه؟واین که وقتی گزیته دو وسنجش های پارسالو برسی میکنم خیلی نکته ها دستم میاد وحس خوبی بهم میده این کار بیفایدس ؟

جواب : حالا به من می گی یازدهم هستی !!! دختر خوبم الان شما را شناختم! بله شما را به یاد می آورم. از دفعه ی بعد همان اول پیام بگو که دوازدهم نیستی.

بنابراین نیازی به آزمون های 30 تایی نیست. شرکت در گزینه 2 هم اشکالی ندارد و بررسی گزینه 2 ها و سنجش های پارسال هم کار خوبی است. ان شاء الله هم موفق باشی.

سوال شماره 8 :

الف- سلام خسته نباشيد،استاد من زبان رو أوايل بدون اينكه بخونم 100 ميزدم يا نهايتا خيلي كم ميشد ،١ نزده داشتم،اما بعد يه مدت كه مجبور ميشدم بخونم ،درصدام اومد روي ٧٠ ٨٠ كه توي اسفند به ٦٠ رسيد ،شما فرموديد بعد عيد درست ميشه ،أما الان كه دور دنيا رو ميزنم ،رنجش 73 اينطوراست ،و امروز بعد از خوندن واسه امتحان نهائي ،46% زدم،به نظرتون دليلش چيه و بايد چيكار كنم ؟

ب- و اينكه كلا عموميام اون نتيجه اي كه ميخوام حاصل نميشه ،مثلا عربي قبلا خيلي خوب نبود و خيلي قواعدو نميدونستم و بلد نبودم درك مطلب بزنم ولي با اين حال درصدام رنجشون 60 بود،ولي حالا كه رو قواعد تسلط كامل دارم و درك مطلبم از ميكرو طلائي كار ميكنم ،درصداي دور دنيام هموم 60 يا پايين تره(البته از ميكرو مبحثي كه تست زمان دار ميزدم ،درصدام رو 80 بود و يرخي از مباحثو 5min وقت ميگرفتمو بقيه مباحثو كه 10min زمان ميگرفتم ،حداقل ٣دقيقه وقت أضافه مي اوردم)، چاره چيه استاد؟

جواب :

الف- هم اندکی زبان در حال فراموش شدن است و هم شما بخشی از روحیه ی خوبت را در زبان از دست داده ای. خیلی سریع مروری بر لغات زبان داشته باش و به جای آزمون دادن در طول 7 روز حدود 1000 تست زبان از یک منبع مناسب بزن. اگر کیاسالار را نزدی از آن استفاده کن و اگر آنرا قبلاً زده ای از کتاب شهاب اناری استفاده کن. بعد دوباره از خودت آزمون جامع بگیر. ان شائ الله دوباره عالی می شوی.

ب- باید همان سیستم آزمون مطالعه را ادامه دهی و در هر 3 آزمون با مشخص کردن نقاط ضعف خود 3 روز را به تست زنی و یادگیری عیوب خود بپردازی تا به تدریج نتایج بهتر شود. مواظب باش، این احتمال وجود دارد که طی یکی دو ماه اخیر بیش از حد روی دروس اختصاصی کار کرده باشی و عمومی ها را فدا کرده باشی. اگر چنین است از این بع بعد این کار را نکن. حداقل 30 درصد از وقت شما به دروس اختصاصی، اختصاص دارد.

سوال شماره 9 : ميخواستم ازتون بپرسم به تخمين رتبه قلمچي چقدر ميشه اعتماد كرد من رشتم رياضيه و سنجش ٣خرداد رتبه سهميه م ١٤٠٠ شد و كنكور ٩٣خارج تخمين رتبه م ٧٠٠تا٨٥٠ شد به نظرتون اينا منطبق هستند برهم؟

جواب : بله، بر هم منطبق هستند. آفرین. اگر مشکلی پیش آمد باز هم برایم پیام بگذار

سوال شماره 10 : سلام آقای موحد نژاد.برای عقب افتادگی هامون توی برنامه میشه بیشتر درس بخونیم و تست های عقب مونده رو نزنیم؟ یعنی اگه شما نوشتید خواندن 4درس دینی یازدهم و حل 30تست من فقط همون 4درس رو بخونم و از تست فقط همون تستای دور دنیا و جامع بزنم؟ چون حالا تست دینی طول نمیکشه ولی تست فیزیک یا زیست واسه من خیلی طول میکشه با تحلیلش ولی سرعتم توی درس خوندنش معمولیه و خیلی سریع تر از تستا انجام میشه . به خاطر همینم بیشتر دوست دارم درس بخونم سر بعضی تستا اینقدر طول میکشه که از تست زدن اختصاصی ها بیزارشدم و خیلی وقتا فقط درسشون میخونم و تستشو میگم بعدا که بعدا هم دوباره میرم سراغ برنامه روز بعد و مطالعه دوباره. همین جوری اگه بیش تر درس رو بخونم و برای تست دور دنیا رو بزنم کافیه؟ چون برای درس خوندن خیلی بیشتر انگیزه دارم تا تست زدن.

جواب : تا پایان دوره ی سوم مطالعاتی می توانی این کار را انجام دهی ولی در دوره ی چهارم حتماً لازم است روی نقاط ضعف خودت تست زنی داشته باشی. اصلاً می دانی ما برای چه تست می زنیم؟ ما برای این تست می زنیم که متوجه شویم کدام بخش از مطالب یک درس را خوب نفهمیدیم یا دقیق مطالعه تکردیم. بنابراین در سه هفته پایانی برای جمع آوری و جمع بندی دروس حتماً لازم است با تست زنی نقاط ضعف خود را پیدا کرده و آن ها را برطرف کنی. در ضمن بخصوص به شما توصیه می کنم در سه هفته ی پایانی روزی 14 ساعت درس بخوانی. یادت باشد که تو در آستانه ی نتیجه گیری هستی.

سوال شماره 11 :

الف- من دو فصل فيزيك دهم رو حذف كرده بودم ولي الان با توجه به درصد فيزيكم كه حدودا ٥٥ است فكر ميكنم كار اشتباهي كردم به نظرتون در باكساي رفع نقاط ضعف اين دروس رو بخونم يا بيشتر روي نقاط ضعف بقيه درسا تمركز كنم

ب- با توجه به تاثير كم امتحانات نهايي در كنكور به نظرتون بهتر نيست به جاي باكساي درس سلامت و بهداشت شيمي كار شود چون فكر ميكنم مدت يك روز و نيم كافيه

با تشكر از زحمات شما

جواب :

الف- یادت باشد که همه ی حذف ها موقت بودند. قرار بود اگر در آینده احساس کردی که فیزیک شما خوب شده است، آن ها را بخوانی. اما اول یک فصل حذف شده را بخوان، اگر بر روی نتیجه ات اصر مثبت گذاشت، فصل دوم حذف شده را نیز به آن اضافه کن.

جالب است که گاهی اضافه کردن فصل حذف شده به مجموعه (به دلیل فشار بر روی زمان پاسخگویی) بیشتر باعث افت نتیجه ی افراد می شود. پس با احتیاط این کار را انجام دهید.

ب- ایرادی ندارد.

سوال شماره 12 : سلام من آزمون های خانگی رو همه رو میدم ولی درصد کنکورا یی که میدم خیلی کمتر از درصد آزمون هایی که شما تکی در برنامه گذاشتین میشه مثلا آزمون دینی که تو برنامه روزانه گذاشتین درصدم تا به حال زیر 70نشده ولی تو آزمون های جامع ایی که از خودم میگیرم 38شد چیکار کنم انقد افت نکنه؟؟؟

جواب : اولاً این نشان می دهد که مغز شما در آزمون های طولانی استقامت زیادی ندارد. ثانیاً ممکن است آزمون جامع استرس بیشتری را به شما منتقل کنند و در نتیجه از تمرکز کمتری برخوردار باشید. درمان این مشکل برگزاری آزمون های جامع به صورت منظم و به همان صورتی است که در برنامه آورده شده است. به تدریج در اثر تمرین هم آرامش شما در آزمون بیشتر می شود (البته اگر برای خودت استراتژی آزمونی معلومی داشته باشی و زمان گیری کنی و ...) و هم استفامت مغزی شما افزایش می یابد.

سوال شماره 13 : آقای موحد نژاد من در اجرای برنامه ی ورژن پیشرفته ی شما به خاطر امتحانات عقب افتادم و فقط تونستم آزمون های دروس تخصصی و عمومی رو انجام بدم و مثلا وقتی برای خواندن زیست یا رفع اشکال فیزیک و ریاضی هم نداشتم به نظر شما اگه همان برنامه ی عادی و باکس های آن را با آزمون هایی که در برنامه ی پیشرفته قرار داده اید اجرا کنم خوب است یا از بچه های دیگر عقب می افتم ؟

جواب : نه این کاری که می گویی ایرادی ندارد. از زمانی که برنامه ی دوره ی چهارم مطالعاتی را دادم کاملاً بر اساس الگوی آن عمل کن.

سوال شماره 14 : روزتون بخیر و عیدتون مبارک !

من تست های واژگان و املای ادبیات رو نمیتونم بزنم...یعنی همیشه تو همه ی آزمون ها وقتی تست واژه و املا زدم،غلط بوده...و این باعث شده کلا صرف نظر کنم از این بخش مهم...چکار کنم؟

جواب : عید شما هم مبارک باشه. آن ها را حذف کن. به عوض روی سایر مباحث ادبیات عمومی وقت بیشتری گذاشته و قوی تر شوید.

سوال شماره 15 :

الف- من در آزمونهای عمومی که در برنامه گذاشتین میبینم که درصد دینیم از ۷۰ رسیده به ۵۰ هر آزمون هم از قبلی کمتر میشه همینطور عربیم به ۵۰ نمیرسه به نظرتون چکار کنم؟

ب- در آزمون های خوشخوان هم با اینکه درصد ریاضیاتم رو ۳۰،۳۵ بود رسیده به ۲۰ و الان انگار هیچی بلد نیستم ریاضی رو و استرس گرفتم که ۱ ماه مونده به کنکور و من هنوز وضعیتم خوب نیست

ج- و یه سوال دیگه من از برنامه ی عادیه شما جلو میوفتم و خیلی زودتر انجام میدم اما برنامه ی پیشرفته را کامل همه اش را نمیرسم تموم کنم بنظرتون اول عادی رو انجام بدم بعد برم سراغ پیشرفته تا هرکی که تونستم؟

جواب :

الف: معمولاً این اتفاق زمانی رخ می دهد که فرد، فقط از خودش امتحان می گیرد و دیگر درس را مجدداً مرور نمی کند. به این ترتیب به تدریج مطالب درس فراموش شده و درصد به جای صعود، سقوط می کند.

ب- سطح آزمون های خوشخوان یکسان نیست. بنابراین نمی شود گفت که افت کرده اید. اما اگر نتایج ریاضی شما در آزمون های جامع خانگی هم افت کرده باشد، موضوع قابل اعتنا خواهد بود. در این حالت همانطور که گفتم به ازای هر دو آزمون ریاضی باید سه تا چهار روز را به برطرف کردن اختلالات موجود در آزمون اختصاص دهید. بعد دوباره آزمون بگیرید.

ج- بله تا هر کجا توانستید از آزمون پیشرفته را اجرا کنید ولی برنامه ی چهارم مطالعاتی را که ان شاء الله روز 22 خردادماه در اختیار شما قرار خواهد گرفت را با دقت اجرا نمایید.

سوال شماره 16 :

الف- من تو دوران امتحانا نمیرسیدم برنامه پیشرفتتونو اجرا کنم

ولی درصد ریاضی فیزیکم واقعا پایینه

الان خیلی استرس دارم یعنی تو برنامه چهارم میتونم حداقل به چهل برسونمشون؟

ب- بعد اینکه زیستم میانگین ۴۲ تا ۴۵ درصده برای اینکه برسونمش به شصت چیکار کنم؟

من کتابارو بلدم و تستم از میکرو طلایی میزنم ولی بازم درصدم ثابت مونده تو کنکورایی که میگیرم

جواب :

الف- اگر درصد های فعلی شما حدود 20 درصد است، بله می توانید.

ب- تعداد تست هایی را که می زنی کاهش بده و با دقت بررسی کن که چرا به تست غلط جواب می دهی و با خواندن مجدد زیست شناسی به نکاتی که از تست زنی ها دستگیرت می شود بیشتر توجه کن. بعد از آن از خودت از منبعی که بعداً اعلام خواهم کرد تست زنی کن. در ضمن زمان مطالعاتی شما برای رفع این اختلالات لازم است حداقل 13 تا 14 ساعت در روز باشد.

سوال شماره 17 : سلام آقای موحد

من اصلا رتبه ای خوبی نسبت ب زمان مطالعم نمیگیرم مثلا رتبه سنجش فروردین من در سهمیه 13000 و در اردیبهشت 17000 شده

در درس زیست اصلا در صدهای خوبی کسب نمیکنم درصد ازمون خانگی های من بین 30تا 40در نوسانه و شیمی که که افتضاح و مطالب حفظی شیمی من ب سرعت یادم میره ریاضیم هم اصلا درصد های خوبی ندارم و تقریبا همیشه تو دروس تخصصی درصد فیزیک من از بقیه بالاتره و اونم نه که خیلی حدودا 40درصد

تو دروس عمومی با برنامه ی شما پیش میرم و خب پیشرفت خوبی داشتم عربی حدودا بین 50تا60شده

ابیات بین 40تا65در نوسانه دینی بین 60تا70و زبان بین 50تا65

بنظرتو با این چیزایی که گفتم من تو این یه ماه باقی مانده چیکارمیتونم بکنم که رتبم زیر 3000در کنکور بشه؟ اصلا میتونم؟؟

جواب : عمومی های شما برای 3000 شدن در شرایط مناسبی قرار خواهند داشت.(البته به شرطی که روی آن ها کم کاری نکنی). در دروس اختصاصی اگر بتوانی با ساعت بالای مطالعاتی برنامه ی چهارم را با دقت تمام اجرا کنی امیدوارم درصد هایت به حدود 50 برسد و رتبه ات 3000 شود. البته کار سختی است و نیاز دارد شجاعانه تا روز آخر تلاش کنی. همه بدانند که شجاعت و روحیه فرد در این ایام مهمترین عامل تغییرات مثبت در هفته های آخر است.

سوال شماره 18 :

الف- در کنکور ۹۶:ادبیات :۸۰،عربی:۶۴،دینی:۸۵،زبان:۶۸

زمین:۳۰،ریاضی۷۵،زیست:۵۰،فیزیک:۷۰،شیمی :۶۰.

میخواستم بپرسم برای قبولی در داروسازی تهران چقدر راه دارم!

ب- و این که من خیلیییی زود به زود خسته میشم (تقریبا ۳،۴ روز یکبار به شدت افت ساعت مطالعاتی دارم،و نمیتوانم بیشتر از ده ساعت درس بخوانم!)

به نظر شما بهتر است چکار کنم؟

ج- و از خود باوری بسیااار پایینی برخوردارم تا حدی که مرا بی انگیزه میکند!

جواب :

الف- نتیجه آزمون شما نشان می دهد که تا زمان برگزاری آزمون رتبه شما حدود 1600 است. این رتبه برای داروسازی آزاد تهران کافیست. اما زیست شناسی شما به نحو خطرناکی در این آزمون ضعیف بوده که باید حتماً روی آن کار کنی. اگر حواست را جمع کنی حتماً داروسازی را می آوری.

ب- ببین من می دانم که تو دختر بسیار باهوشی هستی، ولی هوش به تنهایی کافی نیست. الان چهار هفته تا کنکور مانده، بخدا می ارزد که آدم چهار هفته روزی 15 ساعت کار کند و بعد جایزه اش داروسازی تهران باشد.

ج- تواناییت بسیار زیاد است. من تمام عمرم صرف این کار شده، به من اعتماد کن و از همین الان تصمیم بگیر که کار را همین امسال تمام کنی.

سوال شماره 19 : سلام آقای موحدنژاد امکانش هست کمی راجع به آزمون کارشناسی به پزشکی توضیح بدید؟اصلا این آزمون کی و کجا برگزار میشه ؟؟ برای فارغ التحصیل های چه رشته هایی شانس قبولی تو این آزمون بیشتر هست؟؟منابع این آزمون چیه؟؟....

جواب : این آزمون اجازه می دهد که شما با مدرک کارشناسی در علوم پزشکی و یا یکی از رشته های گروه تجربی به رشته ی پزشکی را ه پیدا کنید. سال پیش ثبت نام این آزمون از 26 فروردین ماه شروع شد و آزمون آن هم در خردادماه برگزار گردید. برای فارغ التحصیلان گرایش های مختلف زیست شناسی بیشترین شانس برای قبولی وجود دارد.

مواد آزمون : آزمون ورودي از دو آزمون كتبي ( آزمون شبهMCAT در سطح كاربردي) و مصاحبه حضوری تشکیل می شود که هر یک 50 درصد ارزش دارند.

آزمون MCAT شامل مباحث زیر است :

اصول بیولوژی و بیوشیمی سیستم های زنده

اصول شیمی و فیزیک سیستم های بیولوژی

اصول روانی، اجتماعی و بیولوژی رفتار

تحلیل انتقادی و مهارت های نگارشی

سوال شماره 20 : سلام خسته نباشيد

من هر كنكوري كه ميدم درصد هام رو توي تخمين رتبه قلمچي اون سال ميزنم مي بينم . اين كارم غلطه ؟ و اينكه چقد قابل اطمينان هست ؟ مثلا براي ٩٣ رو كه وارد كردم رتبه بين 5 هزار تا 5500 اورد برام .

جواب : از درصدهای هر درس حدود 7 درصد کم کن و بعد این کار را انجام بده. در این حالت رتبه تا حدود زیادی واقعی است. (البته تا زمان برگزاری همان آزمون و نه در کنکور)

سوال شماره 21:

الف- من طبق این روش آزمون مطالعه دروس عمومی که انجام میدم درصد های خیلی ببشتری از آزمون های سنجش میگیرم و همچنین زمان خیلی کمی هم استفاده میشه مثلا دینی در ۸ دقیقه و عربی در ۸ الی ۹ زبان هم به همین صورت ولی در آزمون های سنجش فقط میتونم سر تایم یا مثلا با کاهش ۲ دقیقه از هر درس (مثلا عربی ۱۷ الی۱۸ دقیقه) تموم کنم ولی دقتم و درصدم به خوبی زمانی که خونه هستم نمیشه ولی خیلیم بد نیست نمیدونم باید چیکار کنم که سر جلسه هم همین حالت پیش بیاد

ب- واینکه من تنها موفق میشم که برنامه اول شمارو اجرا کنم با این که اصلا کند نیستم و توانایی اجرای برنامه دوم رو دارم ولی مثلا وقتی یه بار درسی رو میخونم و کارهام سر وقت تموم میشه استرسی بیخودی میگیرم برای نهایی و مجبور میشم دوباره دوره کنم که همین وقتم رو میگیره میشه راهنماییم کنید چیکار کنم چون من از اینکه نمیتونم برنامه دوم شمارو اجرا کنم نگرانم

جواب :

الف خیلی ها مثل شما هستند. آزمون گیری های جامع را که ادامه بدهی بتدریج این نتایج به هم نزدیک خواهند شد.

ب- اصلاً نگران نباش. سازمان دهی برنامه ی چهارم مطالعاتی به صورتی است که اجرا کنندگان برنامه ی عادی نیز می توانند با استفاده از آن بر اصول آزمون دهی مسلط شده و با رفع نقایص خود نتیجه ای عالی بگیرند.

سوال شماره 22 : سلام مجدد

با عرض پوزش من همون دختری هستم که در مورد کاهش وقت در آزمون ازتون راهکار خواستم متاسفانه من رتبه در سهمیه ام رو اشتباهی برای ۳ خرداد رو نوشتم که ۳۲۶۵ بود ولی برای اردیبهشت ماه ۴۵۸۴ بود خواستم رتبه ام رو درست گفته باشم تا به طور دقیق راهنمایی بشم.

جواب : دختر خوب با توجه به تعداد شرکت کنندگان در آزمون سنجش این دو تا رتبه تفاوت چندانی با هم ندارند. پس ان شاء الله که درست راهمایی شده اید.

سوال شماره 23 :   آزمون 94 داخل ادبیات 76 عربی 66 دینی 69 زبان 44

و قسمت قشنگش :/ :(ریاضی 15 فیزیک 28 شیمی 14

نمیدونم چرا اینطوری شدن... تو تک آزمونا درصدای اختصاصی بهتر از اینان "یعنی حدود 50 درصد" که از اونام راضی نبودم اما الان اینا دیگه....

دفعه پیش بهتون گفته بودم عمومیام برای ازمونای جامع 30 40 درصد میشه اما الان بهتر شدن ولی برای اختصاصیام چیکار کنم؟؟؟ تو این مدت

جواب : نگران نباش. برایم در پیام بعدی بنویس که در آزمون های تکی ریاضی و فیزیک که از خودت می گیری چه درصدی داری. در ضمن هر وقت آدم تمرکزش را بر روی دروس عمومی بگذارد درصد اختصاصی ها کاهش می یابد. بعلاوه با یک آزمون خراب هیچوقت دست به نتیجه گیری نزنید. اگر بازهم تکرار شد سریع به من اطلاع دهید.

البته من اطمینان دارم که برای اختصاصی های شما مشکلی پیش نخواهد آمد اما جهت احتیاط با من در تماس باش.

سوال شماره 24 : به نظرم این کتاب ۲۰ آزمون دارد مرا گول میزند.من به طور کلی خیلی اختصاصی هایم بالا نیست ولی خوب خوشخوان را در حد متوسط میزنم .فیزیکش آسان است و اصلا ادم نمیفهد کجای کارش می لنگد.امروز کنکور ۹۴ را دادم .فیزیکش برایم خیلی سخت بود حس میکردم چیزی بلد نیستم

.واقعا حس بدی به منم دست داد

میترسم یکهو سر کنکور هم زبانم لال همچین اتفاقی برایم بیوفتد.به نظرتون چیکار کنم؟

جواب : سوالات این نوع کتاب ها گاهی آسان و گاهی دشوار است. به همین جهت تصمیم گرفتم 5 تا آزمون ریاضی و فیزیک و شیمی خودم برایتان درست کنم و برایتان بفرستم. ان شاء الله تا روز 22 خرداد (زمان آغاز دوره ی چهارم مطالعاتی) به دستتان می رسد و شما را از این سردرگمی خارج می کند.

سوال شماره 25 : سلام استاد

راستشو بخواین،من چند روز از برنامتون به دلایلی عقب افتادم و خواستم که خودم جبران کنم.

مثلا بشینم و جامعه شناسی پایه بخونم؛اما احساس میکنم بلدم و دست و دلم اصلا به خوندن نمیره...

و یک سوال دیگه،شما برنامه برای دو هفته باقی مانده به کنکور رو چطور میدین؟یعنی همه درسا دوباره مرور میشن؟

جواب : دختر خوبم، بلدی ولی اگر دوره نشود به راحتی آن را فراموش می کنی. وقتی بلدی رهایش نکن، بلکه بسیار سریع مرور کن.

در ضمن شما می دانی که باید رتبه ات عالی شود و ان شاء الله می شود.

در برنامه ی چهارم و پنجم مطالعاتی ما باز هم دوره خواهیم داشت. اما این هرگز باعث نشود که الان تنبلی کنی.

سوال شماره 26 : سلام،ميشه لطفا اخرين رتبه مورد نياز براي قبولي تو رشته ي برق علم و صنعت و شهيد بهشتي رو بگيد.و اينكه ايا دانشگاه الزهرا براي رشته هاي مهندسي دانشگاه خوبيه يا نه؟مرسي

جواب : برق علم و صنعت 1000 برق شهید بهشتی 1700 برق الزهرا (س) 3500

دانشگاه الزهرا(س) یکی از 12 دانشگاه برتر ایران در گروه فنی و مهندسی است.

سوال شماره 27 : کنکور ۹۴ داخل:

ادبیات ۶۳ عربی ۴۶ دینی ۷۶ زبان ۵۳

ریاضی ۳۶(ازمون اختصاصی شماره ۷ ۲۰ کنکور تا کنکور ۵۶) زیست ۴۰ فیزیک ۵۶ شیمی ۳۱

چیکار کنم؟ عربی و ریاضی افت کردم

شیمی تمرین اصلا نداشتم زیستمم که اونجوریه.

جواب : خوشبختانه ، نتیجه ات قابل قبول است.

در درس عربی لازم است 5 تا 6 روز از خودت آزمون نگیری و بجای آن هر روز روی بخش هایی که در آن ها اختلال داری کار کنی و بعد دوباره آزمون گیری را آغاز نمایی.

در زیست شناسی از میکروطلایی و یا زیست شناسی پلاس گاج به تعداد محدودی تست بزن (مثلاً مضارب 5) و بعد در هنگام مرور مجدد زیست شناسی، حواست را جمع کن که با توجه به شیوه ی طراحی سوالات زیست شناسی ات را بخوانی.

در شیمی هم که خودت گفته ای تمرین نداشته ای. شما در این چهار هفته ی آخر روی هر درسی کم کاری کنید، همان درس کار دستتان می دهد.

سوال شماره 28 : سلام ، الان دیگه حدودا یه ماه مونده و من ترس از اینو دارم که در رشته های تجربی حتی پیرا پزشکی هم قبول نشم و این یک نگرانی در من بوجود میاره که کل ذهنم درگیر اینه که قبول نمیشم اما فکر پشت کنکور ماندن هم حتی یکبارم نکردم .بیشتر میخوام بدونم قبولی در رشته ای معقول و مناسب پیراپزشکی هم قبول میشم؟؟؟؟ممنون میشم اگه بگید مثلا تا چه رتبه ای میشه چنین رشته هایی قبول شد حتی در شهرهای دیگراما سراسری!

جواب : نگران نباش ، با توجه به رتبه ی سنجش ات و سابقه ی قلم چی، همین الان هم می توانی پیراپزشکی شهرستان ها را بیاوری. ولی دختر خوب تو می توانی با همین چهار هفته ی باقیمانده نیز رتبه ات را بسیار بهتر کنی و در همین تهران و در دانشگاههایی مانند تهران و شهید بهشتی به راحتی در رشته های مختلف پیراپزشکی قبول شوی. آیا واقعاً در حد سوادت نتیجه می گیری؟ اگر این طور نیست، سازمان دهی برنامه های پایانی به نحوی است که تا حد بسیار زیادی نتایج شما را بهبود می دهد.

سوال شماره 29 : سلام .

الف- روزتون بخیر . این رتبه های سنجش که اولویت اول و دوم و سوم و رتبه معادل ۹۷ و رتبه کل چه فرقی با هم دارن و اصلا چی هستن؟

ب- الان به نظرتون نباید شروع کنم به مرور درس فیزیک مبحثی ؟ جامع ها رو معمولا ۷۶تا ۸۰ میزنم و برای کنکور میخوام بالاتر از ۷۰ باشه .

ج- و زیست بهتر نیس به جایی که تو یه روز هم ۱۲ بخونم و هم پایه . فقط ۱۲ بخونم وقتی تموم شد پایه رو شروع کنم مرور کردن ؟ در ضمن اصلا اون تسلطی رو که رو زیست پایه دارم رو ۱۲ ندارم .

د- شیمی هم راستش فقط پایه دهم رو اجرا کردم و ۱۱ رو نخوندم و تست نزدم میشه برای برنامه شماره ۴ اجرا کنم یا از همین حالا شروع کنم .

ه- تست های سال ۹۷ رو هم رشته تجربی و زبانش مونده و اصلا اون تسلط قبل رو رو دینی ندارم میشه لطف کنید تست هایی رو که امکان ترکیب کردن دارن جدا بهمون بگین . دینی نقطه قوتم بوده و با توجه به ضریب بالاش واقعا میخوام تو کنکور بالای ۸۰ باشه

جواب :

الف شما فقط به رتبه در سهمیه توجه کنید. در آزمون 20 اردیبهشت ضریب تبدیل 1/05 و در آزمون 3 خرداد 1/1 بود. پس رتبه در سهمیه ی خودتان را در عددی که داده ام ضرب کنید، رتبه ی کنکورتان در زمان برگزاری آن آزمون، بدست می آید.

ب- بیشتر مباحثی را در فیزیک مرور کنید که در امتحانات سوال های آن ها را به خوبی جواب نمی دهید.

ج- اشکالی ندارد.

د- به نظرم از همین الان شروع کن. دوره ی چهارم بسیار فشرده است.

ه- اگر تسلط شما بر روی درس دینی کاهش یافته است، لازم است دوباره و سریع همه ی دینی را مرور کرده و سپس مجدداً آزمون گیری را آغاز نمایید.

10- به تمامی سوالات رسیده تا ساعت 2 و 30 دقیقه ی بعدازظهر امروز پاسخ دادم. منتظر سوالات بعدی شما هستم.

11- امیدوارم حاصل تلاش و کوشش خود را با تحقق آرزوهایتان نظاره گر باشید.

موحد نژاد